Şimdi Ara

görme engelliyim, soruları alayım. düzenleme 5 oyun ses kaydı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
536
Cevap
28
Favori
18.244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
229 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet beyler görme engelliyim soruları alayım. dalga geçtiğimi düşünenler olmuş, ekran okuyucuları hakkında araştırma yaparsanız bizim de bilgisayar kullanabildiğimizi anlarsınız.
    düzenleme bir:
    http://www.selimkerim.com/KorlerNasilBilgisayarKullanabilir.html
    belki bu yazı dalga geçmediğimi daha iyi anlatır.
    düzenleme iki
    tamamen görme engellilerin çıkardığı bir dergi var belki ilginizi çeker.
    http://eeeh.engelsizerisim.com/
    sanırım en çok hoşuma giden yazılardan bir tanesi.
    http://engelsizerisim.com/eeeh/yazi/11/engelli_kadinmidir_erkekmi
    düzenleme 3:
    birkaç kişi sormuş "tedavisi var mı?" diye şimdilik yok.
    ek olarak "görmediğim için isyan etmedim şu ana kadar. değiştiremeyeceğim birşey konusunda boşuna sızlanmayı sevmem açıkçası."
    düzenleme4: bilgisayarı ekran okuyucu yardımıyla kullanıyorum. mantığı çok basit aslında. nasıl görenler ekranı görsel olarak algılayıp işlem yapıyorsa ben de kullandığım program sayesinde işitsel olarak algılıyorum bilgisayarı ve klavyeyi ezberlediğim için rahatça bilgisayarı kullanabiliyorum.

rüyalar konusunda da çok soru tekrarı yapılmış.
    rüya görüyorum, rüyammmda da görme engelliyim ama rüyamdaki herşeyin farkındayım. çevremdeki nesnelerin kişilerin...
    örnek olarak rüyamda arkadaşlarla ormanda koşuyoruz, arkadaş yanımda koşuyor ben bunun farkındayım ama hiç başımı çevirmeden biliyorum yanımda olduğunu, ne kadar hızlı koştuğunu falan.

düzenleme 5:
    araba yarışı oyunun ses kaydı.
    http://picosong.com/4xQq/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi odyssa -- 23 Eylül 2016; 18:18:43 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Edit : Bahsettiğim kişi mesajını silerek yanlış anlaşılmama sebep olmuş. Neyse o saygısızı blokladık zamanında bana o yeter

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BurayaNerdenÜyeOluyoruz -- 5 Aralık 2014; 23:26:51 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pandoora

Yaptığın ayıp engelliğin dalgası olmaz

dalga geçmiyorum. neden bu kadar şaşırdınız?
    http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_reader
    inceleyin isterseniz.

• Arkadaş doğru söylüyor en azından ben inandım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • koskoca teknoloji forumu. bir çok kişi dalga geçtiğimi sandı.
    sadece şunu deneyin o zaman.
    iphonesi veya herhangi bir İ cihazı olanlar ayarlar, erişilebilirlik, voiceover yolunu izlesinler.
    yada siriye: "turn on voice over" komutunu söylesinler.
    iphone gibi dokunmatik bir cihazın ekran okuyucusu olduğunu ve onla herşeyi yapabileceğinizi öğrenin.
    android cihazlarda ise. marketten talkback uygulamasına göz atabilirsiniz.
    İ cihazları kadar olmasa da kullanılabiliyor. ve gittikçe gelişiyor android bu konuda.
    sonra bilgisayardan jaws for windows uygulamasını araştırabilirsiniz.
    yada nvda.

• tmm

• Sizin gibi engelli kardeşlerimizin, duyuları altinci hisleri, normal insanlardan daha gelişmiş olduğunu söylüyorlar, sen ne düşünüyorsun bu konu hakkında?

