Şimdi Ara

Güncel sistem bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

En son bilgisayar donanımlarını takip ettiğimde HD 5970 çıkmıştı,şuan baktığımda 10 yıl olmuş. Biraz internette gezdiğimde bilgisayar toplama konusunda ne kadar geride kaldığımı fark ettim.2010-11 yıllarında ssd'li su soğutmalı güzel bir sistem toplamak istemiştim.Tabi hayat şartlarından mütevellit bu zamana kısmetmiş.Şöyle genel bir inceleme yaptığımda ssdler çok güzel yerlere gelmiş. Ekran kartları kendini aşmış diyebiliriz.Özetle aklımda şöyle bir sistem var;

intel i7 var, fakat i5 serisi oyunlar için çok tavsiye ediliyor.
    1ms 144 hz 24-27 inç bir monitör
    nvidia sli olabilicek bir ekran kartı ve buna uyumlu anakart(aradığım şey 2000 serisinden bir kart olabilir.
    256gb ssd yeterli gözüküyor şuan benim için
    sessizlik ve performans için su soğutma sizce nasıldır ?

parçalar arası uyum bildiğim kadarıyla çok önemli.Temelde kuracağımız sistemi ssd ram ve ekran kartını ileriye doğru yükseltmek niyetindeyim. Ana kartı şuan en önemli parça olabilir.

Bütçe: 8000-9000 arası duruma göre monitörü 2.planda değerlendirebiliriz.

Yardım ve desteklerinizi bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kittyMiE -- 23 Ağustos 2020; 16:11:18 >

• 10.000 tl değerindeki su soğutmalı sisteme 256 gb ssd takacağını görünce yardım etmekten vazgeçtim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: extagon

10.000 tl değerindeki su soğutmalı sisteme 256 gb ssd takacağını görünce yardım etmekten vazgeçtim.
    wow için yeterli olduğunu düşündüm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kittyMiE

wow için yeterli olduğunu düşündüm.

Alıntıları Göster
    bu yaptığın cs go için mouse pad almaya benzemez. geçen yıl league of legends e bayılırken şimdi nefret ediyorum,lol oynamak için gt 730 bile yetiyordu,ömrümü sadece bu oyunu oynayarak geçireceğimi düşünerek daha kötü bileşenler mi almalıyım? söz konusu 10.000 tl ise geleceğe yatırım şart.

en az 500 gb ssd yanına 1 tb hdd.

ryzen 3600 işlemci,amd 5700xt ekran kartı.

2k ıps monitör (bütçe mi yetmiyor? gerekirse 60 hz alacaksın)

750w tier a-b arası psu

10.000 lira veripte tn panel kullanma.

su soğutmadan kıs anakarttan kıs ama görüntüden kısma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extagon -- 23 Ağustos 2020; 16:32:50 >

• i7 için yeterli bütçeye sahip değilsiniz i5 10600k model içinde güncel anakart, ekran kartı, monitör 3 lüsünü bu bütçeye sığdıramayız illa intel derseniz o.c den uzak tak çalıştır oyun performansı gayet iyi olan alttaki birimler üzerine oluşturulan sisteme yönelebilirsiniz.

Intel Core i5 10400F 2.90 Ghz 6 Çekirdek 12MB 1200p

Asus TUF Gaming B460-Plus 2933mhz(OC) RGB M.2 1200p

Kingston 16GB(2x8) HyperX Fury 3000mhz CL15 DDR4 Ram

Palit GeForce RTX2060 Super Dual 8GB GDDR6 256 Bit

Kingston 500GB A2000 NVMe Okuma 2200MB-Yazma 2000MB M.2

Ranker Virgo RGB Tempered Glass USB 3.0 ATX Mid Tower

High Power 600W Performance GD 80+ Gold Güç Kaynağı

Dark Freezer X120R Kırmızı Led 120mm Intel-AMD

8500 TL

1200-1300 TL seviyesinde 1ms 144hz monitör alabilirsiniz aşağı yukarı 9800 civarına gelir bu seviyeye çıkamıyorsanız ekran kartı seçiminde düz rtx2060 a gerileyebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: extagon

bu yaptığın cs go için mouse pad almaya benzemez. geçen yıl league of legends e bayılırken şimdi nefret ediyorum,lol oynamak için gt 730 bile yetiyordu,ömrümü sadece bu oyunu oynayarak geçireceğimi düşünerek daha kötü bileşenler mi almalıyım? söz konusu 10.000 tl ise geleceğe yatırım şart.

en az 500 gb ssd yanına 1 tb hdd.

ryzen 3600 işlemci,amd 5700xt ekran kartı.

