Şimdi Ara

===> GALAXY S için 2.3.3 (Gingerbread) güncellemesi (ODIN) <===

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
2
Favori
14.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aşağıda anlatılanlar telefona aşina olmayı gerektirmektedir
    ve bazı konuların bilindiği varsayılarak aktarılmıştır.

Eğer ilk defa güncelleme yapacaksanız veya telefonu yeni aldıysanız
    lütfen öncelikle diğer ana konu ve yardım başlıklarından yardım aldıktan sonra
    altta anlatılan şeyleri denemeye başlayınız.

Sık sorulan sorular

Nasıl yazılım yüklerim?
    Temelde iki tip yazılım yükleme yolu var. KIES ve ODIN programlarıyla

KIES ile mi ODIN ile mi yükleme yapılmalı?
    KIES, Samsung'un kendi programı ve yazılımı doğrudan Samsung sunucusundan indirip telefona atmaya yarıyor ve internet hızınıza göre de yükleme süresi değişkenlik gösterebiliyor.

ODIN ise önceden bilgisayarınıza indirdiğiniz yazılım dosyasını kendiniz seçip yükletmek için kullanılıyor. Ve işlem çok daha çabuk yapılıyor. Tercih size kalmış.

Bu yollarla güncelleme yaparsam garanti gider mi?
    Bunun için sık sorulan sorular konusunu okuyunuz:http://forum.donanimhaber.com/m_45360131/tm.htm

Son çıkan sürüm hangisi?
    Şu an için JVB kod adıyla 2.3.3 Gingerbread sürümü.

İçerisinde Türkçe menü ve Swype var mı?
    Hayır

!!! ACİL DURUMLAR !!!

Telefonum Samsung logosunda takıldı açılmıyor, ara ara titreme yapıyor, ne yapmalıyım?
    Geçmiş olsun nurtopu gibi bir brick'iniz olmuş :) Ama panik yok. Telefonunuzun 3 tuşu çalışıyorsa ODIN ile kurulum kısmını okuyunuz.
    (3 tuş nedir, brick nedir gibi sorularınız varsa müracaata başvurunuz:http://forum.donanimhaber.com/m_45360131/tm.htm )

Telefon hiç açılmıyor ACİL YARDIM!
    Geçmiş olsun. Telefonu Download moduna getirip yeniden yazılım yüklemesi yapmanız gerekecek. Ancak telefon açılmadığı için download moduna girebilmek adına internette sahibinden veya GG gibi sitelerde bu işi gören aparatlar da satılıyor. Download i9000 gibi aratın çıkacaktır. Bunu satın alıp telefonunuza takın ve Download moduna o şekilde girin. Şöyle bir şey:

Veya garantiniz devam ediyorsa servise de gönderebilirsiniz.

Yüklemeden önce dikkat edilecekler

1- Eğer telefondaki eski sürüm üzerine modifiye yapıp Lag Fix vb. gibi şeyler yaptıysanız bunları kaldırmanız gerek.

2- Lagfix kaldırmadan yaparsanız telefonunuz kilitlenir. Açmak için yeniden ODIN ile kurulum yapmak durumunda kalırsınız.

3- Hatırlatma amacıyla, telefon rehberiniz, SMS'ler gibi şeyleri de yine yedekleyin. KIES üzerinden import/export işlemiyle oldukça basit. Size bir dosya halinde kaydediyor. Yeni yazılım yükleyince bu dosyayı yine KIES üzerinden çağırıp hemen telefona atabilirsiniz böylece.

Ardından yapacaklarınız ise şöyle;

quote:

Orijinalden alıntı: chatin_62

1.
    Menü
    Ayarlar
    SD kart ve telefon saklama alanı
    Dahili SD kart
    SD kartı biçimlendir.

2.
    Menü
    Ayarlar
    Gizlilik
    Fabrika ayarlarına sıfırla

3.
    Recovery Mod'a gir
    Eğer <3e>recovery ise önce Format internal sd-card daha sonra aşağıdakiler
    Wipe cache partition
    Wipe data/factory reset

4- Lütfen dikkatlice okuyun ve bu adımları sırasıyla uygulayın....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi igtx -- 16 Nisan 2011; 15:38:30 >

• Odin programını download etmek için: Odin3 v1.3

ODIN ile yazılım güncellerken...

ODIN ile güncelleme yaparken 2 noktaya dikkat etmek gerekiyor.

