Şimdi Ara

Gigabyte Anakartlar ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
513
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Yeni ve sağlam bir bilgisayar toplamak istiyorum, aşşağı yukarı 2000 Tl civarı ayırdım.
    Ben "Gigabyte GA-890FXA-UD7 AMD 890FX DDR3 1866(OC) Soket AM3 Anakart" anakart seçmiştim fakat bilgisayarcım bana biraz daha hesaplı olarak "GIGABYTE AMD 990XA-UD3 990X DDR3 1333 VGA GLAN 16x AM3" modelini önerdi.
    Benim sorum "GA-890FXA-UD7" mi daha iyi yoksa "990XA-UD3" mü ? Gigabyte kartlardaki bu "FXA , XA ,X ve UD3 UD5 UD7" tam olarak ne anlama geliyor? (Donanım konusuna bir kaç sene uzak kaldım )
    Gigabyte sitesinden baktığımda 890FXA olan kart AM3 sınıfına girerken 990XA AM3+ sınıfına giriyor, birde böyle bir durum var.
    Not : İşlemci olarak "AMD Bulldozer FX-8120 8-Core 3.1 GHz 16MB Black Edition AM3+" alacağım

• Bu arada "UD" kavramı ile şöyle bir şey buldum baya yardımcı oldu. Faydalanmak isteyenler için :http://www.bilgisizsayar.com/donanim/anakart/gigabyte-ga-p55a-ud7-incelemesi/
  • UD-Ultra Durable demek anakart üzerinde kullanılan komponentlerin kalitesinin belirtisi gibi birşey, msi'da da military class var mesela.

990xa kullananlar forumda bildiğim kadarıyla kartla pek sıkıntı yaşamamışlar hatta çok memnunlar.

UEFI bios yerine gigabyte'ın touchbios'unu kullanıyor anakart, mantık aynı mouse'la bios kontrolü.

890 çipsetli olanda touch bios yok mesela.

Benim tavsiyem almışken 990 çipsetli bir anakart alman yönünde.

Ayrıca usb 2.0 port sayısı +2 daha fazla 990xa'da.

Özetle bilgisayarcının önerisi çok mantıklı duruyor, hem ileriye dönük birşey almış olursun.
  • 990Xa-ud3 cok guzel guncel chipset bir karttir kesinlikle tavsiye ederim.Digeri eski chipset am3+ destegi yani fx destegi olmayan bir kart.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tatbkath

Gigabyte touch biosu fareyle değil elle kontrol içindir yani sadece dokunmatik ekranlarda desteklenir
  • 990 chipler daha ileriye dönük olacaktır.fx ile daha uyumlu çalışırlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: knnkpln

quote:

Gigabyte touch biosu fareyle değil elle kontrol içindir yani sadece dokunmatik ekranlarda desteklenir

Mouse'la da kullanılıyor diye biliyorum.

Çünkü gigabyte'ın touch bios açıklamalarında şu ibare yer alıyor;

GIGABYTE has designed Touch BIOS™ from the ground-up to make it as easy as possible to navigate. Large icons allow users to navigate with a mouse or finger on a touch enabled monitor.
  • quote:

Ordan anlaşılması gereken fare veya dokunmatik ekranları monitörle kolay kullanım için büyük ikonların olması. Uefi bios zaten fareyle kullanabiliyorsun. Büyük ikonların fare veya dokunmatik olarak kolay olduğundan bahsetmiş aslında.
  • forumda 990xa kullanıcıları klubu vardı, orayı baştan sona okumanı iyice incelemeni öneririm 990 almadan önce. Bahsettiğimiz ana kartı alanların büyük kısmında, çeşitli sorunlar meydana gelmiş durumda. Sistemin kendi kendine kilitlenmesi, reset atması, biosa girmemesi, gibi gibi çok sorun verdiğini bahsettiğim konunun ilk 1-2 sayfasını okuyunca bile anlayabiliyorsun. Sana önerim kesinlikle 890 çipset olacaktır, çünki 990 çipset ile kıyaslandığında sorunsuzdur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.