Şimdi Ara

Dinler ve Mantık (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
698
Cevap
8
Favori
16.879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
114 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: XPPROF

Bu Katolik Allah'ı(Tanrı'yı) nasıl kabul ediyor?
    Eğer İsa Allah'ın oğlu diyorsa burada sıkıntı var.
    Eğer bir İlah'ın çoçuğu varsa doğan çocuğunda onun güçlerine sahip olması beklenir.
    O Zaman tek Tanrılı dinden çok Tanrılı bir dine geçmiş oluyoruz.Bu halde İlahi kaynak çökmüş oluyor.
    Bu yüzden tüm olasılık durumlarını hesaplamaya ancak ve ancak Allah'ın gücü yeter.
    Her insanın sınavı farklıdır.
    Sizin aklınıza gelen her soru cevaplanacak.
    Şunu size garanti ediyorum.Kimseye kendi kusuru(kendi isteği ile yaptığı kötülükler) dışında en ufak bir zulm yapılmayacak.
    Allah'ın sorgulaması ile bizim sorgulamamız her yönden farklıdır.
    Kimse o kişinin cehenneme gireceğini iddaa edemez,aynı şekilde cennete gieeceğinide yalnızca Allah bilir.

anladığım kadarıyla iş politeizme kaçmadığı sürece sorun değil diyorsunuz. belkide demiyorsunuz, yazınızdan kesin bir hüküm çıkarmak güç.

burada kıstas kişinin ailesinden aldığı inancın yanlış olması mı? yoksa bireysel bir sorgulama mekanizmasının gelişmemesimi yanlış? eğer gerçekten adil bir tanrı varsa dediğiniz gibi adil yargılanacağıma dair şüphem yok.

fakat bu konuda konuşulan esas konu islamın ahiret üzerine anlayışı. kendi küçük mahkememde tanrıyı yargılama gibi bir niyetim yok.

Misal diyelim ki bu adam İsa'yı tanrının oğlu olarak görmüyor. O zaman sıkınto ortadan kalkacak mı? Yoksa bu adam islama göre yanmayı hakediyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A56A562D6 -- 29 Nisan 2017; 23:17:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Periah kullanıcısına yanıt
    bilinci insan geliştirmemiştir
    EVRİM geliştirmiştir

evrim mekanizmaları ise bilinçsiz ve amaçsızdır
    enerjisel bir ilişkidir

insanın evrimdeki konumu
    genetiğinin ona bahşettiği kabiliyetlerden çıkan
    eylemleridir

gerekçeler için lojik mojik makalelere gerek yok
    burda bilim diil felsefe yapıyoruz
    ne yapılması gerektiine dair
    özgür irade tartışması yapıyoruz

özgür iradeniz var yada yok
    iki durumdada benimle karşılaşıp bu konuyu tartışmanız
    evrimsel bir süreçtir
    ve sizin beyninizde kavram değişiklikleri yaratabilir
    yaratmayadabilir...

ben size diyorumki
    insan denen şeyin var olmasına gerek yok
    ve gerek olmadığının bilincine erişmiş bir bilinç var (benim bilincim)
    ben bu bilince eriştiysem ve siz erişmediyseniz
    evrim beni daha çok evirmiş demektir
    çünkü bu bilinç insan olmayan hayvanlarda yok
    sizdede yok
    bende var
    bunu nasıl açıklıyorsunuz?

cevap evrim.
    şimdi şartların sizi benim karşıma çıkarıp tartıştırdığı düşünülürse
    evrimsel mekanizmalar ikimizi de evirmeye devam ediyor o halde.
    buradan devam edelim.....

quote:

Yasamak icin tuketmek zorundayiz guvenligimizi saglamak zorundayız bu dogru ama bu tek gercek degildir yazdim daha onceki mesajimda ve siz benim mesajimi carpitarak bir yere varmaya calisiyorsunuz. Insan tuketir ve cabalar bu dogru ama yine ayni insan kendisine acik bir fayda saglamayan bur harekette yapabilir. Ornegin kulaklik yptakip muzik dinler bir tuvale oylesine bir resim cizer siir okur saatlerce bos bos bir bankta oturur cabalamaz yatar

tek gerçektir
    çünkü dediklerimi yapmazsanız, söylediğim gibi ölürsünüz.
    müzik dinlemek vb. gibi aktiviteler
    ancak tek gerçek olan şartlar yerine geldiği takdirde üstüne dikilebilir.....

