Şimdi Ara

İMDAAAAAT!!!!! root'u sildim... ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • beyler, Kuser adlı kullanıcı yönetim paketinden root kullanıcısını yanlışlıkla sildim. şimdi root hakkı istiyen hiçbir yere giremiyorum (root'u geri getirmek için de giremiyorum)
    bu olayı nasıl çözebiliriz?

• root u silen kullanıcının whell olması lazım nasıl sildinki anlamadım,
  • bildiğim kadarıyla root kullanıcısını sildiysen, sisteme toor kullanıcısıyla gir root hakkına sahip ama toor kullanıcısı için önceden şifre oluşturman gerekiyordu.
  • whell'in yada toor'un ne olduğunu bilmiyorum ama kuser diye bi program var, root olarak ona girince root kullanıcısını kapalı diye işaretledim. (heralde kapanmaz diye düşündüm) ama kapandı, bir dahada root olarak giremedim, dolayısıyla tekrar o veya başka bir programla rootu döndürme şansım olmamıştı. fedoranın rescue cd'siyle hdd'yi mount edince /etc dizinindeki passwd adlı dosyadan ufak bir değişiklikle diğer kullanıcılardan birini root grubuna dahil ederek işi hallettim.
    bu arada yabancı forumlara falan bakınca böyle akla hayale gelmeyecek bir hatayı tek yapanın ben olmadığımı anladım...
  • konsola girip "su" yazmayi denedin mi?
  • su ile olmaz o iş gibi geliyor sonuçta ortada ne root var nede şifresi:)),hani belki sudo kuruluysa o mevcut kullanıcı şifresi ile filan root haklarını veriyor belki kurtarırsın.
  • Abijim nedir ki

ben / directory de rm -Rf * yaptım... Adam izin de verdi:) neyseki iptal ederek islemi kurtamıstım olayı

(HP UX server da)
  • quote:

Abijim nedir ki

ben / directory de rm -Rf * yaptım... Adam izin de verdi:) neyseki iptal ederek islemi kurtamıstım olayı

(HP UX server da)

o komutun süper inek kuvvetleri vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi genesis007 -- 21 Ekim 2005, 20:08:34 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.