Şimdi Ara

imdb oy sistemi nasıl işler ? merak edenler için açıklamalı başlık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
1
Favori
33.698
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • imdb oy sistemi nasıl işler ? merak edenler için açıklamalı başlık

bir filmi izlemeden önce çoğumuzun ilk önce imdb'den notunun kaç olduğuna baktığını tahmin edebiliyorum.aynı şekilde bir çoğumuzunda peki bu not sistemi nasıl işliyor ? diye merak ettiğinide tahmin ediyorum. işte bu konu hakkında bilmeyenleri bilgilendirmek bilenlerle ise yanlış anlaşılmaları ya da yanlış bildiklerimi düzeltmek istiyorum

evet yeni bir dökümanla karşınızdayım.aslında bu ikinci ilki için ;
    http://forum.donanimhaber.com/m_16980852/tm.htm

reklamıda yaptık şimdi açıklamada;

işte sistem ;

(WR) = (v ÷ (v+m)) × R + (m ÷ (v+m)) × C

işte:
    R = şimdiki averajı
    v = Filme verilen oylar
    m = kafanız karışmasın bu sabit ve sihirli rakamımız 1300
    C = aynı şekilde sabit sayımız olan 6,7

şimdi hemen bu sisteme göre The Shawshank Redemption filminin 10 üzerinden puanını hesaplayalım =>
    karşımıza çıkan sonuç doğru işlemi yaptıysak 8,988 olmalı.
    hemen Godfather filmini hesaplayalım => 8,688

gelelim tartışılan konuya.Neden Türk filmleri sistemde ve listede yok;
    Hababam Sınıfı filmini hesapladığımızda => 8,647
    Babam ve Oğlumda => 8,675 gibi bir rakama ulaşıyoruz.

Listede nispeten diğerlerine göre daha az kullanıcı tarafından oylanan The Good, the Ugly, the Bad incelediğimizde => 8,762 puan aldığını görüyoruz.

tabi Hababam sınıfına kullanılan oy ile Baba filmine kullanıcıların attığı oy arasında dağlar kadar fark var.ancak The Good, the Ugly, the Bad ilede Godfather arasında azımsanamayacak bir oy farkı var.

Oy farkı tartışmasında söz açılmışken hemen bir örnek verelim;

İki film var ilk filme oy kullananlar 2000 kişi oyu 10 üzerinden 9 , 2.filme oy kullananlar 4000 kişi oyu 10 üzerinden 8.Peki hangisi daha iyi bu filmlerin

A filmi;
    v=2000 R=9 m=1300
    8.093 aldığı sonuç A filminin

B Filmi ;
    v=4000 R=8 m=1300
    7.681sonuç B filmi için

görüldüğü gibi A filmi daha iyi çıktı fakat oy kullanan daha az.

sistemin işleyiş şekli böyle,doğru veya yanlış olduğunu size bırakıyorum.

Önceleri benim tezim 10,000 oy barajını aşamadıkları için bu iki filmimizin listeye giremediği yönündeydi fakat 6,824 oy alan Diaboliques, Les (1955) listede kendine yer bulan bir film.Aslında sistemin baz aldığı gibi hesaplarsak bu film 7,875 gibi bir reyting almış durumda.Ama film 8,3 olarak gözüküyor.

Bazı yerlerde Top 250 sıralaması; sürekli kullanıcıların verdiği oylar baz alınarak yapıldığı yönünde.Belkide sebebi budur.

Beğenmişsinizdir Umarım Saygılar

• Araştırmanız çok iyi. Tebrikler. Ancak The Shawshank Redemption TOP 250 de 2. sırada.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kzengin

Araştırmanız çok iyi. Tebrikler. Ancak The Shawshank Redemption TOP 250 de 2. sırada.

sorunda orada zaten aslında 1.olması lazım sistemlerine göre
  • quote:

Orjinalden alıntı: -genjuro-

quote:

Araştırmanız çok iyi. Tebrikler. Ancak The Shawshank Redemption TOP 250 de 2. sırada.

