Şimdi Ara

güncel, yüksek grafikli oyun oynarken işlemci sıcaklığı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet arkadaşlar, güncel oyunlar oynarken, özellikle grafik detayları yoğun olan oyunlar, işlemci, ekran kartı ve anakart sıcaklıkları kaç dereceleri buluyor diye bir konuya denk gelmediğim için bu konuyu açtım.

ben i7-3632QM 2.20GHz işlemci,
    nvidia GT 645M 128 bit 2 GB ekran kartı,
    6 GB RAM ve Win 8.1 64 Bit kullanıyorum.

Need For Speed Rivals ve Call of Duty Ghosts oynarken işlemci sıcaklıkları
    Core 0, Core 1, Core 2, Core 3 ve Package sıcaklıkları max 83 dereceyi buluyor. bu sıcaklıkları HWMonitör programıyla gördüm.
    ekran kartı da max 69 derece,
    anakart 81 dereceyi buldu.

bu donanım ve yazılım özelliklerine bakacak olursak bu sıcaklık değerleri nasıl sizce
    sizin de donanım sıcaklıkları bu değerlerde mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veysi014 -- 25 Aralık 2013; 15:14:56 >

• Fazla gibi geldi ama deneme yanilma yapmadim belkide normal olabilir. Guzel konu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oyunu oynarken laptopu altı hava alacak bi yere koyun bu havada 83 derece çok fazla 60 65 leri görse normal laptop için ama içinde toz varsa temizlenmesi yada macun yenilenmeside gerekebilir o sıcaklıklar çok yüksek
  • Isınma sorunu bende yaşamıştım laptopun 3 yılı doldurmadıysa macunu yenilemen gerekmiyor.Büyük ihtimal laptop fanın tozlanmıştır açıp temlizlemeni öneririm.
  • C_nedra kullanıcısına yanıt
    evet bu konuda içim rahat değil tam olarak. verdiğim donanım ve yazılım özelliklerine göre normal olup olmadığını bilmek isterdim.teşekkürler bu arada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: the2hun

oyunu oynarken laptopu altı hava alacak bi yere koyun bu havada 83 derece çok fazla 60 65 leri görse normal laptop için ama içinde toz varsa temizlenmesi yada macun yenilenmeside gerekebilir o sıcaklıklar çok yüksek

kardeş makine yeni. 1 ay falan olmuştur. lenovo z500. donanım özelliklerinden de bahsettim zaten. win 8.1 64 bit kullanıyorum acaba ondan olabilir mi diye düşünüyorum. ya da i7 model işlemciler çok mu ısınıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manwë

Isınma sorunu bende yaşamıştım laptopun 3 yılı doldurmadıysa macunu yenilemen gerekmiyor.Büyük ihtimal laptop fanın tozlanmıştır açıp temlizlemeni öneririm.

yok hocam makine yeni. aslında öğrenmek istediğim ısının bu derecelerde olması sorun mudur? yoksa böyle yüksek grafikli oyunlarda normal mi bu ısı? bu arada ekran kartı en fazla 67 derece oluyor. işlemcide ve anakartta 82-83 ü buluyor.
  • oyunu ultrada mı oynuyorsunuz çözünürlüğü kaç okadar ısınmaması lazım benim görüşüm yeni demişsinizde laptopu normal odanızdamı yoksa sıcak odadamı oynuyorsunuz herşey etkiler sıcaklığı dediğim gibi altının hava alması lazım laptopu nereye koyarak oyuna giriyorsunuz
  • Aslında normal sayılır ama 75 dereceyi geçmese çok daha iyi olur
  • veysi014 kullanıcısına yanıt
    Bana ilkleri biraz yuksek gibi geldi ama fan kisminda delikli kisminda ayarini yavastan arttirarak supurge cekin tozlanmadan fan çalışamayacak olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: the2hun

oyunu ultrada mı oynuyorsunuz çözünürlüğü kaç okadar ısınmaması lazım benim görüşüm yeni demişsinizde laptopu normal odanızdamı yoksa sıcak odadamı oynuyorsunuz herşey etkiler sıcaklığı dediğim gibi altının hava alması lazım laptopu nereye koyarak oyuna giriyorsunuz

