Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (364. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
11.469
Cevap
593
Favori
2.276.558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 362363364365366
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: musty_co

Hocam bi tavsiye versen sana zahmet. Cam kalitesi ve fiyat konusunda.

Merhaba arkadaşlar. Forumda bu bölümü yeni gördüm. Cevaplayan arkadaşlara şimdiden çok tşk.  

Silindirik. Sferik
    UZAK SAĞ ORGANİK -0,75 -2,25 BEYAZ 90
    UZAK SOL. ORGANİK -0,75 -2,25 BEYAZ 70

Göz derecem bunlar. Hawk ın 1.56 viola cam taktıracağım. Cam kalitesi nasıldır acaba.

Çerçevesiz ve menteşesiz titanyum gözlük. gözlük orta halli. Recete + ne kadar vermeliyim sizce.400 diyor.

Elimde eski çerçeve var düzgün aslında. Sadece cam ve montaj a 250 diyor?? Tecrübeli arkadaşlar ne yapmalıyım
    ???
    Hocam çerçevesiz gözlük yaptiriyorsaniz kırılmaz cam tercih edin..

Viola 1.56 kırılmaz hammadde olan polikarbon hammaddesi yok çerçevesiz gözlükler çok narin gözlükler camlar dayanıklı olması lazım

Onun için vshock40 tercih edin.

Stell ar kaplamalı bir camdır 1.56 viola da vshock da..

Stell Ar dediğimiz kaplama Essilor un prevenciasina eş değer bir kaplama bazı yerlerde daha iyi hatta..

Yansimasiz net görüş toz tutmaz yağ tutmaz.. UV korumasına kadar var kullanabilceginiz en iyi camlardan..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

Arada toplamda 1.5 numara fark var ve akslar da farkli. Arada kalinlik farkinin olmamasi imkansiz.
    Buna ilave olarak odaklara gore kesimin de camlarin kalinliklarini etkiledigini unutmamak gerek.

Bu faktorlerden hicbiri etkili olmadiysa cam kalinliklarinin bu denli farkli olmasinda o zaman baska bir sorun veyahut paremetre vardir.

Bana gore sol caminiz odaklarina gore kesilmis ama sag caminiz ortalanarak kesilmis gibi gorunuyor. Bekli de bu durum sizin odaklarinizdan dolayi olmustur (cok dusuk ihtimal).

Herseye ragmen camlari bu resme, odaklarinizi bilmememe gore yorumlamak pek dogru olmaz.

Bence aldiginiz yere gidip camlarin odaklarini cikarttirip gercek odaklarinizla karsilastirtin.

Hersey yolundaysa o zaman farkli indekste camlarin kesildigi suphesinin arkasina gidebilirsiniz.

Cerceve secimini yuvarlak ya da kare yapmaniz camlarinizin daha ince olacagi sonucunu vermez kesinlikle.

Yuvarlak almaniz camlarinizin kenar kalinliklarinin daha homojen olmasini saglar. Miyop camlarda camlarin ince cikmalarinin temel kurali, indeks yani inceltme disinda, cercevenizin olabildigince kucuk olmasindan gecer. Kucuk cerceve, miyop camlarin orta kismi ince oldugundan dolayi, camlarinizin olabildigince ince kenerli bir sekinde cikmasini saglar. Fakat bu da kesin bir garanti vermez. Odaklariniz yine bu isin icine dahil olacaktir.

Aslinda sekil ya da resimlerle ya da bir animasyonla bu durumu anlatmak /aktarmak cok daha kolay olur ama oyle bir gorsel olusturma yetenegim pek yok.
    Hocam dediğiniz çoğu şeye katılıyorum

Ama çerçeve yuvarlak olması daha ince tarafı denk gelicegi için ince çıkmasını sağlar..

Siz optisyen iseniz elinizde bulunan -4.00 numara 1.50 kaplaması cama bı yuvarlak çerçeve sablonu koyun birde dikdörtgen bir çerçeve sablonu koyun..

Şablonun bitiş yerini iki parmağınızın arasına alin aradaki farkı göreceksiniz

• quote:

Arada toplamda 1.5 numara fark var ve akslar da farkli. Arada kalinlik farkinin olmamasi imkansiz.
    Buna ilave olarak odaklara gore kesimin de camlarin kalinliklarini etkiledigini unutmamak gerek.