Aslında ordaki nüans şöyle sevgili Genjuro.

Bir filmin iki farklı puanı var: Birincisi her filmin sayfasında gözüken ve tüm oyverenlerin sayısının belirtildiği puan, ikincisi ise imdb top 250 için kullanılan puan, bu puanın hesaplanmasında ise sadece "Regular Voter" olarak belirlenmiş üyelerin oyları sayılır. Bu tanımı Düzenli Oylayıcılar olarak çevirebiliriz. Hangi üyelerin bu grupta olduğu sistemi korumak için açıklanmıyor. Şimdi örnekleyelim; Shawshank Redemption için 275 bin oy var. Bunların diyelim 150 bin'i "Düzenli Oylayı"cıysa sadece bu oylar formüle katılıyor ve bu yüzden farklı sıralamalar oluşuyor. Bir de 1300 rakamı bir film için gerekli olan en az "Düzenli Oylayıcı" rakamı, yani filmin oylarının en az 1300'ü Regular Vote olması lazım.

• Birde şöyle bişey olabilir her filmin kendi sayfasının ne kadar okunduğuna bağlı olarak verilen oylardan bağımsız bir reputation sistemi olabilir.Bu durumda puanı yüksek olup listeye giremeyen filmlerin sayfaları dünya genelinde yeterince ziyaretci tarafından okumadığını varsayabiliriz.
  • gayet basit işliyormuş
  • quote:

Orjinalden alıntı: .TaneR.

gayet basit işliyormuş

aynen
  • quote:

Orjinalden alıntı: zapotka

quote:

Orjinalden alıntı: -genjuro-

quote:

Aslında ordaki nüans şöyle sevgili Genjuro.

Bir filmin iki farklı puanı var: Birincisi her filmin sayfasında gözüken ve tüm oyverenlerin sayısının belirtildiği puan, ikincisi ise imdb top 250 için kullanılan puan, bu puanın hesaplanmasında ise sadece "Regular Voter" olarak belirlenmiş üyelerin oyları sayılır. Bu tanımı Düzenli Oylayıcılar olarak çevirebiliriz. Hangi üyelerin bu grupta olduğu sistemi korumak için açıklanmıyor. Şimdi örnekleyelim; Shawshank Redemption için 275 bin oy var. Bunların diyelim 150 bin'i "Düzenli Oylayı"cıysa sadece bu oylar formüle katılıyor ve bu yüzden farklı sıralamalar oluşuyor. Bir de 1300 rakamı bir film için gerekli olan en az "Düzenli Oylayıcı" rakamı, yani filmin oylarının en az 1300'ü Regular Vote olması lazım.

m= "Düzenli Oylayıcı" bundan ziyade Top 250 ye girmesi için gerekli minimum oy.
    mesela biz top 250 listesi için bakmazsak olaya , yani kendi listemizi hazırlamak istersek yaptığımız denklemler sonucu kendimize en uygun gelen rakamıda yazabiliriz m yerine
    ben biraz karışık bir konu olduğu için "m" o konuyu açmak istemedim
    zapotka'nın dediği Top250 listesi için geçerli olabilir yani m= "Düzenli Oylayıcı".ben tüm filmleri ele alarak söylüyorum yanlış anlaşılma olmasın

• quote:

Orijinalden alıntı: -genjuro-

imdb oy sistemi nasıl işler ? merak edenler için açıklamalı başlık

bir filmi izlemeden önce çoğumuzun ilk önce imdb'den notunun kaç olduğuna baktığını tahmin edebiliyorum.aynı şekilde bir çoğumuzunda peki bu not sistemi nasıl işliyor ? diye merak ettiğinide tahmin ediyorum. işte bu konu hakkında bilmeyenleri bilgilendirmek bilenlerle ise yanlış anlaşılmaları ya da yanlış bildiklerimi düzeltmek istiyorum

evet yeni bir dökümanla karşınızdayım.aslında bu ikinci ilki için ;
    http://forum.donanimhaber.com/m_16980852/tm.htm

reklamıda yaptık şimdi açıklamada;

işte sistem ;

