Şimdi Ara

Gemide boş vaktinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
5.355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilgisayar, televizyon, internet durumu nedir? Personelle nasıl sosyalleşiyorsunuz? Anlatırsanız sevinirim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Uyuyarak. Konteynırcı veya tankerci adam boş vaktinde uyur. Uyumazsam bilgisayarımda getirdiğim dizileri izliyordum. İnternet gemide yoktu, türkiyeye geldiğimizde girebiliyordum ancak vodafonun çok cazip yurtdışı internet paketleri var. Televizyon yakın civarda çalışıyorsan çekiyor, batı akdenizde türk kanallarının eu ları çekiyor. Yemekten sonra tavla, okey, batak, her türlü turnuva düzenlenir personel arası. Ama dediğim gibi konteynır ve tankerde bunlar çok nadiren olur. Genelde ya çalışırsın ya uyursun.
  • merak ediyorum up

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 30 metrelik Özel yatta gemi adamı olarak çalışıyorum, minimum haftalık özel turlara çıkıyoruz. zaten işten sıkılmaya zaman olmuyor. Bazen yolcularla muhabbet oluyor, bazen nette takılıyorum telefondan. ama zaten pek boş vaktim olmuyor sıkılmak için, geceye kadar hiç oturmuyoruz, yolcuların uyumasıyla da bi bira çakıp kafamı koydugum gibi uyuyorum
  • kimyasal tankerde çalışıyorsan emin ol ki boş zamanın olmayacaktır. genelde sık liman yaptığın için limandan kalktıktan sonra tankları hazırlıyorsundur. limandayken zaten operasyo boyunca uyku yok. Sosyalleşme falan yalan..
  • Ben 57.000 dwt bilmeyenler için;190 metre uzunluğunda 40 metre genişliğinde uzakyol kuruyük gemilerde çalıştım.Şöyle söyleyim bize genelde 1-1 buçuk aylık seferler çıkar genelde.Bu zaman içinde sabah 8 akşam 5 güvertede rutin işlerimizi yaparız.Kalan zamanda gemide internet yoktur.Kendimden örnek vereyim gamer üst sınıf laptobum var.1.Genelde oyun oynayarak güzel vakit geçer.2. 2 Tb harici diskim var full çakılıdır.Film,dizi,müzikle veya çeşitli dökümanlar okuyarak vakit geçiririm.Tabi gemi salonunda okey,batak oynarız.Hatta bütün mürettabat multiplayer savaş,yarış oyunlar çevirdiğimiz oluyor.Ayrıca spor aletlerimiz salonumuz vardır.Yani boş vakit çok oluyor ve hızlı geçiyor.Bizi zorlayan limanlardır yük alım boşaltım işleri,geminin yanaşması çıkması her biri ayrı operasyon.Kuruyük gemileri limanlarda 2 hafta bile kalabilirler.Biz mesela amerikada 2 liman yaptık 35 gün kaldık.Bir ay boyunca vardiyamız bitince dışarıdayız turist gibi gittiğimiz ülkeleri rahat rahat gezebiliyoruz.Ne kadar limanda kalırsa gemi..Konteyner gemileri günde 2-3 liman yaptığı olur.Personeli şehirleri uzaktan izlemekle yetinir çoğu zaman.Tankerler ise daha vahim şehrin dışında istasyonlara yanaşır,ağır tonajlılar yanaşamaz bile açıklarda demirleyip yükünü boşaltır,personelleride dürbünle karayı izler.insanlarda ne güzel ülke ülke geziyosunuz diyor dimi.Herneyse özeti budur gemide kontrat bitirmek zordur anlayacağınız.Saygılar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: M_DURUKAN06

