Şimdi Ara

HP Omen 15 - 2020 Modelleri - Ryzen 7 4800H, i7-10750H, i5-10300H (30. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.063
Cevap
31
Favori
89.400
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İ5 rtx 2060lık modeli almayı planlıyorum ama uzun süre yük (özellikle uzun süre aaa oyun oynanırken) altındaki sıcaklıklar nedir. Garip bir soru olacak ama belli bir süre sonrasında anakart ve bios sorunları çıkarır mı omen serisi bilgilendirirseniz memnun olurum (monster notebook travması yaşadım). Özelden atabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaanlin K kullanıcısına yanıt
    şuan i5 10300h ve rtx 2060 olan ek001nt modelinden yazıyorum sana ısınma konusunda iki durum var witcher 3ü ultra ayarda oto fan ile oynarsan genel olarak 75 ve 85 derece aralığında değişiyor anlık 88 falan olabiliyor tabii ki fan ona göre hızlanıyor zaten birde max fan modu var evde biraz uçak kalkıyormuşcasına ses oluşuyor ama oyunları 65 75 derece arasında oynayabiliyorsun 80i hiç geçmiyor sıcaklık. Genel rtx 2060 laptoplara baktığında hepsi oto fan ve aaa oyunlarda 80 dereceleri rahat geçer yani abartı bir durum yok ortada rahatlıkla alabilrsin ben çok memnunum cihazdan iyi kulaklığın varsa fanı max modda kullanıp çok daha serin bir oyun performansı elde edersin ama fan ömrünü kısaltacaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srkn03 -- 18 Eylül 2020; 18:54:23 >
  • Resatbulutt kullanıcısına yanıt
    Geçmiş olsun hocam, can sıkan bir durum. HP'nin sevisini çok öven var. Ertelemeden yollamanızda fayda var hocam.
  • Hiç bir mobil 10. nesil i5/i7 işlemci thermal throttling yapmadan çalışmaz, yani hem çok ısınır hem de soğumak için kendini yavaşlatır. Bu işin çözümü undervolt yapmak ya da power limit düşürmektir. Böylece biraz performans kaybı ile ısıyı ciddi anlamda düşürürsünüz ve throttling'e de takılmazsınız, daha akıcı bir oyun deneyiminiz olur.

Bu işin markası modeli yok maalesef, tüm marka modellerde bu durum aynı, internette undervolting diye aratırsanız biraz bu işi bilen herkesin bu işlemi yaptığını görürsünüz.

2020 Omen serisinde undervolting mümkün değil, bir güvenlik açığı sebebi ile BIOS dan engelli. Dolayısı ile voltajı düşüremiyoruz ama yapabileceğimiz turbo için power limiti kısıtlamak. i7 10750H için konuşursak; CPU en çok ısındığı an olan turbo yaptığı anda harcayacağı gücü kısıtlayacağız, böylece 5.0Ghz.çıkamayacak ama 4.5-4.6 Ghz. (anlık olarak aktif çekirdek sayısına göre değişir) civarında kalacak, bu değer de 10-15 dereceye yakın ısı kaybı yaratacak ayrıca ciddi anlamda fan sesini engelleyecek.

Bunu da basitçe ThrottleStop isimli küçük bir uygulama ile yapıyoruz:

i7 10750H için örnek:

HP Omen 15 - 2020 Modelleri - Ryzen 7 4800H, i7-10750H, i5-10300H

Not: İşlemciye göre değişir, sadece i7 10750H için bu değer kullanılabilir. Başka işlemci ile denemeyin!

Bu değerler kullanım şeklinize ve oynadığınız oyunlara göre zamanla şekillenecek, hala throttling yapıyorsa biraz daha düşürebilirsiniz ya da yapmıyorsa yükseltip yapana kadar deneyebilirsiniz böylece kendinize göre throttling yapmadan en yüksek performans ve en düşük sıcaklık değerini bulabilirsiniz...