(WR) = (v ÷ (v+m)) × R + (m ÷ (v+m)) × C

işte:
    R = şimdiki averajı
    v = Filme verilen oylar
    m = kafanız karışmasın bu sabit ve sihirli rakamımız 1300
    C = aynı şekilde sabit sayımız olan 6,7

şimdi hemen bu sisteme göre The Shawshank Redemption filminin 10 üzerinden puanını hesaplayalım =>
    karşımıza çıkan sonuç doğru işlemi yaptıysak 8,988 olmalı.
    hemen Godfather filmini hesaplayalım => 8,688

gelelim tartışılan konuya.Neden Türk filmleri sistemde ve listede yok;
    Hababam Sınıfı filmini hesapladığımızda => 8,647
    Babam ve Oğlumda => 8,675 gibi bir rakama ulaşıyoruz.

Listede nispeten diğerlerine göre daha az kullanıcı tarafından oylanan The Good, the Ugly, the Bad incelediğimizde => 8,762 puan aldığını görüyoruz.

tabi Hababam sınıfına kullanılan oy ile Baba filmine kullanıcıların attığı oy arasında dağlar kadar fark var.ancak The Good, the Ugly, the Bad ilede Godfather arasında azımsanamayacak bir oy farkı var.

Oy farkı tartışmasında söz açılmışken hemen bir örnek verelim;

İki film var ilk filme oy kullananlar 2000 kişi oyu 10 üzerinden 9 , 2.filme oy kullananlar 4000 kişi oyu 10 üzerinden 8.Peki hangisi daha iyi bu filmlerin

A filmi;
    v=2000 R=9 m=1300
    8.093 aldığı sonuç A filminin

B Filmi ;
    v=4000 R=8 m=1300
    7.681sonuç B filmi için

görüldüğü gibi A filmi daha iyi çıktı fakat oy kullanan daha az.

sistemin işleyiş şekli böyle,doğru veya yanlış olduğunu size bırakıyorum.

Önceleri benim tezim 10,000 oy barajını aşamadıkları için bu iki filmimizin listeye giremediği yönündeydi fakat 6,824 oy alan Diaboliques, Les (1955) listede kendine yer bulan bir film.Aslında sistemin baz aldığı gibi hesaplarsak bu film 7,875 gibi bir reyting almış durumda.Ama film 8,3 olarak gözüküyor.

Bazı yerlerde Top 250 sıralaması; sürekli kullanıcıların verdiği oylar baz alınarak yapıldığı yönünde.Belkide sebebi budur.

Beğenmişsinizdir Umarım Saygılar

Mantıklı ama bazı eksiklikler var mesela inci üyeleri şahanın filmini en kötü filmler arasında başlara bilerek kasıtlı bir şekilde sokabiliyor bu tip durumların engellenmesini sağlayacak farklı puan verme sistemleri ve sınırlamalar getirilmesi lazım

• Birde 8lik bir filme 10 vermek çok değiştirmez,fazla oy gerekir.Ama 1 verirsen,10 verenlerin yanında çok daha etkili kalır.Çünkü arada 7 puan fark oluyor.Bazı filmlere antifan vs.ların 1 verdiğini düşünebiliyorum.Buda çok gıcık bir durum.
  • Çok karışık geldi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • türk filmlerinin oylamaları lokal yani genellikle türkiye ip'lerinden yapıldığı için global bir listede olması mümkün değil. o listeyi belirlerken oy dağılımının homojen olması da çok ciddi bir kriter.
  • Hooort Baba siz ne diyonuzya matematik 0 benim bende 5 tane papyon takmış adam oyluyo sanmışltım olay bambaşkaymış.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.