Şimdi Ara

Hiren's BootCD'yi C:\ den Çalıştırmak Forumlarda İlk ! Resimli Anlatım ... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
2
Favori
49.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Arkadaşlar ben Hiren's Boot Cd yi Laptop ta boot yaptığım zaman hiçbi program açılmıyor ve hata veriyor bunun sebebi nedir bilen warmı?
  • blue_life & Lancelot_Real sizlere çok ama çok teşekürler özellikle blue_life hocama pm den başını ağrıttığım için

dizüstü bilgisayarımın cd sürücüsü arızalandığından dolayı ve piyasada (acer 5100) 130-300 ytl arası hesap çıkartıklarından windows xp yi ne zaman kurmak istesem birilerinden usb den çalışan cdrom istiyordum ama bu 1-2 her zaman da istemek olmuyordu tabi.

benim gibi acemi kullanıcılar için biraz karışıkda gözükse grup4dos yükledikten sonra, resimlerde anlatılanları birazda pm den yüklenerek
    windows xp nin imag'ını D: ye yedekledim.... sonrasında bir sürü gereksiz program kurdum,oyun yükledim pcyi kasabildiğim kadar şişirdim .

reset / grup4dos/... v.s /v.s/.... d: ye attığım imag'ın geri yükledim BİNGO karşıma tekrardan windows çıktı, sonradan yüklenen programlar oyunlar uçmuş oldu....

Yazımın uzun olmasına bakmayın gerçekten paylşaşılan bilginin gücünü göstermekte.

unutmadan blue_life ve Lancelot_Real yazılarınızın bire bir kopyası nette bir sürü yerde mevcut ama sorulan sorular karşılıksız kalmak şartıyla

• quote:

Orjinalden alıntı: donan im x
    Unutmadan blue_life ve Lancelot_Real yazılarınızın bire bir kopyası nette bir sürü yerde mevcut ama sorulan sorular karşılıksız kalmak şartıyla

Ben baska yerlerden alinti yaptigimda referans gosteriyorum, keske kopyalayanlar refereans olarak dh sayfalarimizi gosterse :),

Ama bilgisayar isinde cozum arayanin azimli olmasi gerekir. Sende de o azim varmis da bulmuşsun bizi.

Diger yazilarimizda biraz karışık gorunebilir, ama ugrasip ogrendiginde ayni simdi oldugu gibi basitlesecektir. Neticede proton çarpıştırıp sonucu yorumlamiyoruz, anlatimi uzun ama aslen pratik cozumleri yaziyoruz.

Güle güle kullan.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lancelot_Real

44Serkan44:

sorun usb nin düzgün ayarlanmasindan kaynaklaniyor, ben bu sorunu hic yasamadim, blue_life sorunu cozdu ama nasil cozdugunu kendide bilmiyor

quote:

blue_life:
    Ben başta anakartımdan şüpeleniyordum. Ama sonra anladımki bu sorun ne anakartımdan nede grubdan kaynaklanıyor. Bu sorun tamamen flash diskten kaynaklanıyor.

Ben şuan Fat32 şeklinde sorunsuz kullanabiliyorum ama nasıl çözdün dersen tam cevabını bilmiyorum. O kadar çok program denedim ki.

sorunun cozumu icin daha onceki bir yazimdan bir oneride bulunayim:
    (usb deki hersey silinecek, once yedeklemeni oneririm)

B11) Bootable flash disk hazirlamak icin (Flash diskin içi boş olmalı, tum bilgiler silinecek)
    http://tinyempire.com/notes/ntldrismissing.htm
    sitesinden
    http://tinyempire.com/notes/files/ntldrusb.zip
    dosyasini indi relim.
    ntldrusb.zip in icindekileri C:\pebuilder\ntldrusb klasorunun icine koyalim.
    "C:\pebuilder\ntldrusb\HPUSBFW.EXE" ye cift tiklayip calistiralim.
    Resimdeki Gibi: "FAT32", "Quick Format", "Create a DOS startup disk", "using DOS system files located at" leri secip
    kutunun icine "D:\pebuilder\ntldrusb\dos system files" yazalim.
    />

