Şimdi Ara

Gtx 970 Hangi Marka ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • CPU: İ5 2500K (STOCK 3.3 GHZ, 4.5GHZ OC)
    MOBO: ASUS P8Z68-V/GEN3
    RAM: DDR3 800 HZ GSKILL RIPJAWS 4GIGS X 2 (TOTAL 8GB)
    PSU: THERMALTAKE LITEPOWER 700W
    HDD: 500 GB 7200 RPM SATA
    SDD: 240 GB SANDISK ULTRA
    CASE: THERMALTAKE COMMANDER
    OPTICAL DRIVE: PIONEER DVD WRITER
    EXISTING GPU: ASUS GTX 560 1GB

Yukarıda özelliklerini yazdığım 4,5 yıl önce topladığım ve oldukça eski sayılabilecek mevcut sistemim için 20 gündür grafik kartı bakınıyordum. Fiyatlarından dolayı gtx 960 4gb veya 2gb almaya karar vermiştim ki, MSI GTX 970 alıp çıktım Vatan'dan 1400 küsür liraya... 800, 900 liralara GTX 960'a verilecek paraya yazık. Ha ABD'deki gibi fiyatları TL karşılığı 500-600 civarı olsa düşünebilirdim belki.

Kalite açısından oldukça alt sınıfta yer alan (gerçekte max 600W'lık) TT güç kaynağım ile cihazı 1500 HZ saat hızı CPU 4.5 GHZ'de ile kullanıyorum. Overclock ile bile ıskartaya çıkardığım gtx 560'dan kat be kat daha sessiz ve daha az güç tüketen bir sonuç elde ettim :) Kartın ömrünü düşünerekten 60 dereceye kadar kapalı kalan fanları 40 derecede çalışmak üzere ayarladım.

MSI Afterburner yazılımı gerçekten çok başarılı. Şu video temelinde overclock işine kalkıştım, bir sıkıntı olmadı.

https://www.youtube.com/watch?v=VIzICd3mnc8

RADEON'ların 8gb'lık benzer hızlardaki muadil modelini de geleceği düşünerek alabilirsiniz belki ancak şu anda NVIDIA pazar payının yaklaşık yüzde 80'ni ele geçirmiş durumda. Tüm oyunlara sorunsuz destek veriyor. Yazılımı çok üstte.

RADEON r9 390 ve üzeri bir kart almadım çünkü güç kaynağım büyük olasılıkla sıkıntı çıkartacaktı.

Cihazı 3 gündür test ediyorum. WITCHER 3, GTA 5 ne atarsam 60 FPS civarı ultrada akıp gidiyor. Sıkış tepiş kasanın içinde max sıcaklık 70 derece civarı.

Coil whine sadece 3dmark orta düşük testlerde fps anormal sayılara çıkınca (500 üzeri) belli belirsiz duyuluyor. Kasa ayağımın dibinde kapalı fazla rahatsız etmedi. Hangi marka olursa olsun coil whine yarı yarıya çıkabiliyor ve ciddi şans işi. Oyunlar sırasında CW yok.

ASUS STRIX saat hızları MSI'a göre biraz düşük ve güç girişi sadece 1 X 8 pin. MSI 6 + 8 pin güç girişiyle çalışıyor, bu ciddi bir avantaj.

ASUS TURBO yapısından dolayı saç kurutma makinesi ayarında gürültü yapıyor.

EVGA fabrika çıkış saat hızları fazla belki ancak Türkiye'deki desteği, soğutma sistemlerindeki anormallikler, ses seviyeleri hakkında okuduğum çok sayıda yerli yabancı incelemeden dolayı MSI aldım. Ha KASA çok KÜÇÜKSE (mini tower vb) tercih edilebilir.

