Şimdi Ara

HYUNDAİ i20 ANA KONU (920. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
29.266
Cevap
202
Favori
1.965.145
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 918919920921922
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • teşekkürler pki geç kalmış sayılmayız diye düşünüyorum,araç 4500 de uzun yol gördü ve hep 110 2 kere 180-190 yaptım ama kısa mesafe.aracı kaçbin devirde kullanmam lazım ve vites geçişleri.
  • önemli olan 0km araçta ani hızlanma devirlenmeden ve ani frenden kaçınmak,
    bunun dışında dizel motorlarda ilk 500km'de 2500 devrin geçilmemesi tavsiye ediliyor, ilk 1000km de de 3000 devirin
    ilk 1000km de de aynı devirde uzun süre kullanılmamalı. Zaten bu bilgiler klavuzda da yazıyor. Servislerin cahilliği bu seviyede.

Bunlara uymazsanız ne olur?
    Eskiyen motorun yakıt tüketimi artar ,300.000km'yi görmüş motor ile 50.000km'de ki motor aynı tüketimi sergilemez, çünkü motor aşınır
    bunda kullanım çok önemilidir, yağ değişimi düzenli yapılırsa, ani gaz köklemelerinden kaçınır, motoru boğmazsanız, motorunuz aşınmadan uzun km ler görür,
    rodaj da ki kötü kullanım aşınmayı arttırır, ömrünü tüketir, yakıt tüketimi bir miktar artar,
    0km aracı aldığınız gibi motor daha soğukken çalıştırıp 6000 deviri gördüyseniz birde rampaya vurduysanız o halde, motorunuz normalden fazla aşınmıştır,
    kaba tabirle bu şekilde çok kötü kullandıysanız, 60.000km de ki motorun aşınma seviyesine gelmiştir.
    Bu kaç devir nasıl yaptığınız ile alaklı

başka örnek aynı binadan komşumda benim arabanın üst modeli var, 3 ay evvel aldı, onun motoru benimkinden beter ses çıkarıyor,
    neden,
    bizim evin önü feci dik rampa, ben soğuk motoru asla o rampaya vurmuyorum rampadan aşağı inip uzun yoldan dolanıyorum,
    o ise çalıştırdığı gibi o dik rampayı 3000-4000 devirle çıkıyor,
    o bu yaptığının faturasını 100.000km de görecek, tabi satmazsa
    aracımızın çalışma mantığını iyi anlamalıyız,
    kısa yolculuklarda yakıt tüketimi fazla,
    aynı yolda aynı devir hızda motor soğukken farklı, sıcak ken farklı tüketim değerleri alıyorum,
    çok dik rampaya soğuk değil 1dk çalışmış araba ile çıkıyorum devirlenemeyim 2.vitesten 1e alırken, işten eve geldiğimde o bayıra vuruyorum 2. viteste hızlanarak çıkıyorum, hiç gaz yememe olmuyor,
    bu şekilde arabanızı tanıyın,
    tepkilerini bilin
    o zaman daha iyi bakarsınız

araba ısıtma diye bişi yoktur,
    o zaman neden şoğuk araba fazla yakıt tüketiyor?
    İşte ayrıntılara dikkat edin yeter,
    bu basit testleri sizde yapın göreceksiniz,

• çok teşekkürler
  • Günaydın Arkadaşlar...
  • Günaydın,
    Yeni i20 sahipleri araçlarından memnunlar mı? Aldığınız günden bu yana artıları eksileri neler oldu.
    2012 i20 Tune Benzinli Otomatik almayı düşünüyorum, tavsiye eder misiniz, Ankara' da tavsiye edeceğiniz bayii var mı ve ne kadarlık bir indirim yapılabiliyor normalde? 35 Bin' e almak isterim bu aracı.
  • dün mesafe kısa da olsa şehirlerarası deneyimi yaşadım . 3 kişi + full bagaj gidişte 5.1 genelde 5.2 yaktı (yol bilgisayarı verisi). gelişte çok trafik vardı ama 1.5 saatte gittiğimiz yoldan 3 saatte döndük. araç 2012 1.2 benzin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techstat -- 24 Ağustos 2012; 12:12:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: techstat

dün mesafe kısa da olsa şehirlerarası deneyimi yaşadım . 3 kişi + full bagaj gidişte 5.1 genelde 5.2 yaktı (yol bilgisayarı verisi). gelişte çok trafik vardı ama 1.5 saatte gittiğimiz yoldan 3 saatte döndük. araç 2012 1.2 benzin.

merhaba,
    bence gayet iyi değerler. Bende de 1.2 var. Yakıt tüketimini merak ediyorum. Henüz 100 km o yüzden net bir fikre varamadım...
    Acaba 1.2 kullananların şehir içi değerleri nasıl? Sanırım lpg takan 1.2 sahipleri de var. Çekiş konusunda bir fark olmadı mı?
  • Hayırlı gunler aracımı istanbul ekol servisine bıraktım bugun alacagım bakalım sorun neymiş
  • Aramıza katılan arkadaşlar hoş geldiniz. araçlarınız hayırlı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KORO

quote:

dün mesafe kısa da olsa şehirlerarası deneyimi yaşadım . 3 kişi + full bagaj gidişte 5.1 genelde 5.2 yaktı (yol bilgisayarı verisi). gelişte çok trafik vardı ama 1.5 saatte gittiğimiz yoldan 3 saatte döndük. araç 2012 1.2 benzin.

merhaba,
    bence gayet iyi değerler. Bende de 1.2 var. Yakıt tüketimini merak ediyorum. Henüz 100 km o yüzden net bir fikre varamadım...
    Acaba 1.2 kullananların şehir içi değerleri nasıl? Sanırım lpg takan 1.2 sahipleri de var. Çekiş konusunda bir fark olmadı mı?

