Şimdi Ara

İnançları çevrenin belirlemesi argümanı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
1.334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hayret kimse de "neden insan tamamlanmamış bir beyinde doğar?" diye sorup tanrıyı kanıtlama yoluna gitmemiş :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Din tartışmalarında eski bir konu eski olduğu kadar hep kendini tekrar eden bir tartışma. İnananların kıvırıp birşeyler uydurup, cevap veremediklerinde Hakkı bulsalardi lan, Allah istediğini istediği gibi yapar lan diyip kaçtıkları bir tartışma alanı daha.

• Mesajların hepsini okumadım, sadece kendi fikrimi ifade etmeye çalışıcam. Belki ileride tek tek göz atarım, düşüncelerim de değişebilir.

Kabul etmek gerekir ki, eğer rasyonel olmak isteniyorsa birey çevresindeki bir din ile doğar. Kimi yaşamı boyunca hiçbir sorgulama gereği duymaz. Ayrıca bu dindeki kişileri üçe ayırmak isterim. Biri sadece çevresi tarafından böyle denildiği için bir dine inanan ancak pek fazla umursamayan. Diğer ikisi de dindar kesim ve dinci kesim.

Bu genel olarak baktığımızda Hristiyan, Yahudi, Budist, Hindu için de böyledir. Şöyle bir şey mümkündür. Bu dinleri kendin seçemessin ama çıkabilirsin.

Dine inanmayanları da ayırabiliriz. Katı şekilde karşı çıkanlar ve mantıksız geliyor ya abiciler. İlk kesim daha çok araştırmıştır belirtmek gerekir. Diğerleri aslında dine inanan ama umursamayan kesimle yakınlık kurarlar.

Böyle bir ayrımdan sonra kendi düşünce kısmıma gelmek istiyorum. Geleneksel din anlayışından farklı olarak bir inanca sahibim sanırsam. Soğuktan donmuş birinin sıcaklık araması gibi bir şey bu kanımca. Yahut idealleşmiş benliğimi bir tanrı olarak görüyorum.

Beni en üşümüş zamanımda kucaklayan. Elbette farklı argümanlar bulunmakta bunları da göz önünde bulundurmamız gerekiyor ancak bir dine inanan kesimin artık bu dini ben seçtim demesi anlamsız geliyor.

Belki de hamlıktan çıkıp pişmeye pişip yanmaya ihtiyacımız vardır. İster madde ile ister tin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• konu eski hortlatmış gibi olacağım ama mesajları okudum ve açıkcası cevap veren olmamış
    şöyle izah edeyim
    ilk soru nerede doğduysam büyük ihtimalle oranın inancını alırdım
    her nimet sorumluluğu ile beraber gelir. islam son ve gerçek dinse ve bunu dünyanın nersinde olursa olsun hakikaten yaşayan birileri varsa o hakikati diğer insanlara ulaştırmak zorundalar. sorumlu olurlar. günümüz dünyasında islamdan veya diğer dinlerden habersiz insan pek yoktur velev ki varsa gerçekten hak olan din kendisine anlatımamış ise bundan sorumlu olmaz islamdan gerçekten hiç haberi olmayan insana niye müslüman olmadın denmez onun hesabı daha çok müslüman olanlardan sorulur.
    bir diğer mesele günümüz haliyle insan daha çok kendisine öğretileni değil,işine geleni yapıyor. etrafımda çok var küçük bir kasbada yaşıyorum ona rağmen sıkı bir din eğitimi altında büyüyen arkadaşlarımın çoğu beynamaz
    aslında çevre faktörü yerini menfaate bırakmış durumda

• quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Celal Şengör

Hayret kimse de "neden insan tamamlanmamış bir beyinde doğar?" diye sorup tanrıyı kanıtlama yoluna gitmemiş :)

Hocam herkezin doğrusu kendine .
    Doğanın ve toplum bir çok bir çok kuralı var .
    Bunlardanda biri yer yüzünde veya uzayda herşey bir birini etkiler .

Dinlerin kültürleri belirlediği gibi . Esasen kültürlerde dinleri etkiler ve belirler .
    Konu kafa yormaya değeçek bir olgu değil . Otur sıcacık odanda torunlarını falan sev .