"1366x768" çözünürlük ve "Low" ayarlarda oynuyorum. "high" ayarda oynarken de sıcaklık aynı. sıcak ortamda oynamıyorum. ince giyinsem üşürüm yani :) bi de laptopu portatif bilgisayar masasında kullanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

Aslında normal sayılır ama 75 dereceyi geçmese çok daha iyi olur

ben de donanım özelliklerinden mi kaynaklanıyor diye düşünüyorum. need for speed rivals oynarken HWMonitör programı açık oynuyorum. oyunu kapatırken sıcaklık değerlerinde max 82- 83 derece yazıyor hem anakart hem de işlemciler için.(#core0, #core1, #core2, #core3, package. bunların hepsi 82-83 ü buluyor).
  • quote:

Orijinalden alıntı: bestdriver1905

Bana ilkleri biraz yuksek gibi geldi ama fan kisminda delikli kisminda ayarini yavastan arttirarak supurge cekin tozlanmadan fan çalışamayacak olabilir

yok hocam makine yeni, 1 aylık falan. tozdan kaynaklanacağını zannetmiyorum. ama anladığım kadarıyla bu durum normal değil galiba :(
  • bunun sebebi basit laptoplarda oyun oynanmaz toplama kur arkadaş
  • quote:

Orijinalden alıntı: abisindendestekli

bunun sebebi basit laptoplarda oyun oynanmaz toplama kur arkadaş

aslında dediğin önceleri geçerliydi ama yeni laptoplarda oynanıyor artık :)))
    @abisindendestekli
  • bu arada anlattıklarım resimdeki gibi.

oyunu kapattıktan hemen sonraki görüntü.

güncel, yüksek grafikli oyun oynarken işlemci sıcaklığı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veysi014 -- 27 Aralık 2013; 0:37:30 >
  • Hocam laptoplar oyun icin degil oyun icin uretilmiyolar, özellikle sogutma sistemleri oyun icin hicmi hic yeterli degildir. Tamam o oyunları destekleyip full ayarlarda calıstırabiliyorda olabilir ama yuksek oyunlar laptoplar icin fazla. Yani demek istedigim ısısı dogal olarak fazla, sen yinede bi arastır . Ama oyun istiyorsan kendine bi oyun pc si kurmanı tavsiye ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • veysi014 kullanıcısına yanıt
    Hocam bir kez daha inceledim düşündüm.Bence değerler normal.Çünkü bahsettiğiniz oyunlar sistemi gerçekten tam yük altına sokan oyunlar.Ben masaüstü sistemimde 65 dereceyi görüyorsam laptopta da 80 derece normal demektir.Fakat neye göre kime göre normal.Benim bahsettiğim normallik şu bu kadar güçlü ve ısı yayan donanımları böyle ince ve soğutması yetersiz bir kasaya sıkış tepiş koyarsanız (laptopların mecburi sorunu ) bu ısınma problemleri de kaçınılmaz olacaktır.Fakat CPU ve GPU nun dayanabileceği sıcaklıklar da belirli.Bu açıdan baktığımızda uzun süreli kullanımlarda sıkıntı çıkarma olasılıkları yükselmiş oluyor.Tamam işlemci 90 dereceye kadar dayanır ve çalışır.Fakat eninde sonunda hasar alır ve ömrü kısalmaya başlar.Bu yüzden iyi bir laptop soğutucusu alıp bilgisayarınızı o şekilde kullanmak en doğru tercih olacaktır.

• Oyun oynanması için tasarlanmamış bir laptop için normal değerler.Çok tehlikeli değerler değil , arka ayaklarının altına yüksek bir cisim koyun . Altından hava geçsin masayı ısıtmasın yeter.
  • quote:

Orijinalden alıntı: picas59

Hocam laptoplar oyun icin degil oyun icin uretilmiyolar, özellikle sogutma sistemleri oyun icin hicmi hic yeterli degildir. Tamam o oyunları destekleyip full ayarlarda calıstırabiliyorda olabilir ama yuksek oyunlar laptoplar icin fazla. Yani demek istedigim ısısı dogal olarak fazla, sen yinede bi arastır . Ama oyun istiyorsan kendine bi oyun pc si kurmanı tavsiye ederim

anladım hocam demek istediğinizi. elimde laptop var arada sıkılınca oyun oynamak istiyorum ben de dayanamayıp oynuyorum tabi.teşekkürler önerilerin için :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.