ÖZETLE: MSI GTX 970 GAMING OC 4GB herkese tavsiye olunur. Sessiz, güçlü ve serin cihaz.. Benim eski PC'ye hayata döndürdü adeta. Beni en azından bir 2-3 yıl idare edecek diye umud ediyorum :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ramaray

CPU: İ5 2500K (STOCK 3.3 GHZ, 4.5GHZ OC)
    MOBO: ASUS P8Z68-V/GEN3
    RAM: DDR3 800 HZ GSKILL RIPJAWS 4GIGS X 2 (TOTAL 8GB)
    PSU: THERMALTAKE LITEPOWER 700W
    HDD: 500 GB 7200 RPM SATA
    SDD: 240 GB SANDISK ULTRA
    CASE: THERMALTAKE COMMANDER
    OPTICAL DRIVE: PIONEER DVD WRITER
    EXISTING GPU: ASUS GTX 560 1GB

Yukarıda özelliklerini yazdığım 4,5 yıl önce topladığım ve oldukça eski sayılabilecek mevcut sistemim için 20 gündür grafik kartı bakınıyordum. Fiyatlarından dolayı gtx 960 4gb veya 2gb almaya karar vermiştim ki, MSI GTX 970 alıp çıktım Vatan'dan 1400 küsür liraya... 800, 900 liralara GTX 960'a verilecek paraya yazık. Ha ABD'deki gibi fiyatları TL karşılığı 500-600 civarı olsa düşünebilirdim belki.

Kalite açısından oldukça alt sınıfta yer alan (gerçekte max 600W'lık) TT güç kaynağım ile cihazı 1500 HZ saat hızı CPU 4.5 GHZ'de ile kullanıyorum. Overclock ile bile ıskartaya çıkardığım gtx 560'dan kat be kat daha sessiz ve daha az güç tüketen bir sonuç elde ettim :) Kartın ömrünü düşünerekten 60 dereceye kadar kapalı kalan fanları 40 derecede çalışmak üzere ayarladım.

MSI Afterburner yazılımı gerçekten çok başarılı. Şu video temelinde overclock işine kalkıştım, bir sıkıntı olmadı.

https://www.youtube.com/watch?v=VIzICd3mnc8

RADEON'ların 8gb'lık benzer hızlardaki muadil modelini de geleceği düşünerek alabilirsiniz belki ancak şu anda NVIDIA pazar payının yaklaşık yüzde 80'ni ele geçirmiş durumda. Tüm oyunlara sorunsuz destek veriyor. Yazılımı çok üstte.

RADEON r9 390 ve üzeri bir kart almadım çünkü güç kaynağım büyük olasılıkla sıkıntı çıkartacaktı.

Cihazı 3 gündür test ediyorum. WITCHER 3, GTA 5 ne atarsam 60 FPS civarı ultrada akıp gidiyor. Sıkış tepiş kasanın içinde max sıcaklık 70 derece civarı.

Coil whine sadece 3dmark orta düşük testlerde fps anormal sayılara çıkınca (500 üzeri) belli belirsiz duyuluyor. Kasa ayağımın dibinde kapalı fazla rahatsız etmedi. Hangi marka olursa olsun coil whine yarı yarıya çıkabiliyor ve ciddi şans işi. Oyunlar sırasında CW yok.

ASUS STRIX saat hızları MSI'a göre biraz düşük ve güç girişi sadece 1 X 8 pin. MSI 6 + 8 pin güç girişiyle çalışıyor, bu ciddi bir avantaj.

ASUS TURBO yapısından dolayı saç kurutma makinesi ayarında gürültü yapıyor.

EVGA fabrika çıkış saat hızları fazla belki ancak Türkiye'deki desteği, soğutma sistemlerindeki anormallikler, ses seviyeleri hakkında okuduğum çok sayıda yerli yabancı incelemeden dolayı MSI aldım. Ha KASA çok KÜÇÜKSE (mini tower vb) tercih edilebilir.

