Şimdi Ara

Geceleri telefonları şarjda bırakmak sağlıklı mıdır? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
5.341
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ankaland

elektrik dalgalanırsa, 380volt gibi bir voltaj pilin tüm devresini altüst edecektir. ve yüksek voltaj pile gitse patlar.. bunun örneği çok.. genelde gece telefonu şarj ediyorum.. ama bu tehlikelidir.. elektrik özellikle taşralarda çok ciddi dalgalanıyor..hnb

Merhaba mesleğim gereği elektrik hakkında biraz bilgim var. Normal 220 volt priz e 380 volt gelme ihtimali çok düşüktür. Bu ancak nötr ün kesilmesiyle meydana gelir. Ki bunun için şarj dan telefonu çekerek sadece telefonu kurtarabilirsiniz. Böyle bir durum da evinizde içinde devre kartı barındıran bütün elektrikli aletler bozulur. Örneğin klima tv buz dolabı çamaşır makinesi elektrikli şofben bilgisayar vb. Bunun önüne geçmek için voltaj koruma rölesi veya regülatör tarzı sistemler kullanmak gerekir. Aksi takdirde günün sonunda sadece telefonunuzu kurtarmış olursunuz böyle bir senaryoda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: MK Atatürk

Batarya çykarylyp takylyyor mu peki?

Evet. Xaomi redmi note 2 lerde çıkarılabilir batarya var.

• quote:

Orijinalden alıntı: wolf silver

Bence çok kötü etkiliyor. Yaklaşık 7 aydır sürekli redmi note 2 Telefonumu akşam şarja koyup sabah çıkariyorum. Eskisi gibi hiç Verim alamıyorum. Galiba batarya gitmiş.

Çok önemli bir sorum var. Bu söz ettiğiniz süre içerisinde şarjı tamamen bitirip öylemi şarja taktınız. Çoğu zaman %100 şarj bittikten sonra şarja taktıysanız gece şarja bırakmanız dan dolayı değil pilin şarjı %100 bittikten sonra şarja takmanız dan kaynaklı olma olasılığı daha yüksek.

Cep telefonu pillerini şarjı %15 düşünce şarja takmak önerilmekte. Yapıları yüzünden sürekli şarjı bitince şarja takarsanız ömrü bitmekte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Noctivagant

quote:

Orijinalden alıntı: wolf silver

Bence çok kötü etkiliyor. Yaklaşık 7 aydır sürekli redmi note 2 Telefonumu akşam şarja koyup sabah çıkariyorum. Eskisi gibi hiç Verim alamıyorum. Galiba batarya gitmiş.

Çok önemli bir sorum var. Bu söz ettiğiniz süre içerisinde şarjı tamamen bitirip öylemi şarja taktınız. Çoğu zaman %100 şarj bittikten sonra şarja taktıysanız gece şarja bırakmanız dan dolayı değil pilin şarjı %100 bittikten sonra şarja takmanız dan kaynaklı olma olasılığı daha yüksek.

Cep telefonu pillerini şarjı %15 düşünce şarja takmak önerilmekte. Yapıları yüzünden sürekli şarjı bitince şarja takarsanız ömrü bitmekte.

Hayır hocam benim için pilin yüzde kaç olup ve bunu şarja koymam etkilemiyor beni. Yani genellikle %80 altındaysa şarja takarım. Bilmiyorum alışkanlık olmuş. Bu yüzdende bataryalarimin ömrü kısa oluyor. Bende o yüzden genelde çıkarılabilir pili telefonları tercih ederim.. Xperia Z2 hariç.

• Yazıda bilimsel bir açıklama yok.

Şarj kesme ile ilgili iki seçenek mümkün;

1.)Eğer akıllı telefon şarjı batarya dolunca kesiyor olsaydı sabah uyandığımızda telefonumuzun bataryasında %100 değil %90 civarı şarj kalmış bulurduk.

2.)Eğer her %1 azalmada yeniden şarj ediyor ve telefon sabaha kadar %99-%100 aralığında defalarca şarjı açılıp kapanıyorsa bu batarya için yine bir sıkıntıdır ve üreticiler bu şekilde bir aptal şarj yöntemini uygulamazlar.

Elbette her iki seçenek de ihtimal dahilinde olmadığından "akıllı telefonlar şarj %100 olduğu zaman şarjı kesmiyorlar" sonucuna varabiliriz.

Bilimsel açıklama budur!!!

• Yazıda bilimsel bir açıklama yok.

Şarj kesme ile ilgili iki seçenek mümkün;

1.)Eğer akıllı telefon şarjı batarya dolunca kesiyor olsaydı sabah uyandığımızda telefonumuzun bataryasında %100 değil %90 civarı şarj kalmış bulurduk.

2.)Eğer her %1 azalmada yeniden şarj ediyor ve telefon sabaha kadar %99-%100 aralığında defalarca şarjı açılıp kapanıyorsa bu batarya için yine bir sıkıntıdır ve üreticiler bu şekilde bir aptal şarj yöntemini uygulamazlar.

Elbette her iki seçenek de ihtimal dahilinde olmadığından "akıllı telefonlar şarj %100 olduğu zaman şarjı kesmiyorlar" sonucuna varabiliriz.

Bilimsel açıklama budur!!!

• Peki lenovo vibe p1 deki li-po piller nolucak ?

• Bugüne kadar hic patlar veya tehlikelidir diye birsey yapmadim hep de sarjda biraktm cok şükür daha bir sey olmadı.

