Şimdi Ara

HP Pavilion 15 CK004NT KULLANICILARI KLUBÜ - ANA KONU (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
5
Favori
5.945
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben de bugün teslim aldım bilgisayarı ve şimdilik genel anlamda oldukça memnun kaldım.
  • ram ve hdd eklenebiliyor, değiştirilebiliyor burası tamam.

peki ekran kartı değiştirilebiliyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bcan402 kullanıcısına yanıt
    Aşırı nadir bazı durumlar hariç hiçbir dizüstü bilgisayarın ekran kartı değişmez, anakarta lehimlidir

• Nerden alabilirim bu laptopu netteki fiyatlar arasında farklar var güvenemedim pek

• https://m.n11.com/hp-2qh30ea-15-ck004nt-i5-8250u-8gb-256gb-ssd-2gb-mx150-fhd-156-P293576415

Görünen o ki daha uygunu yok

• arkadaşlar bu ilk mesajda bahsettiğim sesin 2sn gecikmesi sorununu sadece ben ve @ood13 arkadaş mı yaşıyor ?
    Halletmiştik onu, 1ay sonra şimdi tekrar aynı sorunu yaşadım. Galiba windows güncelleştirmeleri bizim ayarı bozuyor.

Bu yeni 1809 güncelleştirmesi geldi bana bugün. Bakalım yeni sorun olacak mı, eski sürüm iyiydi.

edit: her büyük güncellemede yapmamız gerekiyor bu işlemi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 14 Aralık 2018; 2:30:27 >
  • merhaba laptobu birkaç gün önce aldım ve oyunlarda fps drop yaşıyorum benzer sorun yaşayan başka kullanıcılar var mı?
  • bako39 B kullanıcısına yanıt
    hangi oyunda ve ne sebeple hocam?
    pubgde kalabalık şehir girişlerinde oluyor bazen, fortniteın çok kişili çok yapılı modlarında ufak alanda çok fazla yapı birikirse olabiliyor, Bunların haricinde yaşamadım ben fps drop.
  • geçen aylarda ps4 aldım. eve gittiğim zaman oynuyorum. il dışında çalışıyorum. kullandığım bilgisayar çok eskidi.

bu modeli almayı düşünüyorum. ps4 olduğu için oyun pek oynamam fakat yine de arada fm, gta 5,far cry falan oynamak isterim. kullandığım yazılımlar zaten netcad ve excel. ki onları da 20 yıllık laptop bile açar

o yüzden bu modeli düşündüm. donanımı baya iyi. yalnız ssd'si bana yetmez. hdd takmak istiyorum hatta belki ssd'yi de artırabilirim zaman içinde.

diskleri alsam servise versem gün içerisinde alabiliyor muyum cihazı ? zaman önemli memlekete kısa süreli gidiyorum hep. fikri olan var mı ? n11 den almayı düşünüyorum,yılbaşında da çok indirime gireceğini düşünümyorum.

edit: şunu da sormak istiyorum. pek anlamıyorum donanımlardan. hangi soket türünde hdd veya ssd takılabilir bu bilgisayara ? yanlış bir şey alığ taktırmaya çalışmayalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bcan402 -- 14 Aralık 2018; 18:24:9 >

• bestgr B kullanıcısına yanıt
    Lol dışında bir oyun kurmadım bilgisayara sıkıntım da tam olarak şöyle yüksek ayarlarda vsync kapalıyken 120 civarı fps vysnc ile sabit 60 alıyorum ama 1-2 dakika arayla yaklaşık 5 saniye boyunca fps 5-10 arasına düşüyor ve çılgın bir kasma oluyor. Bazı sitelerde sorunun orijinal 65w şarj aletinin yetmemesinden kaynaklandığını 90w şarj aleti alıp bu sorundan kurtulduklarını yazmışlar hp 15 serisinin birkaç modeli için ben de aynı sorundan kaynaklanabileceğini düşünüp buralarda yardım arayışına girdim

Hocam cihazda klasik sata arayüzlü harddisk slotu malesef yok, yani yer var ama soket yok, bu yüzden takılabileceğini düşünmüyorum, ilk mesajda bir soket gösteriliyor ama piyasada o soketi sata ya çeviren kablo bulamadım (Artık buldum ve mesajın sonuna ekledim fakat çalıştığı daha denenmemiştir)...

Bu yüzden siz sadece 1 adet M.2 slotu var olarak düşünün, oraya da 256 GB SSD takılı, onu yükseltmek isterseniz elinizdeki seçenekler:

500 GB 560 TL;https://www.akakce.com/ssd/en-ucuz-crucial-500gb-mx500-ct500mx5004-m2-sata-3-0-fiyati,255513966.html

1 TB - 1215 TL;https://www.akakce.com/ssd/en-ucuz-western-digital-blue-1tb-wds100t2b0b-m-2-sata-3-0-fiyati,203219202.html

Bunlar benim bulabildiğim en ucuzları, bunlar yerine hızlı USB 3.0 harici harddisk alıp onun üzerinden çalışmak daha mantıklı gibi...