2k ıps monitör (bütçe mi yetmiyor? gerekirse 60 hz alacaksın)

750w tier a-b arası psu

10.000 lira veripte tn panel kullanma.

su soğutmadan kıs anakarttan kıs ama görüntüden kısma.

Alıntıları Göster
    O zaman günde 2 saat belki o kadar bile değil, vakit geçireceğim bir şey için 10.000 TL vermekte gereksiz.Takıldığınız yeri pek anlamlandıramadım.Arşivim için harici hdd var.Oyun için bir bilgisayar toplamak istiyorum.yani 256 olur,yetmezse 512 daha ekleriz.ekran kartı, işlemci veya anakart için böyle bir şey söz konusu değil. Herkesin tüketim süresi farklı tabi 2 ayda bitirdiğiniz bir oyunu belki ben 5 ayda bitiricem. Bu konu için odak noktanız yanlış yerde. nvidia ve intel temelinde bir sistem önerisinde bulunursanız daha çok yardımcı olabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: kittyMiE

O zaman günde 2 saat belki o kadar bile değil, vakit geçireceğim bir şey için 10.000 TL vermekte gereksiz.Takıldığınız yeri pek anlamlandıramadım.Arşivim için harici hdd var.Oyun için bir bilgisayar toplamak istiyorum.yani 256 olur,yetmezse 512 daha ekleriz.ekran kartı, işlemci veya anakart için böyle bir şey söz konusu değil. Herkesin tüketim süresi farklı tabi 2 ayda bitirdiğiniz bir oyunu belki ben 5 ayda bitiricem. Bu konu için odak noktanız yanlış yerde. nvidia ve intel temelinde bir sistem önerisinde bulunursanız daha çok yardımcı olabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    fiyat performans oranına yatkın olan zihnim intel ve nvdiaya izin vermiyor,arkadaşlar yardımcı olacakır iyi günler.

• quote:

Orijinalden alıntı: ThE LoSt

i7 için yeterli bütçeye sahip değilsiniz i5 10600k model içinde güncel anakart, ekran kartı, monitör 3 lüsünü bu bütçeye sığdıramayız illa intel derseniz o.c den uzak tak çalıştır oyun performansı gayet iyi olan alttaki birimler üzerine oluşturulan sisteme yönelebilirsiniz.

8500 TL

1200-1300 TL seviyesinde 1ms 144hz monitör alabilirsiniz aşağı yukarı 9800 civarına gelir bu seviyeye çıkamıyorsanız ekran kartı seçiminde düz rtx2060 a gerileyebilirsiniz.
    Aradığım mesaj bu şekildeydi.Elinize sağlık.

rgbsiz sade kasa ve fan olarak değiştirmek istersek ne ile değiştirebiliriz?

anakart 2 yıl sonra yükseltme yapmak istersem sıkıntı çıkarır mı ?

bu sistem sli destekliyor mu ?

su soğutmaya çevirmek istersek neleri değişmemiz gerekir.

şimdiden teşekkürler.

• kittyMiE kullanıcısına yanıt
    Sade şık kasa olarak Corsair 110R bakabilirsiniz işlemci desteği ise firmaya bağlı bir olaydır soket değişimine giderse ilerde güncel işlemciye yükseltme yapamazsınız ama uygun bir z490 alırsanız ilerde 10700k 10900k gibi tepe modeller takabilirsiniz ilerisi için biraz daha rahat etmek istiyorsanız bütçenizi zorlayıp anakartı Asus Prime Z490-P yapabiliriz +500 TL bir artış olur SLI desteğini ise ne var olan model b460 da görürsünüz ne z490-p de ikisinde de yoktur çoklu ekran kartı kurulumları günümüzde pek tercih edilmez o işlerde eskilerde kaldı tek gpu güçlü gpu şeklinde çözüm bulursanız daha az başınız ağrır su soğutma ise var olan işlemci için gerekli değil ama bütçeniz varsa ileriye dönük bir hamle olarak SilverStone PF240 öneririm, söz konusu açıklamalar doğrultusunda bütçede +1000 TL artış olur ve sistemin total fiyatı 9500 TL ye gelir +1200-1300 Monitör 10800 TL

