Şimdi Ara

i7 7700k / Cooler Master 212x / 87 derecede

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
796
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni topladığım sistemde elde ettiğim sonuçtan biraz tedirgin oldum. i7700k işlemci full yük altında otomatik olarak 4.2 den 4.5ghz ye kendi overclok olmakta. İşlemci üzerine Cooler Master 212x soğutucuyu Arctic Silver 5 macun ile (videolarda tavsiye edilen miktar kadar sürerek) montajını yaptım.

İşlemci boşta 38 derecelerdeyken yük altında 86 ila 90 dereceyi görüyor.

Sizce normal midir_?

Bu arada Arctic Silver 5 termal macunu yaklaşık 7 sene önce almıştım bu bir sorun yaratır mı? Ürün üzerinde herhangi bir kullanım tarihi yazmıyor. Ayrıca halen sıvı formunu koruyor

Teşekkürler,i7 7700k / Cooler Master 212x / 87 derecede

• i7 7700K'larda genel bi sorun bu temp spikes olabilir. Dert etme.
  • macun etkisini yitirmez ama. size önerim 2.ci bir fan almanız + cpu ya undervolt yapman. böylelikle sıcaklıklar düşecektir.bende 6700k var sıvı sogutucu ile kullanıyorum. Normalde anakart 1.270v veriyor fakat ben 1.150 de kullanıyorum daha az ısınıyor. Malesef intelin bu serileri ısınıyor buna yapabileceğimiz tek şey delid yapıp iyi bir sogutucu ile beslemek. Fakat siz delid işine girmeyip direk undervolt yapıp ekstra fan takmanız olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gtx295

macun etkisini yitirmez ama. size önerim 2.ci bir fan almanız + cpu ya undervolt yapman. böylelikle sıcaklıklar düşecektir.bende 6700k var sıvı sogutucu ile kullanıyorum. Normalde anakart 1.270v veriyor fakat ben 1.150 de kullanıyorum daha az ısınıyor. Malesef intelin bu serileri ısınıyor buna yapabileceğimiz tek şey delid yapıp iyi bir sogutucu ile beslemek. Fakat siz delid işine girmeyip direk undervolt yapıp ekstra fan takmanız olur.

Cevap için teşekkür ederim.
    Sıcaklık 100 derecelere kadar ulaşmaya başlayınca daha detaylı yaptığım farklı araştırma ve yorumlarda bahsettiğiniz cevabı yaklaşık 2 ay önce uyguladım ve ortalama 15 dereceye kadar düşüş yaşadım. Bu arada 2. fanda 2 dereceye kadar etkili oldu.

Bu yazıyı okuyacak başka okuyucular için bilgi amaçlı voltaj konusundaki detaylı yazışmalarımın geçtiği linki paylaşıyorum.

https://forum.donanimhaber.com/gigabyte-z270-gaming-k3-cpu-vcore-voltaj-ayarlama-cozuldu--127897709#127943122

• Sonradan lazım olabilecek bir konu olduğu için mesaj.
  • Hocam merhabalar,

Bende 7700k kullanıyorum işlemci normalde 4.2 oc li olarak 4.5 ghz de çalışmakta. 1.160 volta çalışması gerektiği bilinmekte.

Ama bu değerleri kullandığınızda 35 dereceden intel burn yada işlemciyi çok sağlam kullanacak bir oyun ile deneme yaptığınızda 90 dereceye kadar işlemci ısısı yükselmekteydi.

Önce soğutucumu değiştirdim. 90 dan 85 dereceye düştü. Yaz mevsimiydi kış a girdik 80 oldu. Sonra Termal macun tazeledim 77 75 oldu.

Ama asıl ısıyı düşüren arkadaşında yukarıda bahsettiği gibi 1.160 volt değerini OC çeksem bile 4.2 de 1.08 volt a düşürdüm. 68 Derece MAX yükte intel burn yazılımı ile 70 derece oldu.

Son olarak 7700k Lar için riskli Delid işlemi var onu yapıp video ya çekip faydalı bir paylaşım yapmayı düşünmekteyim forumda.

Umarım yardımcı olabilirim.

4.8 GHz de 1.2 volt 90 derece görmekteyim
    5 GHz de 1.35 Volt veriyorum 100 derece civarlarında geziyor.

Ama artık delid yapmadan 5GHz denemeyeceğim.

Bu arada Soğutucum Cutom soğutma idi.
    Şuan Corsair H100i Sıvı soğutma. V2 olmayan v2 den daha soğuk ama gürültülü.

İyi denemeler.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgurdurmaz85

Hocam merhabalar,

Bende 7700k kullanıyorum işlemci normalde 4.2 oc li olarak 4.5 ghz de çalışmakta. 1.160 volta çalışması gerektiği bilinmekte.

Ama bu değerleri kullandığınızda 35 dereceden intel burn yada işlemciyi çok sağlam kullanacak bir oyun ile deneme yaptığınızda 90 dereceye kadar işlemci ısısı yükselmekteydi.

Önce soğutucumu değiştirdim. 90 dan 85 dereceye düştü. Yaz mevsimiydi kış a girdik 80 oldu. Sonra Termal macun tazeledim 77 75 oldu.

Ama asıl ısıyı düşüren arkadaşında yukarıda bahsettiği gibi 1.160 volt değerini OC çeksem bile 4.2 de 1.08 volt a düşürdüm. 68 Derece MAX yükte intel burn yazılımı ile 70 derece oldu.

Son olarak 7700k Lar için riskli Delid işlemi var onu yapıp video ya çekip faydalı bir paylaşım yapmayı düşünmekteyim forumda.

İyi denemeler.

7700k almayi dusunuyorum kismetse onumuzdeki ay. Fakat ben sizin yaptiginiz gibi sivi sogutma kullanamayacagim. Acaba yeni cikan islemciler daha
    az mi isiniyor , bilginiz var mi ?

• Bu saatten sonra i5 8600K ve Z370 anakart alman daha iyi olur
    Oyun ve programların çok çekirdek optimizasyonu gittikçe geliştiriliyor.

Eğer kelepir fiyata 7700K bulmuşsan hâlâ Kaby Lake sistem de kurabilirsin.
    Kaliteli soğutucu kullanır, montajı doğru yaparsan ve kasanın hava sirkülasyonu iyiyse ısınma sorunu olmuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: McNope

quote:

Orijinalden alıntı: ozgurdurmaz85

Hocam merhabalar,

İyi denemeler.

7700k almayi dusunuyorum kismetse onumuzdeki ay. Fakat ben sizin yaptiginiz gibi sivi sogutma kullanamayacagim. Acaba yeni cikan islemciler daha
    az mi isiniyor , bilginiz var mi ?

Sıvı soğutma almayın benim kullandığım ikinci senesini doldurmadan çöpe atıyorum iki defa servise yolladım motor değişti denilerek geri gönderdiler. Su sızdırma olayı oluyor pompa bozuluyor ömürleri çok kısa garantisi devam ediyor tekrar göndermeye niyetim yoktur bir ay gelmesini bekliyorum. SilverStone Heligon HE01 aldım eski soğutmadan daha iyi randıman vereceğini düşünüyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.