Bu faktorlerden hicbiri etkili olmadiysa cam kalinliklarinin bu denli farkli olmasinda o zaman baska bir sorun veyahut paremetre vardir.

Bana gore sol caminiz odaklarina gore kesilmis ama sag caminiz ortalanarak kesilmis gibi gorunuyor. Bekli de bu durum sizin odaklarinizdan dolayi olmustur (cok dusuk ihtimal).

Herseye ragmen camlari bu resme, odaklarinizi bilmememe gore yorumlamak pek dogru olmaz.

Bence aldiginiz yere gidip camlarin odaklarini cikarttirip gercek odaklarinizla karsilastirtin.

Hersey yolundaysa o zaman farkli indekste camlarin kesildigi suphesinin arkasina gidebilirsiniz.

Cerceve secimini yuvarlak ya da kare yapmaniz camlarinizin daha ince olacagi sonucunu vermez kesinlikle.

Yuvarlak almaniz camlarinizin kenar kalinliklarinin daha homojen olmasini saglar. Miyop camlarda camlarin ince cikmalarinin temel kurali, indeks yani inceltme disinda, cercevenizin olabildigince kucuk olmasindan gecer. Kucuk cerceve, miyop camlarin orta kismi ince oldugundan dolayi, camlarinizin olabildigince ince kenerli bir sekinde cikmasini saglar. Fakat bu da kesin bir garanti vermez. Odaklariniz yine bu isin icine dahil olacaktir.

Aslinda sekil ya da resimlerle ya da bir animasyonla bu durumu anlatmak /aktarmak cok daha kolay olur ama oyle bir gorsel olusturma yetenegim pek yok.
    Resimde gördüğünüz benim cercevem ve numaram -4.50 -0.50 180 derece aks i olan bir cam ve inceltmesi %40 dır.cerceve yuvarlaktır

Yuvarlak olması her türlü daha ince çıkmasını saglar..

Pdlerim R: 31 L:31.50 dur..

Şikayeti olan arkadaşın %60 inceltme yaptirdigindan bahsediyor..

%90 yüzde 60 değil yüzde 40 inceltme yapılmış ve PD lerini girmiş olsalar çerçevenin altı değil dış köşeleri kalın olurdu iç köşeleri ince olurdu ama bu arkadaşımızın cercevenin alt kısmı kalın..

Cami markurlerken camın odağının altından vantuzlamis olabilirler..

Ocağından aşağıya vantuzlarsa altı kalin olur üstü ince olur odağın üstünden vantuzlarsa üstü kalın olur altı ince olurdu..

Kısaca %60 inceltmemisler hocam.

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!

• quote:

Orijinalden alıntı: wolkan_1905

prograsif gözlükler uzak ve yakın görüşü tek cam'a sığdırır ve genellikle orta yaşlı insanlar tercih eder. genç yaştaki insanlarda yakını görme problemi hemen hemen gözükmez. kızınızın yakını görmede bir problemi yok ise gözlükçü arkadaş çok boş bir öneride bulunmuş.. tavsiyem oraya bir daha uğramamanız yönünde.

Alıntıları Göster
    Hocam progressive cam değil.

En başta Essilor un sonra diğer büyük firmaların çıkardığı aşağıya doğru numaraları azalarak giden mantığı progresivvele hemen hemen ayni olan ama progressive gibi kör noktası hiçbir şekilde olmayan bir cam cesitidir.. fiyatından dolayı çok tercih edilmiyor ama gayet kullanışlı bir cam bir hastama doktor önerisiyle yaptım ve gayet memnun genellikle çok ders çalışıp çok kitap okuyan çocuklara önerilir..ilk önce bu konuda bilgili uzman bir hekime danışıp yaptirabilirsiniz..

Essilor da Myopilux adında geçmektedir..
    https://www.essilor.com.tr/products/myopilux

• quote:

Orijinalden alıntı: reisiflamingo

atasun optikte 3 marka camdan bahsedildi:
    1)atasun'un kendi camları
    2)essilor
    3)seiko

bu 3 marka camın kalitesi özellikleri vs nasıl oluyor birbirlerine göre
    Hocam Atasun'u zaten Essilor satın aldı..

İlk 2 zaten Essilor un..

Seiko hakkında teorik bilgim var..japon teknolojisiyle üretiliyor..