ayrıca müzik dinlediğiniz cihaza sahip olmanız için
    çinlilerin 300 katlı binalarda 1 metrekare odalarda karın tokluğuna çalıştığını unutmayın
    tabi öncesinde o cihazı elinize ulaştıran birde kapitalizm varki
    küresel kapitalizmi besleyen ortadoğudaki silah satışları vslerdir.
    sizin müziğiniz gökten zembille inmiyor.
    aynı şekilde oturduğunuz banklar, o bankların var olmasını mümkün kılan şehirler
    insanların delirmeden bir arada durabilmeleri
    zilyon tane zorlama koşulun ve savaşların ürünüdür.
    ve siyaset denen zorlamayla devam ettirilebilmektedir...
    ve bunların hepsi
    insan denen parazit
    ürediği içindir.

quote:

Yani sizin tek tip dunyanizdaki gibi siyah beyaz bir gerceklik yoktur. Butun mesajlarimda size anlatmaya calistigim sey bu ama siz hala ve surekli olarak hayati insanlara siyah beyaz birsey gibi gostermeye calisiyorsunuz. Hayatta sizin soylediklerinizin var olmasi demek ayni anda benim soyledikleriminde var olmasi icin bir engel degil ki beni nasil curutmeye calisiyorsunuz onu cozemiyorum bu argumanlar ile o nedenle.

anlattıklarım benim dünyam değil
    gerçek dünyadır

sizin anlattıklarınız
    kendi hayal aleminizdir.

dünya siyah ve beyazdır
    beyaz olan kısım ilüzyondur
    güneş gibi
    siyah olan kısım ise TEMELDİR
    uzay gibi
    ikisi karıştığında ortaya çeşitli grilikler çıkmaktadır
    fakat var olmanın şartı, TEMELDEN SİYAHTIR
    çünkü ölümlüsünüzdür ve yaşamda yaptığınız her şey
    bu gerçekten kaçmak üzere zoraaki olarak kurguladığınız çaresiz debelenmelerdir.
    bunları anlayın....

quote:

Cocuk yaratmak mecburi degildir o zaman cocuk yaratmamalisin,

elbettee
    mecburi olmadığı halde
    neden olmayan sorunu var edinki??
    tek kelimeyle manyaklıktır bu.

quote:

Ilerde oleceksin o yuzden yasamamalisin.

hayır
    doğmuşsan artık yapacak bişey yoktur
    ve krallar gibi yaşamak için ne gerekiosa yapmalısındır
    yapabilir durumdaysan

ama çoğu insan bu şansa sahip olamaz
    olanlarda farkında deildir
    yaşamın kanunudur bu.

quote:

Hayatin igrenc olabilir o yuzden denememelisin. Arkadasim bu hastalikli bir anlayistan baska birsey degil. Cunku alternatufin zaten hiclik yani alternatifin aslinda yok bunu anlayamiyorsun

hastalıklı olan sizin anlayışınız
    çünkü sorun yaratmak istiyorsunuz

hiçlik zaten varlığın gerçeğidir
    siz bu gerçeği bulandırıp
    içinden olmayan sorunlar çıkarıyorsunuz

oysa hiç bişey olmasına gerek yok
    evrim de size bu bilinci vermiş

pardon bana vermiş

şimdi benim kanalımla size de verir belki
    en azından
    bu fikri bir tohum olarak aklınıza ekiyorum
    belki ilerde yeşerir ve
    düşünceleriniz düzelir, aklınız selamete kavuşur.....

quote:

Hayati deneyimlemek kisinin kendi kararidir senin yargilarin sana aittir senin gercekligin nesnel degil tamanen kurgudan ibarettir.

karar doğmuş kişilere aittir
    doğmamış insan karar veremez
    çünkü yoktur.

sen doğmamış çocuğu yaratıp
    bir hayat kurguluyorsun, onun doğacağı yeri ve genetiğini
    kendin belirliyorsun
    kısacası kendini tanrı yapıyorsun.

senin var etmeye (başkasının hayatını onun adına yargılamaya)
    hakkın varmı

evrimin sana verdiği bilincin ışığında yok
    yeteri kadar evrilmemişse insan
    bu hakkı kendinde görebilir
    yada böyle bir hak üzerine sorgulamada bulunacak bilince bile erişmemiştir.
    soru
    sen hangisisin?

quote:

Mutluluk gelip gecicidir o yuzden anlami yoktur. Mutlulugun belli bir sure icerisinde var olmasi mutlulugu neden gecersiz kılıyor arkadasim ? Nasil bir mantiktir bu ? Anafiktini nasil destekliyorsun ?