Yazdığın "Hayret kimse de "neden insan tamamlanmamış bir beyinde doğar?" diye sorup tanrıyı kanıtlama yoluna gitmemiş :)" cümlesi bana tanrıyı kanıtlamaz . anlamıda yok .İçi boş bir cümle .
    Azıcık dinlen .
  • quote:

Orijinalden alıntı: cuguli19

quote:

Hayret kimse de "neden insan tamamlanmamış bir beyinde doğar?" diye sorup tanrıyı kanıtlama yoluna gitmemiş :)

Dinlerin kültürleri belirlediği gibi . Esasen kültürlerde dinleri etkiler ve belirler .
    Konu kafa yormaya değeçek bir olgu değil . Otur sıcacık odanda torunlarını falan sev .

Yazdığın "Hayret kimse de "neden insan tamamlanmamış bir beyinde doğar?" diye sorup tanrıyı kanıtlama yoluna gitmemiş :)" cümlesi bana tanrıyı kanıtlamaz . anlamıda yok .İçi boş bir cümle .
    Azıcık dinlen .

Bende onu diyorum ya zaten, herkesin doğrusu kendine, herkes kendi inancını gerçekmiş gibi görüyor.
    Yazdığım cümlede tanrının varlığına veya yokluğuna dikkat çekmiyorum ki bu cümle zaten öyle bir amaç gütmüyor. Genelde her bilinememezliğin ardında bir ilahi güç varsayımı dile getirildiği için bu örneği verdim. E birazda hortlatma amacı da var tabii.

Bu arada yazında bazı eksik kelimeler var, anlamakta zorluk çektim. "Otur sıcacık odanda torunlarını sev - azıcık dinlen" gibi gereksiz cümlelerde hoş durmuş

• Kültürleri inançlar belirliyor olmasın üstad?

• cuguli19 kullanıcısına yanıt
    merhaba 2000'li,

noktadan önce boşluk bırakılmaz.

herkes

birçok

birbirini

bunlardan da

yeryüzü

anlamı da

değecek

diye yazılır.

başkalarının torunlarını sevmesi veya dinlenmesi seni ilgilendirmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: vamparf

merhaba 2000'li,

noktadan önce boşluk bırakılmaz.

herkes

birçok

birbirini

bunlardan da

yeryüzü

anlamı da

değecek

diye yazılır.

başkalarının torunlarını sevmesi veya dinlenmesi seni ilgilendirmez.

Vay be 2000 liler bu konuları tartışır olmuş. Nedense içimi bir yaşlanma hissi bürüdü

• quote:

Orijinalden alıntı: TURKISH POWER

Kültürleri inançlar belirliyor olmasın üstad?

Aslında konunun başlığı biraz hatalı. Çünkü kültürler inançları belirliyor derken, anlatılmak istenen şey şu; çevre ve o coğrafyaya ait dini inançlar, insanın bireysel dini inancını şekillendirir anlamında kullanılıyor. Burada üstünde durulan soru 'kültür mü inançları belirler yoksa inançlar mı kültürü belirler' değil dostum.
  • quote:

Efenim bir gün Thales, Mısıra gidiyor. Orada Nil Nehri boyunca gezerken o bölgede Nil Nehri'nin yanı başında ölçüm yapan insanları görüyor. Burada Nil Nehri'nin kil tabakası ile her sene oluşan sel sonucunda geometrik hesaplamalarla selin zararlarından korunmak için ölçümler yapıldığını öğreniyor.
    Thales geometriyi öğrenince diyoki "bu bilgiye ben, tanrıların yardımı olmadan ulaştım ve bu öyle bir bilgi ki, kainatın her yerinde geçerli olmak zorunda. E biz poseidona, zeusa, apollona bu kadar kurban verdik, la hiç mi farketmedi?"
    Thales hemen Milet'e geri dönüyor ve hocası Anaksimandros'a başından geçenleri anlatıyor ve "acaba bu dünyanın başka bi izahı olamaz mı?" diye soruyor. Thales, bir sümer fikrini alıyor. Diyoki "Dünya bir disk, bu okyanus üzerinde yüzüyor ve burada bir fırtına olduğu zaman burası sallanıyor ve dünyamızı bu destekliyor." Ha birde diyor ki aman aman ha Anaksimandros bu dediğime inanmak zorunda değilsin, sen ne düşünüyosun? Bakın, en önemli soru bu.. sen ne düşüyorsun! Anaksimandros düşünüyor, "Ey Thales, ilginç bir fikir, yalnız şöyle düşünelim, sen diyosun ki dünyamızın altında su var, güzel. Onun altında ne var? Hadi onu da bildin, onun altında ne var? Bak dikkat edersen bu bizi sonsuz bir takibe götürüyor, problemi çözmüyosun ve ileri atıyosun. He birde bir taşı suya atınca yüzmüyor" diyor. Thales düşünüyor "ne düşünüyorsun?" diyor, Anaksimandros "benim tahminime göre dünya bir boşlukta"
    Bakın bu öyle bir laf ki, hiçbir gözleme dayanmıyo, ama gözlemle kontrol edilmesi mümkün; bilimin tanımı.

