Şimdi Ara

IMDAAAAAT işlemci problemi !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    bilgisayarımda soğutma problemi vardı. bende tüm fanları söktüm iyice bi temizledim. özellikle işlemcinin fanında biriken toz cok ciddi boyutlardaydı. elim değmişken işlemciyi filan da cıkardım. üzerinde yapışkan açık mor renkte bi madde vardı onu temizledim. temzlik işlemi bittikten sonra. tüm parçaları geri taktım. ama ekrana götüntü gelmiyo. sorun ne olabilir lütfen yardımmmmm. ( bu arada bilgisayar açılıken gelen dit sesi de gelmiyo)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bekircan01 -- 10 Temmuz 2006; 11:44:56 >

• İşlemciyi doğru taktığından emin ol. Takarken eğilen pin falan var mı onu kontrol et.

Kolay gelsin.
  • doğru taktım büyük olasılıkla. çünküğ zaten sadece bir şekilde oturuyo. diğer varyasyonlarda işlemci yuvasına oturmuyo. zorlamadım takarken
    üzerine bıraktım kendi oturdu. soora milini filan kapattım. herşey normal gibi ama çalışmıyo ühü ühü ühü
  • Muhtemelen oturmayan bişey var. Bilgisayar açarken hata sinyali verir ondan veriyor mu?

biiii-bip-bip gibi mesela. Yada biiip-biiip-biiip gibi ?
  • Ekran kartı ve ramini de kontrol et.İyi ve doğru bir şekilde takılmış olduklarından ein ol.
  • sinyal hiç yoksa bence büyük ihtimal işlemci anakartını cıkar sadece ram işlemci ekran kartı acmayı dene kasadan sasede yapıyor olabilir arkadaşım
    vida falan kaçırma boardın altına
  • 478 soket ise pinleri eğmiş olabilirsin inşallah öyle değildir
  • pinler dediğiniz sanırım ince birsürü olan sarı metal miller. eğer onlarsa hepsi sağlam. eğmedim. zaten takarken dikkat ettim daha önce bi arkadaşım sölemişti. bunlara dikkat edeceksin die. neyse hala çalışmıyo. bu arada işlemcinin ve soğutucu metalinin arasında olan ve benim temizlediğim madde ne olabilir??? bu arada diit li biipp li sesler de yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bekircan01 -- 10 Temmuz 2006; 12:24:22 >
  • O temizlediğin termal macun CPU ısısının Fana daha hızlı aktarılmasını ve işlemcinin daha kolay soğutulmasını sağlıyor. Olması iyidir ama olmazsada olur.
  • PIN'lerde sorun yoksa tekrar sök, tak. Doğru taktığına emin ol. Ayrıca ekran kartıyla oynadıysan onun da doğru takılıp takılmadığına dikkatli bak. İşlemci fanı çalışmıyorsa makine açılmaya başladıktan 10-15 saniye sonra kendisini resetler işlemciye zarar vermek için ya da tamamen kapatır. Böyle bir sorun yok değil mi ?
  • yaw peki bişi soracam. işlemcinin arızalanmış olma olasılığı nedir. yada bu tür durumlarda (yani sadece cıkartıp takarken) işlemciyi bozan unsurlar neledir. takılırken pinlerin eğilmesi dışında... bu arada işlemcinin fanı cillop gibi oldu canavar gibi çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bekircan01 -- 10 Temmuz 2006; 12:32:12 >
  • Eğer pinler bozulmamışsa ve CPU da fiziksel bir zarar yoksa işlemcinin zarar görmesi zor.
    Ama şu da CPU ve Anakart söktüğünüz zaman bios ta sıfırlanabilir. Biostan ayarları yapmak gerekebilir.
    Eğer işlemci taktığınızda çok yüksek bir hız seçerseniz ilk çalıştırmada CPU yu yakabilirsiniz.
  • Fan çalışıyorsa bir de oynadığın diğer donanımlara bak. Çok zarar vermek istemediğin sürece zarar veremezsin işlemciye. PIN'lerin de sağlam olduğunu söylüyorsun..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Nickodin-QX

Fan çalışıyorsa bir de oynadığın diğer donanımlara bak. Çok zarar vermek istemediğin sürece zarar veremezsin işlemciye. PIN'lerin de sağlam olduğunu söylüyorsun..

diğer donanımlara dokunmadım bile ... yani tamam istemeden dokunmuş olabilirim ama :) ekran kartı çalışmasa en azından işlemcinin açılış sesini duyarım öle deilmi (dit die bi ses gelio ya) . eğer hala sağırlaşmadıysam :) yada ram da filan olsa ram hata sinyalini duyarım dit dit dit dit. ama bunların hiçbiri yok. kazara arkadaşın dediği gibi işlemciyi yakmış olmaktan korkuyom ühü ühü ühü ühü ühü
  • Arkadaşım evet ama, hata bildirimi kapalı olur (sesli olarak), makinenin üstünde Speaker yoktur ötmez. Speakerde sorun çıkar ötmez.. Yani illa ki ötecek diye birşey yok

İşlemciyi yakacağını sanmıyorum, dediğim gibi eğer başta fan bile çalışmamışsa (sen farketmeden) makinenin kendisini resetlemesi ya da kapatması lazımdı. İşlemciyi yakmanın bu kadar kolay olduğunu düşünümüyorum. Az önce dediğim gibi bozmak için çok uğraşmadıysan birşey yoktur. Sorun mutlaka ki basit bir yerdedir.. Ekran kartını ve RAM'ini söküp tekrar tak. İşlemciyi de söküp tekrar tak. PIN'lere bir daha bak, fanın çalıştığına emin ol. Aklıma şimdilik başka birşey gelmiyor

• Benim söylemek istediğim maksadını aştı galiba, ben uzun süreli çalışmayı kastedmek istemiştim. Öyle hemen zart diye yanmaz bunlar. @Nickodin-QX e katılıyorum. Eğer işlemciyi yakmak için özel bi çaba harcamadıysan hemen yanmaz bunlar (Fan takılı ise) Bence sen işlemciyi tam oturtamadın.
  • arkadaşlar konuyla ilgilenen ve yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler. akşam bi tekrar kurcaliicam ama pek olacağını sanmıyorum olmadı kucaklayacaz kasayı naapalım :)) oda olmadı alacaz bi işlemci. zaten cok para var nere sacacağımı bilmiyom :))
  • Bence yapabileceğin herşeyi yap. İşlemci almaya kadar gitmesin iş

Mutlaka ki halledilecektir, yani inşallah halledilir yav gitmesin güzelim işlemci

Bu arada rica ederim de, keşke sorunu çözseydik..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.