Şimdi Ara

hdmi ekran kartımdan monitöre ses (S / PDIF) alamama sorunu yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
6.238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2 ay önce nvidia geforce 9500 gt zotac ekran kartı aldım.Geçen haftada aoc 2230fm monitör.

Pc den monitöre HDMI kablo ile bağlantı yaptım.Ses yok.Ekran kartı kutusunda Küçük bir kablo çıktı .Sanırım ekran kartının hdmi çıkışına ses verebilmek için gerekli "S / PDIF" kablosu.

kabloun bir ucunu ekran kartına taktım . Kablonun diğer tarafında 2 tane tek pinli ( birinde SPDIF diğerinde GND yazıyor) uç var.Anakartta bu uçları nereye takacağım.

Anakart ve ekran kartı resimlerini ekledim.

Yardım lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neoxxx -- 6 Temmuz 2010; 19:56:37 >

• Kullanma klavuzuna baktım içerde spdif bağlantı yeri yok. Anakartın arka panelinde S / PDIF çıkış var. Kablonun uzunluğu yetiyorsa Arka paneldeki S / PDIF çıkışa uygun bir jack alıp, S / PDIF yazan kablo içteki bağlantıya, gnd dış çepere gelecek şekilde bağlantıyı yapabilirsin. Yapamam diyorsan herhangi bir elektronikçi rahatlıkla yapabilir.
  • Teşekkür ederim MYAVUZ.

Bir şey daha soracağım.Kasanın arka kısmında pc hoperlörünü taktığım yere kulaklığı takıyorum çalışıyor ses geliyor.Monitörün ses kablosunu taktığımda mönitörden ses gelmiyor.

Acaba HDMI bağlantı yaptığımdan ötürü mü? (Yani bağlantıyı analog kabloyla yapmış olsam herhalde kasanın arkasındaki ses çıkışından monitöre ses alabilecektim.)

Görüntü kalitesinden ötürü HDMI bağlantı istiyorum.Bu durumda şunuda sormak istiyorum.Kasanın arkasında bulunan S / PDIF çıkışına bir jack yada çevirici(konvertör) yada herneyse adını tam bilemiyorum.

Monitörden gelen ses kablosunu bu çeviriciye taksam acaba ses alabilirmiyim.Bunu soraraken S / PDIF çıkışının dijital,monitördeki ses girişinin de analog ses bağlantıları için konumlandırılmış olduğunun farkındayım.

Yüklediğim resimde 2 adet S / PDIF çıkışı var.En sağda ortadaki ise kulaklık ve normal hoperlöre ses aldığım çıkış.

• Yeşil çıkıştan herzaman ses alabilirsin,yalnız ses kartı ayarlarında dijital çıkışı aktif edersen alamayabilirsin. Senin monitörde analog ses verebiliyorsa yeşilden ses alabilmen lazım,
    ama spdif çıkıştan ses alıyorsa Her elektronik malzeme satıcısında bulabilmen lazım,spdif çıkışa göre jack alıp kendin monte edebilirsin.Yalnız spdif çıkışı hdmi kabloya takman lazım,analog cihazlarda ses alamazsın.
    Tabii monitörün görüntüyü hdmi kablodan seside analog girişten alabiliyorsa ona göre bağlantı yapabilirsin.

Benim henüz hdmi bağlantı kullanma şansım olmadı ama yıllardır ses sistemleri ve bilgisayarla ilgilendiğim için azçok birşeyler öğrendim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neoxxx

anakartım asus a8n5x

2 ay önce nvidia geforce 9500 gt zotac ekran kartı aldım.Geçen haftada aoc 2230fm monitör.

Pc den monitöre HDMI kablo ile bağlantı yaptım.Ses yok.Ekran kartı kutusunda Küçük bir kablo çıktı .Sanırım ekran kartının hdmi çıkışına ses verebilmek için gerekli "S / PDIF" kablosu.

kabloun bir ucunu ekran kartına taktım . Kablonun diğer tarafında 2 tane tek pinli ( birinde SPDIF diğerinde GND yazıyor) uç var.Anakartta bu uçları nereye takacağım.

Anakart ve ekran kartı resimlerini ekledim.

Yardım lütfen

ben palit ekrankartını hdmi li anakart üzerindeki s/pdif cıkışıyla bağlantı yaparak televizyona ses gitmesi ikinci bir kabloya gerek kalmadan sesi hdmi kablo ile ilettim..
    ekran kartı ile gelen bir yaklaşık 10cm uzunlugunda kabloyu anakart üzerindeki s/pdif ses noktasına bağlayarak yapabilirsin.. tabii ekran kartında s/pdif bağlantı yeri varsa.. yeni nesil ekran kartlarında kutusundan kablo çıkıyor. genede kullanma klavuzunu dikkatlice bi incelemenide oneririm. umarım yardımcı olabilmişimdir.. kolay gelsin.

• abzah, arkadaş anakartında spdif bağlantı için kasa içinde çıkış olmadığı için zorlanıyor zaten.
  • 01myavuz arkadaşım sorunumu çok net anlamışsın.Verdiğin çözüm önerileri için teşekkür ederim.

Bunları yapmaya çalışacağım. Olmadı mecbur kalırsam hdmi değilde analog kablo ile bağlantı yaparım o zaman sesi alırım.

Gerçi şu an kulaklık kullanıyorum.Amacım monitörün hoperlöründen almaktı.

Yinede herşey için teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.