Şimdi Ara

HP DV5-1xxx serileri için SLIC 2.1 'NO WHITELIST' bios

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bazı dizüstülerde beyaz liste (whitelist) denilen bios kilitleri var. Bu tür bioslarda yalnızca biosun izin verdiği donanımı kullanabiliyorsunuz. Farklı bir parça taktığınızda dizüstü uyarı vererek siyah ekranda kalıyor. Uyumsuz donanımı çıkarıp çalıştırın diyor.

Benim dizüstü biosunda da whitelist var (dı ) Intel wifi 5100 wireless N kart cozlayınca intel dışındaki seçenekleri de denemek istedim. Alttaki linkte bulunan mod biosu buldum. DV5-1040et dizüstümde sorunsuz çalışıyor. Benim deneyebildiğim mini pci-e kartlar şunlar :

1- Broadcom BCM94321MC 802.11 Draft-N wireless 2x2 dual band pci-e (Şu an kullanıyorum)
    http://www.broadcom.com/products/Wir...ons/BCM94321MC
    2- Atheros AR5B91 802.11 Draft-N wireless 1x2 single band pci-e
    http://www.atheros.com/corporate/con...1=119&news=145

Alttaki mod biosun "sp45138" nolu biosu kullanan tüm DV5-1xxx serisi dizüstülerde teorik olarak çalışıyor olması lazım. Tabii ki yalnızca kendi dizüstümde deneme imkanım oldu. RAR dosyasının içinde windows uyumlu bios güncelleme programı olan "InsydeFlash.exe" mevcut. Tıklayıp güncellemeyi yapıyorsunuz. Çok basit. Güncelleme öncesinde bütün programları kapatmanızı ve güncellerken hiç bir şey yapmamanızı öneriyorum. Bios SLIC 2.1 olduğundan windows 7 uyumludur. Link altta. Sorumluluk sizin. Kolay gelsin.

https://r a p i d share.com/files/460204537/mod_HP_Pavilion_dv5-1000_sp45138_INTEL_SLIC21_no_whitelist_by_TTAV134. zip

• quote:

Orijinalden alıntı: ahbecan

Bazı dizüstülerde beyaz liste (whitelist) denilen bios kilitleri var. Bu tür bioslarda yalnızca biosun izin verdiği donanımı kullanabiliyorsunuz. Farklı bir parça taktığınızda dizüstü uyarı vererek siyah ekranda kalıyor. Uyumsuz donanımı çıkarıp çalıştırın diyor.

Benim dizüstü biosunda da whitelist var (dı ) Intel wifi 5100 wireless N kart cozlayınca intel dışındaki seçenekleri de denemek istedim. Alttaki linkte bulunan mod biosu buldum. DV5-1040et dizüstümde sorunsuz çalışıyor. Benim deneyebildiğim mini pci-e kartlar şunlar :

1- Broadcom BCM94321MC 802.11 Draft-N wireless 2x2 dual band pci-e (Şu an kullanıyorum)
    http://www.broadcom.com/products/Wir...ons/BCM94321MC
    2- Atheros AR5B91 802.11 Draft-N wireless 1x2 single band pci-e
    http://www.atheros.com/corporate/con...1=119&news=145

Alttaki mod biosun "sp45138" nolu biosu kullanan tüm DV5-1xxx serisi dizüstülerde teorik olarak çalışıyor olması lazım. Tabii ki yalnızca kendi dizüstümde deneme imkanım oldu. RAR dosyasının içinde windows uyumlu bios güncelleme programı olan "InsydeFlash.exe" mevcut. Tıklayıp güncellemeyi yapıyorsunuz. Çok basit. Güncelleme öncesinde bütün programları kapatmanızı ve güncellerken hiç bir şey yapmamanızı öneriyorum. Bios SLIC 2.1 olduğundan windows 7 uyumludur. Link altta. Sorumluluk sizin. Kolay gelsin.

https://r a p i d share.com/files/460204537/mod_HP_Pavilion_dv5-1000_sp45138_INTEL_SLIC21_no_whitelist_by_TTAV134. zip

Hocam selamlar,

Ben Dv5te kullanmak icin SSD aldim, ancak BIOS'ta AHCI modu yok malesef.

F.07 Bios vardi, son surum olan F.21 A yukledim ancak onda da yok.