• quote:

Sade şık kasa olarak Corsair 110R bakabilirsiniz işlemci desteği ise firmaya bağlı bir olaydır soket değişimine giderse ilerde güncel işlemciye yükseltme yapamazsınız ama uygun bir z490 alırsanız ilerde 10700k 10900k gibi tepe modeller takabilirsiniz ilerisi için biraz daha rahat etmek istiyorsanız bütçenizi zorlayıp anakartı Asus Prime Z490-P yapabiliriz +500 TL bir artış olur SLI desteğini ise ne var olan model b460 da görürsünüz ne z490-p de ikisinde de yoktur çoklu ekran kartı kurulumları günümüzde pek tercih edilmez o işlerde eskilerde kaldı tek gpu güçlü gpu şeklinde çözüm bulursanız daha az başınız ağrır su soğutma ise var olan işlemci için gerekli değil ama bütçeniz varsa ileriye dönük bir hamle olarak SilverStone PF240 öneririm, söz konusu açıklamalar doğrultusunda bütçede +1000 TL artış olur ve sistemin total fiyatı 9500 TL ye gelir +1200-1300 Monitör 10800 TL
    monitör için 1 ay daha beklemem gerekicek sanırım.

INTEL Core i5 10600K 4.10GHz 12MB Önbellek 6 Çekirdek 1200 14nm İşlemci

ASUS PRIME Z490-P INTEL Z490 Soket 1200 DDR4 4600MHz(O.C) M.2 Anakart (3 yıl sonra 2080'e geçersem anakart yeterli olur mu ?)

Corsair 110R kasa olarak değişirsem bir sıkıntı çıkmaz gibi duruyor.

SLI ve su soğutma sistemi eskisi kadar populer değil anlaşılan.Heves olarak kalıcak öyle gözüküyor.

Kendim evde kurulumunu yapabilir miyim ? hepsi tak çalıştır mantığında ürünler midir ?

Uyum problemi var mıdır aralarında ?

Ekstra olarak yapmam gereken bir şey var mı ?

• kittyMiE kullanıcısına yanıt
    İşlemciyi yükselttiğinizi görüyorum oyun camiasının yenilmez kahramanıdır kendisi gayet güzel bir işlemci anakart oldukça yeterli işlemci değişiminden sonra bellek hızlarını da 3600 mhz ye yükseltebiirsiniz sade kasa olarak 110r iş görür sıvı soğutma ise bu işlemciye uygulanabilir SilverStone PF240 yada arctic liquid freezer 240 modelini alabilirsiniz fp olarak hangisi ucuza gelirse onu alın ürünler tak çıkardır fakat daha önce deneyiminiz yoksa kalkışmayın derim ama isteğiniz merakınız varsa bir sürü rehber var video eşliğinde üstesinden gelebilirsiniz.
  • quote:

i7 için yeterli bütçeye sahip değilsiniz i5 10600k model içinde güncel anakart, ekran kartı, monitör 3 lüsünü bu bütçeye sığdıramayız illa intel derseniz o.c den uzak tak çalıştır oyun performansı gayet iyi olan alttaki birimler üzerine oluşturulan sisteme yönelebilirsiniz.

8500 TL

Aynı bileşenlerle High Power 750w ve 2070super(veya biraz daha bekleyip rtx 3060) sistem kurulabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• elodeon kullanıcısına yanıt
    Elbette bahsedilen yükseltmeler yapılabilir

• ThE LoSt kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler. Öyleyse 3060'ın çıkmasını bekleyeyim.

• Nvidia 3000 serisi kartları 1 eylülde duyurucakmış. 2000 serisi kartlarda indirim olur mu ?

Yukarıdaki sistemi en güvenli nereden toplayabilirim ? (güvenliden kasıt internetten kargo ile almak istememem) Bütün parçaları elden alabilir miyim ?

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

iyi forumlar...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.