Şimdi Ara

Grafiker için sistem tavsiyesi programlara göre?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arkadaşlar.Şirkete alacağım grafiker için sistem tavsiyesi arıyorum.Faturalı olacak ve toplama tercih etmiyorum. Garantili olması tercihim.Performans açısından sorun çıkmasını istemiyorum.
    Kullanacağı programlar:
    - adobe illustrator , indesign , fireworks , photoshop. after effect vb. uygulamlarda da motion graphics ve kinetic typopgraphy uygulamaları yapacak.vektörel tasarım da dahil.

tavsiyeleriniz nelerdir acaba?

after effects odaklı çalışılmayacak gerektiğinde kullanılacak , illustrator indesign fireworks ve photoshop odaklı olacak.Profesyonel çalışmalar yapılacak , önerilerinizi bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reprobate -- 10 Nisan 2013; 14:32:06 >

• http://www.istanbulbilisim.com.tr/md094ll-a-apple-imac-konsept-desktop-en-ucuz-fiyatlari-kampanyalar,36911.html#ProductTechnicalProperties

http://www.istanbulbilisim.com.tr/md093ll-a-apple-imac-konsept-desktop-en-ucuz-fiyatlari-kampanyalar,36910.html#ProductTechnicalProperties

imac olmazsa olmazmıdır ,yukarıdaki örnekleri düşünüyorum, herkes özellikleri düşük de olsa imac al diyor ama bu fiyatlara çok daha iyi donanım alınabiliyor desktopda .

• Nedense grafikerler hep Mac tercih ediyor. 3700tl o parayı verene kadar i7 3820/3930 yada FX 8350 alınır üstüne de Quadro 4000 ve 16gb ram takılır işte mis gibi senelerce kullan. Yazık günah o paraya acıyorum. Windows'un ne eksiği var ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SoruSorcam -- 10 Nisan 2013; 15:06:09 >
  • valla genelde stabilite ve güvenilirlik olarak açıklamışlar durumu.Bende genel olarak grafiker = mac algısı olduğu için böyle bir kararsızlık yaşıyorum :)
  • Parayı çöpe atmak istiyorsan alabilirsin onları. Mac nedir ya :) Para tuzağı. Benim 8350 bile o bilgisayarlardan daha iyi performans gösterir diye düşünüyorum. Haa Mac pro 12 alırım diyorsan işler değişir. O kral gibi ama onun da fiyatı uçuktur diye düşünüyorum. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arslanbey_01 -- 10 Nisan 2013; 15:28:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: youngeagle_3

Parayı çöpe atmak istiyorsan alabilirsin onları. Mac nedir ya :) Para tuzağı. Benim 8350 bile o bilgisayarlardan daha iyi performans gösterir diye düşünüyorum. Haa Mac pro 12 alırım diyorsan işler değişir. O kral gibi ama onun da fiyatı uçuktur diye düşünüyorum. :)

yok mac alma konusunda kararlı değilim sadece böyle bir algı olduğu için düşünüyorum. Peki sistem tavsiyeleriniz nelerdir ?
  • Öncelikle o programlar hakkında bilgim yok. Yani programları biliyorum ama kullandığımı söyleyemem ama gördüğüm kadarıyla 3 boyutlu çizim işleri yapıp render alma gibi bir durum söz konusu değil sizde. O yüzden bu programların ekran kartına ne kadar etkisi olup olmadığı tartışılabilir bilmiyorum siz daha iyi bilirsiniz bunu. Eğer ekran kartı ağırlık değilse, hiç almana bile gerek kalmaz. Bütçe belirtmemişsin ama heralde bir 2,500-3000 arası vardır diye düşünüyorum. Tercihini 3770k dan yana kullanabilirsin. İçinde dahili hd4000 grafik kartı mevcut. Büyük ihtimalle ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ara sıra oyun falan da oynamam gerekiyor diyorsan o zaman ekran kartı da almak zorundasın. Ya da sadece iş için diyorsan oyun kesinlikle olmayacaksa ilerideki duruma göre quadro kart tercih edebilirsin ya da amd firepro vs... Dediğim gibi tasarım işine benzemiyor pek seninkisi.
  • o programlarla alakalı bilgin yoksa mac al veya alma nasıl diyebiliyorsun arkadaşım sorabilirmiyim?
    mac tercih etmesinin ilk sebebi bu işte en önce mac vardı sonra diğerleri oldu,yani alışkanlık.ikinci sebep ise sistemden kaynaklanan stabilite.kimse kusura bakmasın ama windows osx in yanına yaklaşamaz stabilite, sağlamlık ve devamlılık sözkonusu olduğunda.örnek vereyim, sen 6 ayda bir format atarsın mac kullanan adam yeri gelir 2 sene ellemez bile sistemi...
    onun dışında programların çalışması hakkında herhangi bir artı veya eksi yok.pcde de macde de aynı şekilde kullanabilirsin her programı.
    bir de henüz grafiker ile anlaşmadınız anladığım kadarıyla,gelen arkadaş hangi bilgisayara hakimse ona göre bilgisayarı seçseniz beraber karar verseniz daha uygun olur nihayetinde çalışacak olan o.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 10 Nisan 2013; 15:50:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