• Masa başı yoğun bilgisayar kullanıyorum işim gereği dışarıda gözlük kullanmıyorum, Hoya'nın yazdığım camı sipariş ettim doğru bir seçim mi acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GENERAL006 -- 21 Ocak 2020; 21:23:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Seza

Daha önce shamir ve hawk gözlük camlarını kullandım. Yaklaşık 1.5 yıldır essilor crizal forte uv kullanıyorum. En memnun olmadığım cam bu çıktı. Hawk bile daha az kir ve toz tutuyordu. Cama güneş altında farklı açılardan baktığımda içten sürüsüyle kılcal çizik görüyorum. Gözlükçüye sorduğumda çizik olmadığını söyüyor farklı bir gözlükçüye soruyorum çizik diyor. Şu gözlükçülerden çektiğimi bir Allah biliyor. Gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki; kalifiye çalışan eksikliği çok yüksek bu alanda. Gözlük sap ayarını bile doğru düzgün yapamıyor birçoğu. Bir de bunların bilinçli müşteriye tahammül edemeyenleri var ki tam filmlik :)
    İyi gözlükçüler eminim vardır fakat benim ikamet ettiğim bölgede daha rast gelemedim.
    Gözlüğümün essilor crizal olduğunu öğrendim ben de. Eski camım da aynı olduğu için yorum getirme icâbı hissettim: organik camı süper sağlam. Kaç defa eşrafın torun torbası yere çaldı. Çizikleri çok cüzi oldu. Eskiden diş fırçasıyla sabunlayıp suya tutardım, şimdi tekniğimi değiştirdim - bulaşık suyuna batırıp çeviriyorum süngerin sarısıyla silince suyun altında tersinden geçiriyorum. Su damlası kalırsa pistir, kalmamışsa temizdir. Ayrıca katı sabun değil, sıvı sabun, deterjan kullanmayı öneririm. Toz çamaşır deterjanı gibi kuru sabunun mineral temizliği yaparken kaplamayı sökme riski var. Ayrıca diş fırçası ne kadar yumuşak olursa olsun çiziyor. Sarı süngerle çok daha nazik temizlik oluyor.
    He, bu da gözlükçü tavsiyesi: ultrasonik temizleyiciye sakın ince çerçeve gözlük sokmuyorsunuz, metalini boyasının altından aşındırıyor. Yayları kırılıyor; 6 ay, 1 seneye sapı elinizde gözlükçünün yolunu tutarsınız. Altında yatanın hidrojen, asit, kırılganlaştırması olduğunu size söyleyeyim. Oyukları derinleştiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 21 Ocak 2020; 22:21:21 >

• Bu arada söylemeyi unutmuşum, yutupta bir hintli anti refleli essilor crizal iyi değil, anti refleli camda en iyisi rodenstock diyordu. Bilen, araştırsın.

• revengefire44 R kullanıcısına yanıt
    Kazık yemezsin, tersine ucuza gidersin. Ben istemesem hoya vericek oldu, girizgahta abbe-netlik diyince ikinci oturumda 'essilor crizal sipariş ettim' dedi. Sana sadece kırılmaz güvenli diye ucuz, abbesi düşük yüksek indisli cam vermeye niyetlenecek, sen imkan nispetinde net cam isteyeceksin.

• Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    bu tür tüyolara ihtiyacım var işte.

abbe, indeks bu tür kavramlara hakimim gerçi kataküllüye gelmem herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: GENERAL006

Masa başı yoğun bilgisayar kullanıyorum işim gereği dışarıda gözlük kullanmıyorum, Hoya'nın yazdığım camı sipariş ettim doğru bir seçim mi acaba?
    Hocam koskoca fabrikaları olan firmalar hemen hemen blue kaplamaları ayni

Bütçenize hangisi uygunsa onu alın derim..

Nice raybanlar gördüm UV geçiren o yüzden bütçenizi zorlamadan iyi bişey almakta fayda var

Hoya gayet iyi bir marka

• Teşekkürler, aldım bakalım 1000 civarı tuttu camlar.
  • Hct18116 kullanıcısına yanıt
    Hocam zahmet etmiş yazmışın. Çok tşk.

Hawk viola 1.56 aldım maalesef. Bir kaç gün bekledim cevap gelmeyince aldım :( inş üzmez. Çizilmezlik özeliği var mı bu camın. Garanti kartı ile geldi.

Camları 200 saydı.100 menteşesiz çerçevesiz vidasız titanyum gözlük. Artı reçete.