ödediğin bedel
    geçici mutluluklar için çok fazla büyüktür
    bu yüzden anlamı yoktur

mutluluk geçiciyken
    acı kalıcıdır
    ve sonuda ölümdür.
    burada bir balanssızlık var
    sen bu balanssızlığa kurban veriyorsun, çocuk doğurarak.
    daha fecisi
    hemde gerek yokken
    ve genetiğinizdeki hayvani dürtülerin dışında bir şey sizi buna zorlamıyorken
    oysa bunu engelleyecek bir aklınız olması gerekir, burada bu tartışmayı yapabildiğinize göre
    söylediğim şeyleri anlamanız gerekir...

quote:

Ikinci olarak mutluluk sınırlı diyorsun eee aci sınırsız mı ? Sonsuza kadar mı acı çekiyorsun ? Kendi kendinle çelişiyorsun

evet
    yukardada söyledim
    mutluluk geçici mucizelere bağlı

acı ise varlığın temeli (çünkü tüketerek var olabiliyorsun) ve potansiyal olarak sınırsız.
    sonunda da ölüyorsun.

bir örnek daha:
    acı çekmekten ölebilirsin
    mutluluktan ölümsüz olamazsın.

çünkü bilincin varolması sorundur.
    bu bilince de ulaştıran yine evrimdir.
    çünkü evrim mantıksız ve bilinçsizdir.
    deli gibi bişeydir.

quote:

Sans verilecek sans isteyen kimse yok... Sans verilecek milyonlarca kisi var. Sen onların fikrini bilmiyorsun ama bilmis bir sekilde konusuyorsun

yazdığım şeyleri gerçekten anlamıyormusun
    merak ediyorum

şans verilecek ve isteyen kimseler
    doğmuş kimselerdir

doğmamış kişi dediğimizde bile saçmalamış oluyoruz
    çünkü öyle birisi yoktur
    siz var ediyor ve sorun yaratıyorsunuz.
    sonuçlarıda ortada.

quote:

Bir canliyi dunyaya getirne bgibi bir imkanim varsa o canliyi dunyaya getirebilirim bu secim hakkimda vardir. Ama bu dunyada kalmak veya gitmek onun kararidir. Ben kapiyi acabilirim ama icerde kalip kalmayacagina o karar verir.

sen bu hakkı kendinde görüyorsun
    benim eriştiğim bilinç düzeyinde böyle bir hakkın yok
    genetik dürtüden ibaret.

bide sanki dünyadan gitmek kolaymış gibi
    saçma birşey söylemişsin yine.
    o mecburmu sen bilinçsizliğinle uygun gördün diye
    o acıları çekmeye?
    hiçde deil.
    ama sen bunu anlayacak düzeye henüz erişememişsinki
    seni suçlamıyorum
    evrim işte.....

quote:

Sen benim kapiyi acmamin yanlis oldugunu soyluyorsun. Bende kapiyi acmayip sans vermemenin yanlis oldugunu soyluyorum.

senin söylediğin şey yanlış ve limitsiz tehlikeler barındırıyor
    benim söylediğim şey hem doğru, hem güvenli.

quote:

Sonuc olarak ben bir secim sansi sunuyorum

hayır
    sen olmayan birşeyi var ediyor
    ve onu acı çekmeye ve ölüme MAHKUM EDİYORSUN.

seçim
    bilinçli olan kişiye sunulur.

senin var ettiğin kişi
    bilinçle var olmuyor
    sen onu mahkum ediyorsun.
    oysa buna hakkın yok.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi razor6247 -- 29 Nisan 2017; 23:32:40 >

• Madem kendiniz dinsizsiniz , saygı duymayıda öğrenin dinlere.

• Sıkıntılardan biri ortadan kalkacak.Bir kulun Hristiyan ya da Yahudilerin cennete giremeyeciğini söylemesi için yürek yemesi lazım
    Şimdi şöyle açıklayayım.
    Çok klasik bir durum vardır.Müslüman olan ama sorgulamayan ailede doğan bir insan ile hristiyan olan ama sorgulamayan ailede doğan bir insanın arasındaki fark nedir ?(aynı özelliklere sahip insan diyelim)
    Şimdi müslüman olanın cennete gideceği,hristiyan olanında cehenneme gireceğini söylersek eğer çok büyük bir yanılgıya gireriz.Çünkü bu insanları yer değiştirsek sonuç yine aynı çıkıcak.(yani birisi yine müslüman olucak diğeri hristiyan)
    O halde müslüman olanın TORPİLİ kimden?
    Böyle adaletsiz bir durum,böyle eşitsizlik gerçekleşebilir mi?
    Önemli olan burada göreceğimiz gibi seninde söyleyeceğin şekilde bireysel sorgulama sistemininin gelişmesi (gelişmediyse cehenneme gider mi bilemem)
    Kendisine öğretilene değil,doğru olduğunu düşündüğü durumun peşinden koşması
    Allah isimlerinden birisi El-Adl (Mutlak Adaletli)
    Böyle bir Varlığın Adaletsiz olacağını düşünmek çok büyük bir problem(eğer İlaha inanılıyorsa)
    İnanmayanlar için zaten iyi ya da kötü insanlar olmamız dışında hiçbir şeyin önemi yok.
    Bu forumdaki kimse kendisinin doğru olduğunu iddaa edemez,doğruyu yalnızca Allah bilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bunu destekleyenlerin çoğu 70 yaşına gelince namaza oruca başlayacak ölüm korkusuyla.
  • felsefe saçmalıktır yazıp arkama bakmadan kaçıyorum !
  • quote:

