Şimdi Ara

gigabyte UD7 X58 yardım !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben yeni bir sistem topladım anakartım ud7 işlemcim i7 920 ve ramlerim kingston hyperx 2000 mhz cl9. Bu sistemde çok uzun bir süredir oc ile uğraşıyorum (3haftadır) fakat hep voltajlarla kaynaklı olarak sorunlar yaşıyorum (sanırım voltajlarla kaynaklı) istediğim öle uçuk hızlar deil 3,6-3,8 gibi hızlarda çalıştırsam yeter fakat 3,6 ghz için Qpı ya 1,32 cpu ya 1,325 ve ramlerede 1,64 e kadar zorladığım halde hep sorunlar ile karşılaştım birden kilitlenmeler reset atmalar vs. gibi ama anakartımın üzerindeki ledlere göre işlemcim hiç 60 dereceyi bulmadı sıcaklık olarak. forumda bi kaç yerde çok düşük voltajlarla 4 ghz ve üzerine çıkan arkadaşlar var nasıl oluyor bir türlü anlamıyorum bende bazen windows bile açılırken kitlenip kalıyo yada reset atıyor.

Asıl sorum şu ben voltajları ram hariç hepsini auto da bıraktım, ramlere ise 1,64 verdim. İşlemcim 3,8 ghz ve ramlerim 1900 mhz 7-7-7-18 şekliinde çalışıyor ve hiç bir sıkıntım yok hiç bir problem yaşamıyorum. Fakat anakartımın üzerindeki işlemci ve nb gerilim ledleri sarı renkte yanıyor ramler ise yeşil renkte. Acaba bu ilerde bir sıkıntı yaratırmı yani ledlerin gösterdiği voltaj gerilimleri ilerde zarar verirmi anakartım ve işlemcime, yoksa bir sorun olmazmı bu şekilde çalıştırmaya devammı edeyim. Birde 3,8 için daha stabil çalışacak voltaj değerleri verirseniz çok sevinirim

• ben 920 kullanıyorum ancak bazı arkadaşlar inanamadım 1.25 v ile 4.2 kullandığını sölüor bi kaç kişinin imazasında gördüm bu değerleri :S 1.35 ve üzerisinde ancak yakalayabiliyorum
  • 1.25 ile 1.35 arasında nekadar fark olabilirki:S
  • valla dediğin gibi bazıları 1,4 voltta sözde 4,5 ghze cıkıyor hemde ht enable şeklinde nasıl olduğunu bende bilmiyorum bence blckyi 200 yap daha sonra load line calibrationı enabled yap.Bende extreme var ondan yola cıkarak söylüyorum işlemciye 1,45 volta ver ( daha az verme yoksa vdroop olacak pc hiç acılmayacak reset yada cmos yapmak zorunda kalabilirsin ) qpi/vtt voltage yerini 1,495 yap bu voltaj yüksek gelebilir ama inan daha düşük voltaj verince gene resetlicek makina ve ramlere 1,66 volt ver bu arada istersen turbo boostuda acabilirsin yani 4,2 ghzde calışmış olacak..Dene bir bakalım ben sıkıntı cıkacağını düşünmüyorum bugün arkadaşımda ud7 aldı 1 kaç güne kadar takıp deneyeeğiz işallah

• Tamam ben dediğin gibi girdim değerleri şu an için sorun yok gibi bir tek turbo boostu kapadım ama siz ud 7 alınca ve denemeler yapınca benide bilgilendirirseniz çok sevinirim fakat genede bu cpu ve nb gerilim ledleri turuncu renkte yanıyo bu bir sorun olurmu benim asıl merak ettiğim konu buu aslında bu anakartta bu arada ramler 1,64 te şu anda bir sıkıntı yok gibi ve gecikmeleri gene 7-7-7-18
  • cok fazla kırmızı yanarsa o zaman sorun turuncu sıkıntı yaratmaz bende su soğutma alim 4,5 ghze kasıcam
  • kırmızı hiç yanmıyor hatta ramlerde yeşil renkli led yanıyor. Aslında qpı voltajını biraz düşürünce ledlerin hepsi yeşil oluyo hatta nb deki led sönüyo fakat bu seferde direk stabilite sorunları başlıyor. Ama turuncu renkte ledelrin yanmasında sorun yoksa benim daha fazla uğraşmama gerek yok zaten herhangi bir stabilite sorunum yok cpu terleme testleri hariç günlük kullanımda hiç bir sıcaklık sorunumda yok zaten 3d mar vantageden skor bile aldım 4 ghz de 246xx puan verdi

Yorumun ve yardımın için çok teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: CozgurY

kırmızı hiç yanmıyor hatta ramlerde yeşil renkli led yanıyor. Aslında qpı voltajını biraz düşürünce ledlerin hepsi yeşil oluyo hatta nb deki led sönüyo fakat bu seferde direk stabilite sorunları başlıyor. Ama turuncu renkte ledelrin yanmasında sorun yoksa benim daha fazla uğraşmama gerek yok zaten herhangi bir stabilite sorunum yok cpu terleme testleri hariç günlük kullanımda hiç bir sıcaklık sorunumda yok zaten 3d mar vantageden skor bile aldım 4 ghz de 246xx puan verdi

Yorumun ve yardımın için çok teşekkürler

bende ud7 ile deneme yaparsam paylaşırım senle şimdi turbo boost kapalı denemeler yapıcam bakalım nolacak bu arada dediğim gibi qpi değerini düşük tutma sakın direk cakılıo sistem ben cok denedim ondan biliyorum extremeden önce ud4 üm vardı o da aynıydı

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.