Şimdi Ara

Güneş Sisteminde Yeni Gezegen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
431
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Güneş Sistemi’nde yeni gezegen


  ABD’li bilimadamları Güneş Sistemi’nde yeni gezegen keşfetti. Güneş’ten uzaklığı 14.5 milyar kilometre olan gezegen, Plüton’un 1.5 katı büyüklüğünde.

  LOS ANGELES - ABD’li bilimadamları Güneş Sistemi’ndeki gezegen sayısını 9’dan 10’a çıkaracak bir keşifte bulundu. Neptün gezegeninin 1846 yılında bulunmasından bu yana Güneş Sistemi’nde bulunan en büyük cisim niteliğindeki gezegene 2003UB313 adı verildi. Plüton gezegeninin 1.5 katı büyüklüğündeki yeni gezegenin Güneş’e uzaklığı ise 14.5 milyar kilometre.


  Gezegeni bulan Pasedena kentindeki, Kaliforniya Teknoloji Enstitütüsü’nde görevli gökbilimci Micheal Brown, yaptığı açıklamada, Güneş Sistemi’nde keşfedilen 10. gezegenin, Güneş’in yörüngesindeki bilinen en uzak gök cismi olduğunu kaydetti.

  EĞİM KEŞFİNİ ENGELLEDİ
  Kaya ve buz kitlesinden oluşan yeni gezegenin, ocak ayında ABD’nin San Diego kenti yakınında, Palomar Gözlemevi’ne ait Samuel Oschin Teleskobu tarafından belirlendiğini belirten Brown, gezegenin yörüngesinin, Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlerin yörüngesel düzlemine 45 derece eğik konumda olmasının, gezegenin bugüne kadar keşfedilememesinin başlıca nedeni olduğunu vurguladı.

  Brown, Dünya’ya şu an olabileceği en uzak noktada bulunan gezegenin her 560 yılda bir kez Güneş’in yörüngesinde döndüğünü sözlerine ekledi.
  ntvmsnbc • İşte gökbilim'in güzelliği de bu. Bu kadar teknolojiye ve gökyüzüyle binlerce yıldır haşır-neşir olmaya rağmen araştırmacının biri tutup bir gezegen keşfedebiliyor.
 • astroloji kitapları yeniden yazılacak, senede 1-2 kere aklıma gelirdi hep nası yani diye; şöyle ki 12 burç var ama hali hazırda 11 ana gök cismi var diye(bilen bilir her burcun kendine ait gezegeni vardır).9 gezegen+ay+güneş=11. Anlaşılan açığı kapattılar
 • Gezegenlerin yörüngeleri incelendiği zaman teorik olarak bir 10. gezegenin de var olduğu çocukluğumdan beri söylenir dururdu.
 • Heyooo millet adam yeni gezegen bulundu dio.. brithney frikik verdi dense saldırır herkez

  10. GEZEGEN

  Güneş Sistemi'nde, yeni bir gezegen keşfedildi. 10. gezegenin, Güneş'in yörüngesindeki bilinen en uzak gök cismi olduğunu belirtildi.

  Güneş Sistemi'nde, yeni bir gezegen keşfedildiği bildirildi.
  Yetkililer, Pasedena kentindeki, Kaliforniya Teknoloji
  Enstitütüsü'nde görevli gökbilimciler tarafından
  bulunduktan sonra 2003UB313 olarak adlandırılan yeni gezegenin
  Güneş'ten 14.5 milyar kilometre uzakta ve Plüton gezegeninin 1.5 katı
  büyüklüğünde olduğunu belirttiler.
  Konuya ilişkin açıklamada bulunan yetkililer, Güneş Sistemi'nde
  keşfedilen 10. gezegenin, Güneş'in yörüngesindeki bilinen en uzak gök
  cismi olduğunu kaydetti.
  Kaya ve buz kitlesinden oluşan yeni gezegenin, ocak ayında ABD'nin
  San Diego kenti yakınında, Palomar Gözlemevi'ne ait Samuel Oschin
  Teleskobu tarafından belirlendiğini belirten, gezegenin
  yörüngesinin, Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerin yörüngesel
  düzlemine 45 derece eğik konumda olmasının, gezegenin bugüne kadar
  keşfedilememesinin başlıca nedeni olduğunu vurgulandı.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technics -- 2 Ağustos 2005, 9:13:26 >
 • İyide daha güneş sistemi dahil olduğu kesin değil bilimadamları tartışıyomuş.
 • Son yıllarda Plüton’a yakın büyüklükte birçok yeni göktaşı bulundu. Bunların arasında Sedna da sayılabilir. Yine bir Kuiper Kuşağı göktaşı olan Sedna, Plüton’dan küçük olduğu için gezegen sıfatı kazanamamıştı.

  Yeni göktaşlarının sınıflandırılmasından sorumlu Minor Planet Center Başkanı Brian Marsden, Plüton’un bir gezegen olduğunu ve Plüton benzeri göktaşlarının da gezegen sayılması gerektiğini vurguluyor. Bu mantıkla 2003 UB313 de bir gezegen sayılabilir, ancak önce kendi gibi Plüton benzeri onlarcasının gezegen sınıfına girmesini beklemesi gerekecek!

  Marsden, bu nedenle yeni göktaşının gezegen olarak sınıflandırılmasının, diğer göktaşlarına ‘haksızlık’ olacağını savunuyor.
  www.ntvmsnbc.com'dan alıntıdır
 • ey dünya nereye gidiyorsun? biz neyiz? niye varsın güneş sistemi? niye varsın soğuk binlerce yıldız!!!
 • quote:

  Heyooo millet adam yeni gezegen bulundu dio.. brithney frikik verdi dense saldırır herkez


  Sorma yaa. Ben şimdi başlığı, "tanrı bla bla bla" diye değiştirsem 10 sayfa konuşulur.. Yani insanlar herhangi bir bilgi birikim gerektirmeyen herkesin bol keseden sallayabildiği konularda gönül rahatlığıyla yazıp çizmekten zevk alıyolar.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.