Şimdi Ara

İ7 6700K'dan Threadripper'a Geçilir mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.074
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni üye olmuş birisi olarak hemen konu açmam doğru mu? Bilmiyorum ancak arama yaptığımda benim sorduğum soruya benzer bir soru'nun cevaplanmadığını gördüm bu nedenle yeni bir başlık açmak istedim. Başlık da söylediğim gibi 6700K kullanıcısıyım ve depolama alanına ihtiyacım var bilgisayarı topladığım yer daha fazla depolama eklemenin pcı lane götürdüğünü söylüyor sorduğum bazı kişiler bunun yanlış olduğunu ancak twitter destek bölümünden intel'e sorduğumda bunun doğru olduğu söylendi. Dolayısıyla depolamayı her türlü arttırmak zorunda kalacağım için hem PCI-L yetersiliğinden hem de son çıkan intel işlemci açığı problemlerinden (AMD de de olduğunu biliyorum) işlemciyi değiştirip artık enthiusast seviyesine geçmeyi düşündüm malum aynı segmentte ki intel işlemcilerin fiyatları daha yüksek ve artık bu açık meselesi benim canımı sıkmaya başladı bu yüzden biraz intel den soğudum her ne kadar amd de benzer bir açık olsa da intelin bu konuda kötü bir şöhreti olduğunu ve açıkların kasıtlı bırakıldığını düşünüyorum. Asıl soruya gelecek olursak hem çok fazla maliyete girmemek için hem de alabiliceğim en fazla PCIE lane için amd threadripper 1900x e geçmeyi düşünüyorum ancak youtube da izlediğim yabancı kaynaklı kanallarda bu işlemci'nin oyunlar için pek iyi olmadığını hatta 1700 ve 1800x le karşılaştırmada 1700-1800x gibi modellerde daha fazla fps alabildiklerini gördüm ancak içim içimi yiyor artık buna bir nokta koyup sistemi güncelemeyi düşünüyorum umarım yardımcı olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A824516DC -- 14 Ocak 2018; 17:29:29 >

• Threadripper oyun işlemcisi değildir.

6700K zaten yeterli upgrade yapmak, parayı çöpe atmaktır.

EDIT: Altta beni alıntılayan bi tane AMD Fanboy var 8700K çekmiş konuyu tek kelime etmediğim halde allah akıl fikir versin böyle çocuklara.

EDIT2: 7-8 tane fake hesap açıp kendi yorumlarını artılamış cidden bu forumun Fanboyları ayri bir garip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 16 Ocak 2018; 0:29:34 >
  • Sata bağlantıları pci hattan yemez.

Pci hattan yiyen depolamalar M2 NVme SSD'ler.
  • Arkadaşa önerim mümkünse yaz başına kadar beklesin. Yaz başında 12nm threadripper geliyor. Hem oyunda hem diğer işlerde tam sizlik olur. 6700K yaz başına kadar idare eder eğer çok acil durum yoksa. Ortalık biraz durulsun öyle alın
  • Sata ve pcie nvme diskler anakartın pcie hatlarını kullanır. Z370'de 24 pcie hattı var. Rahat şekilde 2 adet x4 nvme ve 4 sata portu darboğaz olmadan kullanabilirsiniz 5 ve 6 portlar yanlış hatırlamıyorsam pci bant genişliğini ortak kullanıyordu anakart kitapçığında bu bilgiler mevcuttur.

Oyun oynayacaksanız bakacağınız şey single core performanslarıdır, ryzen ve threadripperların single core performansları intel 8.nesil işlemcilere göre daha düşük. Multi core gücü gerektiren konularda threadripperlar önde, böyle bir kullanım amacı varsa threadripperlar düşünülebilir ama oyun odaklı bir durum varsa sistem yenilemeyi kafaya koyduysanız 8.nesil intellere yönelmek mantıklı olur. Fakat 6700k hala iyi bir işlemcidir, z270 çipsette de anakart 24 pcie hattına sahiptir z370 bahsettiğim şey z270 çipset içinde geçerlidir.