Orijinalden alıntı: buraközkan

Bunu destekleyenlerin çoğu 70 yaşına gelince namaza oruca başlayacak ölüm korkusuyla.

OMG
  • Şaşırmana gerek yok , ortada şaşıracak bir durumda yok zaten . İsteyen inanır istemeyen inanmaz , karşısındakinin düşüncesine saygı göstermek gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: XPPROF

Sıkıntılardan biri ortadan kalkacak.Bir kulun Hristiyan ya da Yahudilerin cennete giremeyeciğini söylemesi için yürek yemesi lazım
    Şimdi şöyle açıklayayım.
    Çok klasik bir durum vardır.Müslüman olan ama sorgulamayan ailede doğan bir insan ile hristiyan olan ama sorgulamayan ailede doğan bir insanın arasındaki fark nedir ?(aynı özelliklere sahip insan diyelim)
    Şimdi müslüman olanın cennete gideceği,hristiyan olanında cehenneme gireceğini söylersek eğer çok büyük bir yanılgıya gireriz.Çünkü bu insanları yer değiştirsek sonuç yine aynı çıkıcak.(yani birisi yine müslüman olucak diğeri hristiyan)
    O halde müslüman olanın TORPİLİ kimden?
    Böyle adaletsiz bir durum,böyle eşitsizlik gerçekleşebilir mi?
    Önemli olan burada göreceğimiz gibi seninde söyleyeceğin şekilde bireysel sorgulama sistemininin gelişmesi (gelişmediyse cehenneme gider mi bilemem)
    Kendisine öğretilene değil,doğru olduğunu düşündüğü durumun peşinden koşması
    Allah isimlerinden birisi El-Adl (Mutlak Adaletli)
    Böyle bir Varlığın Adaletsiz olacağını düşünmek çok büyük bir problem(eğer İlaha inanılıyorsa)
    İnanmayanlar için zaten iyi ya da kötü insanlar olmamız dışında hiçbir şeyin önemi yok.
    Bu forumdaki kimse kendisinin doğru olduğunu iddaa edemez,doğruyu yalnızca Allah bilir.

Yazdığınız şey teorik olarak gayet güzel hocam, kabul edebilirim.

Fakat biraz üzerinde düşününce; sorgulama yeteneğinden mahrum bireylerin Müslüman olan toplumlarda da mevcut olması durumu karıştırıyor. Sünni Islam kaynaklarına göre bu adam imanla göçtüyse eninde sonunda cennete gidecek, fakat bu adam İslam'la şereflenmek için herhangi bir çaba sarf etmedi, kendi dininden başka hiçbir dini araştırmadı. (Zaten kendimizi yormayalım, Türkiye'de Müslüman olarak doğup diğer dinleri ciddi manada araştıran bireyler toplumun %1 i dahi değildir. Bu durum bütün dünyada böyle.)

Hal böyleyken sırf Müslüman bir toplumda doğduğu için bir insanın cennete hak kazanması ne kadar adildir? Aynı şekilde batı sınırımızdan 1 kilometre ötede dünyaya gelmiş bir insan, sırf muhakeme yeteneğini kullanmayıp atalarının dinini takip ettiği için neden sonsuz ateşlerde yakılır ki? Bunun cezası bu mudur? Bu adam sınırın öteki tarafında dünyaya gelse yine atalarının dinini (İslam) sorgulamadan takip edip eninde sonunda cennetle ödüllendirilecekti.

Bu arada yukarıda yazdığım şeyler Sünni İslam kaynakları ışığında yazılmıştır. Diğer mezhepleri bilmemekle beraber bildiğim kadarıyla çoğunda durum farklı değil.

Tanrı'ya inanırım. Tanrıyı yargılamak benim haddim değildir. Tekrarlıyorum; burada yazdığım şey Tanrının islamdaki imajı üzerine.

