Şimdi Ara

HD4650 ekran kartı konusunda yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • HD4650 ekran kartımı birtürlü mac'e tanıtamadım. yuklemediğim kext yapmadığım şey kalmadı. çalıştıranlar varmış fakat ben hala 1024x768 çözünürlükte kullanıyorum. lütfen biri yardım edebilir mi kafayı yemek üzereyim

• Çalıştırsan ne olacak, 2 gün sonra yeni güncelleme çıkınca yine çalışmayacak. Ucuz nvidia al bitane, 9500-9600GT gibi.. 9600Gt elindeki karttan iyidir hem, windows ta kullanırkende daha rahat oyun oynarsın. 2.el bölümünde takasla al bitane bulursan.
  • Ben de His 1GB Ati R. HD4650 var.10.6.2 den beri sorunsuz kullanıyorum.
    Şu an 10.6.7 yüklü Resoulution ve QE/CI sorunsuz çalışmakta.
    Ama 10.6.6 dan itibaren baya zorlaştı kurulum.
    Bir çok işlem yapman gerekiyor.
    1.Ati4600Controller ve Ati200 kextlerine id eklemelisin.4650 için 94981002 tanımlı olmalı.
    2.OSX için Xcode isimli developer aracı var.Onda boot dosyası editlenmeli.Bu işlem baya zor.
    Eulemur kodu(4650 için) boot dosyasına eklenmeli.Sonra compile etmelisin boot dosysını.
    3.plist dosyasında da Eulemur kodu eklenmeli.
    Sonra sorunsuz çalışacaktır.
    Biraz araştır netten yapamazsan benim dosyaları yollarım sana.Ama marka ve model farkı uyumlu olmayabilir.
    Kendi sistemine uygun boot dosyanı yaratmalısın.

Ati 4650 uğraştırıcı ama OSX ile sorunsuz çalışan bir karttır.
  • İşte kardeşim, al bitane nvidia, hiç bişeyi modlamana editlemene gerek kalmasın dedik bizde, kötü bişey demedik.

Birde sen çalıştığını sanıyorsun. Leopard olsa tamam QE/CI yeter. Ama SL olunca iş değişiyor, OpenCL diye bir nane ekleniyor, oda QE performansını arttırıyor. Buda Ati tarafında 48xx ve üstüne, nvidia da 8600 ve üstünde mevcut. Yani tamam çalışıyor kartın şu an ama olması gerekenden en kötü yarı yarıya düşük performansla.
  • öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim. zogg'un dediklerini yapmaya çalıştım kext id'lerini editleyebildim ama boot olayını halledemedim ne yazıkki. nette de eulemur hakkında pek kaynak bulamadım açıkçası. zogg eğer sana zahmet olmazsa dosyalarını upload edip bana gönderebilir misin? o şekilde deneyeyim birde. artık olmazsa umudumu kesicem nvidia alıcam bitane
  • Hocam senin mantıkla bakarsak olaya hiç uğraşma al bir mac bak keyfine.
    Burda maksat elindeki malzemeyle en iyi yemeği pişirmek.
    Uğraşmak bu işin keyfi.. tadı kendin yaptın mı çıkıyor

Nvida dediğin gibi daha uyumlu hackintoshlarla.
    Yeni serilerinde Apple Ati üst model kartları tercih etmiş ne hikmetse
  • quote:

Orijinalden alıntı: aliJOE

öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim. zogg'un dediklerini yapmaya çalıştım kext id'lerini editleyebildim ama boot olayını halledemedim ne yazıkki. nette de eulemur hakkında pek kaynak bulamadım açıkçası. zogg eğer sana zahmet olmazsa dosyalarını upload edip bana gönderebilir misin? o şekilde deneyeyim birde. artık olmazsa umudumu kesicem nvidia alıcam bitane

yardımcı olurum mail adrsini ver yollayayım benim dosyaları
  • aynı kart bendede vardı sıft mac osx için gittim nvidia ekran kartıı aldım bana 100 tl mal oldu.Elindekini sat üstüne ekle nvidia ekran kartı al mutlu ol :) bende çok araştırmıştım çalıştıran herif çinli yazdığındanda birşey anlamadım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: zogg

Hocam senin mantıkla bakarsak olaya hiç uğraşma al bir mac bak keyfine.

Olurmu canım öyle şey, Ati ler uyumlu değil işte, tamam kart yüksek model olsa neyse ama zaten düşük model, bu gibi durumlarda en karlısı direk değiştirmek. Kaybedecek hiç bişey yok, ama kazanacak çok şey var.

• quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

quote:

Olurmu canım öyle şey, Ati ler uyumlu değil işte, tamam kart yüksek model olsa neyse ama zaten düşük model, bu gibi durumlarda en karlısı direk değiştirmek. Kaybedecek hiç bişey yok, ama kazanacak çok şey var.

yalan oldu o ati uyumlu değil muhabbeti.. 10.6.7 güncellemesiye 10 tane kadar en güncel ati karta "doğal destek" geldi. yani herhangi bir kext, driver falan gerektirmeden full performans çalışıyor kartlar. bu da listesi;

We have confirmed that Apple has included native graphics acceleration for some Radeon HD 5xxx and 6xxx cards in the Mac OS X 10.6.7 Update for early 2011 MacBook Pro (Sandy Bridge). This means full QE/CI without Chameleon's GraphicsEnabler or any enabler kexts such as ATY_init.