Meltdown ve spectre konusunu zaten yeterince konuştuk intel her ikisinden de etkilendi, amd tarafı sadece spectreden etkileniyor. İntel tarafı için yüzde 30-35 lik kayıp iddiaları büyük oranda yalanlandı, özellikle oyun konusunda genel olarak bir sıkıntı olmadığı test edildi. Amd tarafı için gelecek olan microcode güncellemeleri sonrası o tarafta nasıl bir etki olacak onu bekleyip göreceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 14 Ocak 2018; 21:44:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Zafer Korkmaz

Threadripper oyun işlemcisi değildir, güç tüketimi çok fazla.

Öncelikle cevap için teşekkürler Threadripperın oyun değil üretkenlik işlemcisi olduğu'nun bilincindeyim ama threadripper işimi görür sanıyordum hem en az aile si içinde en az çekirdek sayısına sahip olduğu için hem de fiyatı uygun olduğu için düşünmüştüm buraya yazdığım iyi oldu yanlışlarımı düzelmiş oldunuz tekrar teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Sata bağlantıları pci hattan yemez.

Pci hattan yiyen depolamalar M2 NVme SSD'ler.

Size de cevap içinteşekkürler... İlk mesajımda da belirttiğm gibi intele sorduğumda pcı hattan yediğini söyledi bazıları ise sizin gibi yemediğinden bahsediyor bundan bir emin olabilsem belki chipseti bile değişmeye gerek kalmıyacak şuan iki adet sata ssd var kasada 3 adet de hdd yuvası var 3 yuvayı da kullanmayı düşünüyorum en kötü ihtimal sata ssd leri çıkartıp tek nvme ye geçip geri kalan depolamayı da hdd olarak kullanmayı düşünüyorum ama bunun da dar boğaz yapacağını söylediler bir trlü emin olamadım tekrardan teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KumKekliği

Arkadaşa önerim mümkünse yaz başına kadar beklesin. Yaz başında 12nm threadripper geliyor. Hem oyunda hem diğer işlerde tam sizlik olur. 6700K yaz başına kadar idare eder eğer çok acil durum yoksa. Ortalık biraz durulsun öyle alın

Değerli cevabınız için teşekkürler acelem yok hocam bende beklemeyi düşünüyorum ryzen 2 serisini de merak ediyorum açıkçası belki threadrippera ihtiyacım bile kalmaz.

Not:Toplu cevap vermeyi bilmediğim için tek tek cevap vermeyi tercih ettim eğerli cevaplarınızı teşekkürsüz bırakmak istemedim
  • quote:

quote:

Arkadaş threadripper 1900X demiş. 1900X birebir 1800X ile aynı. Sadece daha kaliteli çekirdekler kullanıldığı için daha az voltajla 4.1 e hatta 4.2 ye çıkan bir işlemci. Kabaca adı farklı 1800X. Muhtemelen 95W denilen 1800X den daha az elektirik çekip ısınıyor. Ya bilmiyorsunuz ve buna rağmen yorum yapıyorsunuz yada AMDye laf atmaya can atan aşırı bir fanboyluk var.

1800X bile oyunlarda iyi değil. Sen neyin kafasındasın anlamadım. Arkadaşın 6700K zaten 1700 seviyesinde bir işlemci.

%5 performans için 2500 lira mı bayılcak şimdi

EDIT: 7-8 tane fake hesap açıp kendi yorumlarını artılamış cidden bu forumun Fanboyları ayri bir garip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 16 Ocak 2018; 0:29:56 >

• KumKekliği K kullanıcısına yanıt
    çoğu oyunda ryzen 1600=ryzen 1800 nedeni basit oyun o kadar çekirdeği kullanamıyor he dersen ki ben 2 farklı oyunu aynı anda oynarım multiseat bir sistemde o zaman iş görür hemde nasıl
  • intelin nvme disk performansı yüzde 70 kadar düşmüş.

bilgin olsun...
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperend

intelin nvme disk performansı yüzde 70 kadar düşmüş.

bilgin olsun...

At at yine meydanı boş buldun at.

Yok yüzde 170 düştü.

https://forum.donanimhaber.com/intel-core-i7-8700-meltdown-ve-spectre-yamalari-sonrasi-performans-durumu--130812021

4k'da düşüşler var sadece o da yüzde 70 değil, uydurma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Orijinalden alıntı: alperend

intelin nvme disk performansı yüzde 70 kadar düşmüş.

bilgin olsun...

