Şimdi Ara

Gaming Laptop Aşırı Isınma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
1.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Yaklaşık 3 ay önce Excalibur G770 model bir oyun bilgisayarı satın aldım. Özellikleri GTX 1650, İ5 10300, 16 gb ram, 240 gb ssd. Fiyatına göre gerçekten çok iyi özelliklere sahip diye düşünerek 6500 TL'ye aldım. Son zamanlarda orta ayarlarda Valorant gibi sistem dostu bir oyun oynarken küçük donmalar ani fps düşüşleri fark ettim ve kendi uygulamasından sıcaklık değerlerine baktığımda CPU nun 96 derecelere çıktığını fark ettim. Böyle yeni ve iyi bir sisteme göre normal olmadığını düşünüyorum. Gerçekten uzun süre biriktirdiğim parayla aldım bu bilgisayarı ve uzun ömürlü olmasını istiyordum. Ancak bu değerler çok canımı sıktı gerçekten. Daha önce bir kez fandan traktör sesi gibi bir ses çıktığı için serivse yolladım. O sorunu çözdüler. Çok ısındığını da söylemiştim servise ama değerleri normal dediler. CSGO'da denedim full ayarlarda 85 derece GPU 95 derece CPU oldu yarım saat bile olmadan. Bunun sebebi nedir ? Soğutucu aldım ama 1 derece bile soğutmayınca iade ettim. Tekrardan servise mi yollamalıyım ? Veya düzeltilmesi gereken bir ayar mı var ? Teşekkürler. Aynı mesajı atıyorum 3 seferdir doğru olmadığının farkındayım ama cevap gelmiyor.

• Aslında ekran kartı ısınması normaldir ve işlemci gibi 90 derecelerde pek sıkıntı çıkarmaz ki zaten laptoplar ısı olarak masaüstülerden gerideler çünkü soğutma için pek fazla alan yok kasadaki kadar o yüzden çok ısınır ve yer kısıtlı olduğundan masaüstü olanlar gibi bakır veya alüminyum bloktan çok fazla kullanamazlar ekran kartının sadece yarısı alüminyum soğutucudan oluşuyor buda soğutmada bir artı alüminyum ısıyı depolama özelliği var bakırın ise ısıyı iletmesi özelliği

Ve ayrı olarak söyleyeyim fanların ne kadar büyük olursa okadar az ses ve çok soğutma performansı alırsın eğer sıkıntı yaratır diye düşünüyorsan internette kasanın fan deliklerinin olduğu kısıma soğutucu fan takviyesi yapılabiliyor

Ben 2 3 sene önce laptopun içi artık toz yuvasına döndüğünden çok ısınıyordu başlangıçta içini açmadan altına buz koyarak sorunu çözdüm ama bir süre sonra ekranın kalibresi bozuldu veya oyun sıkıntı çıkarttı ikisinden biri bilgisayar kafayı yedi sonrada pek kullanmadım bilgisayarı zaten

Kısaca laptopların asıl avantajı fazla yer kaplamaması ama bu avantaj soğutma kısmında çok büyüyük dezavantaja dönüşür buda ısı sorunu olarak ortaya çıkar

Laptop üreticileri ısıyı çözmek için genelde 2 tür önlem alırlar 1.si Bu olmazsa olmaz işlemciyi oc kilidi olması işlemci oc yapıldığında daha fazla ısınır 2.si işlemci veya ekran kartı masaüstü modellerine göre daha az enerji tüketir ve hızları azaltılır buda ısınmasını azaltmak için ama performansı çok düşüreceğinden pek fazla elleyemiyorlar onun yerine işlemci veya ekran kartı üretimi özelleştirilip daha yüksek sıcaklıklarda dayanabilme oranını arttırır

Örneğin masaüstü bilgisayarda işlemci 90 derece çok anormal bir sıcaklıkken laptoplarda bu değer biraz daha alışıldık değerdir ekran kartı masaüstülerde 100 dereceye kaar ulaşması tehlikeli iken laptoplarda tehlikesi daha azdır çünkü malzemelerin ısınma payını düşünerek sağlam üretiyorlar

İnşallah anlaşılmıştır biraz uzun oldu sanırım😉

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.