Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (238. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 236237238239240
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

o zaman güneş enerjisi olmaz ,dolunay enerji sistemi olur :)

sadece teknolojinin gelişmesi yetmiyor ,aynı zamanda ekonomik olması da gerekiyor ,şuan ki solar sistemler karlı bir yatırım değilken ,dolunay sistemleri artık ne olur bilinmez :)
    Tamam hocam ozaman biz sadece gündüzlü sistemlerle devam edelim geceye gerek yok maliyet zaten yüksek daha da yükselmesin :)
  • seloo3535 S kullanıcısına yanıt
    5kva inverter(sistemin omurgası) alınmalı. diğerlerine ilave zamanla(ihtiyaca göre) yapılabilir
    buzdolabı için acele etmedim. aldığımda geciktirdiğim için kendime kızdım
  • yüta Y kullanıcısına yanıt
    Invertersiz bi sistem oluşturma inverterli bir sistem kur diyosunuz yani

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    invertersiz olana sistem diyemeyiz ki
    Yani adına ne dersek diyelim de hangisi daha uzun ömürlü sorunsuz kullanılabilir gibisine soruyorum inverter kullanımda yüksek enerji harcarmi 6 adet panelin ürettiği elektriğin çoğunu invertere harcamasın sistem sonra

amaç ihtiyaçları karşılamak !
    gerekirse 6 adet daha alınır
    özel durumlarda, küçük bir jeneratörle takviye yapılır...
    Teşekkür ederim ilginizden ötürü hocam ozaman birde inverter alarak adam akıllı biseyler yapıcaz ozaman derme çatma bi işe kalkışmayalım

• quote:

Orijinalden alıntı: seloo3535

Yani adına ne dersek diyelim de hangisi daha uzun ömürlü sorunsuz kullanılabilir gibisine soruyorum inverter kullanımda yüksek enerji harcarmi 6 adet panelin ürettiği elektriğin çoğunu invertere harcamasın sistem sonra
    Ben olsam invertersiz kurardım kesinlikle...

Çamaşır makinesi yok, Bulaşık makinesi yok, ütü yok, Buzdolabı TV ve Aydınlatma için İnverterin anlamı yok..

İnvertersiz çünkü;

6 panelin ürettiği enerji ile hem inverter, hem 220V Buzdolabı, hem TV hem de diğerleri çalışırken devamlı takipte olup huzursuz olursunuz. Ama inverter yoksa bunlardan sorun yaşamazsınız.. Inverter lazım ise 3 panel + 2 adet daha akü lazım size.. O zamanda standart bir kurulumunuz olur..

İnvertersiz çünkü;

O sistem her an inverterliye çevrilebilir. 1 TV 1 de Buzdolabınız 24V olarak kalır onu da her türlü yine 24V ile kullanırsınız...

Peki sen niye inverterli kurdun hem de 2 adet birden kullanıyorsun derseniz.. Ben hayatımı o evde sürdürüyorum. Benim yaz kış, gece gündüz mekanım orası, 30 küsür panelim var ve bunları hesaba kattım derim.. Ama yazlık, geçici ev, bağ evi vs olsa mutlaka invertersiz kurardım...

TAVSİYE

Prizlerinizde 24V DC olacak.. Kabloları kalın tutun. 220 kablolarına göre kalın olsun. 2mm ya da 2,5mm değil 4mm kullanın.

Ayrıca;

imkanınınz olduğunda 1 adet 1500Watt tam sinüs inverter alın. 24V prize bağlayacak şekilde (+ - kutuplara dikkat ederek) Yarın 220 ile çalışacak birşey gerekirse inverteri prize takar, cihazı da invertere takarsınız cihaz çalışır. iş bitince inverteri kapatırsınız böylece gerekmedikçe invertere enerji harcatmamış olursunuz..

ÇOK ÖNEMLİ HATIRLATMA..