şehiriçi kişiden kişiye çok farkediyo. bizim kullandığımız yollar bozuk,virajlı,yokuş ve kalabalık olduğu için çok yakıyoruz. bir de kalabalık geziyoruz mesela en az üç, genelde beş kişi. o yüzden 7.8-8.5 civarı değişiyor. rodajdan da çıktık sayılır 3000 km. deyiz

• quote:

quote:

quote:

merhaba,

şehiriçi kişiden kişiye çok farkediyo. bizim kullandığımız yollar bozuk,virajlı,yokuş ve kalabalık olduğu için çok yakıyoruz. bir de kalabalık geziyoruz mesela en az üç, genelde beş kişi. o yüzden 7.8-8.5 civarı değişiyor. rodajdan da çıktık sayılır 3000 km. deyiz

valla 8,5 civarları 1.2 motor için çok ama dediğiniz gibi kullanım koşulları çok farkettiriyor. eşim eğer 8-8,5 ortalamalar yakalarsa lpg taktırabilirim. ama 1.2 motorda nasıl olur o konuda şüphelerim var...

• iyi gunler fren diskleri durduk yerde sıkıntı yaptı buyuk bir ihtimal istanbulda yasıyorum gecen bayagı yagmur yagmıstı ondan dolayı olabılır fren dısklerı garantiden değişmiyormu?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

merhaba,

valla 8,5 civarları 1.2 motor için çok ama dediğiniz gibi kullanım koşulları çok farkettiriyor. eşim eğer 8-8,5 ortalamalar yakalarsa lpg taktırabilirim. ama 1.2 motorda nasıl olur o konuda şüphelerim var...

8.5 kesinlikle çok. Ama düşmüyor bir türlü. Servise gidince cevap hazır zaten. Kimi 5000 10000km yapin düşer diyo. Bence aynı kalır ama görücez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

merhaba,

valla benzinli bir araba için iyi değerler,ben 2017 km yol yaptım uzun yol 5.2-5.4 hız sabitleme açık 110 km hızla anlık veriler bunlar klima açık full bagaj.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi METNER -- 26 Ağustos 2012; 20:38:39 >

• Orijinalden alıntı: techstat

8.5 kesinlikle çok. Ama düşmüyor bir türlü. Servise gidince cevap hazır zaten. Kimi 5000 10000km yapin düşer diyo. Bence aynı kalır ama görücez.

bende de 8,5 olursa -ki eşim biraz fazla yakıt yakmaya meyilli:)- benim için hayal kırıklıgı olur i20...micraya tercih ettim diyebilirim i20 yi...onun yakıt degerleri sehiriçi 6,5 civarlarında...ama o da 900 kg

lpg takan 1.2 cilerden de ses çıkmıyor. yok mu hiç 1.2 ye lpg takan?
  • Yeni modellerimizle tanışmak için sizleri standlarımıza bekliyoruz. D&R önü / Suadiye – Nezih Kitabevi önü / Şaşkınbakkal — Cadde'de Buluşalım!

• 2

• quote:

quote:

quote:

merhaba,

kırmızı yanarken 15 km yol yaptıktan sonra 65 tl lik benzin aldım sakin kullanımda 260 km sonra kırmızı tekrar yandı karışık degerler bunlar (şehir içi dişı) hm bu arada benzin 4.57 tlden alınmıştır tam bi hesap yapmayıda bilmiyorum ama süper degerler bana göre benzinli araç için .... araç 7000 km de

• Arkadaşlar dün neziroğlu 2. el bölümünden hyundai i20 troy 1.4 düz vites team modeli 0 km 28.000 e aldım. Dediklerine göre hyundai stoklarını eritememiş bu nedenle 10 adet neziroğluna satış yapmış Arabanın plakasıda takılı olduğundan fiyat düşmüş. vergisiyle vs 1900 tl yede brc takılacak. 30.000 e mal oldu bana araç. Yan aynalar manuel hiç yakışmıyor onlarıda elektronik yaptırıcam gerçi kaç para bilmiyorum ama bide o masrafım var. Ellerinde araç kalmadı. Dün ben aldım son aracıda fakat içime kurt düştü ani bir kararla alım yaptığım için. Arabayı bilmiyorum pek çevremde kullananda yok. 3-4 sene sonra emsallerine corsa, fiesta vs göre çok mu değer kaybedecek satarken acaba. Sizin yorumlarınızı alabilir miyim bu konuda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engineercan -- 26 Ağustos 2012; 15:25:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: engineercan

Arkadaşlar dün neziroğlu 2. el bölümünden hyundai i20 troy 1.4 düz vites team modeli 0 km 28.000 e aldım. Dediklerine göre hyundai stoklarını eritememiş bu nedenle 10 adet neziroğluna satış yapmış Arabanın plakasıda takılı olduğundan fiyat düşmüş. vergisiyle vs 1900 tl yede brc takılacak. 30.000 e mal oldu bana araç. Yan aynalar manuel hiç yakışmıyor onlarıda elektronik yaptırıcam gerçi kaç para bilmiyorum ama bide o masrafım var. Ellerinde araç kalmadı. Dün ben aldım son aracıda fakat içime kurt düştü ani bir kararla alım yaptığım için. Arabayı bilmiyorum pek çevremde kullananda yok. 3-4 sene sonra emsallerine corsa, fiesta vs göre çok mu değer kaybedecek satarken acaba. Sizin yorumlarınızı alabilir miyim bu konuda?

Hayırlı olsun aramıza hoş geldiniz

• 
Sayfa: önceki 918919920921922
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.