Şimdi Ara

HD Rip Filmleri 5.1 İzlemek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
6.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar elimde epey sayıda HD rip film var. Bu filmlerin uzantıları mkv, avi veya wmv şeklinde ve ortalama dosya boyutlar 4.5gb, 6gb ve 12gb'a kadar uzanmakta. Bildiğim kadarıyla bu filmlerin içine gömülü 5.1 Dolby digital ses desteği mevcut ama ben bunları nasıl gerçek 5.1 olarak yani dolby digital olarak izleyebilirim? Bu şekilde filmleri olup 5.1 ses alabilen var mı acaba?

• bilgisayarda mı izleyeceksiniz yoksa blueray oynatıcı tarzı bir cihazda mı

bende de bu tarz filmler mevcut, bilgisayarda powerdvd gibi bir programla sorunsuz izleyebiliyorum
    sesi bilgisayarda çözdürmüyorum, coax ile amfiye gönderiyorum
    bilgisayarda sesi çözüp analog ile amfiye göndermek de mümkün
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaGeSuKo

Arkadaşlar elimde epey sayıda HD rip film var. Bu filmlerin uzantıları mkv, avi veya wmv şeklinde ve ortalama dosya boyutlar 4.5gb, 6gb ve 12gb'a kadar uzanmakta. Bildiğim kadarıyla bu filmlerin içine gömülü 5.1 Dolby digital ses desteği mevcut ama ben bunları nasıl gerçek 5.1 olarak yani dolby digital olarak izleyebilirim? Bu şekilde filmleri olup 5.1 ses alabilen var mı acaba?

convertxtodvd gibi bir program ile bu uzantılı filmleri dvd formatına çevirir ve dvd cihazında izleyebilirsin.ben pekçok avi ve mkv uzantılı filmi bu şekilde seyrettim ve halen de seyrediyorum.divx player özellikli bir player ın varsa eğer ve avi formatlı filmleri de oynatıyorsa , avi olanları altyazı dosyaları ile bir boş dvd ye kaydetmen de yeterli olur.mkv uzantılıları ise mutlaka convert etmen lazım.çünkü player ın bu formatı tanımaz.bilgisayardan seyretmek konusunda ise bilgim yok.

• Mesajımda belirtmeyi unutmuşum evet bilgisayarda izliyorum. DVD Playerim yok. Bilgisayarda KMplayer isimli programla izliyorum ancak 5.1 değil ses 5+1 olarak çıkıyor yani tüm hoparlörlerden aynı ses geliyor. Dijital izlemek için amfi ile bilgisayarım arasında coax bağlantı mevcut ancak yazılımsal olarak olayı nasıl çözerim onu bilmiyorum. Yani KM playerda 5.1 dobly desteği var mı acaba? Ayrıca bu söylediğim rip filmerde hakikaten gerçek dolby 5.1 mevcutmu ondanda emin olamıyorum.

Not: İmzamdaki ses sistemi ve amfiyi kullanıyorum
  • bilgisayardaki yazılımsal olayla ilgili daha öncede dediğim gibi bilgim yok.ben indirip dvd ye yazıyorum ve öyle seyrediyorum.film indirirken,sayfalarındaki infolarında eğer 6 ch yazıyorsa bilki, 5.1 ses yüklenmiştir.zaten çoğu br rip film bu şekildedir.ben amfide filmi izlerken 5.1 hoparlör ışıklarının hepsinin yandığını görüyorum.
  • bilgisayarda kullanılan her programın spdif özelliği olmuyor malesef
    varsayılan sesi kullanıyorlar
    ac3 filter gibi bir program kurarsanız varsayılan olarak spdif seçip sorunu çözersiniz

ayrıca kmplayer veya gomplayer gibi programlar yerinehttp://www.free-codecs.com/ sitesinden güncel codecleri indirip media player classic ile film izlemeniz daha iyi olur düşüncesindeyim
    ac3 filter de aynı sitede bulunur
    veya powerdvd veya windvd gibi bir program kullanırsanız onların kendi özelliklerinde spdif yönlendirmesi bulunur
  • KMPlayer'da 2 türlü 5.1 ses alabilirsiniz.

1. Dahili ses kodekleriyle
    F2 ile tercihlere gelin, Süzgeç kontrolü-->kod çözücü kontrolü-->Dahili ses kod çözücü kontrolü
    buradan AC3 ve DTS bölümünde standart 2/0;stereo yazan bölümleri spdif olarak seçerseniz bu şekilde göndermesi gerekiyor.

2. AC3 filter gibi harici kod çözücü kullanarak da yapılabilir ancak 1 seçenek işinizi görüyorsa pek gerekli değil.
  • pc ile amfi arasında coax bağlantınız olduğundan bahsetmişsiniz, amfide pc den gelen sese ilişkin olarak 5.1 ses verdiğine dair bir belirti çıkıyor mu ?

misal bende sony amfi war, mavi LED ışık yanar 5.1 ses werdiğinde, ekranda da, 3 / 2 . 1 yazar...
  • En güzeli DTS çözen bir dekoder ya da DTS li bir set (Z5500 gibi). Bazen 5.1 filmler filmle 5+1 setlerde tam verim vermiyor. Özellikle konuşma sesleri kayboluyor.
  • Yamaha RX-V659 amfi kullanıyor
    belki tam okumamışsındır

quote:

Orjinalden alıntı: ExECaLiBuR

En güzeli DTS çözen bir dekoder ya da DTS li bir set (Z5500 gibi). Bazen 5.1 filmler filmle 5+1 setlerde tam verim vermiyor. Özellikle konuşma sesleri kayboluyor.
  • Ben genel olarak söyledim.
  • Öncelikle cevap veren arkadaşlara teşekkürler. 2 Gündür bakamadım bu konuya kusura bakmayın.

quote:

Bilgisayarda kullanılan her programın spdif özelliği olmuyor malesef varsayılan sesi kullanıyorlar ac3 filter gibi bir program kurarsanız varsayılan olarak spdif seçip sorunu çözersiniz. Ayrıca kmplayer veya gomplayer gibi programlar yerinehttp://www.free-codecs.com/ sitesinden güncel codecleri indirip media player classic ile film izlemeniz daha iyi olur düşüncesindeyim ac3 filter de aynı sitede bulunur veya powerdvd veya windvd gibi bir program kullanırsanız onların kendi özelliklerinde spdif yönlendirmesi bulunur

Ac3 filter bir ara kuruluydu ancak ordan ayrı bir ayar yapmak gerekiyor mu? Güncel kodek demişsiniz güncel kodek gerçekten fark yaratırmı bende mkv leri izlememi sağlayan cccp kodek var şu an.

quote:

KMPlayer'da 2 türlü 5.1 ses alabilirsiniz.

1. Dahili ses kodekleriyle
    F2 ile tercihlere gelin, Süzgeç kontrolü-->kod çözücü kontrolü-->Dahili ses kod çözücü kontrolü
    buradan AC3 ve DTS bölümünde standart 2/0;stereo yazan bölümleri spdif olarak seçerseniz bu şekilde göndermesi gerekiyor.

2. AC3 filter gibi harici kod çözücü kullanarak da yapılabilir ancak 1 seçenek işinizi görüyorsa pek gerekli değil.

Bu söylediğiniz ayarı eve gidince kontrol edeyim. Bende ses kartı olarak Audigy 2 ZS var bildiğiniz gibi kendi decoderi olan bir kart ancak ben ayarlar kısmından harici decoder kullan seçeneğini işaretledim. Bu durumda çözme işini amfi yapacak.

quote:

pc ile amfi arasında coax bağlantınız olduğundan bahsetmişsiniz, amfide pc den gelen sese ilişkin olarak 5.1 ses verdiğine dair bir belirti çıkıyor mu ?

misal bende sony amfi war, mavi LED ışık yanar 5.1 ses werdiğinde, ekranda da, 3 / 2 . 1 yazar...

Daha önce dediğim gibi dvd lerde dolby ses alabiliyorum ve amfi ekranında dolby yazıyor ancak mkv filmlerde dolby alamadım bu da bağlantısal değil yazılımsal bir sorun olduğu anlamına geliyor.

• demek istediğim çok kısa aralıklarla yeni yeni ses kodekleri çıkıyor
    mesela bir program dts açıyor mkv açmıyor
    diğeri mkv oynatıyor avi oynatmıyor gibi
    başkasında görüntü var ses yok, yada seste kesilmeler oluyor vs. vs.
    bu gibi durumda her programdan kurmak yerine toplu halde olan kodekleri kurmak daha mantıklı
    bende senelerdir bilgisayarı film izlemek için kullanıyorum ve kullanmadığım program kalmadı diyebilirim
    ama en rahatı dediğim sitedeki kodekleri indirip kurmak
    oynatıcı olarak ta media player classic hafif ve bu kodeklerle entegre olarak çalışabiliyor

ac3 filterin çok basit bir ayarı var
    config menüsünü açıp use spdif işaretlemek
  • Sayın Magesuko

http://forum.donanimhaber.com/m_26865187/tm.htm

bu linki biraz araştırın ve lütfen sonuçları buradan bize bildirin
  • quote:

Orjinalden alıntı: teufelm

Sayın Magesuko

http://forum.donanimhaber.com/m_26865187/tm.htm

bu linki biraz araştırın ve lütfen sonuçları buradan bize bildirin

Tamam bakayım
  • arkadaşlar elimde Resident.Evil.Extinction.2007.Blu-ray.1080p.DTS.x264-CtrlHD filmi var. Film ruşca ama ek olarak bir .dts dosyası var. Bunu açtığımda sadece ses geliyor imgilizce olarak. .mpc ve vlc den bunu ses girdisi olarak seçmeyi denedim ama olmadı. dts nedir tam olarak onu da anlamış değilim :) hangi playerla bu filmi dts ses dosyasını kullanarak izleyebilirim acaba ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaGeSuKo

Arkadaşlar elimde epey sayıda HD rip film var. Bu filmlerin uzantıları mkv, avi veya wmv şeklinde ve ortalama dosya boyutlar 4.5gb, 6gb ve 12gb'a kadar uzanmakta. Bildiğim kadarıyla bu filmlerin içine gömülü 5.1 Dolby digital ses desteği mevcut ama ben bunları nasıl gerçek 5.1 olarak yani dolby digital olarak izleyebilirim? Bu şekilde filmleri olup 5.1 ses alabilen var mı acaba?

bilgisayarın hdmi çıkışı var mı? amfinin ve tv nin hdmi girişleri var mı? ben bu filmleri d.digital ya da dts izleyebiliyorum sorunsuz. Sen all channel stereo izliyorsun. KMPlayer kullanıyorum. AC3Filter da kurulu. AC3Filter şart olmayabilir yalnız emin değilim. KMPLayer'da spdif şıkkını işaretlemen lazım. Sorduklarımı yanıtlarsan daha net yanıt verebilirim..

• NETFLIX TAVSIYE EDERIM:)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.