Bios'u modlatmam mi gerekiyor bu ayarlara erisebilmem icin?

mydigitallife forumda mod request bolumune yazdim durumu, bakalim modlayip yollayacaklarmi.

• Modlu biosu buldum, yukledim. Belki ayni konfigurasyonda laptopu olan baska birinin de isine yarar diye yazayim

MODIFIED BIOS UPDATE:

-Model: HP Pavilion dv5-1000 series Entertainment Notebook PC (Intel Processors)
    -Bios Revision: F.21 A
    -Bios Release: 2009-09-04
    -Original unmodified BIOS link:ftp://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp45001-45500/sp45138.exe
    -Bios Type: Insyde
    -SLIC: HP 2.1
    -Bios files: 3602F21.fd, 3603F21.fd
    -Tools: Phoenix Mod Tool v1.79
    -Modifier: TTAV134 (from My Digital Life forum:
    -Please provide feedback

Mods:
    -SLIC2.1
    -WLAN whitelist check "removed" (Use any Wifi card you want.)
    -IDE Controller option (important to some SSD firmware updating.)
    -SATA NatiVe Support
    -AHCI Option ROM Support
    -EIST unlocked (to use Throttlestop)

http://www.media fire.com/?zpt194z09un019c

• Bulduğunuz modlu biosu daha önce DV5-1040 konusunda vermiştim.
    Şimdi bakınca fark ettim ki link ölmüş. mydigitallife.info forumundaki ana konu linki de ölmüş. Sizin linki ekliyorum.
    http://forum.donanimhaber.com/m_25227513/mpage_26/key_/tm.htm

Intel ICH9M - E/M SATA AHCI Controller için Rapid Storage Technology 12.0.0.1013 beta sürümünü kurmanızı tavsiye ederim. Bendeki SSD ile hissedilir bir hız artışı gördüm.

notebookreview.com daki "lawyer_tr" sizsiniz galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahbecan -- 28 Ekim 2012; 1:47:27 >

• Hocam sizin SSD nedir?

Nasil performans, memnun musunuz?

Kac saniye suruyor acilis/kapanis?

Benim suruculer ile ilgili problemlerim var, yani intelin suruculeri sanki guncel degilmis gibi geliyor bana, gerci intel driver update utility ile tarattigimda guncel oldugunu soyluyor ama..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Onur__

Hocam sizin SSD nedir?

Nasil performans, memnun musunuz?

Kac saniye suruyor acilis/kapanis?

Benim suruculer ile ilgili problemlerim var, yani intelin suruculeri sanki guncel degilmis gibi geliyor bana, gerci intel driver update utility ile tarattigimda guncel oldugunu soyluyor ama..

Bendeki SSD --> MEMORIGHT FTM PLUS 120GB Sata3 (Tabii ki Sata2 olarak kullanabiliyorum)

Sata2 haliyle 190MB/s okuma, 90MB/s yazma

Nvidia hariç bütün sürücüleri en güncel haliylewww.station-drivers.com adresinden indiriyorum. Sürücüleri sürekli güncel tutmaya çalışıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahbecan -- 28 Ekim 2012; 1:58:10 >

• Laptopun Anakarti;

Model: Quanta 3603
    Chipset: Intel PM45 (Cantiga-PM) + ICH9M (Base)

Bu bilgilere program ile baktim.
    Ben PM45 icin en son surucu hangisi bulamadim. Siz hangisini kullaniyorsunuz acaba? Device Manager'dan bakip soyleyebilir misiniz mumkunse?

Driver Genius isimli driver arama yukleme programi ile baktigimda Intel ile ilgili resimdeki suruculer eski diyor.

"Intel ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929" surucusu 06/08/2010 tarihli ve 7.0.0.1013 versiyonlu. (Sanirim SSD ile ilgili onemli olan da bu)

Programin eski oldugunu soyledigi diger tum driverlar 06/21/2006 Tariihli ve 6.1.7601.17514 ve 17586 versiyonlu..

Program yeni surumun 08/07/2012 tarihli ve 9.3.1.1007 versiyonlu surucu oldugunu soyluyor ancak bu versiyona baktigimda PM45'i goremiyorum ben.

Dolayisiyla kafam epey bir karisti.

