Şimdi Ara

GRAFİK TASARIMCI OLMAYA DAİR. (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
14
Favori
10.499
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ...
  • Mükemmel bir konu. Bol bol faydalanırım inşallah. Allah razı olsun.
  • ...
  • Mesajım bulunsun müsait olunca okuyacağım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ...
  • konu muhteşem olmuş emeğinize sağlık...
  • ...
  • Süper başlık ve içerik. Öncelikle teşekkürler. Şu an işteyim eve gidince okuyacağım. İşim "grafik tasarım" sözde. O dediğiniz çöp yerlerden birinde çalışıyorum. Sosyal medyasına da ben bakıyorum SEO'suna da... En azından şunu söyleyebilirim ki ben kendime tasarımcı demiyorum. Bu konuda kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve amatör işleri görüp de "bakın nasıl da yapmışım, ben süper grafik tasarımcıyım ha" diyenlere sinir oluyorum. Ülkemizde maalesef bunlardan çok var. Facebook'taki gruplara veya bionluk.com gibi sitelere bakarak bunları görebilirsiniz.

Paylaştığınız Türk ve yabancı referanslar gerçekten profesyonel kişiler ve bu tarz işleri gördükçe asla onlar gibi olamayacağım deyip çoğu zaman vazgeçiyorum ama sonra yine bu işin içinde buluyorum kendimi. Neyse paylaştıklarınızı okuyup, araştırıp, üzerinde düşündükten sonra tekrar konuşuruz belki. Bu arada içerik, cidden üzerinde uzun zaman çalışılmış & uğraş verilmiş. Kendi içeriğiniz mi? Bir de şunu sormak istiyorum, sizin mesleğiniz nedir? Tasarımcı mı? Bir şey ima etmek için sormuyorum sadece merak ediyorum.

İyi akşamlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canersanli -- 29 Ekim 2015; 17:58:39 >

• +++
  • Bileği kuvvetli olmayan (resim çizemeyen) bir insan tasarımcı olabilir mi ? Photoshop ile mi başlamak gerek ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fairy Tail

Bileği kuvvetli olmayan (resim çizemeyen) bir insan tasarımcı olabilir mi ? Photoshop ile mi başlamak gerek ?

O bir artı olacaktır.Sonuçta iyi bir tasarımın temelinde çizgi vardır.Kişisel görüşüm en azından hayalinde kini kağıda dökebilmelidir.
  • Anladım,haklısınız. Ben şöyle örnek vereyim kendimden ; kağıda bir şey çizmeye kalksam çizemem fakat neyin neye yakışacağını , nasıl daha estetik durabileceğini bildiğimi düşünüyorum. Fakat bunu teknik bilgisizliğim yüzünden etkin bir şekilde kullanamıyorum. Ne ile nasıl başlamalıyım öneriniz nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fairy Tail

Anladım,haklısınız. Ben şöyle örnek vereyim kendimden ; kağıda bir şey çizmeye kalksam çizemem fakat neyin neye yakışacağını , nasıl daha estetik durabileceğini bildiğimi düşünüyorum. Fakat bunu teknik bilgisizliğim yüzünden etkin bir şekilde kullanamıyorum. Ne ile nasıl başlamalıyım öneriniz nedir ?

Çizim işi şart değil tabi ki benim kişisel görüşüm o şekilde.
    Size tavsiyem Photoshop ile işe başlamanız.Teknikle beraber modern sanat/tasarım akımlarını takip etmeniz gerekir.
  • Fairy Tail kullanıcısına yanıt
    el ile çizimlere bence başlayın, ne çizdiğinizin önemi yok, kalem ile bir şeyler üretmeye gayret edin.
    Bunları photoshop ile yapamazsınız, mutlaka vektör araçlardan birisine yönelin. Baskı ve matbaa kısmı
    Illustrator ister, tabelacı vs ise Coreldraw ister. İkisi de vektör'dür ve birisini öğrenmek diğeri içinde
    ön bir bilgi sağlayacaktır.

Ama sadece fotoğraf, resim gibi malzeme ile çalışacaksanız photoshop yeterli gelebilir ama mutlaka
    bunların içinde ek parçalara ihtiyaç olacaktır, işte bu aşamada vektör çizim programlarına ihtiyacınız
    olacaktır.