İşlemi yapmak için ThrottleStop:https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/

Sıcaklık ve throttling takibi için HWiNFO:https://www.hwinfo.com/download/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 18 Eylül 2020; 20:23:58 >

• Hicks kullanıcısına yanıt
    İ5 10300h için 35-45 mi yoksa 45-55 mi daha mantıklı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: P0yrazz

İ5 10300h için 35-45 mi yoksa 45-55 mi daha mantıklı
    35-45 başlayıp arttırarak deneyebilirsiniz. Throttling yapmaya başladıktan sonda 1'er 1'er düşürüp en uygun değeri bulabilirsiniz.
  • Abysm Nucleus kullanıcısına yanıt
    İşletim sisteminden kaynaklı olmadığını düşündüğüm halde güncel 2004 sürümünü kurup denedim ve ilk açılışta herhangi bir sürücü yüklenmemiş olmasına rağmen sürekli olarak %20-35 arasında değişen işlemci kullanımı sorununu mevcuttu. Muhtemelen bios güncellemesiyle çözülür.

• Nasıl bir sorun bu? Hangi modeli kullanıyorsunuz? İşlemciyi kullanan uygulama ne görünüyor?
    ben throttlestop yerine direkt güç ayarlarından max cpu kullanımını 100den 90a çektim witcher 3te hiçbir fps kaybı yaşatmadı ve sıcaklık otomatik fan ile ortalama 75 dereceydi 80i hiç geçmedi hatta 60lara geldiği oldu şuan gayet iyi duruyor oyundayken görev yöneticisinde 4.18ghz gibi değerler gördüm böyle kullanmaya devam edeceğim sanırım bir sıkıntı yaşatmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: srkn03

ben throttlestop yerine direkt güç ayarlarından max cpu kullanımını 100den 90a çektim witcher 3te hiçbir fps kaybı yaşatmadı ve sıcaklık otomatik fan ile ortalama 75 dereceydi 80i hiç geçmedi hatta 60lara geldiği oldu şuan gayet iyi duruyor oyundayken görev yöneticisinde 4.18ghz gibi değerler gördüm böyle kullanmaya devam edeceğim sanırım bir sıkıntı yaşatmaz
    HWiNFO ile thermal throttling'e giriyor mu ona bakın, girmiyor ise sorun olmaz.
    programda değerler bu şekilde msı afterburner oyun içinde 68 73 derece aralıklarında sıcaklık gösterdi ve thermal throttling yok görünüyor sanırım gayet iyi durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srkn03 -- 19 Eylül 2020; 13:6:40 >
  • quote:

programda değerler bu şekilde msı afterburner oyun içinde 68 73 derece aralıklarında sıcaklık gösterdi ve thermal throttling yok görünüyor sanırım gayet iyi durum
    Throttling yok gayet güzel, güle güle kullanın. Tam yaptığınız işlemi de adım adım yazarsanız sizin gibi ek uygulama kullanmak istemeyen biri olursa faydalanır. :)

teşekkürler yaptığım işlemin adımları şu şekilde yararlanmak isteyenler için
    pil simgesine sağ tıklayıp güç seçeneklerini açın sonrasında gelen ekranda aktif güç planınız neyse (bende hp önerilir aktif) onun yanındaki plan ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın burada da altta gelişmiş güç ayarlarını değiştir yazısını göreceksiniz onu açtıktan sonra gelen sekmede biraz aşağı inince işlemci güç yönetimi çıkacak en düşük kullanım %5 - sistem soğutma ilkesi etkin - en yüksek kullanım değerini %90 olarak ayarlayın ( pilde ve prize takılı seçeneklerinin hepsine aynı şekilde uygulayın seçimleri) daha sonra uygula tuşuna basmanız yeterli.
  • quote:

teşekkürler yaptığım işlemin adımları şu şekilde yararlanmak isteyenler için
    pil simgesine sağ tıklayıp güç seçeneklerini açın sonrasında gelen ekranda aktif güç planınız neyse (bende hp önerilir aktif) onun yanındaki plan ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın burada da altta gelişmiş güç ayarlarını değiştir yazısını göreceksiniz onu açtıktan sonra gelen sekmede biraz aşağı inince işlemci güç yönetimi çıkacak en düşük kullanım %5 - sistem soğutma ilkesi etkin - en yüksek kullanım değerini %90 olarak ayarlayın ( pilde ve prize takılı seçeneklerinin hepsine aynı şekilde uygulayın seçimleri) daha sonra uygula tuşuna basmanız yeterli.
    Teşekkürler... Bu yöntem bende bir garip davrandı, i7 10750H işlemci turbosuz hızı 2.6Ghz. bu işlemi yapınca hız 2293Mhz.'ye sabitlendi sanki sadece 2.6'nın %90'ını kullanıyormuş gibi, dolayısı ile de performans çok düştü...