Fiyat nasıl sizce. En azından bu konuda yüksek fiyat vermediysek yeterli.

kısacası f/p nasıl sizce. Veya bu süreçten sonra tavsiyeniz var mı? GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: musty_co

Hocam zahmet etmiş yazmışın. Çok tşk.

Hawk viola 1.56 aldım maalesef. Bir kaç gün bekledim cevap gelmeyince aldım :( inş üzmez. Çizilmezlik özeliği var mı bu camın. Garanti kartı ile geldi.

Camları 200 saydı.100 menteşesiz çerçevesiz vidasız titanyum gözlük. Artı reçete.

Fiyat nasıl sizce. En azından bu konuda yüksek fiyat vermediysek yeterli.

kısacası f/p nasıl sizce. Veya bu süreçten sonra tavsiyeniz var mı?
    Kusura bakmayın ayın 15 inden sonra işler yogunlasiyor pek bakamadım
    cizilmez hiçbir cam yok hocam..camın garanti kartı değil sadece üst düzey camların çoğunda öyle kart verilir üzerinde numaralarınız yazar 1.56 viola stell ar yazar..

Camları normal piyasa fiyatinda ama çerçeve 100+reçete çok uygun almissiniz..titanyum değildir titanyum dediniz mi fiyatlar çok artıyor

Tavsiye olaraktan da firmanın verdiği mikrofiber bezleri kullanin spreyiyle birlikte sprey yok ise lavabo altında suya tutun öyle silin. Cerceveyi camlar yere gelicek şekilde koymayın.cerceveyi takip çıkarırken iki elinizle çıkartın tek elle cikarirsaniz bı tarafı çabuk deforme olur.ayrica camın kırılmaz özelliği olmadığından darbelere karşı kesin koruyun..sert bı darbede camın kirilma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz..

Benimde bir sorum olucak

Çerçeve markanız nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hct18116 -- 22 Ocak 2020; 3:6:51 >

Öncelikle saygılar,
    Bence camların kalınlığının (index ve cam numaraları dışında) ilk faktörü çerçeve boyutu ve pdlerdir. Dediğim gibi yuvarlak çerçeve cam kenarlarını daha homojen çıkartır. Pd ve/veya numaraya göre bazen tam homojen de olur.
    Bunca yıllik deneyimden sonra camın üzerine şablon koyacak değilim ama dikdörtgen çerçevede camların dış kısımları daha kalinken üst ve altları ince olmuyor mu?
    Yani fiziksel bir sonuç, doğanın kanunu var burada. Farzı misal bir kare ve bir yuvarlak çerçevede Toplam kenar kalınlığı aynı oldugu bir durumda, kare çerçevenin dış kenar kısımları yuvarlak çerçeveden daha kalinken üst ve alt kısımları daha ince olur. Camlar ince çıkar derken tam olarak neresinin daha ince çıkacağını kastediyorsunuz?
    Buyurun siz alın bir şablon ve karşılaştırın kare çerçevenin üst ve alt kısımları yuvarlak çerçevenin alt ve üstlerinden daha mı kalın daha mı ince diye...

Çerçevenin yuvarlak olması daha ince yere denk gelecek garantisi de vermez kesinlikle. 28 PD yuvarlak çerçeveye bir miyop cami kestiğinizle 35 pdye kestiğiniz bir mi olur kalınlık olarak.

O yüzden, kullanıcının ve çerçevenin ölçü değerleri olmadan kesin şeyler yorumlamak pek mantıklı gelmiyor bana.
    Yazdığım yorumdan da bunu çıkartabilirsiniz zaten. En güzeli tavsiye vermek. Kesin şöyledir demek naçizane bana ters geliyor.

Mesleği bırakalı 4 seneyi geçti bu arada. Bayağı şeyler değişmiş gibi görünüyor. Fakat en ilgincime giden olay Seiko AZ camların stok olarak satılması oldu. Bana göre dünyanın en gelişmiş 4-5 tek odaklı camlarindan birinin stok olarak satılmasına hem şaşırdım hem de sevindim doğrusu.