Eğer bir eğitim kurumu ile buna devam etmiyorsanız, kendinize ait teknikleri geliştirirsiniz. Sonuçta
    kimse doğuştan çizim yeteneğine sahip değil, bu zaman içinde yerleşen bir yetenektir ve ne kadar
    sık tekrarlarsanız size artı puan olarak geri döner. Bol bol eğitim için videoları izleyin, size katkısı olur...

• quote:

Orijinalden alıntı: Harris32

el ile çizimlere bence başlayın, ne çizdiğinizin önemi yok, kalem ile bir şeyler üretmeye gayret edin.
    Bunları photoshop ile yapamazsınız, mutlaka vektör araçlardan birisine yönelin. Baskı ve matbaa kısmı
    Illustrator ister, tabelacı vs ise Coreldraw ister. İkisi de vektör'dür ve birisini öğrenmek diğeri içinde
    ön bir bilgi sağlayacaktır.

Ama sadece fotoğraf, resim gibi malzeme ile çalışacaksanız photoshop yeterli gelebilir ama mutlaka
    bunların içinde ek parçalara ihtiyaç olacaktır, işte bu aşamada vektör çizim programlarına ihtiyacınız
    olacaktır.

Eğer bir eğitim kurumu ile buna devam etmiyorsanız, kendinize ait teknikleri geliştirirsiniz. Sonuçta
    kimse doğuştan çizim yeteneğine sahip değil, bu zaman içinde yerleşen bir yetenektir ve ne kadar
    sık tekrarlarsanız size artı puan olarak geri döner. Bol bol eğitim için videoları izleyin, size katkısı olur...

İlginiz ve değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim photoshop'a yardımcı videolar ile başlayacağım. Tekrar teşekkürler

• ...
  • ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: okuryazarcizer

BU MESLEKTEN PARA KAZANABİLİR MİYİM?
    Tek tük istisnaları çıkarsa yine tenzih edelim; dijital baskı atölyesi, tabelacı ve reklamcı denen çöplüklerde, tipik şark kurnazı bir patronun altında "operatör/uygulamacı" olarak 1000 TL civarı maaşa, üstelik kötü çalışma koşullarında iş bulunabilir.

İmkanlar
    1000 ile 1200 TL arası Maaş
    Yol + Yemek + Sigorta

http://www.grafikerler.net/acil-grafiker-araniyor-anadolu-yakasi-istanbul-t165369.html

merhaba arkadaşlar.2 yıllık grafik tasarım mezunuyum ve Ostim'de bir şirkette işe girdim.başlangıç olarak maaşım 800 + yemek + sigorta. Piyasayı bilmediğim için size sormak istiyorum bu maaş normal mi,piyasa nasıl? bir şeyler yazarsanız memnun olurum.teşekkürler
    http://www.grafikerler.net/ankara-da-grafik-tasarimci-ucretleri-nedir-t88757.html

• Grafik Tasarımı asla okullarda öğrenemezsiniz. Bunu çok net bir biçimde tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Okuldan okula değişebilir mi? İstisna... Grafik bir mühendislik, bir mimarlık gibi değildir. Her meslekte az çok yaratıcılık vardır ama bir mühendis hangi dalda öğrenim görmüşse o alanda uzmandır. Grafik Tasarımcısı ise yeri gelir tıp alanında, yeri gelir tekstilde, yeri gelir turizm alanında az ama öz bilgi sahibi olur. Çünkü tasarım alanına girmeyen bir sektör yoktur. Masaüstü yayıncılıktan tutun, dijitale. Konuyu değiştirmeden asıl meseleme geleyim Grafik Tasarım okullarda öğrenilmez. Okullar size renk bilgisi, tipografi, temel baskı teknikleri vs vs öğretir sonra 4. sınıf sonuna kadar dersin adı ne olursa olsun kurumsal kimlik yaptırır. Bu hiç şaşmaz. Ona kurumsal kimlik yaparsın, buna kurumsal kimlik yaparsın öyle mezun olursun. Bir dönem illüstratör görürsün hocalar kesim payı vs vs hakkında bir gram bilgi vermez. 36 sayfalık katalog isterler Indesign gösterilmediğinden geleceğin tasarımcıları Illustratör ile debelenir durur. Katalog, broşür vs tabi Illüstratör ile de yapılır ama Indesign ile yapımında kazandığınız zaman tasarrufu ve iş kalitesi azımsanmayacak kadar fazla. İşte burada sizin kendinize kattıklarınız devreye giriyor. Siz eğer araştırmacı, tuttuğunu koparan ve çalışkan biri iseniz zaten tasarım alanında fark edilecek kişi olacak işlerinizde fark yaratacak.

