Şimdi Ara

İhbar Tazminatı Alabilir Miyim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
227
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 4 yıldır çalıştığım yerinden dün öğrendiğim kararla çıkartılacağım, ancak işveren ihbar tazminatı vermeyeyim, seni 15 gün daha sigortalı gösterip ay sonunda maaşını tam yaparım diyor ve kıdem tazminatını da hesaplattırıp ödeyecek. Brüt ücretim 2000 tl civarı. Ve tazminat işlerinden anlamıyorum yardımcı olur musunuz? kabul etmeli miyim, nereye başvurmalıyım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jankilodvandam -- 15 Nisan 2018; 16:2:19 >

• Keşke konunuzu daha önce görseydim, ancak geçte olsa cevap yazmak istedim.
    Öcelikle ihbar süresi işyerindeki çalışma süresine göre artar, 4 yıllık kıdemi olan birinin ihbar süresi 8 haftadır.
    Yani 8 haftalık ücret ödenmesi gerekir.
    Brüt ücretim 2000 lira civarı demişsiniz, kısaca asgari ücret baz alalım 2029,50.
    4 tam yıl hizmetiniz olduğunu düşünürsek. Ortalama 8bin lira kıdem tazminatınız çıkar.
    İhbar tazminatınızda 8 hafta dedik oda 56 gün yapar.
    günlük yevmiyeniz 67,65 olduğuna göre.
    56x67,65=3.788 lira brüt ihbar tazminatı çıkar, bunun 570 lirası gelir vergisine, 29 lirasıda damga vergisine gider size 3,180 gibi bir rakam kalır toplamda da 11bin küsür alırdınız.
    İşveren size hem ihbar tazminatını vermedi hemde ihbar süresini doldurmak için sizi çalıştırdı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.