Benim inandığım Tanrı iyi insanları hangi dine inanırsa inansın -ya da inanmasın- ateşle cezalandırmaz. Eski Türk dininde Gök tanrı inancını araştırmanızı tavsiye ederim; Gök tanrı insanları yalnızca iyi kötü olarak ayırır.

Sonsuz evreni yaratan Tanrının, milyonlarca çocuğun hayatını kurtaran Louis Pasteur'u yakacağına inanmıyorum.

• Artık dinler o kadar yerleştirilmiş ki yani imkanı yok. Bende 2 yıldır ateizmi düşünüyorum. Önceleri namaz kılardım vs. yani cumaya giderdim.
  • Hala bırkmadınız mı aynı konuları dönderip dönderip tekrardan açmaya? İnanmıyorsanız inanmayın zorlayan yok bunun içinde 50 tane konu açılmasına gerek yok inanan insanlarada saygınız olsun (Sözlerim sadece konu sahibine değil)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RedManetics -- 30 Nisan 2017; 2:25:33 >
  • Bu kişilerin cennete gideceğine dair bir kesin bir delil yok.(tabiki cehenneme gideceğine dair delilde yok)
    Soru basit neden bana inanıyorsunuz?
    Atalarımız bize böyle gösterdi.
    Eğer size doğru değilde yanlış gösterilseydi ne olacaktı?(az çok ikimizde ne cevap geleceğini tahmin ediyoruz:)
    Allah Mutlak Güç sahibi bir varlık.
    Şimdi tüm yaratılan varlıklar birleşsek ona isyan çıkarmaya çalışsak gücümüz yetmez.(kaldıki yetse o mutlak güç sahibi olmaz)
    Bu Varlığın öncesi olsa eğer; kendisinin bilgisi dışında bir durum meydana gelirki bu durumda o Mutlak Güç sahibi olmaz.(Sonrasıda aynı şekilde)
    Tekrar ediyorum hepimizi isteyerek cehenneme atsa bunu kim engeleyebilir?(inanmayanlar için sıkıntı yok:)
    İstediği zaman tüm varlıkları kendisine anında iman eder hale getirebilir.
    Herşeyi bilen bir Varlık bizim küçük sorularımıza elbette cevap verecek.
    Louis Pasteur cennete girer mi bilemem ama ben girmesini isterim.(herkesin cennete girmesini isterim sadece ona özel değil tabi yararlı olanlara öncelik verelim:)
    inanan ya da inanmayan insanlığa yararlı bilim insanlarının çoğalması hepimiz adına mutluluk verici bir olay olur.

Şimdi şöyle bir durum var biz uzaya çıkamıyoruz diye dalga geçiliyoruz.(Müslüman ülkeler)
    Daha okuma-yazma bilmeyen o kadar çok insan varki dünyayı bitirdik uzay kaldı.
    Düşünmeyi öğretmeliyiz insanlara,Öğrenmeyi öğretmeliyiz,ahlaklı olmayı öğretmeliyiz.
    Sözde gavur dediğimiz ülkelerdeki İnsan haklarına bakalım birde müslüman ülkelerdeki insan haklarına bakalım.
    Birinde haksızlığa uğradığında hakkını savunabileceğin bir mekanizma var,birinde Allah'a havale var.
    Benim Allah'a havale etmek ne işime yarar burada alamadıktan sonra ki burada alamayan adamda olayın doğru meşru yollarla çözülemeyeciğini anlayıp yanlış yollara sapıyor.

Hocam hepimizin yanıldığı noktalar olabilir,hepimiz gerçeği ölünce göreceğiz.Ama hepimiz İlahı aynı İlah(ben cehenneme bile gitsem bundan süphe duymam ama elbette inanmayanlar kabul etmeyebilir)
    Bu ilahın nasıl bir sınav mekanizması yaptığını kimse bilemez.Birince sadece doğruyu savunan kazanabilir,birinde içinde hayvan sevgisi olan bir insan kazanabilir,bir başkasında inansa bile insanlarda haset duyup onların kuyusunu kazan kaybedebilir.
    İslama inanmak kesinlikle önemli ama dediğim gibi bu insanın kendisinedir.
    İnsana yarar sağlamak,her türlü düşünceyi saygı içerinde tartışmak,inananada inanmayanada adeletli davranmak hepimizin görevi bunu unutmazsak sıkıntı yaşamayız.(unutulmuş görülebilir ama hala kalplerde var)

Söylediğiniz inancı araştıracağım.İslamda mezhep durumu biraz sıkıntılı bu konuda çok bilgim olmamakla beraber bir ibadetin farklı farklı şekillerinin olması mantıksız.(çok bilgim yok)
    İslam dini bir olmak zorunda ,fıkralara bölünmesi kesinlike sıkıntı yaratır.(yaratıyorda)

• Boş beleş bir konu daha.. Inanmayabilirsin, fakat inanan insanlarin beyinlerini kirli olmakla suclayamazsin, çap ın yetmez....

