Şimdi Ara

İlber Ortaylı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Prof.dr.İlber Ortaylı gerçekten 15 dil bilmektemidir ??

• şöle biliyomjuş.... ingilizcesi vs. si çok iyiymiş.. ama diğerlerinin sadece günlük kullanımda sürekli kullanılan kelimeleri kalıpları bilioyomuş.... yani öle herşeyini bilmiyomuş her dilin...

ama yine de çok kral bi adam... Türk Aynştaynı deniyo o adama...
  • Hiçbirşey bilmiyormuş gibi görünüp karşısındakine cesaretlendirdikten sonra bilgisi ile ezerek magmanın dibine gönderen bir kişilik...
    Bu tarzını çok beğeniyorum
  • ilk kez duydum adini
  • quote:

Orjinalden alıntı: SheHiT

ilk kez duydum adini

• quote:

ilk kez duydum adini

bilmiyosan araştır dderim... eğer kitap okuyosan bu adamın kitaplarını al oku.... türkiye için önemlşi, bi adam...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Darkchild

quote:

ilk kez duydum adini

bilmiyosan araştır dderim... eğer kitap okuyosan bu adamın kitaplarını al oku.... türkiye için önemlşi, bi adam...

Tamam.
  • Ben 9 dil biliyor diye biliirm onu bunların arasında ölü dillerde vardır.Ben kendisiyle topkapı sarayının kapısında konuştum çok cici bir adam inanın onunla çektirdiğim bir fotoğraf hayatımın enömli fotoğraflarının başında geliyor...Ben onu buldum mu kaçırmam kitaplarıda baldan tatlıdır herkese tavsiye ediyorum bu tarih dahisi ve alimini...
    quote:

Orjinalden alıntı: dig1tal

Prof.dr.İlber Ortaylı gerçekten 15 dil bilmektemidir ??
  • çooook önemli bi adam ama birsürü kişi bilmiyo bu adamı yazık... bu adamın bütün kitaplarını biz gençler alıpğ okumalıyız.. bizde 1-2 kitabı var ama daha okicam bakalım
  • Oktay Sinanoğlu gibi değeri bilinmemiş ilim adamlarımızdan
  • Gel senide bizim kulübe alalım eğer tarihe meraklıysan beklerim seni kardeş...
    quote:

Orjinalden alıntı: magnum_1453

Ben 9 dil biliyor diye biliirm onu bunların arasında ölü dillerde vardır.Ben kendisiyle topkapı sarayının kapısında konuştum çok cici bir adam inanın onunla çektirdiğim bir fotoğraf hayatımın enömli fotoğraflarının başında geliyor...Ben onu buldum mu kaçırmam kitaplarıda baldan tatlıdır herkese tavsiye ediyorum bu tarih dahisi ve alimini...
    quote:

Orjinalden alıntı: dig1tal

Prof.dr.İlber Ortaylı gerçekten 15 dil bilmektemidir ??

• quote:

Orjinalden alıntı: SeRSeFiL

Oktay Sinanoğlu gibi değeri bilinmemiş ilim adamlarımızdan

Biz neyin kıymetini biliyoruzki, Sinanoğlunu alıp YÖK başına getireceksin sonrada YÖK teki hükümet badskısını çekeceksin Yüksek öğretime 10 senede 50 senelik mesafe aldıracak zenginlikte bir bilim adamı. Katıksız bir vatansever.
  • İlkokuldaki Türkçe hocamızın üniversiteden profesörüymüş Topkapı sarayına giderken yolda karşılaşmış ve bir süre konuşmuştuk tabii yıllar önce hatırlamıyorum tam ancak o zamanlar adam bana çok iri gelmişti belkide benim küçük olmamdan kaynaklanıyordu ama gerçekten Türkiyemizde yetişen en önemli ilim adamı yazdığı kitaplar kaliteli..En son Topkapı Sarayı Genel Müdürü idi hala o görevde galiba ???
  • quote:

şöle biliyomjuş.... ingilizcesi vs. si çok iyiymiş.. ama diğerlerinin sadece günlük kullanımda sürekli kullanılan kelimeleri kalıpları bilioyomuş.... yani öle herşeyini bilmiyomuş her dilin...

Türk Aynştayn'ı?
    Oktay Sinanoğlu'na demiyorlar mıydı onu?
  • 1947 yılında Bregenz, Avusturya`da bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir ailenin çoçuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul ve Ankara'da tamamladı. 1965'te Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1968) ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünü bitirdi. Viyana Üniversitesi'nde Slavistik ve Orientalistik okudu.

Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi'nde Prof. Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden "Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler" adlı tezi ile doktora derecesi aldı (1978), "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu" adlı çalışmasıyla da doçent (1979), 1989'da profesör oldu.

Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı, seminerler ve konferanslar verdi. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. yüzyıl ila 19. yüzyılı Osmanlı tarihi ve Rusya tarihi ile ilgili makaleler yayınladı. 1989-2002 yıllları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmış, 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi'ne, 2 yıl sonra Bilkent Üniversitesi'ne geçmiştir. Halen (2005) Topkapı Sarayı Müdürlüğü görevini de yürütmektedir. Şu anda Galatasaray Üniversitesi'nde tarih dersleri vermektedir

İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesidir.