ÖZETLE: MSI GTX 970 GAMING OC 4GB herkese tavsiye olunur. Sessiz, güçlü ve serin cihaz.. Benim eski PC'ye hayata döndürdü adeta. Beni en azından bir 2-3 yıl idare edecek diye umud ediyorum :)

Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim :) Çok açıklayıcı oldu
    Bi sorum olacak, OC ile Çekirdek hızını mı 1500 Mhz ye çıkardınız ?

• akanor kullanıcısına yanıt
    MSI Afterburner ile adım adım ilkönce çekirdek sonra ram hızını arttırdım. Voltage ile (ilk ayar) oynamadım. Maximum power 90'dan 110'a çıkardım. Çekirdek hızı 1500'e rahat çıktı ve saatlerce GPU'yu yüzde 99 kapasitede sorunsuz çalıştırdım.

RAM'i tam hatırlamıyorum 300+ civarı arttırdım galiba . Kapanma aşırı ısınma vb bir sorun çıkmadı. 60 - 75 derece civarında Unigine engine valley ve heaven free benchmarkları kullandım. Benim kasanın hava akışı REZALET bu arada, herşey üst üste :)

Default ayarlarda yanlış hatırlamıyorsam 3dMARK firestrike puanı: 9.500. / OC ile yaklaşık 10.500 aldım ki benim takoz sistemde herhalde en max sonuç.

Tabi şu var: Bu kartın overclock kapasitesi sınırlı. Aynı seride biraz daha güçlü kartlar var elbet. Karta giden voltaj ile oynamak benim sisteminde açıkçası biraz riskli bir iş. Zaten güç kaynağım, anakart vb ömrünün sonuna yaklaşıyor. Bu kartı ORTALAMA KULLANICI olarak tavsiye ediyorum, OC konusunda bir iddiiam yok.

MSI GTX 970 alalı iki gün oldu. İlk gün 10 saat dün 12 saat civarı harıl harıl çalıştırdım. MSI GTX 970'de fanların belirli bir dereceye kadar kadar kapalı kalması canımı sıktı. Oyun vb'de şu linktekihttps://www.youtube.com/watch?v=aqRhKA4EEaQ genç bi arkadaşın bulduğu fan profilini kullanıyorum. PC'de oyun dışında hafif işler yaparken default fan profilini tek düğmeyle açıp kapatabiliyorsunuz. Fanlar dönmüyor 30 - 40 küsür derecede default modda.

Witcher 3'de FPS 60'ın altına düştüğünde (ki düşebiliyor zaman zaman) MICRO STUTTER sorunu yaşanıyor. Bunun da yazılımlara özgü çeşitli çözümleri mevcut. Yabancı sitelerden okuduğum çözümleri ayarları vb test edeceğim. Kökten çözüm bir G-SYNC monitör almak. Onların da en ucuzu iyi para şu dönemde :)

MSI GTX 970 OC 4G hız olarak ortalarda gibi, daha hızlılıları elbet vardır. Ancak stabil, sessiz ve MSI Afterburner son sürümü içine gömülü RIVATUNER ile birlikte her türlü ince ayar çekilebiliyor.

Tüm GTX 970 kartların dezavantajı 3.5 hızlı 0.5 yavaş RAM'e sahip olmaları. 8 gb'lık bir kart ilerisi için ciddi avantaj olabilir elbet.

Benim derdim monitörü de değiştirerek bir iki yıl daha keyifli oyun oynamak Fallout 4 ve Witcher 3'ü PS4 bitirdiğim için oldukça pişmanım çünkü ikisinin de performansı GTX 970'li bir PC'ye göre yerlerde sürünüyordu.

SONUÇ: GTX 960 ve muadili kartlara hele hele 2 gb'lık kartlara bu dönemde para yatırmak büyük hata olur. Minimum 970 alın, EVGA, MSI, ASUS geçerli seçenekler. MSI çoğu açından avantajlı gibi...

• Evga ssc acx 970 kullanıyorum memnunum cw yada farklı bir sorunla karşılaşmış değilim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.