Ben 57.000 dwt bilmeyenler için;190 metre uzunluğunda 40 metre genişliğinde uzakyol kuruyük gemilerde çalıştım.Şöyle söyleyim bize genelde 1-1 buçuk aylık seferler çıkar genelde.Bu zaman içinde sabah 8 akşam 5 güvertede rutin işlerimizi yaparız.Kalan zamanda gemide internet yoktur.Kendimden örnek vereyim gamer üst sınıf laptobum var.1.Genelde oyun oynayarak güzel vakit geçer.2. 2 Tb harici diskim var full çakılıdır.Film,dizi,müzikle veya çeşitli dökümanlar okuyarak vakit geçiririm.Tabi gemi salonunda okey,batak oynarız.Hatta bütün mürettabat multiplayer savaş,yarış oyunlar çevirdiğimiz oluyor.Ayrıca spor aletlerimiz salonumuz vardır.Yani boş vakit çok oluyor ve hızlı geçiyor.Bizi zorlayan limanlardır yük alım boşaltım işleri,geminin yanaşması çıkması her biri ayrı operasyon.Kuruyük gemileri limanlarda 2 hafta bile kalabilirler.Biz mesela amerikada 2 liman yaptık 35 gün kaldık.Bir ay boyunca vardiyamız bitince dışarıdayız turist gibi gittiğimiz ülkeleri rahat rahat gezebiliyoruz.Ne kadar limanda kalırsa gemi..Konteyner gemileri günde 2-3 liman yaptığı olur.Personeli şehirleri uzaktan izlemekle yetinir çoğu zaman.Tankerler ise daha vahim şehrin dışında istasyonlara yanaşır,ağır tonajlılar yanaşamaz bile açıklarda demirleyip yükünü boşaltır,personelleride dürbünle karayı izler.insanlarda ne güzel ülke ülke geziyosunuz diyor dimi.Herneyse özeti budur gemide kontrat bitirmek zordur anlayacağınız.Saygılar

Hocam bende bu yıl DUİM okuyacağım. 1.5 aylık seferi ilk defa duyuyorum. Nerelere oluyor maaşlar aynı mı bilgi verir misiniz?

• Gemide altın kural fırsat varken yatılır
  • Ragnar Lodbrok kullanıcısına yanıt
    Yaptığımız bir seferi örnek vereyim kocaelinden amerika houston'a rulo sac götürdük.Yolumuz 32 günde bitti.Orada abd içinde de bir kaç liman yaptıktan sonra atlas okyanusunu aşağı inip,ümit burnundan hint okyanusunu tırmandık ve hindistanın kuzey doğusuna ulaştık.Bu seferimizde 48 gün sürmüştü.Yani bir buçuk aya kadar ayağınız kara yüzü görmez.Bununla beraber maaşlar konusunda,uzakyol veya yakınyol firmalara ve gemi bayrağına göre değişkendir.Maaş konusunda abartanlar var,beklentiler çok yüksek.Şirketlerle birebir iletişim kurarak öğrenebilirsiniz.Dediğim gibi değişkendir

• quote:

Orijinalden alıntı: M_DURUKAN06

Yaptığımız bir seferi örnek vereyim kocaelinden amerika houston'a rulo sac götürdük.Yolumuz 32 günde bitti.Orada abd içinde de bir kaç liman yaptıktan sonra atlas okyanusunu aşağı inip,ümit burnundan hint okyanusunu tırmandık ve hindistanın kuzey doğusuna ulaştık.Bu seferimizde 48 gün sürmüştü.Yani bir buçuk aya kadar ayağınız kara yüzü görmez.Bununla beraber maaşlar konusunda,uzakyol veya yakınyol firmalara ve gemi bayrağına göre değişkendir.Maaş konusunda abartanlar var,beklentiler çok yüksek.Şirketlerle birebir iletişim kurarak öğrenebilirsiniz.Dediğim gibi değişkendir

Okurken nelere dikkat etmem neler yapmam gerekhocam tavsiyeniz var mı
  • Okurken nelere dikkat etmen konusunda birşey diyemem çünkü ben duim okumadım,benim yeterlilik-ehliyet gemici.Yalnız mürettebatta kim ne iş yapar teknik olarak bilirim.Kaptan olacak biri okulun sonunda 1 yıl gemide staj yapar biliyorsun.Sana tavsiyem aktif çalışan bir konteyner gemisinde staj yapmandır.Böyle yaparsan işi çok daha iyi kavrarsın ve acemiliği kolay atarsın.Diğer tiplerde gemilerde ise staj dönemin güverte personelleri ile güvertede çalışarak geçecektir.

• Ragnar Lodbrok kullanıcısına yanıt
    Nerde okuyorsun

• bluejacket111 kullanıcısına yanıt
    Piri Reis

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.