Şimdi Ara

Hangi TUGLA tipi daha sağlam? Betonarme bina ömürleri? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
87.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Günümüz inşaatlarında genellikle bims kullanılmakta bunun sebebide mantolama(ısı yalıtımı) sistemlerine daha uygun kullanımdır.
    Eski tip tuğlalar mukavemet açısından daha dayanıklı olmasına rağmen günümüz tuğlasına göre daha zor ve maliyeti yüksektir.Aynı zamanda ağırdır.Betonarme yapılarda tuğlanın kapatma özelliği olduğundan hafif olmasında fayda vardır.

Yapının çalışma süresi ve ömrü çeşitli faktörlere bağlıdır.Betonarmenin yapım aşamasında betonun işlenmesi ve beton dökünmünden sonra korunması(sıcak, soğuk,sulanma vb.) Teorik olarak betonun priz süresi(Dikkat ömrü değildir!!!) yaklaşık olarak 100 yıldır.
  • Mimar Turgut Cansever 1977-80 arasında İstanbul'un, Dünya Kültür Mirası olarak korunması çalışmaları sırasında Japonya'dan gelen uzmanların: "Dünyada depreme en dayanaklı yapı sistemi Osmanlı ahşap karkas sistemidir" hükmünü verdiklerini hatırlatıyor... Kaliforniya Üniversitesi'nden, 20 yıllık deprem araştırmacısı Prof. Stephan Tobriner de, Japonya'nın Kobe'de başına gelen felaketin, Osmanlı çatkı sistemi benzeri diyagonal taşıyıcıların olmaması yüzünden bu boyuta ulaştığını dile getiriyor.
  • diatome topragı hiç duydunuz mu bilmem?

dünyada sayılı yerde bulunan bu toprak türü ülkemizde kayseri civarında bulunmaktadır.ateşe karsı dayanıklıdır.yalıtım acısından cok cok ekonomiktir.daha hatırlamadıgım bir çok özelliği var.dinamit yapımında vs.. kullanılmaktadır.dönemin kralı bilmem kaçıncı jüstiyen yanlış yazmış olabilirim ayasofya camiinin diatome topragından yapılan bloklardan yapılmasını emretmiştir.

toprak adını içinde bulundurdugu diatome alglerinden alır.
  • valla tuğla muğla bilmem hangsi daha dayanıklıdır araştırmak lazım arkdaşın ateş tuğla dediyse bir bildiği vardır sonuçda inşşat okuyo ben kamu okudum lakin lisede fiziğe ayrı bir hevesim vardı şu anda ben inşşat yada mimarlık okusaydım kesinlikle ama kesinlikle boğaz köprüsü ve edirnedeki selimiye camisini iyice bir araştırırdım amerikadaki gökdelenlerin planlarını ve yapım aşamalarını sular seller gibi bilirdim. şu anda ben iktisat mezunuyum keynes ve ibni haldun hakkında bilmediğim şey yoktur bazı temel ibilgileri hocalar demedende öğrenmek lazım meraklı olmak gerekir. araştırmak ve bilimsel şekilde anlamak insana acayip haz veriyo.
  • peki 2 katlı bir bina var. ne kiriş ne kolon görüyorum ama duvarları çok kalın ve bu eski tip ateş tuğlalarından yapılmış. bu binanın depreme dayanıklılığı konusunda ne dersiniz? bina 30-35 yaşında bu arada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: masterobi

eskiden yapılan "yığma" binalarda kolon-kiriş olmadığından dolayı tuğlalar taşıyıcı sistem olarak görev görüyorlardı. şimdiki binalarda ise betonarme sistemler kullanıldığından, binadaki tuğlanın izolasyondan başka bir görevi yoktur. daha dayanıksız olabilirler çünki zaten birşey taşımıyorlar. o yüzden eski tarz tuğlaların yeni binalarda kullanılması anlamsızdır. bu yüzden, aynı standartlarda yapılmış 2 farklı tarz binalar betonarme ise tuğlalar ne olursa olsun ikiside aynı sağlamlıktadır.

basit betonarme yapıların ömrü 50 yıl olarak kabul edilir. çünki betonun (c20) ömrü bu kadardır. beton döküldükten sonra dayanımı 30 yıla kadar artarak devam eder. yani 30 yaşındaki bina en sağlam zamanını yaşamaktadır. daha sonra dayanım düşmeye başlar ve 50 yaşında bittiği kabul edilir.

binanın oturması tamamen zemin türüne bağlıdır.

Betonun dayanımı zamanla neden artar?

• Bu konu disi cok degisti cok..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: melangee

peki 2 katlı bir bina var. ne kiriş ne kolon görüyorum ama duvarları çok kalın ve bu eski tip ateş tuğlalarından yapılmış. bu binanın depreme dayanıklılığı konusunda ne dersiniz? bina 30-35 yaşında bu arada.

benim sorumu cevaplayabilecek arkadaşlar aranıyor:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: heycan

Günümüz inşaatlarında genellikle bims kullanılmakta bunun sebebide mantolama(ısı yalıtımı) sistemlerine daha uygun kullanımdır.
    Eski tip tuğlalar mukavemet açısından daha dayanıklı olmasına rağmen günümüz tuğlasına göre daha zor ve maliyeti yüksektir.Aynı zamanda ağırdır.Betonarme yapılarda tuğlanın kapatma özelliği olduğundan hafif olmasında fayda vardır.

Yapının çalışma süresi ve ömrü çeşitli faktörlere bağlıdır.Betonarmenin yapım aşamasında betonun işlenmesi ve beton dökünmünden sonra korunması(sıcak, soğuk,sulanma vb.) Teorik olarak betonun priz süresi(Dikkat ömrü değildir!!!) yaklaşık olarak 100 yıldır.

* * * * * * *

Priz süresi ne demek ? Ömrü ne kadar normal bildiğimiz kırmızı renk delikli tuğla ile yapılan 2 katlı bir binanın ? ( tapuda karkas diye geçen 1987 yılı yapılmış olan , işçilerin kafalarına göre beton döküp kardığı, kullanılan demirler düz demir , nervürlü demir 2004 ten sonra çıktı. )

• Bizde harman tuğla var çıkma ve hurdacılar söküm yaptıkları evde
    bu tuğlaları satıyorlar bu tuğlalar daha ekonomik ve sağlam olduğuna inanıyorum bu tuğlalardan ev yaparsak inşaat mevzuatına uygun olur mu
    ?
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.