o programlarla alakalı bilgin yoksa mac al veya alma nasıl diyebiliyorsun arkadaşım sorabilirmiyim?
    mac tercih etmesinin ilk sebebi bu işte en önce mac vardı sonra diğerleri oldu,yani alışkanlık.ikinci sebep ise sistemden kaynaklanan stabilite.kimse kusura bakmasın ama windows osx in yanına yaklaşamaz stabilite, sağlamlık ve devamlılık sözkonusu olduğunda.örnek vereyim, sen 6 ayda bir format atarsın mac kullanan adam yeri gelir 2 sene ellemez bile sistemi...
    onun dışında programların çalışması hakkında herhangi bir artı veya eksi yok.pcde de macde de aynı şekilde kullanabilirsin her programı.
    bir de henüz grafiker ile anlaşmadınız anladığım kadarıyla,gelen arkadaş hangi bilgisayara hakimse ona göre bilgisayarı seçseniz beraber karar verseniz daha uygun olur nihayetinde çalışacak olan o.

Programlar kullanmamam ile mac önerip önermememi nasıl birbirine bağladın ben de sana soruyorum? Herkes tutturmuş bir stabilite stabilite. Eğer windowsu da düzgün kullanırsan ve bilgisayarını çok iyi korursan windowsa da birşey olmaz. Kaldı ki 6 ayda bir format atmayacaksın diye gidip de daha alt modeldeki bilgisayara 2 kat para vermenin mantığını sen bana bir açıklasana? Ne mac in sahibi senin akraban, ne de windowsun sahibi benim akrabam. Ben burada mantık çerçevesinde doğru yolu bulmaya çalışıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: youngeagle_3

Öncelikle o programlar hakkında bilgim yok. Yani programları biliyorum ama kullandığımı söyleyemem ama gördüğüm kadarıyla 3 boyutlu çizim işleri yapıp render alma gibi bir durum söz konusu değil sizde. O yüzden bu programların ekran kartına ne kadar etkisi olup olmadığı tartışılabilir bilmiyorum siz daha iyi bilirsiniz bunu. Eğer ekran kartı ağırlık değilse, hiç almana bile gerek kalmaz. Bütçe belirtmemişsin ama heralde bir 2,500-3000 arası vardır diye düşünüyorum. Tercihini 3770k dan yana kullanabilirsin. İçinde dahili hd4000 grafik kartı mevcut. Büyük ihtimalle ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ara sıra oyun falan da oynamam gerekiyor diyorsan o zaman ekran kartı da almak zorundasın. Ya da sadece iş için diyorsan oyun kesinlikle olmayacaksa ilerideki duruma göre quadro kart tercih edebilirsin ya da amd firepro vs... Dediğim gibi tasarım işine benzemiyor pek seninkisi.

oyun kesinlikle olmayacak iş için şirkete alacağım grafiker kullanacak.tasarım işine pek benzemiyor lafını anlayamadım ? söylediğim programları ne için kullanıyoruz acaba?

bütçe performans kaybı olmadan minimum fiyat :) 2500 olur , 3000 olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

o programlarla alakalı bilgin yoksa mac al veya alma nasıl diyebiliyorsun arkadaşım sorabilirmiyim?

daha anlaşmadım evet ama bildiğiniz gibi çalışanlar için fiyat önemli olmadığı için her zaman en iyisini isterler doğal olarak :) bense performans kaybı yaşamadan çok aşırı pahalı olmayan sistemler arıyorum.

• yok en iyisi değil de grafikerlerde mac ci pc ci muhabbeti vardır.ben de matbaacılık sektöründe olduğum için biliyorum.macciler pcden çok anlamaz pcciler de macden.her ikisinden de anlıyorsa zaten sorun yok.saçma ama böyle.gelecek arkadaş hangi işletim sistemine hakim ise o bilgisayarı alın bunu diyorum...

youngeagle.arkadaşım grafikle alakan yoksa istersen bu konuya fazla girme.oyun bilgisayarı olursa yaparsın tavsiyeni ok?elma ile armutu karşılaştırıyoruz bu şekilde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 10 Nisan 2013; 16:09:11 >
  • Sende yazdıklarımı idrak edememe sorunu var belli ki. Ben komple sistem önerisinde bulundum mu? Veya ekran kartı önerisinde? Oyun bilgisayarı önerisi mi yaptım da böyle diyorsun. Madem sen çok bilgilisin o zaman arkadaşa tavsiyede bulunabilirsin. Hala mac windows muhabbetindesin.

Asıl konuyla ilgili yorumuma gelirsek arkadaşın gösterdiği bilgisayarların içindeki ekran kartlarına bakar mısın.