İndirdiğiniz sıkıştırılmış yazılım güncelleme dosyası tek bir dosyadan oluşabilir
    veya zip dosyası içerisinde 3 farklı dosya çıkabilir.

Tek bir .tar doyası ise: Alttaki resimde olduğu gibi sadece PDA butonuna bu tek dosyayı göstereceksiniz. Sol üstte de 2. (Auto Reboot) ve 3. seçenekler (F. reset Time) seçili kalacak. Diğer ayarlara dokunmayın.

Üç farklı dosya ise: Alttaki resimde olduğu gibi PDA butonundan PDA dosyası, Phone butonundan Modem dosyası, CSC butonundan da CSC dosyası seçilecek. Ekstra olarak diğerlerinin yanında bu sefer sol üstte 1. seçenek (re-partition) olan da seçili kalacak. Bunların yanında re-partition için size tavsiye edilen PIT dosyasını da resimde gösterilen yere koymalısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi igtx -- 23 Nisan 2011; 1:14:45 >

• Bootloader içerenler: (bu sürümler download moda girişi bozmuyor)

XWJVB NEE : Download (155.6 MB)

XWJVB XEE : Download (155.7 MB)

XWJVA LUX : Download (144.3 MB)

XXJVK : Download (146.72 MB)

Bootloader olmayanlar:

XWJVB NEE : Download (155.4 MB)

XWJVB XEE : Download (155.4 MB)

XWJVA LUX : Download (144 MB)

XXJVK : Download (146.5 MB)

Hangi sürümde neler var ?

quote:

****************************************************************************
    Gingerbread 2.3.3: XWJVB
    PDA: XWJVB
    MODEM: XXJVK
    CSC: NEEJV3 veya XEEJV3 diye iki farklı sürüm var (NEE ve XEE arasındaki tek fark CSC kodu)

Çıkış tarihi: 8 Nisan 2011

Diller:
    UK English
    US English
    Bulgarian
    Hrvatski
    Dansk
    Nederlands
    Francais
    Deutsch
    Korean
    Norsk
    Romana
    Srpski
    Slovenscina
    Svenska

quote:

Gingerbread 2.3.3: XWJVA
    PDA: XWJVA
    CSC: LUXJV2

Çıkış tarihi: 4 Nisan 2011

Diller:
    UK English
    US English
    Cestina
    Nederlands
    Francais
    Deutsch
    Greek
    Magyar
    Italiano
    Korean
    Polski
    Portugues Europeu
    Slovencina
    Espanol
    Turkce

quote:

Gingerbread 2.3.3: XXJVK
    PDA: XXJVK
    CSC: OXAJVK (MultiCSC: CPW, DBT, KOR, XEO, XEU)

Çıkış tarihi: 20 Mart 2011

Diller:
    UK English
    US English
    Nederlands
    Francais
    Deutsch
    Italiano
    Korean
    Polski
    Portugues Europeu
    Espanol
    Turkce

Nasıl yüklerim?

quote:

Pit ve re-partition gerektirmeyen kurulum:

1- PC'nizde Odin'i çalıştırın
    2- İndirmiş olduğunuz dosyaları Odin'deki butonlardan şu şekilde yerleştirin:

PDA = PDA
    PHONE = PHONE
    CSC = CSC

Doğru yere doğru şeyleri koyduğunuza emin olun

3- Telefonu Download moduna alın ve bilgisayara bağlayın.
    4- Odin telefonu gördüğünde sol üstte sarı zemin yanacaktır.
    5- Start butonuna basın ve yükleyin.

quote:

Pit ve re-partition ile kurulum:

1- PC'nizde Odin'i çalıştırın
    2- İndirmiş olduğunuz dosyaları Odin'deki butonlardan şu şekilde yerleştirin:

xxx.pit = PIT (Re-partition seçeneğinin işaretli olduğuna dikkat edin!!!)
    PDA = PDA
    PHONE = PHONE
    CSC = CSC

3- Telefonu Download moduna alın ve bilgisayara bağlayın.
    4- Odin telefonu gördüğünde sol üstte sarı zemin yanacaktır.
    5- Start butonuna basın ve yükleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi igtx -- 23 Nisan 2011; 1:27:44 >

• teşekkürler.
  • Merhaba arkadaşlar meraklısı için birkaç bilgi vermek isterim...