• buradaki olay aslında duyu organlarımızın daha gelişmiş olması veya altıncı his değil.
    sadece duyu organlarımızla algıladıklarımızdan daha fazla şey çıkartıyoruz.
    yani daha fazla diğer organlarımızı kullanıyoruz.
    vücudumuzdaki çoğu şey gibi duyu organlarımız da kullandıkça gelişiyor.
    şu örnek verilebilir: kapkaranlık hiç bir şeyi göremediğiniz bir tünelde kulaklarınızla birşeyler hissetmeye çalışırsınız. yada kulaklarınızı daha çok kullanırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi odyssa -- 5 Aralık 2014; 20:57:29 >
  • Sanki bu konuyu bir kez daha açmıştınız, hatta baya tutmuştu ama sonra kaldırıldı konu. O konuyu açan siz miydiniz?
  • Allah yardimciniz olsun, ben o durumda yasayamam kafayi yerim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dalga gecmeyin beyin olarak göremiyor arkadaş

• Geçmiş olsun tedavisi oluyor mu merak ettim de ?

• Az çok görüyor musunuz yoksa tamamen mi karanlık?

• quote:

Orijinalden alıntı: odyssa

buradaki olay aslında duyu organlarımızın daha gelişmiş olması veya altıncı his değil.
    şu örnek verilebilir: kapkaranlık hiç bir şeyi göremediğiniz bir tünelde kulaklarınızla birşeyler hissetmeye çalışırsınız. yada kulaklarınızı daha çok kullanırsınız.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 5 Aralık 2014; 21:27:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Doğru-Adam

quote:

Orijinalden alıntı: Aiden.

Sanki bu konuyu bir kez daha açmıştınız, hatta baya tutmuştu ama sonra kaldırıldı konu. O konuyu açan siz miydiniz?

Bende hatirliyorum gay bi tane velet vardi laf yapmisti ne büyük nimettir gibi bisey yazmisti ne kadar gereksiz şey var aklimda

Maykıl Ceksın. Hatırlıyorum hatta çok fazla baskı gördüğü için forumdan ayrılmıştı. Ne diyelim...

Soru sormaya gelince; günlük hayatta ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz ve doğuştan mı yoksa sonradan mı görme yetinizi kaybettiniz, birde şunu soracağım, görme engelliliğin tedavisi bulunsa doğuştan göremeyenler üzerinde işe yarar mı??

• quote:

Orijinalden alıntı: odyssa

buradaki olay aslında duyu organlarımızın daha gelişmiş olması veya altıncı his değil.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 5 Aralık 2014; 21:28:53 >

• quote:

Sanki bu konuyu bir kez daha açmıştınız, hatta baya tutmuştu ama sonra kaldırıldı konu. O konuyu açan siz miydiniz?

hayır ben değildim

• quote:

Orijinalden alıntı: Pandoora

Az çok görüyor musunuz yoksa tamamen mi karanlık?

sadece ışık görebiliyorum. ve gölgeleri.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Doğru-Adam

quote:

Bende hatirliyorum gay bi tane velet vardi laf yapmisti ne büyük nimettir gibi bisey yazmisti ne kadar gereksiz şey var aklimda

Maykıl Ceksın. Hatırlıyorum hatta çok fazla baskı gördüğü için forumdan ayrılmıştı. Ne diyelim...

Soru sormaya gelince; günlük hayatta ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz ve doğuştan mı yoksa sonradan mı görme yetinizi kaybettiniz, birde şunu soracağım, görme engelliliğin tedavisi bulunsa doğuştan göremeyenler üzerinde işe yarar mı??

mesajınızı eve ulaşınca yanıtlayacağım.
    düzenleme:
    doğuştan görme engelliyim. doğuştan görmeyen biri eğer tedavisi bulunur da görürse görebilir.
    ancak ufak bi problem olur ilk başlarda.,oda şudur: mesela bir küre. ilk görmeye başladığınızda o küreyi size gösterseler küreyi görseniz de tanımlayamazsınız. önce dokunmanız lazım. yani beyninizdeki küre kavramıyla eşleşmesi lazım.
    yada birinin size onun küre olduğunu söylemesi lazım. ki sonraki hayatınızda küre gördüğünüzde onun ne olduğunu direk bilin.

günlük hayatta en çok karşılaştığımız sorunlar. aslında bir sürü şey yazılabilir bu sorunuza. ilk aklıma gelenler: yollarda görme engellilere özel olan çizgilerin üstüne birşeyler koyulması, araba parkedilmesi, çizgilerin düzgün yapılmaması, sesli ışıkları azlığı gibi sorunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi odyssa -- 5 Aralık 2014; 22:06:02 >

• şimdilik yok

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.