The following graphics cards appear to be natively supported:

ATI Radeon HD 5630 Device ID 0x68D8
    ATI Radeon HD 5630 Device ID 0x68D9
    ATI Radeon HD 5670 Device ID 0x68D8
    ATI Radeon HD 5730 Device ID 0x68D8
    ATI Radeon HD 5770 Device ID 0x68B8
    ATI Radeon HD 5850 Device ID 0x6899
    ATI Radeon HD 5870 Device ID 0x6898

AMD Radeon HD 6850 Device ID 0x6739
    AMD Radeon HD 6870 Device ID 0x6738
    AMD Radeon HD 6970 Device ID 0x6718 (not working yet)

• quote:

Orijinalden alıntı: aliJOE

HD4650 ekran kartımı birtürlü mac'e tanıtamadım. yuklemediğim kext yapmadığım şey kalmadı. çalıştıranlar varmış fakat ben hala 1024x768 çözünürlükte kullanıyorum. lütfen biri yardım edebilir mi kafayı yemek üzereyim

hocam uygun keyi yüklemiş olabilirsin. fakat device ID tutmaya biliyor. Key dosyasını masaüstüne kopyala sonra dosyaya sağtuş > Show contents miydi ona tıkla > info.plist e tıkla > o başlıkların birinin altında device id yazıyor. (strings yazanlardan birinde )

Örn : benim 4850 için vendor : 0x1002, device id:0x9442 bunu o stringde 0x94421002 şekinde yazmalısın.

sonra dosyayı kaydet /system/library/extensions içine kopyala

Ayrıca evoenabler.kext dosyasınıda kexts.com dan indir ve /system/library/extensions içine kopyala

sonra applications > Utility > Disk Utility's yi çalıştır ve diski seçip > Repair Disk Permissions e tıkla baştan başlat sorunun çözülmüş olması lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ArdilesS

quote:

quote:

yalan oldu o ati uyumlu değil muhabbeti.. 10.6.7 güncellemesiye 10 tane kadar en güncel ati karta "doğal destek" geldi. yani herhangi bir kext, driver falan gerektirmeden full performans çalışıyor kartlar. bu da listesi;

We have confirmed that Apple has included native graphics acceleration for some Radeon HD 5xxx and 6xxx cards in the Mac OS X 10.6.7 Update for early 2011 MacBook Pro (Sandy Bridge). This means full QE/CI without Chameleon's GraphicsEnabler or any enabler kexts such as ATY_init.

Hocam sen boşver onları insanlar uğraşıp çalıştrımayı beceremeyince sallayıp tutuyorlar.
    Bi tanesi de çalıştıran çinli demiş koptum resmen.
    Ben de sana bişey sorayım o zaman
    ati 5650 li ya da nvida 540 lı bir notebook alsak bunlarda kullanma şansımız olur mu 10.6.7 yada çıkacak 10.7 yi.
    5650 sanırım zor görünüyor bir bilgin var mı ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam sen boşver onları insanlar uğraşıp çalıştrımayı beceremeyince sallayıp tutuyorlar.
    ati 5650 li ya da nvida 540 lı bir notebook alsak bunlarda kullanma şansımız olur mu 10.6.7 yada çıkacak 10.7 yi.

Yazılanı anlamıyorsanız ben ne yapayım kardeşim, siz devam edin dosya editlemeye. Bakın yukarıda yaptığım alıntıda kendi mesajımı bold yapıyorum, bu ne demek kart 5-6 serisi olsa bu kadar uğraşmazsın demek.

Kartınızda OPENCL desteği yok diyorum, hala maval okuyorsunuz bana, alın çalıştırın yarım yamalak o zaman ne diyim. Kart da sizin PC de sizin. İnsanlardan fikir isteyip, verilen fikri küçümsemeyin, öyle yapacaksanız da hiç istemeyin.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yazılanı anlamıyorsanız ben ne yapayım kardeşim, siz devam edin dosya editlemeye. Bakın yukarıda yaptığım alıntıda kendi mesajımı bold yapıyorum, bu ne demek kart 5-6 serisi olsa bu kadar uğraşmazsın demek.

Kartınızda OPENCL desteği yok diyorum, hala maval okuyorsunuz bana, alın çalıştırın yarım yamalak o zaman ne diyim. Kart da sizin PC de sizin. İnsanlardan fikir isteyip, verilen fikri küçümsemeyin, öyle yapacaksanız da hiç istemeyin.