Öncelikle JVB yeni bir ROM değil, JVK ile aynı, zaten Baseband olarak JVK geliyor. Yani JVK kullanıyorsanız bu ROM'u kurmanıza denemenize gerek bile yok. Neden böyle bir ROM çıkmış derseniz de JVB İskandinav sürümüdür zaten içerisinde Türkçe klavye dahi yoktur. Özetle JVK'nın başka bir bölge için derlenmiş versiyonu diyebiliriz.

Tek iç rahatlatan yanı sızıntı (leaked) değil Samsung Kies üzerinden dağıtılmış resmi bir ROM olmasıdır.

ROOT olayına gelince, arkadaşımız bu konuda yardımcı olmak istemiş fakat JVK için olan CF-ROOT bilgisini vermiş.
    Oysa ki XDA'da JVB için derlenmiş CF-ROOT Kernel'ini bulabilirsiniz.
    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108

Bu arada telefon hiç açılmıyor, 3 buton da çalışmıyor gibi durumlar için paylaştığı USB bir aparat var. Boşu boşuna ona para vermeyin derim tek bir direnç ile kendi elinizle yapabileceğiniz çok çok basit bir düzenekten ibaret. Nasıl yapılacağını öğrenmek çok kolay Google'da galaxy s jig ya da jit (bazıları öyle isimlendirmiş) aratırsanız rahatlıkla bulursunuz...

Son olarak Türkçe menü var mı sorusuna arkadaşımız Hayır demiş... JVB'de Türkçe menü vardır arkadaşlar. Ayrıca JVB'nin iki parti sürümü vardır XEE ve NEE Türkiye'de telefonlar NEE'dir, CSC'si XEE olan bir sürüm yüklerseniz, herşeyi başa alıp NEE yüklemek zorunda kalırsınız :)

• peki o zaman bu stabil surumde ne yapmamiz gerekiyor turkce icin tam olarak soylermisiniz eve gitmeden yuklemek istiyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: fearfactory

peki o zaman bu stabil surumde ne yapmamiz gerekiyor turkce icin tam olarak soylermisiniz eve gitmeden yuklemek istiyorum...

JVK baseband'li iki sürüm var, biri JVK diğeri JVB.
    JVB olan resmi sürüm ama İskandinav ülkeleri için, Türkiye'nin dahil olduğu bir bölge için değil yani. Eğer Türkçe klavye problem değil diyorsanız JVB yükleyebilirsiniz (şahsen SMS gönderirken Türkçe karakterler karşı tarafa -aslında- gitmediği için benim için önemli değil). Türkçe klavye önemli ise de JVK yükleyin tabii. JVB gibi Kies'den dağıtıldığını hiç duymadım ama ilk çıktığından beri JVK kullandım hiç bir sorun da yaşamadım.
  • Bu arada NEE ve XEE CSC'li olarak da yükledim Türkçe klavye yok, boşuna zaman harcamayın diye uyarayım dedim :)

Şimdi de SBL'li bir JVB derlemesini JVK CSC ile yüklemeyi deneyeceğim...
    Özetle son stabil sürüm olan JVB'de önceki sürüm JVK'nın bölge verilerini yükleyeceğim... isterseniz acele etmeyin sonuçlarını yazarım...
  • Tamamdır... :)

JVB'yi Türkçe klavye ile kullanmanın yolu şöyle.

http://s553.hotfile.com/get/ef657d4c66af9d336f7dfcc37e980d73cfef0954/4da9dc05/1/809bd85fef29d4e8/0/2629219/GT_I9000_XWJVB_XXJVK_NEEJV3_Sbl.exe
    adresinden SBL'li JVB'yi indiriyoruz

http://download1187.mediafire.com/2a05krssj5kg/q9byas2gd2loj5s/I9000_CSC_OXA_JVK.ZIP
    adresinden JVK'nın içerisinde Türkçe klavye bulunan CSC'sini indiriyoruz.

ODIN'de günleme yaparken, CSC olarak I9000_CSC_OXA_JVK'yı gösteriyoruz, hepsi bu :), Denendi Çalışıyor :)

Not: SBL yani Secondary Boot Loader mevzularıyla canınız yanmışsa çok bulaşmayın ilk yazılarda bulunan normal sürümleri deneyin derim...

Ben her 3 dosyalı kurulumda mutlaka PIT gösterip (512), Bootloader Update'i işaretliyorum.