Sonra sirayla: Start, YES, OK, Close a tiklayalim.

bu islemleri yaptiktan sonra bilgisayarini usb ile ac, karsina siyah ekran gelecek, ekranda
    A:\> mi yaziyor?
    C:\> mi yaziyor?

eger C:\> yazarsa, onceki mesajda yazdiklarini aynen tekrarlayip bir daha dene bakalim calisacak mi???

neticeleri yazarsan sevinirim, bagzilari cozumu bulunca netice yazmiyor

ustam bu flas bellekler bilyorsunuz fat.ama biizm hdd ler ntfs .biraz aydınlık getiririmisin

• @alia
    Ne demek istediğini biraz daha açıklayabilirsen ben yardımcı olmaya çalışırım.
    @Lancelot_Real bazı nedenlerden ötürü sana cevap yazamayabilir...

Diğer taraftan burdaki hiren yöntemi eski versiyonlar için geçerli sayılır. Yeni versiyonlarda hiren taktik değiştirdi.
    Tabi aynı yöntem yeni versiyonlarda da çalışmaktadır lakin bir kaç değişiklik yapmak lazım. İstek olursa konuyu güncelleyebilirim.....
    Saygılar.......
  • quote:

Orijinalden alıntı: blue_life

@alia
    Ne demek istediğini biraz daha açıklayabilirsen ben yardımcı olmaya çalışırım.
    @Lancelot_Real bazı nedenlerden ötürü sana cevap yazamayabilir...

Diğer taraftan burdaki hiren yöntemi eski versiyonlar için geçerli sayılır. Yeni versiyonlarda hiren taktik değiştirdi.
    Tabi aynı yöntem yeni versiyonlarda da çalışmaktadır lakin bir kaç değişiklik yapmak lazım. İstek olursa konuyu güncelleyebilirim.....
    Saygılar.......

ÖNCELİKLE YANIT verdiyiniz için teşekkür ederim.Ben Hiren boot Cd ile başlattım.Amacım Bilgisayarda olan Dosyaları KENdim görerek kurtarmak.Gerçi Hiren bootta windows 98 le başlat diyebir yer vardı.ben onunla girdim.Fakat 98 Benim pc de olan hdd yei görmedi.

Örenğin bilgisayarınız çökmüş.hiç bir şekilde açılmıyor. VE hiren boot la bilgisayarı başlatıyorsunuz .menü çıkıyor.sonra .....

• @alia

Windows 98 NTFS sürücüleri göremez.
    Tabi harddiskin sata ise yine sorun çıkarabilir.
    Ama yanlış hatırlamıyorsam hirendeki windows 98 de dostan çalışan NTFS desteği vardı. Masaüstüne kontrol et.
    Tabi 98 eski bir sistem olduğu için tam istediğini bulamazsın....

Onun yerine livecd leri deneyebilirsin.
    Hiren Boot CD v9.9 da MiniXP bulunmakta. Bunun üzerinde istediğini yapabilirsin.
    Gayet başarılı bir LiveXP çalışması...

Ayrıca dostum Lancelot_Real'inde bir konusunada bakabilirsin.. Googlede aratınca hemen çıktı. :)
    Eski bir çalışma olmasına rağmen güzel bir çalışma.
    http://forum.donanimhaber.com/m_23995938/tm.htm

Bak birde armamda alternatif çıktı....
    http://www.ikicihan.com/bilgisayar/kurtarmavebakimcdsi/

Hiren's BootCD'yi C:\ den Çalıştırmak Forumlarda İlk ! Resimli Anlatım ...