• sende bu akıl varken dünyada yaşaman bile mucize :)

inanmayı bırakınca cennet isteği bitiyormuş ???
    bitmese ne olacak ,zaten gideceğin yerin orası olma ihtimali kalıyor mu ?
  • buraközkan kullanıcısına yanıt
    Teistsen şuan kendi kendine gol atmış oluyorsun

Bu arada tüm dinleri ortadoğu çöplüğünden çıkan saçmalıklardan ibaret sanmayın arkadaşlar. Daha doğuda veya batıda farklı dinler de var. En azından bu dünyadaki hayata, yaşama saygı duyan, ayrıştırıcı değil birleştirici dinlerde var. Yinede her zaman söylediğim birşey var; Bu hayattan başka bir yaşam olduğuna inanan, öldükten sonra bilincin devam edeceğine inanan hiçbir inanç sistemi, şuanki hayata yeterince değer veremez. Böyle bir dünya görüşüne, dine inanan bir insanda çok tehlikelidir. İnancınız biraz az ise sorun yok ama tam ise, işte o zaman bi tarafınıza bomba sokup insanların arasında patlatmaktan korkmazsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: foggof62

Kuran uydurma olamaz. İçindeki gelecekle ilgili bilgiler ve matematiksel sistem bunu kanıtlıyor. Bizim yaratılış amacımız 2.bir ilahlık iddia eden şeytanın iddiasının doğru olamayacağını göstermek. Bazıları doğru olabilir deyip onunla sonsuzluk içinde kaybolacak, bazıları Tanrı'dan başka ilah yoktur deyip Tanrı'nın yanında sonsuza dek iyi bir yaşam elde edecek. Cennet Arapça bir sözcüktür anlamı bahçe demektir. Tanrı bize, bizimle aynı yolda olan sevdiklerimizle birlikte sonsuza dek bahçede yaşama hakkı verecek. Sebebi henüz bilemiyoruz demek çok saçmadır. Her topluma uyarıcı gitmiştir. Bizim sorumlu olduğumuz kitap Kuran'dır.

Kuran diyor uydurma olamaz. Kurandaki hikayelerin neredeyse tamami hristiyanlik musevilik ve ilk kaynağı olan sumer yazitlarinda mevcut. Sumer yazitlari kurandan daha guncel ve guvenilirdir ki bulunan yazitlara karbon testi uygulanarak hangi doneme ait oldugu bulunur. Dinler birbirinin kopyasidir. Eger gercekleri ogrenmek istiyorsan sumer yazitlarini oku genc adam, sumerlerin dinlerinde ki benzerliklere akil sır erdirmek imkansiz. Hersey ayni yalnizca isimler farkli.

• Uzun uzun yazmak istemiyorum, Allahi peygamberi merak eden acsin sumer yazitlarini okusun araştırsın. Orda hepsi var

• razor6247 kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarınï yüzumde bir gülumseme ile ojuyorum çünkü benimkinden üstün olan düşünsel yapı bu ise inan evrim geriye doğru işlemeye başlamız demektir : ) Zaten düşünce yapını evrime bağlaman dahi ve daha iyi düşînmenin seninle çağdaş ve aynı yerde yaşayan bir başka insana karşı evrimsel olarak daha ileri olmana bağlaman evrimi pekde anlamadığını gösterir.

Evrimsel süreçte vucudun seni yani bilinci geliştirmesinin nedeni kendi kendini imha etmek falan degildir. Soyunu kirutmak falan degildir. Darwin in kitabinda bile en temelde su dusunce vardir . Evrim bir türün kendi neslini daha sonraki kusaklara aktarabilmesi icin yaptigi gelistirneler veya uyarlamakardir. Evrim bilincsiz bir sekilde gelisir ama bazi surecler evrimsel olarak her yone dogru gelisen ozelliklerimizden bazilarinin tutulup o ozellikleri bulunduran canlilarin soylarini devam ettirmesini ise yaramayan veya dezavantaj yaratan uyelerin ise soylarini daha guclukle devxm ettirmelerini saglayarak onlarin ozelliklerinin turde azal,asini saglar. Dogal secilim yoluyla ozelliklerin bitiktirilmesi budur. Ve burada senin basarili ve gelismis olarak tarif ettigin bireyler soyunu devam ettirme konusunda avantajli olanlardir ve sadece bu bireyler evrim gecirmeye devam eder digerleri ise zamanla nesillerini sonlandirir.