• Dizüstülerimiz bire bir aynı. 7.0.0.1013 sürümü çok eski bir sürüm. Yukarıda linkini verdiğim Rapid Storage Technology 12.0.0.1013 beta sürümünü indirip kurun. Kurduğunuzda; Control Panel-->Device manager-->Storage controllers-->Intel ICH9M - E/M SATA AHCI Controller-->Driver-->Driver Version:12.0.0.1013 olduğunu kontrol edin. Aynı zamanda C:\Program Files\Intel\Intel(R) Rapid Storage Technology\IAStorUI.exe adlı bir program da kurulacak. Bu programı çalıştırarak HDD (SSD) bağlantı ayrıntılarına bakabilirsiniz.

PM45 anakartın kuzey köprüsüdür. İşlemci, ram ve ekran kartı bu köprüyü kullanır. Intel ICH9M ise güney köprüdür ve sata, usb vb. bağlatılarını kontrol eder. Kurduğumuz Rapid Storage Technology (RST) sürücüsü de bu güney köprü içindir. O yüzden PM45 adını göremezsiniz. Sürücüde ICH9M ibaresi var mı ona bakmalısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahbecan -- 28 Ekim 2012; 3:03:02 >

• 11.6.0.1030 u yukledim (bazi forumlarda 12.0'dan pek iyi bahsetmemisler o yuzden. Gerci bizim laptopta ne kadar fark edebilir orasini bilemiyorum)

1) Disk Drives'ta Sandisk bu sekilde gozukuyor ve versiyonu 2006 tarihli. Nedir bu anlamadim.
    (Intel RST'yi yukleyip restart attiktan sonra sag altta yeni donanim yuklendi: "ATA SanDisk SDSSDX12 SCSI Disk Device" yazmisti)
    Burada bir sikinti var mi sizce?

2) AHCI Controller'da problem yok heralde. 11.6.0.1030

3) Intel RST'de bu sekilde gozukuyor. Problem var midir gozunuze carpan?

4) Son olarak da laptopu actigimda sag altta RST ikonunun uzerine geldigimde RST is not working yaziyor. Programin ekranini bir kere acinca ondan sonra ikonun uzerinde Tik isareti cikiyor. Calismasi icin illa programin ekranini bir kereligine acmam mi gerekiyor?
    EKLEME: services'tan baktigimda Automatic (Delayed Start) olarak ayarlanmis, dolayisiyla uzerindeki Tik isaretinin gec cikmasi bundan kaynakliymis

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Onur__ -- 28 Ekim 2012; 18:09:03 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Onur__

11.6.0.1030 u yukledim (bazi forumlarda 12.0'dan pek iyi bahsetmemisler o yuzden. Gerci bizim laptopta ne kadar fark edebilir orasini bilemiyorum)

1) Disk Drives'ta Sandisk bu sekilde gozukuyor ve versiyonu 2006 tarihli. Nedir bu anlamadim.
    (Intel RST'yi yukleyip restart attiktan sonra sag altta yeni donanim yuklendi: "ATA SanDisk SDSSDX12 SCSI Disk Device" yazmisti)
    Burada bir sikinti var mi sizce?

2) AHCI Controller'da problem yok heralde. 11.6.0.1030

3) Intel RST'de bu sekilde gozukuyor. Problem var midir gozunuze carpan?

4) Son olarak da laptopu actigimda sag altta RST ikonunun uzerine geldigimde RST is not working yaziyor. Programin ekranini bir kere acinca ondan sonra ikonun uzerinde Tik isareti cikiyor. Calismasi icin illa programin ekranini bir kereligine acmam mi gerekiyor?
    EKLEME: services'tan baktigimda Automatic (Delayed Start) olarak ayarlanmis, dolayisiyla uzerindeki Tik isaretinin gec cikmasi bundan kaynakliymis

1- "Driver" sekmesinde "Driver Details" butonuna tıklandığında "iastorf.sys" dosyası bende görünüyor. Sizde de varsa tamamdır.
    2- Sürücü kurulmuş. Sorun yok.
    3- Bende sistem diski "YES" görünüyor. Sizde ise "NO" yazıyor. Bir araştırın.
    4- Sürücü win7 açılışında otomatik aktif oluyor. Bende bu şekilde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahbecan -- 1 Kasım 2012; 23:33:02 >

• Elinde whitelist kaldırmak için modlu bios linki olan var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.