Resmen sesi kafamda canlandı :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

konu eski hortlatmış gibi olacağım ama mesajları okudum ve açıkcası cevap veren olmamış
    şöyle izah edeyim
    ilk soru nerede doğduysam büyük ihtimalle oranın inancını alırdım
    her nimet sorumluluğu ile beraber gelir. islam son ve gerçek dinse ve bunu dünyanın nersinde olursa olsun hakikaten yaşayan birileri varsa o hakikati diğer insanlara ulaştırmak zorundalar. sorumlu olurlar. günümüz dünyasında islamdan veya diğer dinlerden habersiz insan pek yoktur velev ki varsa gerçekten hak olan din kendisine anlatımamış ise bundan sorumlu olmaz islamdan gerçekten hiç haberi olmayan insana niye müslüman olmadın denmez onun hesabı daha çok müslüman olanlardan sorulur.
    bir diğer mesele günümüz haliyle insan daha çok kendisine öğretileni değil,işine geleni yapıyor. etrafımda çok var küçük bir kasbada yaşıyorum ona rağmen sıkı bir din eğitimi altında büyüyen arkadaşlarımın çoğu beynamaz
    aslında çevre faktörü yerini menfaate bırakmış durumda

en iyisi görmezden gelin

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cuguli19

quote:

Azıcık dinlen .

Bende onu diyorum ya zaten, herkesin doğrusu kendine, herkes kendi inancını gerçekmiş gibi görüyor.
    Yazdığım cümlede tanrının varlığına veya yokluğuna dikkat çekmiyorum ki bu cümle zaten öyle bir amaç gütmüyor. Genelde her bilinememezliğin ardında bir ilahi güç varsayımı dile getirildiği için bu örneği verdim. E birazda hortlatma amacı da var tabii.

Bu arada yazında bazı eksik kelimeler var, anlamakta zorluk çektim. "Otur sıcacık odanda torunlarını sev - azıcık dinlen" gibi gereksiz cümlelerde hoş durmuş

Basit bir konu . ve elektronikçiyim . Uydu Alıcısı için bi araştırma yapayım dedim . Fakesi Trolü ne ararsan var . Milyon kafadan 2 milyon ses .
    DH amorf bir yapı . Her kafadan en az beş ses . Bunu web bazında genellemenizde mümkün .

Evet haklısınız çok zaman düşündüğüm kelimeleri veya cümleleri yazıya dökerken bir bakarım sıra tamamen karışmış . Yanlış harflere basmışım vs . Bunu sıkça yapmaya başladım . kullanmaya kullanmaya dilleride unutmaya başladım .

Tesadüfen iki gün önce yolum buralara düştü . Bakıyorum kendini Cebrail yada Allahın Trolü sanan dahi var . Stress atmak için bire bir geldi .

Biride infomdaki "Doğum Tarihi 2000" vede noktalamalarıma takmış . Sana ne be kardeşim , Benim Grammer kurallarım evrim geçirdi böyle oldu .

Cümlelerinizi anlamada zorlanınca . Sizede dokundurayım dedimdi . Hata ettikse affola .

• Merak etme dostum, yorumlarını okuyorum
    Dini inancı yaymak için sorumluluk almaktan bahsediyorsun ve bu sorumluluk almak belki de her dinde mevcut. Müslümanlarda kendi dinini yaymak ister, Hristiyanlar da. Ayrıca bu sorumluluğun soruya bir açıklık getirdiğini düşünmüyorum. Ama en azından tebrik ederim, "nerede doğduysam oranın inancını alırım" deme cesaretine sahipsin.
    @mhmt042

Estağfurullah
    @cuguli19

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Prof.Celal Şengör -- 14 Mart 2018; 10:1:16 >
  • Prof.Celal Şengör kullanıcısına yanıt
    imtihan sırrını anlayınca daha iyi anlaşılır bahsettiğiniz konu aslında her alanda düşünülebilir
    müslüman-gayri müslim
    zengin-fakir
    sağlıklı- hasta gibi
    insanlar birbirlerine yardım edecekler ki herkes kendine düşen vazifenin-nimetin- hakkını vermiş olsun
    yani aslında bu birbirimizle imtihan edilişimizin bir sonucu
    islamı anlatmaya çalışan olursa duymayan kalmaz, hakkıyla yaşansa daha ayrı bir sonuç çıkar sizin sorunuza bu bakımdan cevap diye düşündüm
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TURKISH POWER

Kültürleri inançlar belirliyor olmasın üstad?