• quote:

Orijinalden alıntı: blue_life

@alia

Windows 98 NTFS sürücüleri göremez.
    Tabi harddiskin sata ise yine sorun çıkarabilir.
    Ama yanlış hatırlamıyorsam hirendeki windows 98 de dostan çalışan NTFS desteği vardı. Masaüstüne kontrol et.
    Tabi 98 eski bir sistem olduğu için tam istediğini bulamazsın....

Onun yerine livecd leri deneyebilirsin.
    Hiren Boot CD v9.9 da MiniXP bulunmakta. Bunun üzerinde istediğini yapabilirsin.
    Gayet başarılı bir LiveXP çalışması...

Ayrıca dostum Lancelot_Real'inde bir konusunada bakabilirsin.. Googlede aratınca hemen çıktı. :)
    Eski bir çalışma olmasına rağmen güzel bir çalışma.
    http://forum.donanimhaber.com/m_23995938/tm.htm

Bak birde armamda alternatif çıktı....
    http://www.ikicihan.com/bilgisayar/kurtarmavebakimcdsi/

çok teşekkürler.hiren boot 9 .9u indirdim

• oncelikle anlatilanlar icin teskkur ederim elinize saglik

8gb usb flash bellek ile boot yaptim ve hiren boot cd 10.0 verisyonu ile mini windows xp kurdum sorun yok.

fakat ayni islemleri 500 gb wd external hdd ile yapinca sorun cikariyor.
    ntfs yapmak zorundayim acaba ntfs oldugundanmi.

bu sorunu nasil asabilirim.
    tesekkur ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alpixed

Arkadaşlar ben Hiren's Boot Cd yi Laptop ta boot yaptığım zaman hiçbi program açılmıyor ve hata veriyor bunun sebebi nedir bilen warmı?

Konu çok eskilerde kalmış ama hem canlandırmak hemde yukardaki problemin aynısını yaşadığım için mesaj atayım dedim. Ben usb'ye kurulumuhttp://www.hirensbootcd.org/usb-booting/ adresindeki resimlere göre yaptım fakat dos modunda herhangi bir programı açmaya çalışınca "!! File not found R:\hbdc\atis.uha !!" (Örnek aconis'i açmaya çalışırken alınan hata) altında da "Label not found" diye bir hata veriyor ve oluşturduğu sanal R:\> sürücüsüne düşüp öyle bekliyor. Rem testi kısmındaki bazı programlar çalışıyor MiniXp ve içindeki programlarda çalışıyor. Kullandığım Hiren versiyonu 10,6. Bu hata neden kaynaklanıyor olabilir?

• Hiren's BootCD deki dos programlarının, sürücünüzdeki HBCD klasöründen çalışması için, sürücünüzün dosya sistemi FAT* olamalıdır.
    Hiren bu durum için direk grub4dosu kullanabilirdi, lakin içerikteki her program için ayrı ayrı disket imajı hazırlamak zorunda kalacaktı ve haliyle çalışmasındaki boyutta buyüyecekti.

Neyse konuya dönersek, bu sorunu aşmak için disk imajı kullanabilirsin. Kısaca adımları yazmak istiyorum.
    1-Aşağıdaki linkten uygun disk imajını indiriniz.
    http://www.4shared.com/dir/EEpRv_Q0/DISK_IMAGE.html

2-Indirdiğiniz imaj dosayasını ultraiso ile düzenleyiniz. Heralde gerekli bilgiyi ilgili dosyaya koymuşumdur.
    3-Düzenlediğniz dosyayı usb sürünüzün rootuna (HBCD klasörünün yanına) koyunuz ve adını büyük harfli olarak HIREN.DSK yapınız. (Dosya uzantılarınız gizliyse HIREN yparsınız.)
    3-HBCD klasörünün yanındaki menu.lst dosyasını açıp, içine aşağıdaki kodu ekleyiniz....