Tekrardan saygılar

• quote:

Öncelikle saygılar,
    Bence camların kalınlığının (index ve cam numaraları dışında) ilk faktörü çerçeve boyutu ve pdlerdir. Dediğim gibi yuvarlak çerçeve cam kenarlarını daha homojen çıkartır. Pd ve/veya numaraya göre bazen tam homojen de olur.
    Bunca yıllik deneyimden sonra camın üzerine şablon koyacak değilim ama dikdörtgen çerçevede camların dış kısımları daha kalinken üst ve altları ince olmuyor mu?
    Yani fiziksel bir sonuç, doğanın kanunu var burada. Farzı misal bir kare ve bir yuvarlak çerçevede Toplam kenar kalınlığı aynı oldugu bir durumda, kare çerçevenin dış kenar kısımları yuvarlak çerçeveden daha kalinken üst ve alt kısımları daha ince olur. Camlar ince çıkar derken tam olarak neresinin daha ince çıkacağını kastediyorsunuz?
    Buyurun siz alın bir şablon ve karşılaştırın kare çerçevenin üst ve alt kısımları yuvarlak çerçevenin alt ve üstlerinden daha mı kalın daha mı ince diye...

Çerçevenin yuvarlak olması daha ince yere denk gelecek garantisi de vermez kesinlikle. 28 PD yuvarlak çerçeveye bir miyop cami kestiğinizle 35 pdye kestiğiniz bir mi olur kalınlık olarak.

O yüzden, kullanıcının ve çerçevenin ölçü değerleri olmadan kesin şeyler yorumlamak pek mantıklı gelmiyor bana.
    Yazdığım yorumdan da bunu çıkartabilirsiniz zaten. En güzeli tavsiye vermek. Kesin şöyledir demek naçizane bana ters geliyor.

Mesleği bırakalı 4 seneyi geçti bu arada. Bayağı şeyler değişmiş gibi görünüyor. Fakat en ilgincime giden olay Seiko AZ camların stok olarak satılması oldu. Bana göre dünyanın en gelişmiş 4-5 tek odaklı camlarindan birinin stok olarak satılmasına hem şaşırdım hem de sevindim doğrusu.

Tekrardan saygılar
    Katılıyorum size altı üstü faha ince olur ve dediğiniz gibi pd ler onemli olan

Ordaki arkadaşın aşağısı kalın çıkmış sizin dediginiz gibi daha ince cikmaliydi asagisi ve yukarisi köşeleri kalın olmalıydı..

Yuvarlak yantan kastım ortalama bir PD göz önüne alırsak her yanı daha da eşit olur..

Tam net bilgi olmadığından şundan veya bundan olabilir diye ihtimal vermekte sıkıntı olucagini düşünmüyorum..
    Siz yanlış biliyorsunuz gibi bişey demiyorum..sadece bunlar biraz daha dikkat edilmeli asıl bu konuda yardımcı olması gereken sayın aldığı firma.bu konu hakkinda hastanın problemini dinleyip ona en uygun en ince seçeneği sunmalıdır.
    Saygılar

• Bugün 3 optikçiye uğradım. Hoya'nın 1.5 indeksli "Hi-Vision Long Life Blue Control" için biri 450, diğeri 400, sonuncusu da 350 son fiyat olur dedi. Bunun piyasası nedir bilen var mı? 350'ye alınır mı yoksa daha uyguna bulabilir miyim?

Essilor crizal prevencia'yı da sordum bu arada. Hepsi Hoya'nın daha kaliteli olduğunu söyledi fakat 3'ünde de Essilor daha pahalıydı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi revengefire44 -- 22 Ocak 2020; 19:56:42 >
    Çerçevenin belli bir markası yok gibi. Üstünde birşey yazılı değil.

Dediğiniz gibi titanyum değildir belki de. Olan oldu artık... ilk izlenimim gayet şık ve hafif

Ama aynı çerçeveyi daha önce arkadşım yaklaşık 10 sene kullandı. Tekrar aynı çerçeveden aldı. Biraz bende kullanayım ...

Tavsiye ve ilginiz için çok tşk...

• Bende 1.53 indeksi HVLL BC alıyorum ama siz hangi seriyi aliyorsunuz ben sync 3 serisinden sipariş verdim ona göre değişiyordur.

• Arkadaşlar atasun , essilor %45 inceltilmiş organik cama 470 tl fiyat biçti. Numaralarım -3.00 miyop 0.75 astigmat. Fiyat nasıl sizce. Diğer optikçiler daha pahalı fiyat verdi. Bursadayım.

Ve bu marka nasıldır kaliteli midir abbe değeri , odaklanması vs ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spidey_Venom -- 24 Ocak 2020; 18:34:57 >
  • 
Sayfa: önceki 362363364365366
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.