5 dk witcher 3 oynadıktan sonra system uygulamasının cpu kullanımı:https://i.hizliresim.com/cuFFlF.jpg

process explorer ile kontrol ettiğimde ise apci.sys kaynaklı olduğunu gördüm:https://i.hizliresim.com/f2jBLS.jpg

internette araştırdığımda söyle bir konuya rastladım:https://h30434.www3.hp.com/t5/Gaming-Notebooks/High-CPU-Usage-System-ACPI-sys-GPE-L6F-Storm-Omen-15-17/td-p/7169255

Linuxte çözümü olmasına rağmen Windowsta herhangi bir çözüm yok malesef. Bilgisayarı uyku moduna alıp tekrar açtığımda cpu kullanımı normale dönüyor, oyuna devam ettiğimde ise yine aynı durum. BIOS güncellemesi ile çözülecek gibi duruyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: viserion7

5 dk witcher 3 oynadıktan sonra system uygulamasının cpu kullanımı:https://i.hizliresim.com/cuFFlF.jpg

process explorer ile kontrol ettiğimde ise apci.sys kaynaklı olduğunu gördüm:https://i.hizliresim.com/f2jBLS.jpg

internette araştırdığımda söyle bir konuya rastladım:https://h30434.www3.hp.com/t5/Gaming-Notebooks/High-CPU-Usage-System-ACPI-sys-GPE-L6F-Storm-Omen-15-17/td-p/7169255

Linuxte çözümü olmasına rağmen Windowsta herhangi bir çözüm yok malesef. Bilgisayarı uyku moduna alıp tekrar açtığımda cpu kullanımı normale dönüyor, oyuna devam ettiğimde ise yine aynı durum. BIOS güncellemesi ile çözülecek gibi duruyor.
    Güzel troubleshooting, bravo! ACPI power management driver'ı, şöyle bir çözüm bulmuş biri, bunu gördünüz mü?

"Resetting the 'Balanced Power' settings fixed it for me. Thanks for that.

I first set all the options to none for both battery and power. Restarted (did not power down). Then reset the Balanced Power using the "Restore Default setting ...." selection. Set the "Computer Sleep" option to "None" for "Plugged In" and Battery. Restarted. CPU usage of System/NT Kernel & System is now 0%. Previously was 25%. Powered down. Powered Up. Still OK. Keeping the fingers crossed that this fixed it."

Bu öneri de dahil olmak üzere birçok çözüm önerisi denedim ama herhangi bir sonuç alamadım. İki aydır bu sorunla uğraşıyorum, umarım bios güncellemesi ile çözerler. Servisle uğraşmak istemiyorum.

Bu arada turbo boost açık ve bilgisayar boştayken işlemci kullanımı %30-%35 arası değişiyor:https://i.hizliresim.com/5MFQ1s.jpg
  • quote:

Orijinalden alıntı: viserion7

Bu öneri de dahil olmak üzere birçok çözüm önerisi denedim ama herhangi bir sonuç alamadım. İki aydır bu sorunla uğraşıyorum, umarım bios güncellemesi ile çözerler. Servisle uğraşmak istemiyorum.

Bu arada turbo boost açık ve bilgisayar boştayken işlemci kullanımı %30-%35 arası değişiyor:https://i.hizliresim.com/5MFQ1s.jpg
    BIOS'la düzelebilecek genel bir sorun olsa herkes aynı durumu yaşamalı ya da Windows'u yeniden kurunca düzelmeli değil mi?

F.05 bios güncellemesi ve format sonrası da bu sorunla karşılaştım. Değişim veya iade talebiyle servise göndermek daha iyi olacak gibi gözüküyor.
    Teşekkürler yardımınız için. En azından sizin cihazınızda böyle bir sorun olmadığını bilmek çözüme yaklaştırdı.

bilgisayarı resetledikten sonra bende de aynı şey oldu şuan 100e alıp tekrar normal haline getirdim mecburen throttlestop kullanmak gerekecek i5 10300h için nasıl bir ayar yapmalıyım şuan programda değerler bu şekilde
  • 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.