MUTLAKA AMA MUTLAKA DC SİGORTA KULLANIN. BİLDİĞİNİZ SİGORTALAR OLMAZ.. NORMAL SİGORTA KULLAN DİYEN KİMSEYE İNANMAYIN DC SİGORTA KULLANIN.. EVİ YAKARSINIZ ALLAH KORUSUN...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vdss -- 21 Aralık 2018; 20:49:2 >

• vdss V kullanıcısına yanıt
    Hocam aklımdaki sistemi sizde onaylamış oldunuz Çok sagolun ilginiz için acaba yanlış yordamıyım diyodum sizde uygun diyorsanız invertersiz olarak başlıyorum

(tek sıkıntı pirizlerin tesisatı döşendi isallah bi sikinti olmaz)

• quote:

Arkadaşlar sadece hafta sonları kullanacağım bi yer yapıyorum , kaba inşaatı bitti , elektrik tesisatı 220 volt şebeke elektriğine göre döşendi. fakat elektrik uzak olduğu için alamıyoruz gunes enerjisine yöneldik. Simdi burada çok büyük bi sistem kurmadan ilk etapta 6 ad lg 320 watt mono panel ayrıca 4 ad 12 ×170 ah jel akü almayı planlıyorum. asıl sorun bundan sonra ben bu aldiklarimla 12 yada 24 voltluk bir sistemimi kurmalıyım (inverter olmadan) yoksa yoksa araya tamsinus bi akıllı inverter koyarak 220 volt sistem olarakmi kullanmalıyım. yukarıda mataramasukoycan in başına gelenler benimde başıma gelsin istemiyorum.

Evde neler kullanılacak kısmına gelirsek

5 ad 8 yada 10 watlik let ampul 5-6 saat civarı. Evin ici için bana yeterli

Bahce aydınlatması 4 ad 100watt lik let projektor lazim (6000mt2 dağlık bi yeri enazindan biraz aydınlatmam lazim)

1 ad hidrofor kullanılacak ( bununda 12-24 voltu yada 220 voltu mevcut malum)

Buzdolabı kısmı benim için olmazsa olmaz degil hafta sonları kalacağım yer için şart değil ama iki sistemde de çalışan buzdolapları var malum 220 zeten bol. internette gördüğüm kadarıyla 24 voltluk buz dolapları da mevcut

Çamaşır makinası , ütü vs. Kullanılmayacak

Şimdi sorum benim yerime siz olsanız hangisini kurardınız , 12 yada 24 voltluk invertersiz bi sistemmi örnek 24 voltla çalışan buz dolabı 24 voltla çalışan hidrofor gibi
    Yoksa tamsinus akıllı inverterde alıp 220 voltluk bir sistemimi?
    Yada daha başka bi sistemmi önerirsiniz

yoksa bu işte çok bi bilgim yok elektrik alamayınca internetten araştırdığım kadar biliyorum cevremde böyle bisey kullananda yok
    bu akıllı inverter denildiği gibi kendi başına çok elektrik harcayan bi cihaz olduğu söyleniyo onun için bukadar kararsız kaldım hiç onu araya sokmasammi acaba diyorum
    Şu 100 Wattlık 4 projektör gece sürekli yanacaksa inverterli veya invertersiz önemi yok bu sistem yetersiz kalır..

• quote:

Hocam aklımdaki sistemi sizde onaylamış oldunuz Çok sagolun ilginiz için acaba yanlış yordamıyım diyodum sizde uygun diyorsanız invertersiz olarak başlıyorum

(tek sıkıntı pirizlerin tesisatı döşendi isallah bi sikinti olmaz)
    2 ya da 2.5 mm kullanmışlardır o zaman kabloları... 20 amper üzerine çıkmamak lazım... yani 800-1000 watt üzeri enerji çekmeyin o hatlardan.. 24 Volt olunca aynı cihazı çalıştırmak 10 kat fazla akım ister, bu sebeple 4mm tavsiye ettim. Büyük yükler hem tehlike oluşturur hem de enerji kaybı.. Buna dikkat etmeli.
  • Hocam ozaman akuyemi takviye yapmalıyım yoksa panelemi yada ikisinidemi arttiricam toplam kaç panel kaç amp akü lazim bu işe

• 30 watt lik let projektor var elimde 0.1350mah tüketim değeri yaziyo bu projektörün 100 watt olanı ni ortalama 8 saat yakmak için kac amp bi akü gerekli bunun hesabı nasıl yapılıyo

• Kusura bakmayın biraz araştırınca projektor nekadar yakar diye bi soru saçma olmuş ayrıca bendeki projektor 220 voltluk muş biz 24 voltluk bi sistem kuracaz