At at yine meydanı boş buldun at.

Yok yüzde 170 düştü.

https://forum.donanimhaber.com/intel-core-i7-8700-meltdown-ve-spectre-yamalari-sonrasi-performans-durumu--130812021

4k'da düşüşler var sadece o da yüzde 70 değil, uydurma.

sizin gibi konuşuyorum sadece hepsini katıyom içine

• Odak noktanız oyun olacaksa Threadripper çok mantıklı olmaz benim kanaatimce. Normal bir işlemci daha iyi performans verir.

Firma tercihinize göre i7-8700K veya R7 1800X oyun bağlamında size çok daha güzel sonuçlar verecektir. 8700K'yı ayırmak lazım yine de. Şu anda piyasadaki en iyi oyun işlemcisi.

Ancak multi-core performansına ihtiyaç duyuyorsanız Threadripper'a yönelin derim ben.
  • monitörün kaç hz kardeş
  • İşlemci değiştirmene gerek yok dostum SATA üzerinden oldukça yeterli bir depolama alanı oluşturabilirsin. PCI-E hattından vs. yemez NVME SSD takmadıkça. İstediğin oyunu da çatır çatır oynarsın 6700K gayet iyi bir işlemci.
  • quote:

quote:

Arkadaş threadripper 1900X demiş. 1900X birebir 1800X ile aynı. Sadece daha kaliteli çekirdekler kullanıldığı için daha az voltajla 4.1 e hatta 4.2 ye çıkan bir işlemci. Kabaca adı farklı 1800X. Muhtemelen 95W denilen 1800X den daha az elektirik çekip ısınıyor. Ya bilmiyorsunuz ve buna rağmen yorum yapıyorsunuz yada AMDye laf atmaya can atan aşırı bir fanboyluk var.

Selam boş fanboy.

8700K ile ilgili tek laf etmediğim halde konuyu 8700K çektiğine göre ağır AMD fanboyu falansın.

6700K varken 1900X almak parayı çöpe atmaktır.

EDIT: 7-8 tane fake hesap açıp kendi yorumlarını artılamış cidden bu forumun Fanboyları ayri bir garip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 16 Ocak 2018; 0:30:16 >

• Siannis kullanıcısına yanıt
    Fikriniz için ok teşekkürler açıkçası konuya gelen ilgiden sonra çok fazla bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum en azından anakar vs olarak sadece depolamayı ve zaten önceden karar verdiğim gibi ekran kartını değiştirmeyi düşünücem sanırım hem büyük bir maliye külfetinden den kurtulmuş olucam sizler sayesinde
  • Asus Rog 279q kullanıyorum doğal yenileme hızı 144 hız aşırtma ile 165 hocam.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Selam boş fanboy.

8700K ile ilgili tek laf etmediğim halde konuyu 8700K çektiğine göre ağır AMD fanboyu falansın.

6700K varken 1900X almak parayı çöpe atmaktır.

1900X çok elektirik çekiyor oyunlar için iyi değil dediğine göre ne kalıyor ortada 8700K'dan başka? 6700K'dan 7700K'ya mı geçecek? 8700K'dan başka önerecek işlemci kaldı mı elinde, threadripper oyunda kötü çok elektirik çekiryor gibi bir yorumdan sonra?

Aşırı fanboylugun da bir yolu yordamı vardır. İnsan mesaj göndermeden önce bir okumalı yazdığı şeyi ben burada ne yazdım mantıklımı falan diye. Fanboyla da muhatap olduk şunları yazmak zorunda kaldık ya... Sen takıl buralarda threadripper çok elektirik harcıyor falan yazmaya devam...

AMD Fanboyu olduğundan kelimeleri nerenle anladığın belli değil.

Ben 6700K'dan 1900X geçmenin sadece para kaybı olduğunu söylüyorum herhangi bir artısı yok. Eğer benim gibi zeki adamlar olmasaydı bu forumda adama boşu boşuna 1900X aldırtcaktınız. Yazık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 16 Ocak 2018; 0:30:31 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.