Şimdi Ara

Güçlü işlemci,düşük ekran kartı dar boğaz olur mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Mevcut işlemci ve ekran kartım ;

i5 4670k 3.4 ghz

Asus gtx760 OC 2gb

Mevcut sistemim ile işlemci ağırlıklı sistem gereksinimi isteyen valorant da 180-240fps arası alıyorum fakat kaos ortamı yaşayınca 100 fps leri görüyorum ve yetersiz olduğu için sistemi yenilemeyi düşünüyorum.

Güncel ekran kartı yoksunluğundan dolayı ekran kartımı değiştirmeyip ekran kartsız yeni bir kasa toplayıp ekran kartımı oraya aktarmak istiyorum.

Aklımda Ryzen 7 5800x işlemcisi var. Bu işlemci ile mevcut ekran kartım herhangi bir sıkıntı yaşar mı?

TR-ENG bir sürü forum gezdim dar boğaz tarzı şeyler olmayacağı söyleniyor. Ekran kartı güçsüz ise ekran kartından kaynaklı fps kaybı yaşanabilir deniliyor. Fakat Mevcut ekran kartım ile twitch üzerinden ekran kartına yük bindirerek yayın açıp oyun oynamama rağmen herhangi bir fps kısıtlaması yaratmıyor.(valorant için konuşuyorum, güncel oyunlarla alakam yok yüksek elo fps oyuncusuyum.)

Zaman ayırıp okuyan,cevap verenlere şimdiden teşekkürler :)

• ++++++++++++

• Elindeki ekran kartı güncel oyunlar için çok yetersiz kalacaktır kardeşim.. ama Valorant, CS: GO, LOL ve türevi basit oyunlar için hala iş görecektir.. bu arada almayı düşündüğün Ryzen 7 5800X işlemcinin de epey pahalı olduğunu, bu işlemci ile kuracağın sistemin ekran kartı bile almasan epey masraflı olacağını da belirteyim..

• quote:

Orijinalden alıntı: Angelmax

Elindeki ekran kartı güncel oyunlar için çok yetersiz kalacaktır kardeşim.. ama Valorant, CS: GO, LOL ve türevi basit oyunlar için hala iş görecektir.. bu arada almayı düşündüğün Ryzen 7 5800X işlemcinin de epey pahalı olduğunu, bu işlemci ile kuracağın sistemin ekran kartı bile almasan epey masraflı olacağını da belirteyim..

fiyatının farkındayım, yakın zamanda 240hz monitöre geçiş yapacağım için en yüksek performansı hedefliyorum şu anda. 1 sene içerisinde ekran kartımı da güncellemeyi düşünüyorum zaten. bu gtx760 alacağım işlemci ile bir süre sorunsuz çalışsın ve zarar vermesin sistemime yeterli. (ortalama 8k ile işlemci,ram, anakart, kasa, sıvı soğutma, ssd yi tamamlıyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wzNNN -- 14 Mayıs 2021; 20:31:37 >
  • ++++++++

• quote:

Orijinalden alıntı: wzNNN

fiyatının farkındayım, yakın zamanda 240hz monitöre geçiş yapacağım için en yüksek performansı hedefliyorum şu anda. 1 sene içerisinde ekran kartımı da güncellemeyi düşünüyorum zaten. bu gtx760 alacağım işlemci ile bir süre sorunsuz çalışsın ve zarar vermesin sistemime yeterli. (ortalama 8k ile işlemci,ram, anakart, kasa, sıvı soğutma, ssd yi tamamlıyorum)

Alıntıları Göster

• Angelmax kullanıcısına yanıt

genel olarak benzer ürünleri düşünmüşüz, tek fark kasayı ayrı güç kaynağını ayrı almak yerine ikisini bir şekilde 1000tl civarına ayarladım ve anakartı "MSI B550M PRO AMD B550 Soket AM4 DDR4 4600(OC)MHz" olarak düşünüyorum fiyatı 1000 tl civarı f/p olarak bakıldığında daha uygun olduğunu düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: wzNNN

genel olarak benzer ürünleri düşünmüşüz, tek fark kasayı ayrı güç kaynağını ayrı almak yerine ikisini bir şekilde 1000tl civarına ayarladım ve anakartı "MSI B550M PRO AMD B550 Soket AM4 DDR4 4600(OC)MHz" olarak düşünüyorum fiyatı 1000 tl civarı f/p olarak bakıldığında daha uygun olduğunu düşünüyorum

https://www.hepsiburada.com/msi-b550m-pro-am4-ddr4-4600-oc-hdmi-dvi-vga-m-2-usb3-2-matx-anakart-p-HBV00001AM33O

Anakart bu linkteki model ise o işlemci için yeterli bir model değil maalesef kardeşim.. biraz daha kalitelisini almak durumundasın.. en kötü bu anakart olmalı..

https://www.hepsiburada.com/asus-prime-b550m-a-amd-b550-ddr4-4600-mhz-oc-am4-matx-anakart-p-HBV00000VRY9R

Kasa ve PSU da 1000 liraya çok iyi bir şey olmayacaktır.. sistemi uzun yıllar ve sorunsuz, stabil şekilde kullanmak istersen yazdığım şekilde ayrı ayrı alman lazım.. neyse.. daha fazla öneri yapmanın anlamı yok.. seçim senin..

• quote:

Orijinalden alıntı: Angelmax

https://www.hepsiburada.com/msi-b550m-pro-am4-ddr4-4600-oc-hdmi-dvi-vga-m-2-usb3-2-matx-anakart-p-HBV00001AM33O

Anakart bu linkteki model ise o işlemci için yeterli bir model değil maalesef kardeşim.. biraz daha kalitelisini almak durumundasın.. en kötü bu anakart olmalı..

https://www.hepsiburada.com/asus-prime-b550m-a-amd-b550-ddr4-4600-mhz-oc-am4-matx-anakart-p-HBV00000VRY9R

Kasa ve PSU da 1000 liraya çok iyi bir şey olmayacaktır.. sistemi uzun yıllar ve sorunsuz, stabil şekilde kullanmak istersen yazdığım şekilde ayrı ayrı alman lazım.. neyse.. daha fazla öneri yapmanın anlamı yok.. seçim senin..

Alıntıları Göster

Merhaba ben de konu açtım bana da sistem tavsiyesi verir misiniz?

https://forum.donanimhaber.com/sistem-toplayacagim-yardimci-olur-musunuz--149118371

• 5800x b550 tomahawk anakart ile gtx 560 ti kullanıyorum valorantda.low ayarlarda 400 fps altına düşmedi.sorun olmaz yani

ilerde yeni karta geçersin 760 ı 5800xde idareten kullanırsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maestro725 -- 15 Mayıs 2021; 0:31:32 >
  • teşekkür ederim dostum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.