Şimdi Ara

Full Stack Developer

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
1.058
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aranızda full stack olan var mı ? Eğer var ise, kendinizi nasıl geliştirdiniz, neden full stack olmaya karar verdiğiniz ? Kullandığınız diller ve teknolojiler nedir ? Gelecek full stack'te mi ?

• Evet ben varım. Full stack proje yapabiliyorum. Neden full stack olmaya karar verdim. Çünkü kontrolün bende olmasını seviyorum. Baştan sona kadar tek başıma proje geliştirmeyi, kimseye bağlı olmamayı seviyorum.

Kullandığım diller ve teknolojilere gelirsek. Bilgisayarıma xampp kurdum ve atom editörü ile kodlamaya başladım. Html, css, javascript, jquery ve bootstrap ile frontend programlamayı öğrendim. Arkaplanda ise php ile başladım ancak saf php ile hiç proje yapmadım. Çünkü MVC ile tanıştım ve Laravel framework'ü üzerinde ustalaştım. Şu an tek başıma yapamayacağım proje yok. Bir blog sitesi, forum sitesi, haber sitesi, eticaret sitesi. Herşeyi yapabilirim. Şu an bir yazılım eğitim sitesi projesi yapıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Iqtam I kullanıcısına yanıt
    Mesajınız için öncelikle teşekkür ederim. Freelance iş yapıyor musunuz ? Yapıyorsanız freelance iş bulmanız zor oluyor mu ? asp.net mvc hakkında bilginiz var mıdır ? Udemy'den kurs aldım komple uygulamalı web geliştirme diye. Bitirnce Front-end (HTML, CSS, Javascript,Bootstrap, JQuery) & Back-end (Asp .Net MVC) öğreteceğini söylüyor. Nasıldır sizce ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: axlrose.

Mesajınız için öncelikle teşekkür ederim. Freelance iş yapıyor musunuz ? Yapıyorsanız freelance iş bulmanız zor oluyor mu ? asp.net mvc hakkında bilginiz var mıdır ? Udemy'den kurs aldım komple uygulamalı web geliştirme diye. Bitirnce Front-end (HTML, CSS, Javascript,Bootstrap, JQuery) & Back-end (Asp .Net MVC) öğreteceğini söylüyor. Nasıldır sizce ?
    Free Lance yapmadım. Piyasasını bilmiyorum.

Asp. Net olayına gelince, Laravel'le mantık aynı. MVC mantığı ile programlama yaparsın. Ancak piyasaları farklıdır. Php Laravel tabanlı bir projenin server barındırma maliyetleri daha düşüktür. Asp. Net MVC pahalıdır. Fakat tanıdığım bir programcı, piyasaya asp. Net MVC ile e ticaret projeleri yapıyor. Bazı iş ilanlarında asp. Net MVC bilen eleman aranıyor.

Piyasayı iyi takip etmek lazım. Asp mi Php mi tartışması uzun yıllardır süren bir tartışma. Ama full stack olmak için MVC şart.

• Full stack dev. dim şimdi Frontend dev. İn. Gelecek ne full stack de ne de değil. Firmalara kalsa all in one olsun isterler ancak gerçek şu ki derinlemesine bilgin olmayınca biliyor olmak pek bir işe yaramıyor. Bence uzmanlasin. Gerçekten iyi firmalar uzman kişileri tercih edecektir. Ben nasıl fullstack oldum. Kendi yazılım firmam vardı. Bulaşık da dahil herşeyi biz cozmeliydik ve öğrendik. 2009 dan beri c# ile web geliştirme yaptıktan sonra çalıştığım şirkette bir proje angular ihtiyaç duyuyordu. Bir yıl kadar op proje de hem backend hem Frontend kodladim. Yani böyle oluyor kariyer bir su gibi akarken kendi yolunu çiziyor. Şimdi ki firmam da tam zamanlı angular yazıyorum. Bence yatırım yapacaksan platform bagimsiz teknolojilere yatırım yap. Örneğin clean code kitabını oku. Code complete oku. Yazılım mimarisi üzerine oku dene. Bunlar her zaman her dilde ihtiyacın olacak kavramlar. Derinlemesine git ogren.

• quote:

Orijinalden alıntı: axlrose.

Bu saatten sonra jquery ogrenme. Onun yapıp vanilla js in yapamadığı hiç bir şey kalmadi. Zamanında iyiydi ancak şu an tüm projeler jquery den arindiriliyor. Es6 ile JavaScript kullanarak sorunlarını çözmeyi öğrenmen daha yararli

• quote:

Orijinalden alıntı: Iqtam

Free Lance yapmadım. Piyasasını bilmiyorum.

