Şimdi Ara

'Haksız yere bir müslümanın kalbini kırmak, kabeyi yetmiş defa yıkmaktan daha günahtır.' Hadisi Şeri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
9.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 'Haksız yere bir müslümanın kalbini kırmak, kabeyi yetmiş defa yıkmaktan daha günahtır.' Hadisi Şerif.

Varın gerisini siz düşünün artık. Kabeyi yetmiş defa yıkmak mı istersiniz yoksa ağzınızdan çıkan kelimelere biraz daha dikkat etmek mi? .
    Ayrıca, bildiğim kadarıylada kalp kırmak, kul hakkına girer. Kul hakkınıda Allah, (sizi o kişiden helallik almadıkça) affetmez.

-------

Yıllar önce bir Anadolu köyünde görev yaparken,bir ihtiyar ile sohbet ediyordum. Zaten oldum olası yaşlı inanları severim.Anıları çok olur onların.Şiire meraklı bir ihtiyardı, hemen ayak üstü dörtlükler uyduruveren bir ihtiyarcık.Sohbet sırasında derin bir iç çekerek;
    “Kırma dostun kalbini,
    Onaracak ustası yok.
    Soldurma gönül çiçeğini,
    Sulamaya ibrik yok.”

Yüzünde,onca yılın çizgisi,ellerinde yıllarca toprakla uğraşmanın sağladığı nasırlarıyla ihtiyarcık böyle demişti.Sevgiyle bakan,artık iyice çukura kaçmış gözlerinde bir an parıldayan bir damla yaş gördüm.Belki geçmişte yapılan bir yanlışı anımsamıştı.Zaten yine onunla cezalar,kanunlar,hapishaneler üzerine yaptığımız bir söyleşide;
    “Cezaevleri boşuna hoca efendi demişti.En güçlü ceza evleri vicdanımızdır.Vicdanın rahat olmadıktan sonra suçun af edilmiş,özgür kalmışsın ne çare?Vicdanın olmadıktan sonra en berbat mapus damlarının sana faydası ne?”demişti.
    O günden sonra davranışlarıma,sözlerime,sosyal ilişkilerime daha bir dikkat eder oldum.İnsanları kırmamayı,kırılsam da kırmamayı ilke edinir oldum.Bazen bilmeyerek de olsa birilerini kırdıysam ve o kırdığım insan bunu bana hatırlatırsa ,o vicdan azabı bana zaten yeter.O insanı tekrar kazanabilmek için şartlar ne kadar zor olsa da yine de denemeyi göze alırım.İhtiyarın dediği gibi “Onaracak ustası yok”olmasına rağmen,usta titizliğinde olmasa da çıraklık mertebesinde çaba gösteririm.
    Günümüz insanı daha gerçekçi,sosyal ilişkiler hep karşılıklı çıkarlar ile donanımlı. Kalp kırılmış,kırılmamış,dostluklar bitmiş,bitmemiş önemi yok.Önemli olan o günü kâr ile kapatabilmek.Dostum bana küsmüş,küserse küssün,onun bileceği bir iş”mantığı hakim.
    En güzeli geçmişte kalan dostluk değerlerine sahip çıkmak,bir birimize daha saygılı,daha hoşgörülü yaklaşabilmek,hepsinden önemlisi kişilere karşı içimizdeki o kahrolası “önyargıyı”yok edebilmek.Toplumsal barışı ve huzuru istiyorsak bunlar çok önemli unsurlar.
    Yoksa o olmayan ustayı aramakla daha çook zaman harcarız.

• Çok güzel bir yazı. Ama sanırım şu sıralar millet vicdanını rafa kaldırmış cebini doldurmaya yoğunlaşmış...
  • 68 kişi bakmış ve bir tek senin mesajın var @Pretender.

Teşekkür ederim yorumun için. Kesinlikle.
  • pretendere katılıyorum...
  • Konu dışı, avatar güzel
  • Başlık garip geldi,haklı yere kalp kırmak günah değilmiş gibi bir sonuç çıkıyor
  • İsLam dini böyLe qüseL bir din.. Maneviyata ahLaka qüseLLiqe KardeşLiqe DostLuqa önem weren somut kawramLarı 2. pLana atan topLumda yardımLaşma ve sayqı qibi unsurLarı ön pLanda tutan bir din...

Doqma biLqiLerLe kafası doLduruLup isLama hakaret eden herkesedir bu cewab..

Kardeşim konu için tşk ederm
  • Kız arkadaşıma göndersem diye düşündüm ama madem benım kalbımı kırdı bu yazıdan da bısey anlamaz dıye gondermedım.
    Ama yazı bana bıcok sey kattı
  • quote:

Orjinalden alıntı: BauglirXul

İsLam dini böyLe qüseL bir din.. Maneviyata ahLaka qüseLLiqe KardeşLiqe DostLuqa önem weren somut kawramLarı 2. pLana atan topLumda yardımLaşma ve sayqı qibi unsurLarı ön pLanda tutan bir din...

Kardeşim eskiden daha güzel yazıyordun. Bu Türkçe ne böyle..
  • quote:

Orjinalden alıntı: ABSOLUT

Başlık garip geldi,haklı yere kalp kırmak günah değilmiş gibi bir sonuç çıkıyor

Bir müslümanın kalbini haksız yere kırmak, kabeyi yetmiş defa yıkmaktan daha günahtır. oldu mu?
  • demekki neymiş kabeyi yıkmak çok büyük günah deilmiş
  • quote:

Orjinalden alıntı: Pretender

quote:

İsLam dini böyLe qüseL bir din.. Maneviyata ahLaka qüseLLiqe KardeşLiqe DostLuqa önem weren somut kawramLarı 2. pLana atan topLumda yardımLaşma ve sayqı qibi unsurLarı ön pLanda tutan bir din...

iLk başda L Leri şekiL oLsn diye büyüterek başLadım sonra sardı g Leri normaL eL yazım qibi yazmaya başLadım yani q harfi qibi :P sonra birde v yerine w Lere aLışmazmıyım aboo

• quote:

Orjinalden alıntı: egomanyak.

demekki neymiş kabeyi yıkmak çok büyük günah deilmiş

bunu nasıl yazabildin?
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Pretender

quote:

iLk başda L Leri şekiL oLsn diye büyüterek başLadım sonra sardı g Leri normaL eL yazım qibi yazmaya başLadım yani q harfi qibi :P sonra birde v yerine w Lere aLışmazmıyım aboo

Vural duzelt kendini aslanim

• quote:

• quote:

Orjinalden alıntı: ugr7

Vural duzelt kendini aslanim

oynat uqurcum
  • quote:

O zaman git yık ondan sonra görelim neler oluyorÖbür dünyaya gitmeden çekersin cezanı...

Fazla söze gerek yok allaha havale ediyorum seni
  • paylaşım için tşkler
    D.N:
    quote:

Orjinalden alıntı: japon dostu

quote:

O zaman git yık ondan sonra görelim neler oluyorÖbür dünyaya gitmeden çekersin cezanı...

Fazla söze gerek yok Allaha havale ediyorum seni

böyle daha iyi olr

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.