Edit: Sanırım söz konusu soketten sataya çevirici kabloyu buldum :)https://m.tr.aliexpress.com/item/32853707428.html?pid=808_0011_0131&spm=a2g0n.search-amp.list.32853707428&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=8011tByapGiQh0W0VlDtS_lF4wLIWJ2r8XkrsiQpj7_DzGx65NnE4AQDQM0N9gtoVngL1544810110830

Eğer bu kablo çalışırsa 1 TB Harddisk sadece 250 TL'ya geliyor:https://www.akakce.com/hard-disk/en-ucuz-western-digital-2-5-1tb-blue-wd10spzx-sata-3-0-5400-rpm-fiyati,100383564.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 14 Aralık 2018; 20:3:15 >

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    teşekkürler dostum

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    hocam bu nvme pci express muhabbeti ne ? araştırdım ama anlamadım.
    Bizim bunda en hızlı ssd'den varmış . Ama sizin linktekilerde nvme pci express falan yazmıyor.
    O konuya da açıklık getirebilir miyiz?
    Bizimkinde takılı olan : 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
    Bu linktekileri ucuz olsun diye yazdınız sanırım.
    Ben henüz dosya silerken, pc içinde taşırken o windowstaki " kopyalanıyor şu kadar sn kaldı" yazısını görmedim, anlık oluyor o işler çok şaşırtıcı geldi bana. Emin olamıyorum acaba cidden kopyaladı mı sildi mi diye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bako39

Lol dışında bir oyun kurmadım bilgisayara sıkıntım da tam olarak şöyle yüksek ayarlarda vsync kapalıyken 120 civarı fps vysnc ile sabit 60 alıyorum ama 1-2 dakika arayla yaklaşık 5 saniye boyunca fps 5-10 arasına düşüyor ve çılgın bir kasma oluyor. Bazı sitelerde sorunun orijinal 65w şarj aletinin yetmemesinden kaynaklandığını 90w şarj aleti alıp bu sorundan kurtulduklarını yazmışlar hp 15 serisinin birkaç modeli için ben de aynı sorundan kaynaklanabileceğini düşünüp buralarda yardım arayışına girdim
    lol bu pc için sıkıntı yaratabilecek bir oyun değil hocam. Dahili ekran kartı bile yeter.
    Yüksek performans modu ve mx150nin kullanıldığından emin olun. Kendinize özel yüksek performans ayarlarını da deneyebilirsiniz. "İşlemci maksimum " kısmıyla oynayın.

• bestgr B kullanıcısına yanıt
    Hocam şimdi bağlantı noktaları ikiye ayrıldıgı gibi bağlantı arayüzleri de ikiye ayrılıyor

Bağlantı noktası Sata ise bağlantı arayüzü sadece Sata olabiliyor

Bağlantı noktası M.2 ise (PCI da deniyor ama ana bilinen ismi M.2) bağlantı arayüzü Sata veya NVME (buna da PCI Express de deniyor) olabiliyor

Sata arayüzü daha yavaş, en yüksek desteklediği hızlar 550 mb okuma ve yazma hızı, bunlar bile bir bilgisayarı uçurmaya yetiyor, benim verdiğim linklerdeki SSD'ler Sata arayüze sahip

NVME arayüzlerde durum farklı, 800 megabayt/saniye okuma yazma hızına sahip olanlar da var, 3000 megabayt/saniye okuyup 2000 megabayt/saniye yazan inanılmaz hızlı SSD'ler de var tabi onların fiyatları uçuk...

Bizim HP 15-ck004nt'lerde orta seviye sayılabilecek bir nvme ssd var.

Şu anda piyasanın en çok tutulan ve sevilen SSD'si Samsung 960 Evo, hem çok yüksek hızlara sahip (2000/1500), hem de fiyatı diğer yüksek hızlılardan uygun

Bunlar haricinde bir de IOPS değeri var, "saniyedeki girdi-çıktı sayısı" demek, birimin aynı anda kaç işlemi kaldırabileceğini gösterir ve aslında SSD'lerin normal Harddisklerden bu kadar farklı olmasının sihri okuma/yazma hızlarında değil bu IOPS değerlerinin harddisklere göre yüzlerce kat yüksek olmasında yatar. Genel olarak 3D Nand Bellek denilen teknolojiyi içeren (kısaca sadece 3D olarak da geçiyor) SSD'lerde IOPS değerleri çok yüksek olur. Sata'larda da NVME'lerde de 3D Nand bellek teknolojisi bulunabilir, bunu kullananlar zaten reklamını da mutlaka yapar :)

Umarım cevapladığımdan daha çok soru oluşturmamışımdır 😄

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 14 Aralık 2018; 23:50:31 >

• Merhaba arkadaşlar, ürünü alıp hdd ekleme fırsatı olan oldu mu?
  • bilgisayarı aldım, dün kargo geldi bir kaç saat inceledim.

laptop beklediğimden çok ince ve hafif. bu güzel bir şey

sürücüleri kurdum, the forest kurdum steam'den ama bir kaç saniyelik kasılmalar oluyor. nette baktım 1060'da bile oluyormuş o, oyundan kaynaklı herhalde. izne ayrılınca asıl görecem performansı.

yalnız virtualbox ile xp kuramıyorum, siyah ekranda kalıyor. win7 deneyecem akşam.

n11 den 70 lira farkla çanta ve mouse da aldım ama sizlere tavsiyem almayın. çanta da mouse da sıradan yani daha ucuza kendiniz alabilirsiniz. ben mecburiyetten aldım.

• Birçok kişi ürünü N11'den aldı sanırım. Ben de sipariş vermeyi düşünüyorum ama Cuma gününe kadar elime geçmesi lazım. Size kaç günde ulaştı ürün?Kocaeli/Gölcük'te oturuyorum bu arada.

• Keçiboynuzu kullanıcısına yanıt
    Aynı yerden 2 tane aldım, her türlü gelir, pazartesi kargoya verirler, ertesi gün elinizde olur :)

Yok artık neden xp ?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.