title Start Hiren's BootCD - Disk Image 
    # NTFS suruculerde de sorunsuz calisacabilecek bir yontem
    pause --wait=0 Hiren Disk Imaji rame yuklenirken lutfen bekleyiniz...
    pause --wait=0 Diskinizin hizina bagli olarak rame yuklenme suresi uzun surebilir...
    pause --wait=0
    ls /HIREN.DSK || find --set-root --ignore-floppies /HIREN.DSK
    map --mem /HIREN.DSK (fd0)
    map --hook
    chainloader (fd0)+1
    rootnoverify (fd0)
    map --floppies=1
    boot

Sonucu yazarsın, kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blue_life -- 12 Nisan 2011; 10:48:34 >

• Çalışmalarınızdan yıllardır yararlanıyoruz. Bunun için teşekkürler. Çözemediğim bir konuda
    fikrinizi almak istiyorum.

Öncelikle 1-click iso loader olarak grub4dosu kullanmak istiyorum. Yani ilk boot ekranından
    tek tıkla unattended Ghost backup gibi bir şeyler yapmak istiyorum.

Ghost isomu istediğim şekilde özelleştirdim. tek tıkla backupa başlayacak biçimde. Grubun
    timerını 0 olarak ayarlayıp Backup işlemini tek tıkla başlatabiliyorum. Başka hiçbir menü
    kullanmayacak olsak çok kolay. Ancak bunun en azından bir de restore kısmı olmalı
    İşte bu noktayı çözemedim. BTLDR dosyasından hexeditle falan bir şeyler yapmaya çalıştım.
    Beceremedim. Aşağıdaki menüyü yapabilme konusunda olabilirlik ve yönlendirme rica ediyorum.

Windows Boot Ekranı (BootManager)

- Windows 7 Ultimate
    - 1 Click Ghost Backup
    - 1 Click Ghost Restore
    - Grub4Dos Menus (Normal Grub4Dos Menu.lst)

Yani anlamışsınızdır. 2. ve 3. menünün grub timerları 0. Tıklanınca hemen
    ghost dos cd si devreye girip, başka hiçbir kullanıcı müdahalesi olmaksızın
    işlemini (Backup-Restore) tamamlayacak.

2 yöntem denedim. 2si de çalışmadı.

Yöntem 1: BLTLDR dosyasının sonundaki pathı hexeditleyerek.
    Grub listinin olduğu klasöre alt klasörler açtım. o klasörlere BLTLDR ve BLTLDR.MBR
    dosyalarını ve winboot.lst ya da menü.lst (tek eylemlik timer i 0 olan) dosyasını
    yerleştirdim. .lst dosyasında ghost cdmizin pathi ve title olarak Ghost Backup(ya da diğer
    klasörde GhostRestore) var. Ancak PC boot ederken buradaki lst dosyasını görmüyor.
    Bir üstteki klasörde ya da başka yerlerde winboot.lst dosyası arıyor. Ve istenmeyen bir
    sonuç üretiyor.

Try komutu akıyor. Ama hexeditte bunu göremedim. lst nin Pathi BLTLDR dosyasının
    sonunda ama asıl işi başlatan BLTLDR.MBR nin Hexeditinde bir şey bulamadım.

Yöntem 2.
    Birden fazla BLTLDR.MBR dosyasını (BLTLDR1.MBR, ......2.MBR, ............3.MBR v.s.)
    BCDEdit yardımıyla boot menüsüne ilave etmek.)
    Yani hangi işlem yapılacaksa, onun için özelleştirilmiş MBR dosyasını ve lst dosyalarını
    kullanmak. (WINBOO1.LST, .....2.LST gibi)

2 yöntemi de beceremedim.

Çok kısaca özetleyecek olursak; Menu.lst nin devreye girmesi, açılışta
    fazladan bir ekran daha demek. Bunu ortadan kaldırmayı amaçlıyorum.

Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bankerim -- 29 Ağustos 2012; 14:58:21 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.