Amma sallamışsın ha Senden kim fikir istedi bi yazdıklarımı oku kendin kafana göre yumurtluyosun laf olsun da konuşalım hesabı
    Ben oynlar dahil tüm grafik progarmlarında sorunsuz kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım diyorum sen hala cevap yetiştirecem diye
    bi taraflarını sıkıyorsun pes vallaha

• Eleman terbiyesizliğin lüzümü yok, adam ol azıcık. Neyi nasıl kullandığın beni ilgilendirmez, kaldıki ben seni muhattab alıp yorum yazmadım, soruyu soran sen olmadığına göre.

Apple's Mac OS X Snow Leopard specs page also reveals a number of other details about hardware support for both H.264 acceleration and OpenCL.

MacRumors had previously reported that the latest MacBook Pros offered hardware acceleration for H.264 video playback. While Apple has previously included graphics cards that have contained hardware support for H.264 decoding, the company has only recently taken advantage of this hardware acceleration. Mac OS X Snow Leopard's specs officially acknowledge this support but it appears to be limted to the NVIDIA 9400M graphics processors found in recent Apple laptops and desktops. Unfortunately, it does not appear that this support will extend to older video cards. Hardware decoding of H.264 video improves the performance of video playback while leaving your computer's CPU free for other tasks.

Meanwhile, Apple also details which GPUs will be supported for their upcoming OpenCL API. OpenCL will allow developers to easily offload additional processing tasks to the computer's GPU. Some tasks may find greater benefit from this than others, but could potentially offer substantial performance boosts. The list of supported GPUs include:

- NVIDIA Geforce 8600M GT, GeForce 8800 GT, GeForce 8800 GTS, Geforce 9400M, GeForce 9600M GT, GeForce GT 120, GeForce GT 130.
    - ATI Radeon 4850, Radeon 4870

Tabi bu üstteki kartlara yeni modeller de eklendi haliyle, ama eski modeller de zaten donanımsal olarak olmayan bir özellik.

Sen tam performans almaya devam et, gerçek tam performans nasıl oluyor bilmediğin için tabi doğaldır bu yazdıkların. 40 yıllık MAC OS çu oldunuz başımıza..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2smoke -- 13 Nisan 2011; 14:26:20 >

• quote:

Eleman terbiyesizliğin lüzümü yok, adam ol azıcık. Neyi nasıl kullandığın beni ilgilendirmez, kaldıki ben seni muhattab alıp yorum yazmadım, soruyu soran sen olmadığına göre.

Apple's Mac OS X Snow Leopard specs page also reveals a number of other details about hardware support for both H.264 acceleration and OpenCL.

MacRumors had previously reported that the latest MacBook Pros offered hardware acceleration for H.264 video playback. While Apple has previously included graphics cards that have contained hardware support for H.264 decoding, the company has only recently taken advantage of this hardware acceleration. Mac OS X Snow Leopard's specs officially acknowledge this support but it appears to be limted to the NVIDIA 9400M graphics processors found in recent Apple laptops and desktops. Unfortunately, it does not appear that this support will extend to older video cards. Hardware decoding of H.264 video improves the performance of video playback while leaving your computer's CPU free for other tasks.

Meanwhile, Apple also details which GPUs will be supported for their upcoming OpenCL API. OpenCL will allow developers to easily offload additional processing tasks to the computer's GPU. Some tasks may find greater benefit from this than others, but could potentially offer substantial performance boosts. The list of supported GPUs include:

- NVIDIA Geforce 8600M GT, GeForce 8800 GT, GeForce 8800 GTS, Geforce 9400M, GeForce 9600M GT, GeForce GT 120, GeForce GT 130.
    - ATI Radeon 4850, Radeon 4870

Tabi bu üstteki kartlara yeni modeller de eklendi haliyle, ama eski modeller de zaten donanımsal olarak olmayan bir özellik.

Sen tam performans almaya devam et, gerçek tam performans nasıl oluyor bilmediğin için tabi doğaldır bu yazdıkların. 40 yıllık MAC OS çu oldunuz başımıza..

Doğru konuş yediririm o lafları sana dünün üç kuruşluk veletleri adam mı oldu.
    İlk sen benim yorumuma cevap yazdın ben de cevap verdim.
    Muhatabım değilsin bu koduda.Bence bu konu amacından sapmıştır.
    Konuyu açan 4650 için yardım istemiş ben de SORUNSUZ kullanan biri olarak tavsiyelerde bulundum.
    Sen de gereksiz muhabbetlerinle konunun içine ettin.
    Cevap yazdığın için cevap yazma gereği duydum.Amelelik yapmaya devam ederesen yine yazarım bunu o küçük beynine sok...

• Arkadaşlar OpenCL () diye bahsedilen ki aslında OpenGL olan ve OSX de Ati 4650 kartlarının desteklemediği iddia edildiği için sistemimdn küçük bir preview ı benchmark testiyle paylaşmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zogg -- 13 Nisan 2011; 18:24:29 >
  • http://en.wikipedia.org/wiki/OpenGL
    http://en.wikipedia.org/wiki/OpenCL

Bişey demiyorum daha. Anlayacağımı anladım ben..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.