İlber Ortaylı, Türkçe, Osmanlıca, Kırım Tatarca, Arapça, Farsça, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Latince, Yunanca, Rusça, Romence, Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça bilmektedir.
    not: (ç)alıntıdır
    kütüphane gibi adam.

• YOK teki hukumet baskisi derken ,
    hukumetteki YOK baskisi demek istedin heralde.
    universiteleri gelistireceksen eger ,
    her birini bagimsiz yapacaksin , kendi aralarinda rekabete acacaksin ve ozel sektore proje satip para kazanmalarinin yolunu acacaksin.
    bak o zaman hem TR hem universiteler nasil gelisir.
    YOK gibi basortusu bekcisi kurumlarla anca basimizi kuma gomeriz...el alem milyar isik yili otedeki galaksileri inceler biz birbirimizi yeriz.

quote:

Orjinalden alıntı: shadow006

quote:

Orjinalden alıntı: SeRSeFiL

Oktay Sinanoğlu gibi değeri bilinmemiş ilim adamlarımızdan

Biz neyin kıymetini biliyoruzki, Sinanoğlunu alıp YÖK başına getireceksin sonrada YÖK teki hükümet badskısını çekeceksin Yüksek öğretime 10 senede 50 senelik mesafe aldıracak zenginlikte bir bilim adamı. Katıksız bir vatansever.

• quote:

Orjinalden alıntı: PHI

quote:

şöle biliyomjuş.... ingilizcesi vs. si çok iyiymiş.. ama diğerlerinin sadece günlük kullanımda sürekli kullanılan kelimeleri kalıpları bilioyomuş.... yani öle herşeyini bilmiyomuş her dilin...

Türk Aynştayn'ı?
    Oktay Sinanoğlu'na demiyorlar mıydı onu?

pardon haklısın oktay sinanoğluna deniyoıdu...

• quote:

çooook önemli bi adam ama birsürü kişi bilmiyo bu adamı yazık... bu adamın bütün kitaplarını biz gençler alıpğ okumalıyız.. bizde 1-2 kitabı var ama daha okicam bakalım

Ondan önce okumamız gereken o kadar çok şey var ki. Fazla da gözünde büyütme bu adamı
  • İlber Ortaylı
    Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Git ve: kullan, ara
    İlber Ortaylı (d. 1947), Türk tarih profesörüdür.

1947 yılında Bregenz, Avusturya`da bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir ailenin çoçuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul ve Ankara'da tamamladı. 1965'te Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1968) ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünü bitirdi. Viyana Üniversitesi'nde Slavistik ve Orientalistik okudu.

Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi'nde Prof. Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden "Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler" adlı tezi ile doktora derecesi aldı (1978), "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu" adlı çalışmasıyla da doçent (1979), 1989'da profesör oldu.

Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı, seminerler ve konferanslar verdi. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. yüzyıl ila 19. yüzyılı Osmanlı tarihi ve Rusya tarihi ile ilgili makaleler yayınladı. 1989-2002 yıllları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmış, 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi'ne, 2 yıl sonra Bilkent Üniversitesi'ne geçmiştir. Halen (2005) Topkapı Sarayı Müdürlüğü görevini de yürütmektedir. Şu anda Galatasaray Üniversitesi'nde tarih dersleri vermektedir

İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesidir.

İlber Ortaylı, Türkçe, Osmanlıca, Kırım Tatarca, Arapça, Farsça, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Latince, Yunanca, Rusça, Romence, Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça bilmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Eserleri [değiştir]Tanzimat'tan Sonra Mahalli İdareler (1974)
    Türkiye'de Belediyeciliğin Evrimi (İlhan Tekeli ile birlikte, 1978)
    Türkiye İdare Tarihi (1979)
    Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu (1980)
    Gelenekten Geleceğe (1982)
    İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı (1983)
    Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Yerel Yönetim Geleneği (1985)
    İstanbul'dan Sayfalar (1986)
    Studies on Ottoman Transformation (1994)
    Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devletinde Kadı (1994)
    Türkiye İdare Tarihine Giriş (1996)
    Osmanlı Aile Yapısı (2000)
    Tarihin Sınırlarına Yolculuk (2001)
    Osmanlı İmparatorluğu'nda İktisadi ve Sosyal Değişim (2001)
    Osmanlı Mirasından Cumhuriyet Türkiye'sine (Taha Akyol ile birlikte, 2002)
    Osmanlı Barışı (2004)
    Barış Köprüleri Dünyaya Açılan Türk Okulları (2005)
    Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek 1 (2006)
    Kırk Ambar Sohbetleri (2006)
    Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek-2 (2006)
    Eski Dünya Seyahatnamesi (2007)
    Avrupa ve Biz (2007)
    Batılılaşma yolunda (2007)
    Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek-3 (2007)
    "http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0lber_Ortayl%C4%B1"'dan alındı

• quote:

Orjinalden alıntı: EneRGy.

quote:

çooook önemli bi adam ama birsürü kişi bilmiyo bu adamı yazık... bu adamın bütün kitaplarını biz gençler alıpğ okumalıyız.. bizde 1-2 kitabı var ama daha okicam bakalım

Ondan önce okumamız gereken o kadar çok şey var ki. Fazla da gözünde büyütme bu adamı

mesela ne var ??

*buarada bu adamı da gözümüde büyütmezsek artık .. adam çıkmamış diyelim türkiyemden ha ??

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.