Yukaridaki evrimin en temel gercegine baktigimizda bile benim neslimi surdurme cabam seninse neslini bitirme caban bu kaba bakis acisiyla baktiginda bile kimin onde oldugunu acikca gosteriyor. Gerci boyle bir ondelik sacmaligi yok ama seni senin dusunce acinla bile curutebilecegimi gostermek icin bunu yazdim.

Ikinci olarak vucudun bilinci gelistirmesinin , soyut dusunceyi olusturmasinin nedeni kendi kendini sonlandirmak degildir. Zamanla cok komplex bir hale gelen canlilik hucre yigininin hayatini surdurebilmesi icin ayni akcigerlerin hava alma islevi gibi beyinsel olarak dis dunyadaki uyaranlari algilayip binlarce farkli degiskene gore dogru zamanda dogru hareketleri yapabilecek bir yapay zeka gelistirmek durumunda kaldi. Dogal olarak beynin bu islevi olarak biz ortaya ciktik. Senin soyut dusunce kzbiliyetin dis dunya bilgilerinin beynin algilayacagi sinyallere donustukten sonra derin yapida (bilincalti) degerlendirilerek bir surecle ust yapi yani bize gelip sonucta vucudun ne yapacagina dair karar vermemize dayanir.

Vucudun diger tum organlari ve onlarin islevleri gibi. Bizim var olmamizin nedenide vucudu hayatta tutmaktir. Butun dusuncelerimiz bu et parcasini daha rahat mutlu ve amacina uygun yasatmaya calismaktan ibarettir. Ureme icgudu,uzden yemek yemeye temel yargilarimiz vucudun bize yapmamiz icin baski kurdugu seylerdir. Bunu acikma ve arzu olaral bize hissettirir yapay zeka olarak bizde cevresel kosullari degerlendirerek bunun nasil yapilacagina karar veririz. Senin uremeyi durdurma kararin yanlis bir karar ama temelde baktigin zaman vucudun yeni neslinin aci cekecegini dusundugun icin bu yargiya variyorsun yani bedenin istedigi seyi istedigi gibi yapabilmesi icin bir yol bulamadigindan yeni neslj ortaya cikarmak istemiyorsun. Bu dusunce yapisini ortaya cikarman evrimsel bir sonuc falan degildir bu herseyde oldugu gibi bilinclerimizin her birininde milyonlarca farkli degiskend karsi verdigi milyonlarca farkli tepkiden sadece biri.

Diger bir meseleye gelelim. Cok kibirli bir insan olarak hayvanlari kendinizden cok daha asagilik seyler olarak gorme egilimindesiniz. Sanki siz ve turunuz cok ayri birseymix gibi davraniyorsunuz. Temelde baktigimizda bizde o asagilik gordugunuz hayvan nesli icerisindeyiz ve sadece bir alanda cok ilerledik diye dn mukemmel yaratik falan olmuyoruz. Eger dogayi biraz bile takip etseydiniz hayvanlarinda sizin gibi depresyona girebildigini sorunlu kosullarda hayvanlarinda bilincli olarak uremeyi reddedebilecegini bilirdiniz. Yani sizin gorusunuze gore cok daha asagi olan hayvanlarda sizin gibi bazi kosullarda uremeyi reddedebilmektedirler. Darwin in kitabinda bu konu uzunca anlatilir hani evrimsel olaraj cok ahkam kesiyorsunuz ya söyleyeyim dedim.

Ikinci bolumde Cinlilerden vb olaya girerek cok guzel edebiyat yapmissiniz tekrardan felsefi edebiyat diye bif kolda devam etmelisiniz. Kendi dusuncenizi kanitlamak icin birilerini acindirmaya calismak gibi ucuz yollara veya her zamanki gibi suc bende degil kapitaliz,de gibi anlamsiz adgumanlarla ancak bilgisiz insanlarin aklini celebilirsiniz.

Benim dedigim guzellikteki aktiviteler , yuksek sanata kadar ulasan unsanlarin bunlari yapmadan once temel ihtiyaclarini karsilamak durumunda olmasi bu ust seviye zevkleri nicin degersiz kilsin tekrar tekrar ve tekrar ayni anlamsiz argumani ortaya atiyorsunuz. Bir cinlinin benim kulakligimi yapmasi benim mizik dinlerken aldigim zevki nicin azaltsin ? Baskalarini dusunmekten hayati nicin kendime zehir etmek zorundayim ? O cinlileri nicin sanki taniyormus gibi davranmak zorundasiniz.