Asp. Net olayına gelince, Laravel'le mantık aynı. MVC mantığı ile programlama yaparsın. Ancak piyasaları farklıdır. Php Laravel tabanlı bir projenin server barındırma maliyetleri daha düşüktür. Asp. Net MVC pahalıdır. Fakat tanıdığım bir programcı, piyasaya asp. Net MVC ile e ticaret projeleri yapıyor. Bazı iş ilanlarında asp. Net MVC bilen eleman aranıyor.

Piyasayı iyi takip etmek lazım. Asp mi Php mi tartışması uzun yıllardır süren bir tartışma. Ama full stack olmak için MVC şart.

Alıntıları Göster
    Artık server maliyetleri aynı. ASP.net core ile artık linux da çalıştıyor. Shared hosting olarak PHP hala avantajli ama ayda 1 avro ya Aruba cloud da vps olduğu düşünülürse bence hosting farki artık gozardi edilebilir.

ASP.net vs php tartışması da bitmez. Fb vs gs gibidir.

Freelance da fikir sahibi olmak için armut.com r10.net ve freelancer.com incele kadara sen var. Mesele iş ilaniysa oyuna nodejs de dahil olur java da ve çarşı karışır.

• mahoni_38 kullanıcısına yanıt
    Son zamanlarda Angular 'dan cok Vue.js cok duyulmaya başlandı, o konuda ne diyorsun? Not: Javascript ile 2'si ticari olmak üzere 4 uygulama yazdım. Angular.js 'i yakından inceledim fakat Angular ile tek satır dahi kod yazmadım, aynı sekilde Vue.js'i da inceledim fakat onunla hiç kod yazmadım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Son zamanlarda Angular 'dan cok Vue.js cok duyulmaya başlandı, o konuda ne diyorsun? Not: Javascript ile 2'si ticari olmak üzere 4 uygulama yazdım. Angular.js 'i yakından inceledim fakat Angular ile tek satır dahi kod yazmadım, aynı sekilde Vue.js'i da inceledim fakat onunla hiç kod yazmadım.
    Vue öğrenmesi kolay Basit ve temiz bir yapısı var. Angular All in One ancak öğrenme eğrisi dik. React da cok güzel. Bence herhangi birini bilmek yeterli. Hangisini seçerseniz seçin pişman etmez.
    React da vue de sadece kütüphane. Angular (2+) framework. Angular js (1.x) bence en güzeliydi ancak performans sorunu var diye biliyorum.

https://medium.com/@TechMagic/reactjs-vs-angular5-vs-vue-js-what-to-choose-in-2018-b91e028fa91d

Böyle sonsuz yazı var. Benim tercihim söyle oluyor. Proje baştan sona spa olacaksa Angular. Projenin bazı kısımları komplex componentlere ihtiyac duyuyorsa vue tercih ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mahoni_38

Vue öğrenmesi kolay Basit ve temiz bir yapısı var. Angular All in One ancak öğrenme eğrisi dik. React da cok güzel. Bence herhangi birini bilmek yeterli. Hangisini seçerseniz seçin pişman etmez.
    React da vue de sadece kütüphane. Angular (2+) framework. Angular js (1.x) bence en güzeliydi ancak performans sorunu var diye biliyorum.

https://medium.com/@TechMagic/reactjs-vs-angular5-vs-vue-js-what-to-choose-in-2018-b91e028fa91d

Böyle sonsuz yazı var. Benim tercihim söyle oluyor. Proje baştan sona spa olacaksa Angular. Projenin bazı kısımları komplex componentlere ihtiyac duyuyorsa vue tercih ediyorum.

Alıntıları Göster
    Üstad benim merak ettiğim, sizi angular kullanmaya iten sebep neydi? Yani diğer kütüphanelerde ya da frameworklerde neyi bulamadınız da angular kullanmaya karar verdiniz? MVC için mi, directive'ler için mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Iqtam

Üstad benim merak ettiğim, sizi angular kullanmaya iten sebep neydi? Yani diğer kütüphanelerde ya da frameworklerde neyi bulamadınız da angular kullanmaya karar verdiniz? MVC için mi, directive'ler için mi?

Alıntıları Göster
    Çalıştığım projede şu an router yapısı olmaksızın iç içe n tane componentlerden bir yapımız var ve 1 yıldır üzerinde çalışılıyor 6 frontend developeriz ve bu sayı 14 olması planlanıyor. Tam bir backend projesi kadar büyük bir frontend projesinden bahsediyoruz ki burada angularin sağladığı builtin Typesafety, builtin gelen moduler yapı. angular bu iş için biçilmiş kaftan yapıyor. Ancak aynı şirkete başka ilişkili bir projemizde de react kullanıyoruz.
    React veya vue ile de modüler calısabilir veya Typesafety kod yazabilirdik ancak builtin olmadıüı için developerinların kolaya kaçması mümkün. Bu yüzden angular tercih edildi.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.