Şimdi Ara

GEOMETRİ SORU YAZMA DENEMESİ (ÇÖZÜM PAYLAŞILDI) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Gerçege yakın acılarla çizdiğiniz zaman olay bambaşka boyutlara taşınıyor. O yüzden cevabı yok bu örneğin. Geometri soruları bildiğim kadarı ile her zaman doğru acılar ile yapılır. Bu yönden bakmanızı rica edeceğim.
    GEOMETRİ SORU YAZMA DENEMESİ (ÇÖZÜM PAYLAŞILDI)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • korfirak K kullanıcısına yanıt
    hocam tabii ki öyle ama elimle çizebildiğim kadar çizdim açılar gerçeğe yakın değildir elbette. ama sizin eşit dediğiniz yerlerin eşit olabilmesi için bir paralelkenar olması gerekir. ben sadece eşitlik verdim paralellik yok. elbette hata yapmış olabilirim ama şekli böyle kabul edip çizince soru da hata olmadığını düşünüyorum

• Hocam ilk cevabı geri alıyorum evet ilk başta öyle düşündüm. Şekli öyle kabul edip soruyu çözme imkanım yok benim. Çünkü elinize cetvel açı ölçer alırsanız demek istediğimi anlayabilirsiniz. Esitlikleri kendi kafanızdan uzunluklarıni belirleyip acılarla birlestirip deneyin. 84 dediğiniz açı kaç derece çıkacak merak ediyorum. Elimde acı olcerim yok imkanimda yok. Sizden bu şekilde denemenizi rica edeceğim.
    Sağlıcakla

• 54 mü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bekareeksidörtace B kullanıcısına yanıt
    evet

• Hocam aşağıdaki görselde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Eğer eşit derseniz açınız 73.5 derecelere düşecektir.

• korfirak K kullanıcısına yanıt
    evet hocam anladım. teorikte böyle bir şekil var ama pratikte çizilemez demek istiyorsunuz sanırım. kullandığınız programın ismi nedir acaba denemek istiyorum

• Soruda herhangi bir hata yok, böyle bir senaryo çizilebiliyor, Geogebra'da çizimi:

Resim linki.

Çizilebiliyor olmasının mantığı şöyle, elimizde bir 66-66-48 ikizkenar üçgeni var, ikiz kenarlara "a", tabana "b" diyelim,

a>b.

A noktasından şekildeki gibi 84 derecelik bir açıyla çıkalım, merkezi B noktası, yarıçapı a=BC kadar olan bir çember çizelim, bu çemberle A'dan 84 derecelik açıyla çıktığımızda oluşan doğrunun kesiştiği nokta D noktası olur, BC=BD=a olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi miGma -- 15 Mayıs 2021; 17:0:21 >

• Selam hocam. Programın ismi reklam olabilir diye özelden attım size. Dediğim gibi ne tür soru hazirlarsaniz hazırlayın mutlaka ölçülere sadık olun. Çünkü geometri demek acılar bakimindan kesinlik demektir.
    Sağlıcakla.

• miGma M kullanıcısına yanıt
    evet hocam ben de geogebra ile şimdi çizmeye çalışıyordum ama geometrik çizim için ilk defa kullanınca karışık bir çizim oldu

• Hocam şimdi ben de denedim tekrardan. Kusura bakmayın. Gerçekten de çizilebilirmiş.
    Aşağıda örnekte çizim yaptım şimdi. Değerler doğru bir sıkıntı yok. Soru denemelerinde başarılar dilerim.
    Sağlıcakla.

• şehrin hatrı sayılır iki hocasına sordum ikisi de soruyu bana gönder akşam bakayım dedi
    valla çok iyi soru bence
    eğer elinizde bu tip sorular varsa bi başlık altında hepsini atabilir misiniz

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • şehrin hatrı sayılır iki hocasına sordum ikisi de soruyu bana gönder akşam bakayım dedi
    valla çok iyi soru bence
    eğer elinizde bu tip sorular varsa bi başlık altında hepsini atabilir misiniz

• afindas kullanıcısına yanıt
    soruyu kendim hazırladım. her gün ara ara uğraşıyorum ama orijinal sorular çıkarmak kolay değil. açıkçası ben de beğendim sorumu

• afindas kullanıcısına yanıt
    bu arada soruyu daha profesyonel hale getirdim bunu da gönderebilirsin hocalarına

• eyvallah hocam

• 2 yıl önce büyük bir cahillikle hazırladığım soru konuda paylaştığım çözüm de yanlış, büyük cehalet cidden. aslında soru güzel fakat pek sağlıklı değil, verilen bilgilerle istenen bilgilerin yeri değiştirildiğinde çok daha düzgün sorular çıkıyor. en azından bu versiyonu hiç tercih edilecek cinsten değil. yine de soruda eksik bilgi yok

başlıktaki sorunun çözümü:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geoexpert -- 17 Nisan 2023; 18:30:44 >

• başlıktaki çözümüm doğruymuş aslında, ispat eksik sadece

https://www.youtube.com/watch?v=cElcpgbck0k&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geoexpert -- 8 Temmuz 2023; 13:49:50 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.