Yada soyle bir soru sorayim size nicin isinde gucunde olan fazka egitjm almamis fakir kesimde intihar orani azken genelde yuksek egitim almis gorece rahat bir yasama sahip kimselerde intihar orani yuksek. Ben sana soyleyeyim fakir kesim senin sandigin kadar aci icinde falan degil sen kendi kafanda kurguladiklarini kendi deger yargilarini her zamanki gibi baskakarida oyle dusunuyormus gibi ona bhna yapistiriyorsun. Insanin bir asalak oldugunu soyluyorsun neyin asalagi insan ? Insan olmasa dunya denen tas parcasi zaten oylesine donmeye devam edecek insanin bu tas parvasinin uzerinde birseyler gelistirip jesfedip keyif yapip kisacasi birseyler yapmadi neden asalaklik ? Dunyadaki tek bir iklimsel degisiklik veya rastgele bir meteorun carpmasi ile milyonlarca canli turu bir anda yok olurken yani bu kadar anlamsiz bur ortamda bulunurken bizim gelisip bu tas parcasinin icini isleyip sagladiklarini kendimize yontmamiz nicin yanlis birsey ?

Senin soyledigin sey yokluk ve hiclikten baska birsey degil. Guvenli ge dogruda degil cunku zaten en kotu sonda duruyor hiclikte. Hayati deneyimlemek icin bir sansa sahip olmak zaten donnek zorunda oldugumuz sonsuz hiclige karsi her turlu denenebilecek bir fikirdir.

Secim yapmasini istiyorsam onu buraya getirmek zorundayim. Onu buraya getirmem bir kickstarter olayindan badka birsey degil. Ben onu buraya getiririm o bilince ulastiginda secimini yapar. Insanlarin ne kadar azinin vakfinden once geldigi yere donmeye calistigini dusunursen secimkerin cogunun burada kalmak uzerine oldughnuda anlarsin.

• Tek taraflı bakıyorsunuz.
    Araştırıp öğrenmeden duyduklarınızla yargıya varıyorsunuz.
    Topluca insanları aşşağılıyor ve onlara hakaret ediyorsunuz.
    Sonra da okumuş bilmiş olayların farkında elit insanlar olduğunuzu iddaa ediyorsunuz.

Sizden de başka birşey beklenmezmiş sanırım.

Hem müşrikler dediler ki: "Hayat, ancak bu dünya hayatımızdan ibarettir. Ölürüz ve yaşarız. Bizi ancak geçen zaman yokluğa sürükler. Halbuki onların bu hususta hiçbir bilgileri yoktur. Onlar, sadece böyle zannederler. (CASİYE/24)

Onlar bir kötülük yaptıkları zaman: "Babalarımızı bu yolda bulduk, bunu bize Allah emretti." derler. De ki: "Allah kötülüğü emretmez. Allah'a karşı bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?" (A'RAF/28)

İşte siz böylesiniz. Haydi biraz bilginiz olan şey hakkında tartıştınız, ya hiç bilginiz olmayan şey hakkında niçin tartışıyorsunuz? Allah bilir, siz bilmezsiniz. (AL-İ İMRAN/66)

Bu hususta ne kendilerinin, ne de atalarının hiçbir bilgisi yoktur. Ağızlarından çıkan söz ne büyük bir iftiradır. Onlar, yalandan başka bir şey söylemiyorlar. (KEHF/5)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 61gün -- 30 Nisan 2017; 9:09:42 >

• Tüm dinler sadece islam değil bu yüzden teknoloji, bilim ve sanat ile çatışma halinde çünkü her geçen gün bu saydığım olgular yeni keşifler yapıp ilerledikçe insanların din'e ihtiyacı kalmıyor. Çünkü birşeye inanmak seni iyi biri yapmıyor. İyi insan olmak, insanlara faydalı olmak ancak ve ancak OKUMAK ile olur. Daha kendi inandığı kitabı okumayıp TV'de, camilerde veya hatipoğlu ramazan programında dinleyen adamdan memlekete ne hayır gelir.

Ha yaratıcı vardır tüm kitaplar doğrudur ölürüm ve cehenneme giderim gitmeden son bir sözüm olur ama beni cehenneme atana;

Açlıktan insanlar ölürken, bebekler tecavüze uğrarken, insanlar senin adına birbirini boğazlarken neredeydin...Bu onların sınavı idi demi o zaman benim sınavımda cehennem olsun at beni ben yanmaya razıyım. En azından yeryüzünde ki haksızlıklara ve senin adına işlenen cinayetlere ses çıkardım senin aksine!!!!!

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.