Yani şimdi ki aklım olsaydı en başından rüzgar gülü ve inverter yerine 2 adet daha panel koyardım ve sistemi 24 volt üzerinden hazırlardım koca buzdolabı yerine ofis tipi buzdolabı 4 5 adet lamba ve şarj ile 12 volt 150 anper akülerimi halen kullanıyor olurdum ama nasip öğreneceğimiz varmış 😊 vdss güzel alternatif yön çizdi bundan sonrası kendine sistemi kurup ardından ihtiyaçlarına göre ekailtip çoğaltmak olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar Elimde çalıştırmayı düşündüğüm cihazlar universal olduğu(100-240v) için ac115v dc24v tam sinus 1500w inverter almayı düşünüyorum.Meanwell inverterler çok kaliteli ve verimli görünüyorlar.Sarj kontrol cihazı olarak üst sınıf Mppt Outback Flexmax 80 FM80 aldım.Çalıştıracağım cihazlar 400 ve 250w gücünde tabi her zaman full yükte kullanılmayacak.Sizce kaç adet panel ve kaç amper akü kullanmalıyım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mataramasukoycan M kullanıcısına yanıt
    Bende aynı sizinkisi gibi bi sistem kurmayı düşünüyodum açıkçası sizin yazdıklarınızı okuyunca aynı şeyleri yaşamanın bi manası yok su anki kullandığınız gibi bi sistem kurucam artık

• quote:

Orijinalden alıntı: Mataramasukoycan

Yani şimdi ki aklım olsaydı en başından rüzgar gülü ve inverter yerine 2 adet daha panel koyardım ve sistemi 24 volt üzerinden hazırlardım koca buzdolabı yerine ofis tipi buzdolabı 4 5 adet lamba ve şarj ile 12 volt 150 anper akülerimi halen kullanıyor olurdum ama nasip öğreneceğimiz varmış 😊 vdss güzel alternatif yön çizdi bundan sonrası kendine sistemi kurup ardından ihtiyaçlarına göre ekailtip çoğaltmak olur.
    O Firmadan aldığınız panelleri de sorgulayın. Parlak güneş altında öğle vakti ölçüm yapın, yük altında voltaj ve Akım değerlerini okuyun. Ayrı ayrı test edin Panelleri. Sistemdeki 1 panel bozulmuşsa diğerlerinin performansı %10 lara iner..
    O firmaya ait panellerden üzerinden 1 kış geçince sıfır V çıkışa düşen panellerle karşılaştım. İçine su giriyor donup genleşince panelin işi bitiyor.. Dizideki panellerden biri bile arızalanırsa sistem çöker. Hatta, bozuk panel çatıda ise ve uygun değerde panel sigortası kullanmamışsanız çatıda yangın çıkarma riski çok büyük...

• quote:

Orijinalden alıntı: Diamondx

Arkadaşlar Elimde çalıştırmayı düşündüğüm cihazlar universal olduğu(100-240v) için ac115v dc24v tam sinus 1500w inverter almayı düşünüyorum.Meanwell inverterler çok kaliteli ve verimli görünüyorlar.Sarj kontrol cihazı olarak üst sınıf Mppt Outback Flexmax 80 FM80 aldım.Çalıştıracağım cihazlar 400 ve 250w gücünde tabi her zaman full yükte kullanılmayacak.Sizce kaç adet panel ve kaç amper akü kullanmalıyım.
    Cihazlar günde kaç saat çalışacak?

Gece kaç saat Gündüz kaç saat çalıştırmayı düşünüyorsunuz?

Hangi ildesiniz?

Tam güney bakışlı, 30 derece eğimli ve gölge almayacak şekilde panel kurulum imkanınız var mı?

Çok soru sordum ama size vereceğim cevap manevi sorumluluk yüklüyor bu sebeple yukarıdakileri öğrenmem lazım.

• İyi günler ,

SOlar aydınlatma , güneş enerjili bahçe aydınlatması konusunda bu linke tıklayarak birçok uygun fiyatlı ürüne ulaşabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elvl1R -- 24 Aralık 2018; 13:13:18 >
  • 
Sayfa: önceki 236237238239240
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.