O görselleri eklerken kasan pcler mi dersiniz. Bir kaç mac laboratuvarı koyup teknolojik üniversite mi dersiniz. Adamlar 2 dönem baskı resim dersi koyuyor. Renkli ve siyah beyaz linol baskı yapılacak. Ama 214151 tane mac lab. olan okulda linol baskı yapacak makine yok. Sen iki dönem baskı resim dersi koyup bir makine alamıyorsan şu okula ben ne diyeyim. Tahta kaşıkla baskı yapıyor millet.

Ek olarak eskiz alışkanlığı çok az öğrenci, hatta tasarımcı olan kişilerde. Her tasarım çizgi ile başlar. Yani eskiz ile. Tasarımda koyacağınız noktayı bile eskizde belirtmelisiniz. Eskizleri hazır olan bir çalışmayı dijitale döktüğünüzde çok az sorunla karşılaşırsınız. Bu zaman tasarrufu sağlayacak ve iyi bir iş ortaya çıkaracaktır.
    Mesela Almanya'da atıyorum bir kurumsal kimlik oluşturulacak. Bununla ilgili creative ajanslar bünyesinde çalışanlar bir toplantı yapar. Brief ortada olur. Kurumsal kimlik isteyen firma zaten briefte açık açık neler istediğini belirtmiştir. Artık iş tasarımcılarda. Toplantıdan sonra bir duvarı boydan boya kapatmış yazı tahtasına eskizler başlar. Tahta kalemi alan bir şeyler ekler. Aynı şekilde kağıtlarda da eskizler devam eder. Çıkan en iyi sonuç yine tahtaya eklenir. Tahtada 4 5 tasarım belki daha fazla tasarım oluşur. Bir başkası başkasının eklediği tasarıma bakarak o tasarıma eklemeler yapıp onun göremediği şeyi ekleyip tasarımı daha iyi hale getirebilir. Ama emin olun 1 günde sürse 6 ayda sürse devamlı eskiz ağırlıklı bir çalışma oluştuğundan mükemmel bir iş çıkar ortaya. En son tahtada oluşan ve herkes tarafından onaylanan tasarım dijitale dökülerek müşteriye sunulur. Bir dönem böyle bir ajans bünyesinde çalıştım. Gerçekten iş aksaması sıfır, çok nadir revizyon gelirdi ve hem bizim içimize, hem müşterinin içine sinen işler çıkardı.

Ama bazı ajanslar vardır. Web tasarımı ister, Grafik Tasarımı ister, video editleme ister. Mesela katalog yaparsınız katalog içeriğinden tutun, katalog fotoğraflarını bile siz çekersiniz. Bu ajansın patronunun cimriliği ve sizin kafasızlığınıza bağlıdır. Bir katalog tasarımında mesela içerik fotoğraflarını fotoğrafı çeker, içerik textlerini ajansın metin yazarı yazar ve bunlar elinize ulaştığında siz tasarımı yapar matbaa ile iletişime geçersiniz.

Kıssadan hisseye size web yap, grafik yap, video editle diyen firmaya uzak durmanız önerisinde bulunurum. Zaten bunları yapacak kadar bilgi sahibi iseniz bunları isteyen firmaların eline kalmazsınız oturduğunuz yerden bile işi götürürsünüz. ESKİZ YAPIN. ESKİZ olmadan tasarım olmaz. Ve en önemlisi sağlam online portfolyalar oluşturun. İşe girişte sizden diploma ve cv istemeyecekler portfolyo isteyecekler. Mesela ben iş görüşmelerimde asla cv vermem. Tek verdiğim portfolyolarımı topladığım web sitem olur. Hatta sitenizi karekoda tanımlayıp, iş başvurularında karekod gönderin. Böyle ufak ama yaratıcı şeyler sizi iş alanında farklı kılar.

Yazmışken bir tavsiye daha yazayım. Bol bol manipülasyon yapın. Önce kağıda, sonra photoshop ile dijitale. Manipülasyon ile renk, ışık, gölge farklı objelerden bir birliktelik oluşturma gibi şeyler ortaya çıkacak. Mesela ben bunu yazarken aklıma bir manipülasyon geldi. Su bardağından düşen damlaları içen bir balık gibi. Hatta yapmaya koyulayım. Böyle fikirler size zihin antremanı, fikirleri eskiz ve dijitale işlemek ise tasarım alanında geliştirme gösterecektir.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.