Şimdi Ara

gksu komutu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • internette biraz bilgi buldum ama açıkcası ingilizcemde pek olmadığı için tam anlıyamadım detaylı bir şekilde anlatabilecek veya türkçe başka biryerde anlatıldıysa ve gözümden kaçtıysa belirtebileek biri olursa sevinirim..

• Yetkili kullanıcı olarak dosya sisteminin açılmasını sağlar. Bu komut ile dosya yetkili kullanıcı olarak dosya yöneticisini açabilir ve işlerinizi daha kolayca halledebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • papummmm P kullanıcısına yanıt
    sudodan farkı ne peki ? xamppın control panelini oluşturmak için bi gedit dosyası oluşturdum verilen kodları girdimde orda gksu ile açtırılmış özellikle yükletilmiş mesela sudoyla olmazmıydı o gediti sudo ilede açabiliyorz ama ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Astraxs

sudodan farkı ne peki ? xamppın control panelini oluşturmak için bi gedit dosyası oluşturdum verilen kodları girdimde orda gksu ile açtırılmış özellikle yükletilmiş mesela sudoyla olmazmıydı o gediti sudo ilede açabiliyorz ama ?

sudo komutuyla açıyorum bu durumda. Yetkili olarak açtıysan sorun yok.
  • os_lnx kullanıcısına yanıt
    Her hangi bir sorunum yok zaten sadece gksu komutu tam olarak ne işe yarar sudodan farkı nedir bunu merak ediyorum
  • quote:

Her hangi bir sorunum yok zaten sadece gksu komutu tam olarak ne işe yarar sudodan farkı nedir bunu merak ediyorum

Benim bildiğime göre temelde aynı şey.

sudo su

komutu verirsen ondan sonra konsol da her işi yetkili olarak yaparsın. Taki exit yazana dek.

gksu komutunu ise "gk super user " şeklinde okuyabilirsin. Sadece o işi super user yetkilisi olarak yapılmış bir nevi kısayol komutu.

bir grafiksel arayüz sunuyor sadece. İstediğin kullanıcı olarak bir programı çalıştırma imkanı sunuyor.
    grafiksel arayüz derken ?
  • quote:

grafiksel arayüz derken ?

gksu komutunu açtığında bir grafiksel arayüz penceresi açılır. Sonra buradan istediğin kullanıcı adı ile istediğin programı çalıştırırsın. Mesela root kullanıcı olarak mesela "aykut" kullanıcısı olarak. Yada ne bileyim ikinci bir kullanıcı daha vardır onun ismiyle. Kullanıcı seçtikten sonra program ismi alanına çalıştıracağın programın ismini yazarsın oda açar. Ama "aykut" kullanıcı olarak işlem yaptığında yine aykut kullanıcısının yetkilerine sahip olursun daha fazlasına değil. Ama espirisi orada sistemdeki kullanıcı isimlerini görmen. Sistemin kendi oluşturdukları dahil.

İşlevi bu şekilde.

Teşekkür ederim..
  • quote:

Teşekkür ederim..

Rica ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.