Şimdi Ara

Günümüz ekonomisi ve bilgisayar almak üzerine danışmak istiyorum.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Konu sistem toplama, laptop ve ekonomi ile ilgili olduğu için konuyu nerede açacağımı bilemediğimden buraya açtım. (İlk defa konu açıyorum)

Günümüz ekonomi şartları göz önünde bulundurularaktan tavsiyelerinize ihtiyaç duyuyorum.

Max 10.000-12.000 TL bütçem var. (Taksit ödeyebilme olaraktan)

İhtiyaç duyduğum sistemi oyun, programlama, müzik dinlemek ve film izlemek amacıyla kullanacağım. Video edit gibi işler için kullanmayı düşünmüyorum ama ileride eğer böyle bir ihtiyacım olursa ihtiyaç dahilinde yükseltebilmeliyim.

Sıfırdan sistem toplamak istedim. Araştırdım, parçaları belirledim. Yaklaşık (ekran kartları ve monitörler hariç) 11-12 bin TL tuttu.

Almayı düşündüğüm sistem parçaları:

Asus Rog Stix B550-XE (ses desteği (type-c girişli olması ve ses kalitesi), otomatik performans ayarı ai, wifi 6, 16 faz olması, PCI 4.0 desteği) anakart
    Ryzen 7 3700x işlemci
    Hyperx fury 2x8 gb 3200 Mhz ram
    Be quite! 650w 80 plus altın sertifika tam modüler güç kaynağı
    Noctua NH-U12S CPU işlemci soğutucu
    Seagate Firecuda 510 1 TB M.2 SSD (Mümkün olsa PCI 4.0 destekli m.2 ssd)
    Xigmatek Midgard V EN40384 Bilgisayar Kasası (Toz filtresi, genişliği, fan ve ssd, hdd için yeri ve güç kaynağı için yeri olması, üste fan takılabilmesi)
    Sistemde ses ve görüntü, soğutma, fan sesinin az olması, Wi-Fi özelliğinin olması, aynı anda birden fazla uygulamanın takılmadan çalışması, hızlı açılış önceliğim. (Laptop'ta %60 şarj limiti gibi çeşitli özelliklerinin olması)

Kafama takılan seçenekler:

1- Hazır masaüstü sistem almak. (MSI'ın ince oyuncu kasasınıda düşündüm ama yükseltmek, muhatap bulmak, parça tedariği sıkıntı olabilir dendi.)

2- Sistem toplama sitelerinde (kendin topla kısmından) parçaları belirleyip sistemi toplamak.

3- Bilgisayarcıya bütçem bu deyip sistem toplatmak.

4- Almayı belirlediğim sistem parçalarını bir kerede alıp, taksitini ödemek. (İlk defa kendim sistem toplamayacağım.) (Grafik işleri için Quadro ve oyun için ayrı ekran kartı alıp tek sistemde toplamak)

5- Her ay almayı planladığım sistem parçalarının birini satın almak.

6- Oyun Laptop'ı alıp yanına monitör almak [Tercihen taşınabilir dokunmatik monitörlerden (Çizim yapmayı da düşünüyorum)]
    ASUS TUF Gaming F15 FX506LU-HN122 almayı düşündüm ama mavi ekran hatası gibi kronik sorunu var yazmışlar. Alsam mı bilemedim. Zaten fiyat sonradan bin TL oynadı.
    Marka olarak ASUS, Lenovo, Dell, HP (?) ve belki Acer düşünüyorum.
    a) Bir sorun olduğunda muhatap bulabilmek.
    b) Isınma sorunu.
    c) Gereksiz gürültülü çalışan fan sesi.
    d) Ses ve görüntü kalitesi.
    e) İşlemci seçimi intel yada amd(çok ısındığını söylüyorlar)
    e) İhtiyaçlarımı karşılayıp karşılayamaması. (Oyun motorlarını, günümüz oyunlarını çalıştırması)

7- Monster Laptop'u özelleştirip almak. (Cazip gelen ömür boyu bakım garantisi olması)

8- Her ay bin TL'lik ya Euro ya da dolar kenara atmak ve her ay 1 sistem parçası almak. Ya da her ay sadece piyasalar düzelene, yeni teknolojiler gelip mevcutları ucuzlayana kadar para biriktirmek.

9- İkinci el (1 ay önce subay tarafından kullanılamamasından dolayı satıldığı söylendi) Acer Nitro 5; Intel i5 10300 işlemci, 16 GB RAM, 1650Ti ekran kartı, 512GB M.2 SSD,17.3inc 144Hz ekranlı laptop 8 bin TL. (Sıfırı o zaman için Nisan ayında 9 bin TL) Sizce almalı mıydım?

Not: Sistemin gelecek göz önünde bulundurularaktan tekrar tekrar yükseltmeye ihtiyaç olmaması, ihtiyaçlarımı karşılamak ve olabilecek seviyede uygun bütçeyle karşılanması benim için önemli.
    Gelecek ne getirir bilemem ama şu an için sistemi evde kullanacağım.

Modem şu an için salonda. (Fiber kablosu salona duvarı delerek getirilmiş, kurulu düzeni değiştirmekle uğraşmak istemedim.) Aldığım elektrik hattından internet aparatı priz tekli olmaması (tek panelde çift priz) ve fazladan priz olmamasından (salon ve odada durum aynı) dolayı sağlıklı çalışmadı.

önerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Dahili bilesenlere ac bu konuyu,bakan olur illa orda.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilgisayar için bir şey söyleyemem, kripto para işleri bitmeden alınabileceğe benzemiyor.

Ama priz ve internet konusunda yapman gereken powerline adaptör almak. Benim fiber modem salonda, powerline'ı bağlıyorum modeme. Odamda tek priz var. Powerline'ı takıp üstüne 5'li priz takıyorum ve ms değerlerim çok düşük. Akşam gidince paylaşabilirim isterseniz. Kablolu bağlantıdan farkı yok neredeyse.

• hetşat kullanıcısına yanıt
    benim internet hattından internet dediğim adaptör powerline adaptörü. (tplink av600 wifi kit)

Bende aynı şekilde bağladım. Bir zaman sonra bağlantı kopuyor. Ama birini kabloyla aradaki tekli prize diğerini de banyodaki tekli prize takınca problem olmuyor. Sanırım tek panelde ikili priz olunca akımı dağıtıyor kopma olabiliyor. aynı uzatmaya takmış gibi sağlıklı çalışmıyor. bende sizde ki gibi tekli priz yok. keşke odada ve salonda fazladan tekli priz olsa.

• hetşat kullanıcısına yanıt
    Dolar euro aynı kaldı ama kripto para borsaları çökse (stok sorunu çözülse) bu durumda ne önerirsin ?

• çok ağır oynamıyorsan laptop al bence belli bir yaştan sonra mobilite çok işine yarıyor.artık kasa toplama avantajı eskisi kadar kalmadı bence kasası sağlam olan laptoplardan bir tane alırsan işine yarar.

• Laptop ne önerirsin ?

• Masaustu bilgisayar almani tavsiye etmem nedenini soyliyeyim

Sistemim iyi aldik aksamlari oyun oynuyoruz
    Bu oyun oynamak yuzunden cogu seyi erteliyorum

Yas 35 oldu bu saatten sonra iş surekli sana tavsiyem monster laptop al sehir disina da goturursun oyunda oynarsin

Ama ben eve mahkumum pc yi alip starbucksta calisamiyorum misal

Gelecegi dusunerek almani tavsiye ederim mesela yazliga gittin falan bu masa ustu yer kapliyor ve tasinmiyor bunu unutma bir zaman sonra pc ile yapicak bisi kalmiyor sadece oyuna kitleniyor insan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VolcanoPower -- 8 Mayıs 2021; 14:57:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cybear

Laptop ne önerirsin ?

ben avantajlarını söyleyeyim sna en çok uyanı alırsın bildiğim kadarıyla:

monster- clevo olduğu için kasası pek iyi değil ama garanti ve bakımı baya iyi yıllık bedava bakım yapıyorlar.

asus- tuf serisi ortalama kasa rog sağlam ama çok para.bence kelepir değilse alma.

hp- omen hariç tavsiye etmem kronik soğutma sorunları ve menteşe şikayetleri olabilir.

msi-kasa iyi ama garanti için çok sağlam olmayabilir.

acer-ucuz etin yahnisi linux falan var değiştirmeye uğraşmaya değmez

bence monster alabilirsin ama sağlam araştırırsan iyi olur.

Legion modellerine de göz atabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: VolcanoPower

Masaustu bilgisayar almani tavsiye etmem nedenini soyliyeyim

Sistemim iyi aldik aksamlari oyun oynuyoruz
    Bu oyun oynamak yuzunden cogu seyi erteliyorum

Yas 35 oldu bu saatten sonra iş surekli sana tavsiyem monster laptop al sehir disina da goturursun oyunda oynarsin

Ama ben eve mahkumum pc yi alip starbucksta calisamiyorum misal

Gelecegi dusunerek almani tavsiye ederim mesela yazliga gittin falan bu masa ustu yer kapliyor ve tasinmiyor bunu unutma bir zaman sonra pc ile yapicak bisi kalmiyor sadece oyuna kitleniyor insan

+999

kasa çok aksesuar ve çevre birimi içeriyor laptopun da var ama istediğin zaman pilde dizi film küçük oyun sarıyor

sonra arkadaşının evine götürüp lan oyunlar atabiliyorsun

mikrofonu webcami içinde var alma satma driver uğraşmıyorsun

klavyen bozulsa ortada kalmıyorsun kendi klavyesi var

mouse bozulsa idare edebileceğin touchpad var

• quote:

Laptop ne önerirsin ?

tulpar t7 var 3060 ekran kartlı onu alabilirsin.

• quote:

Dolar euro aynı kaldı ama kripto para borsaları çökse (stok sorunu çözülse) bu durumda ne önerirsin ?

Bunun olma ihtimali var mı sizce? Bence yok. Dolar ve Euro aynı kalmaz. Aynı kalması için TL mizin € ve $ değerine yakın olması lazım. Bunun kısa vadede olabilmesi pek mümkün görünmüyor.

Kripto piyasalar çökmez. Ama fiyatları düşebilir. Bu bir değişim sağlar mı? Hayır. Madencilik yapılmaya devam edilecek. Kripto piyasalar geleceğin piyasaları ve işlemleri olacak. Bu yüzden tavsiyem şimdiden bilgisayarınızı almanız yönünde.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.