Şimdi Ara

hdd almak istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
452
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • yeni bir hdd almak istiyorum ama anakart kaldırır mı bilmiyorum.
    p4 anakart var. alacağım hdd 200gb , 40 gb da var. anakart bunları kaldırır mı?
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

• Anakartın ne?
  • anakartla ne alakası var ki? kaldırır mı derken psu açısından sorun olabilir. dandik bir güç kaynağın varsa ikinci hard diski takınca güç sorunları yaşayabilirsin. ha anakart açısından şöyle bir sorun yaşayabilirsin belki 200 gb hdd desteklemez ama madem p4 anakart kesinlikle destekliyordur 200 gb hard diski. sata-pata olayına da dikkat et.
  • ikisinin birlikte olması bir şey değiştirir mi?
  • hayır sadece anakartın desteklemesine dikkat et okadar.
  • peki destekleyip-desteklemediğini nasıl anlarım?
    anakartınn markasını bilmiyorum(daha doğrusu faturanın üstünde de yazmıyor)
    çok eski bir anakartta değil.2 senelik.
    aldığım zaman geri gönderme şansım var ama onunla uğraşmak pek istemiyorum
  • sata desteklemiyodur büyük ihtimalle. ayrıca sataların 8 mb cacheli patalara göre öyle çok çok artı bir performansı yok. sen bence 8 mb cacheli bir pata al. anakartın sata destekliyorsa zaten pata da destekliyordur, yani çoğunda hem pata hem sata girişi var. ama pata destekleyenlerde sadece pata girişi var işte. boyut olayına gelince kasanın içini açıp(hard diski takmak için zaten açacan) anakartın üstüne bak markası-modeli yazıyordur çok dandik birşey değilse. baktıktan sonra firmanın web sitesine girip inceleyebilirsin. uğraşamam diyorsan %99 destekliyordur 200 gb. desteklemiyorsa bile bios update ile destekler. kolay geslin.iyi arşivler.
  • benim anakart pata, alırken bil. hakkında hemen hemen hiç bir bilgim olmadığı için hazır toplanmış şekilde aldım.
    ama dandik bir şey olacağını zannetmiyorum. çünkü her parçası iyi durumda bana bugüne kadar hiçbir sorun çıkarmadı makine. günde ort. yaklaşık 23 saat 40 civarında çalışan br makine (son 1,5 senedir) bil. hemen hemen hiç kapanmıyor. sadece restart yapılıyor.

birde hdd yerine dvd-wr alsam nasıl olur?
    bu dvd-ram olayı nasıl bir şey. kaç gb oluyor dvd ler.
    hangisini tavsiye edersiniz?
  • hocam o zaman sen 200gb hdd alıcaksın ama bırde ona sıgutucu felan takmanlazım hıc kapanmıyor dıyorsun
  • ısnma problemim yok. son 20 güne kadar hiç yoktu. 20 gündür sadece oyun oynıyamıyordum. onu da çözdüm. kasanın önüne vantiletörü koyunca buz gibi oldu makine.
  • bana kalırsa dvd yazıcı almak daha mantıklı. sonuçta 1 tblik hard disk alsan da gün gelir o yer biter. şu sıralar da dvd yazıcıların ve medyaların fiyatları ucuzladı zaten. yaklaşık 100 milyona güzel bir dvd yazıcı alabilirsin gibime geliyor. bunun yanında dvd yazıcılar 8.4 gblık medyalara kayıt yapabiliyor. fakat o medyalardan (double-layer) türkiye'de olmadığı için(olsa da çok pahalı) şu anda double layerın hiçbir manası yok. sen bir dvd'yi 4.7 gb olarak kabul et onun için. boş dvdler de 300 binden başlıyo. basit bir hesap yapsan (45 dvd~=200 gb). 15 ytl dvdler desen 100 milyon da yazıcı etti sana 115 milyon. 200 gblık hard diski 115 milyona bulamazsın zaten. hem de ondan sonra çekeceğin dvdler yanına kar kalır. yalnız burada bir yer sorunu ortaya çıkıyor. bu sorunu da güzel ve kaliteli bir cd çantasıyla aşarsın. ayrıca dvd arşivi yapan arkadaşların hepsine bir tavsiyem var. cdlerinizi katalog programlarıyla bir güzel kataloglayın. dosyaların ismine kadar herşeyi birkaç saniyede katalogluyor ve birşey ararken teker teker hepsine bakmanıza gerek kalmıyor. misal cd3 yazıp cd3ün tüm içeriği üzerinde arama yapabiliyor veya klasörleri gezebiliyorsunuz. biraz uzun oldu galiba neyse.

• ben dvd 1-2 den aşağı değildir diye hesap ediyordum. 30 kr ise iyi.
    ybide yanlız mesela oyun yükledim bil. onu olduğu gibi dvd ye atsam(kurulmuş halde) çalışır mı sonra ?
    yani hdd gibi kullanılır mı dvd ler?
  • kullanılmaz. oyun sırasında dosyaların bulunduğu yere ayrıca yazma erişimi de gerekir fakat sadece okunabilir medyalarda bunu yapamazsın. adı üstünde dvd-rom zaten. 30 ykr ise dandik dvdlerin fiyatı aslında ben mesela arşiv için sony kullanıyorum 800 ykr.
  • dvd-rom ların fiyatı 80 kr dimi. yanlış anlamadım(sony-dvdrom)
    yani dvd-rom larda yapabiliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismi lazım değil -- 3 Ağustos 2005, 14:55:34 >
  • ya boş dvdlerin fiyatı 30 ykr'den başlıyor dedğim gibi ama onlar en düşük kalite olanlar. ben sony kullanıyorum mesela arşiv için 80 ykr.
  • kardeş 40 gb aslında baya iyi ya
  • yani şimdi ben windows ta program yükleyip dvd ye yakmak istiyorum.
    bunun için alacağım dvd ler farklı mı , yoksa yazarken mi farklı şekilde yazılacak.
    ben birisinden duymuştum dvd leri hdd gibi de kullanabiliyorsun diye. böyle bir şey var mı? merak ettiğim bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismi lazım değil -- 3 Ağustos 2005, 17:56:37 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.