Nvidia GeForce 640 512MB Grafik Belleği

Eee sen bu bilgisayarı almayı düşünüyorsan eğer, zaten kullandığın programlar yüksek ekran kartı istemiyor demektir. İşlemci de i5. Neye para veriyorsun o zaman sen. İşletim sistemine stabil olsun diye mi milyarlar vereceksin.

Asıl siz daha elma ile armutu ayırt edemiyorsunuz. Bu da son yorumum zaten. Çekiliyorum konudan. :) İhtiyacını hangisi karşılayacaksa onu alırsın umarım. İyi günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arslanbey_01 -- 10 Nisan 2013; 16:31:19 >
  • arkadaşım inat etme.bir bildiğimiz var ki konuşuyoruz.tavsiyemi de verdim gördüğün gibi.bak tekrar söylüyorum elma ile armutu tartışıyoruz şu an.bak ne dedim gelecek arkadaş ile belirleyin kullanacağınız makinayı.pc almaya karar verdik derse biz de şunu al bunu alma deriz...
  • yok mu sistem tavsiyesi olan arkadaşlar ? desktop düşünüyorum. mac ya da pc farketmez.
  • toplama olmayacak dediğiniz için birkaç örnek veriyorum.ben olsam toplama bir bilgisayar ile çok daha iyi konfigurasyonu çok daha ucuza çıkarırdım ama toplama bilgisayar işi biraz şans işi.çok iyi bir bilgisayara denk gelip senelerce sorunsuz da kullanabilirsiniz çok kötü bir bilgisayara denk gelip saç baş da yolabilirsiniz.marka bilgisayarlar uzun arge çalışmalarından sonra en uygun en uyumlu parçalar birleştirilerek yapılıyor.ev oyun bilgisayarı olsa sorun yok ama iş profesyonel çalışmaya gelince ne demek olduğunu çok iyi biliyorum.bir örnek vereyim,çalıştığımı firma aynı zamanda otomobil de üreten bir japon markasının matbaa makinalarının türkiye mümessiliyiz ve ayrıca başka bir marka ile direkt kalıba pozlayan bir makina (CTP)getiriyoruz.bu makinaları kontraol eden yazılım windows üzerinde çalışıyor.şimdiye kadar yaşadığımız tecrübelere göre sorun yaşayan müşterilerin neredeyse tamamının bilgisayarı toplama.hiç sorunsuz çalışanlar da markalı bilgisayar.öyle şey olur mu diyecekler vardır ama öyle.garip ama böyle.bir şekilde açıklayamadığımız birşeyler var ama toplama bilgisayarlarda illaki bir problem çıkıyor.ne kadar iyi konfigurasyon ne kadar pahalı parça kullanırsan kullan farketmiyor.

neyse..şahsi fikrimi sorarsanız aşağıdaki bilgisayarlara 120 gb civarı bir ssd taktırabiliyorsanız ve ram i 16 yaptırabiliyorsanız markalı pc olarak işinizi rahatlıkla görür.anladığım kadarıyla grafik programlarınız 2d ağırlıklı.yani ekran kartı o kadar da önemli değil bu anlamda.

http://www.vatanbilgisayar.com/Masa%C3%BCst%C3%BC%20Bilgisayar/asus-cm6870-tr002s-intel-core-i7-3770-34-ghz-8gb-ddr3-1-tb-hdd-2gb-gt630-win8/productdetails.aspx?I_ID=62605

http://www.hepsiburada.com/liste/hp-pavilion-p6-2405et-core-i7-3770-34ghz-8gb-1tb-3gb-vga-windows-8-masaustu-bilgisayar-d2m07ea/productDetails.aspx?productId=bd302782&categoryId=34&navq=fh_eds%3d%25c3%259f%26categoryid%3d34%26fh_view_size%3d12%26fh_sort_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c%252bmin_actual_price_pl%26sc%3d8%26fh_secondid%3dbd302782%26fh_lister_pos%3d3%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252fbrand%253d%257bhp20pavilion%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_3000500%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483646_3000500_34%257d%26fh_refview%3dlister

bunlara birer de monitör eklemeniz gerekecek tabi...

ben olsam 800 lira civarına 32" 100 hz bir led tv alır bağlardım...grafik çalışırken ne kadar büyük ekran=o kadar iyidir.

vatandan alırsanız hafta sonu yüzde 25 indirim oluyor onu beklerseniz daha iyi.

mac olarak karşılığı da yaklaşık olarak bu...fiyat uçuk biraz gördüğünüz gibi.ben bu parayı vermem.ama veren olursa da niye verdin diye sormam.tercih meselesidir bazı şeyler...

http://www.vatanbilgisayar.com/Masa%C3%BCst%C3%BC%20Bilgisayar/apple-z0msfd-imac-27-intelcore-i7-34-ghz-8gbddr3ram-1tb-hdd-1gb-ddr5-nvidia-geforcegtx675mx/productdetails.aspx?I_ID=65244

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.