Aslında konunun başlığı biraz hatalı. Çünkü kültürler inançları belirliyor derken, anlatılmak istenen şey şu; çevre ve o coğrafyaya ait dini inançlar, insanın bireysel dini inancını şekillendirir anlamında kullanılıyor. Burada üstünde durulan soru 'kültür mü inançları belirler yoksa inançlar mı kültürü belirler' değil dostum.

Hocam konu başlığı ve anlatımlar bir birine girmiş .
    Belliki biraz aceleye getirmişsiniz . Revize ederseniz yazdıklarınızı hoş olur .
    Kafamız karışmadan daha net anlarız .

Taş devri insanı yağmura güneşe tapıyordu var sayalım . çok tanrılı dinler .
    Kaç kişi güneşe inanırdı toplum yapısı ile birlikte tartışılır .

Milad öncesi ve ilk orta çağlarda tek tanrılı dinler belirmiş .

Ortaya çıkışlarına bakarsak benim nacizane fikrim kültürler dinleri belirler .
    Din belirli çıkar çevrelerinin sömürü mekanizması için baştan beri kullanılır olmuş . Bu gün daha komplike bir şekilde her düzeyde her açıda kullanılır olmuş .

21 yüz yıldayız ..Tabu olmaktan çıkmış avam tartışmaya başlamış .Hatta birileri dini revize edelim demeye dahi başlamış .
    22 yüz yıla girmeye ne kaldı .

nerde doğarsanız oranın dini argumanı zayıftır. hukuk kuralları ve haklar bunun göstergesidir. hukuksuz bir toplum da yoktur.
  • Dostum benim kelimelerle aram iyi değil galiba, konu şuna vurgu yapıyor; "Bizim ilk inançlarımız, yani müslüman olmamız bizim yetiştiğimiz ailenin, çevrenin yani kültürün eseridir. Doğduğumuzda bize dinler kataloğu sunulup istediğini seç demiyorlar." Bunu anlatmayı amaçlayan bir yazıya "İnançları kültürlerin belirlemesi argümanı" koydum, bilmiyorum daha iyi bir önerin varsa değiştirebilirim Ben dinin mi kültürü belirlediğini, kültürlerin mi dini belirlediğini konusunda durmuyorum.
    Daha ayrıntılı olarak da anlatabilirdim ama yüzeysel almayı tercih ettim.
    @toknocerza

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Prof.Celal Şengör -- 17 Mart 2018; 13:29:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

nerde doğarsanız oranın dini argumanı zayıftır. hukuk kuralları ve haklar bunun göstergesidir. hukuksuz bir toplum da yoktur.

Hangi düşünce bu argümanın zayıf olduğunu düşündürtüyor? Açıklayıcı şekilde anlatabilir misin?
    ilgi için teşekkürler.

bilindiği üzere ilk insandan beri hakların birbiri ile olan ayrımı prensibi geçerli olmuştur. hatta savaşlar dahi bu nedenle çıkmış denebilir.

insanların kişisel haklardan algıladığı şey aynı zamanda kültür ve inanç karmasıyla hukuk denen şeyi oluşturur. hatta hukukun kaynaklarından biri ahlak örf başlığında dine gönderme yapar ki esasen zorunludur da.

................

bu açılardan düşünülürse mesela ingiltere vatandaşının seçimlerdeki yönelimi(demokrat-hristiyan veya sosyalist farklar) veya ülkesindeki muazzam demokratlığına rağmen ortadoğuda aslında nasıl bir varlık olduğunu göstermesi gibi haller bize içinde bulunulan ortamın kişiyi yansıtmadığını da canlı olarak gösterir.

...............

inançları eğer ki ortam belirlese idi demokrasinin beşiğinin benimsediği değeri götürmesi gerekirdi.

veya din esasen bir ceza silsilesidir dersek bunun da hukuka yansımaları açısından bir kısım, aynı bölgedeki farklı uygulamalar bu durumu(konu başlığını) değiller şekilde okunur.

................

doğduğunuz yerin dini sizi katolikken protestan yapmışsa veya alevi sünni gibi ayrışmalara sokmuşsa yine açık şekilde anlaşılacaktır ki doğduğunuz yer ve oranın dini argumanı ilişkisi mutlak değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 17 Mart 2018; 13:37:11 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.