Şimdi Ara

ideal pistonlu kap hakkında

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
77.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ideal pistonlu kapta bir gaz var hacmi yarıya iniyor direk basınç iki katı diyoruz da, anlamadığım nokta şu ideal piston dediği için iç basınç=dış basınç olması gerektiği için ortam değiştirildiği söylenmediği için basınç nasıl değişebiliyor?

• P.V=n.R.T formülunde ideal pistonlu kapta basınç sabit kabul ediliyor. Formül şu şekilde oluyor V=n.R.T. R de sabit olduğu için onuda çıkartıyoruz son hali V=n.T oluyor. Hacim yarıya iniyorsa, n(mol) yada T(Sıcaklık) yarıya iner basınçta değişme olmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • StealheX kullanıcısına yanıt
    ama soruda mol ve sıcaklık değişmiyor alınıyor hatalı sanırım.
  • İdeal pistona dışarıdan kuvvet uygulanarak hacim yarıya indirilebilir. Soruyu atarsanız daha rahat cevap verebiliriz aslında.

buyur hocam
    Bu mesaja eklenen görseller:

ideal pistonlu kap hakkında
  • Hocam ideal piston kendi halinde idealliğini korur bi gaz eklesek basıncı değil hacmi artar mesela ama kuvvet uygularsak ideallikten sapar artık ideal piston olmaz kuvvet varsa işin içinde ideallikten sapıyor demektir

• Mericuls kullanıcısına yanıt
    Hiç böyle düşünmemiştim, eyvallah

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Videonun soru kısmını izledim, anlatan kişinin dediklerini aynen aktarıyorum " Ben nabıyorum ? Bir kuvvet uygulayarak 4 litre olan kabın hacmini 2 litreye indiriyorum." bu kısmı kaçırmışsınız sanırım. Soruda bir hata yok

Izlemeden hatalıdır demiştim hatta anlamadım diye dersi bırakmıştım, sağol hocam

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.