• Bazen Telefonu şarja takmadan yatıyorum 12-1 gibi sabah 8.30 -9 gibi kalkıyorum.yatarken 81 se kaltığımda 80 yada 79 oluyor.telefonum 6s plus,yani demek istediğim defalarca 99 a düşüp tekrar 100 olduğunu sanmıyorum olsa bile heralde en fazla 1 kere olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bırakmayın arkadaşım. Tabiki zararlı. Asla bırakmam. Dün mesela gece yarısı civarı şarjım %1 oldu. O şekilde bıraksam kapanacaktı cihaz sabaha kadar. Prize takıp da asla uyumuyorum. Şarja taktım, şöyle bir iki oyalandım. Şarj oldu mu %10, hemen çektim ve uyudum. Sabah uyandım. Baktım %9. Hemen şarja takıp normal işlerimi yaptım. Baktım %100, çektim.

Kimseye cihazı prizde takılı bırakmasını önermiyorum.

• iphone iyi şarj yapamıyo, sonra sucu başka yere atıyor
  • Leon FR kullanıcısına yanıt
    1 yildir li po pilli bir android telefon kullanıyorum her gece sarjda birakirim genelde gunluk bir kere takiyorum o da yatarken bazi gunler iki kere takıyorum batarya sagligi %97-98 ben zararli oldugunu görmedim

• quote:

Orijinalden alıntı: Leon FR

Bırakmayın arkadaşım. Tabiki zararlı. Asla bırakmam. Dün mesela gece yarısı civarı şarjım %1 oldu. O şekilde bıraksam kapanacaktı cihaz sabaha kadar. Prize takıp da asla uyumuyorum. Şarja taktım, şöyle bir iki oyalandım. Şarj oldu mu %10, hemen çektim ve uyudum. Sabah uyandım. Baktım %9. Hemen şarja takıp normal işlerimi yaptım. Baktım %100, çektim.

Kimseye cihazı prizde takılı bırakmasını önermiyorum.

Orjinal adaptor ve kablo kullandiktan sonra sorun olmaz. Ha bir de evin elektrik hatti toprakli olacak, ki olmayan yoktur sanıyorum.

Evde bir suru seyi prize takip cikiyoruz, buzdolabi,camasir makinesi, tras makinesi,hatta dis fircasi. Bir terslige sahit olmadim aimdiye kadar. Zaten orjinal kullaniyorsaniz, cihazin pili doldugunda akim kesilir otomatik olarak. Cihaz asiri yukleme yapmaz yani.

Oldu olacak her aksam buzdolabinin da fisini cekip yatin...

• Gece şarja pek bırakmıyorum.. garip hissediyorum kendimi yoksa.
  • Ofis ve büro ortamında masa başında çalışanlar istedikleri zaman şarja takabilirler.

Servis şoförü, taksici, kamyon ve tır şoförleri ve gün içinde araçlarla dolaşan bir çok insan araçlarda çakmak soketine takacakları parça ile telefonlarını şarj edebilirler..

Bunların haricinde olanlarda belki power bank kullanabilir.

Yani akşam yatarken telefonu şarja takma olayını fazla takıntı haline getirmeyin..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sabah güne %100 ifadesini görüp başlamak gibisi yok

• yıllardır tüm elektronik eşyalarımı yatmadan şarja takarım sabah olunca alırım sarj'dan
  • Elektronik aletlere güven olmaz. Akıllı telefon diyerek kesinlikle sorun teşkil etmeyeceğini söylememelisiniz. Şarj dolduktan sonra şarjı kesmek çok basit bir işlem. Bu işlemi akıllı telefonlara bağlamak yanlış, kesme özelliği ve bataryanın eski nesil olmaması yeterli. Kusursuz yapıda üretim olmaz, cihaz çalışırken türlü sorunlar olabilir

Elektrik şebekesinden doğacak sorunlar olabilir. Telefon şarjdayken gece boyunca elektrik gidip gelebilir, soket temassızlık yapıyordur aynı sorun oluşur ısınmaya yol açar. Üretim kaynaklı sorun vardır çeşitli nedenlerden dolayı aşırı ısınma ve yangın tehlikesi olabilir.

Yatmadan önce bütün fişleri çekiyorum. Doğabilecek sorunları görmezden gelirsek 10 sene öncesinin telefonlarında uzun süre şarjda bırakmanın kötü neticeleri olabiliyordu. Ne olur ne olmaz tedbir almanın iyi olacağını düşünüyorum. Çabuk yanan eşyalardan uzakta bir yerde şarj edilmeli. Yatağın altı, yatak üstünde, perde altında, halı üstünde şarjda bırakılmamalı. Normal adaptörlerden daha güçlü şarj aletleri kullanıyoruz 2 amper ve üstü bu adaptörlerde kısa devre olursa kolaylıkla yangın tehlikesiyle karşılaşabiliriz. Telefon ve batarya sağlığından önce kendi sağlığınızı düşünün.

Bunların haricinde yan sanayi adaptörler kullanılıyor, orijinal sandığımız aletlerde yan sanayi olabilir. Telefonun akıllı olması işe yaramayacaktır.

• Her aksam gece sarja takıp sabah alıyorum bence herşeyin bası orjinal adaptör ve kablo olmasıdır orjinal olduktan sonra sıkıntı olucağını düşünmüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Mmertkk

Her aksam gece sarja takıp sabah alıyorum bence herşeyin bası orjinal adaptör ve kablo olmasıdır orjinal olduktan sonra sıkıntı olucağını düşünmüyorum

Aynı fikirdeyim,orjinal ürün kullanınca cidden rahat ediyor insan
    Senelerdir iphone ve ipadimi akşamdan sabaha kadar şarja takılı bırakırım.Çok şükür bir sıkıntı olmadı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.