Bazıları bunun gereksiz olduğunu söyleyebilir, sebebi var elbette ki ama soran yoksa uzun uzun anlatmaya gerek yok.. :)

Son olarak telefona zarar gelirse benden günah gider... sadece bilginiz olsun diye yazdım!

• bu orjinal surum jvk mi ben turkce kullanmak istiyorum o zaman hangisini yuklemem lazim ve linkini verirseniz sevinirim...
  • quote:

bu orjinal surum jvk mi ben turkce kullanmak istiyorum o zaman hangisini yuklemem lazim ve linkini verirseniz sevinirim...

Hemen bir üstteki başlıkta yazdığım gibi yüklerseniz, JVB derlemesinde Türkçe klavye kullanabilirsiniz diye özetleyebilirim...

Kafanız karıştıysa ROM'lar alfabetik sırayla çıkıyor aslında JVK'nın JVB'den yeni olması söz konusu ama stabil olarak yayınlanmış değil... keyfinize kalmış..
  • simdi biz ne yapalim...son karar lutfen js8 den gecmeye deger mi...
  • quote:

simdi biz ne yapalim...son karar lutfen js8 den gecmeye deger mi...

Orası kesin...

ama JVK ile JVB arasında seçim yapmak sana kalmış... ben şuan yukarıda anlattığım gibi Türkçe klavyeli JVB kurdum
  • ok o zaman ben aksama yukleyeyimde turkce menu olacak degil mi bu...
  • Evet... yukarıda anlattığım gibi CSC dosyasını ayrıca indirip gösterirsen Türkçe klavye de olacak...

Kafan karışmasın diye özetleyeyim.
    Yukarıdaki linklerden iki ayrı paket indiriceksin
    Bunlardan biri tam JVB paketi içinde PDA, CSC, MODEM dosyaları var... ama bu şekilde kurarsan Türkçe klavye kullanamazsın.
    ODIN'de güncelleme yaparken, CSC olarak ikinci dosyadaki JVK'nın CSC'sini göster böylece Türkçe klavye de yüklemiş olursun...
    Diğer detayların hepsi var zaten yukarıda...

Sıkıntı yaşarsan yaz, buralarda olursam yazarım.
  • ustad sbl li jvb dosya likinde problem var düzeltimisin...
  • Ben tıklayınca indiriyor, hala sorun var mı? (biraz geç kaldım ama :)
  • kiesten yapan varmı ? avrupaya geçip

kies konusunu bulamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emilyo

Merhaba arkadaşlar meraklısı için birkaç bilgi vermek isterim...

Öncelikle JVB yeni bir ROM değil, JVK ile aynı, zaten Baseband olarak JVK geliyor. Yani JVK kullanıyorsanız bu ROM'u kurmanıza denemenize gerek bile yok. Neden böyle bir ROM çıkmış derseniz de JVB İskandinav sürümüdür zaten içerisinde Türkçe klavye dahi yoktur. Özetle JVK'nın başka bir bölge için derlenmiş versiyonu diyebiliriz.

Tek iç rahatlatan yanı sızıntı (leaked) değil Samsung Kies üzerinden dağıtılmış resmi bir ROM olmasıdır.

ROOT olayına gelince, arkadaşımız bu konuda yardımcı olmak istemiş fakat JVK için olan CF-ROOT bilgisini vermiş.
    Oysa ki XDA'da JVB için derlenmiş CF-ROOT Kernel'ini bulabilirsiniz.
    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108

Bu arada telefon hiç açılmıyor, 3 buton da çalışmıyor gibi durumlar için paylaştığı USB bir aparat var. Boşu boşuna ona para vermeyin derim tek bir direnç ile kendi elinizle yapabileceğiniz çok çok basit bir düzenekten ibaret. Nasıl yapılacağını öğrenmek çok kolay Google'da galaxy s jig ya da jit (bazıları öyle isimlendirmiş) aratırsanız rahatlıkla bulursunuz...

Son olarak Türkçe menü var mı sorusuna arkadaşımız Hayır demiş... JVB'de Türkçe menü vardır arkadaşlar. Ayrıca JVB'nin iki parti sürümü vardır XEE ve NEE Türkiye'de telefonlar NEE'dir, CSC'si XEE olan bir sürüm yüklerseniz, herşeyi başa alıp NEE yüklemek zorunda kalırsınız :)

Emilyo bundan sonraki konuları sen açarsan sevinirim.

• Resmi rom ise turkce neden yok
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.