Şimdi Ara

format atma hatası lütfen okuyarak yorumlayın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.465
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    öncelikle konunun yeri burası değilse özür diliyorum ancak en uygun burayı buldum
    sıkıntım şu dapron pl5c model laptopum düştü kaldırdım herhangi bi yerinde fiziksel arıza kırık çizik v.s oluşmadı power tuşuna bastığımda DİSK OKUMA HATASI DİYOR VE CTRL+ALT+DELETE istiyor burdan ileri geçmiyor makina işletim sistemim xp

DENEDİKLERİM
    ram yerlerini değiştirdim olmadı
    ram değiştirdim olmadı
    hdd de değiştirdim olmadı
    dvd sürücüsünü değiştirdim olmadı
    kullandığım cd değiştirdim olmadı
    windows 7 denedim olmadı
    farklı farklı xp cd lerinden de sonuç alamadım

SONUÇ

WİNDOWS7 kurarken ilk madde %0 dayken ......dll dosyası hatası diyor ilerlemiyor (bilerek .... yazdım her seferinde başka bi dosya adı veriyor)

WİNDOWSXP de ise formatı başlatıyorum diski bölüp parçalıorum bişimlendiriyor dosyaları kopyalıyor %100 olduktan sonra yeniden başlıyor buraya kadar herşey normal ama yeniden başladıktan sonra DİSK OKUMA HATASI DİYOR VE CTRL+ALT+DELETE uyarısı geliyor gene sanki hiç işlem yapmamış gibi

not : değiştirdiğim hdd ikinci el ancak başka bir makinada format atılabiliyor ona

• HDD ve OPTIK surucunuzun kablolarini degistirdiniz mi?
  • Muhtemel sebebi bios ayar hatası. Ayak üstü yanlış okumadıysam.

Şimdi sen boot kaynağı olarak CD yi seçiyorsun ve oradan kurulum yapıyor. Ama kurulumdan sonra CD ye gerek kalmıyor. Kurulum bitince boot aygıtını bios tan HDD olarak seçeceksin.

Benim aklıma ilk olasılık bu geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: axiadam

HDD ve OPTIK surucunuzun kablolarini degistirdiniz mi?

hayır dediştirmedim çünkü laptopta kablo yok direk giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

Muhtemel sebebi bios ayar hatası. Ayak üstü yanlış okumadıysam.

Şimdi sen boot kaynağı olarak CD yi seçiyorsun ve oradan kurulum yapıyor. Ama kurulumdan sonra CD ye gerek kalmıyor. Kurulum bitince boot aygıtını bios tan HDD olarak seçeceksin.

tamam bunu bi deneyeyim bide şunu söyleyeyim başka bir laptoptan çalışır durumdaki söktüğüm hdd yi getirdim bu laptopa taktım ve sistem normal bir şekilde çalıştı herşey normal driverlerinide kurdum ancak sıfır bır vindows kurulumu olsun diye format atmak istediğimde cd den ön yük.... tuşa basın dediğinde tuşa basıyorum ve imleç yanıp sönüyor o ekranda kalıyor bu sefer
  • quote:

Orijinalden alıntı: poc

quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

Muhtemel sebebi bios ayar hatası. Ayak üstü yanlış okumadıysam.

tamam bunu bi deneyeyim bide şunu söyleyeyim başka bir laptoptan çalışır durumdaki söktüğüm hdd yi getirdim bu laptopa taktım ve sistem normal bir şekilde çalıştı herşey normal driverlerinide kurdum ancak sıfır bır vindows kurulumu olsun diye format atmak istediğimde cd den ön yük.... tuşa basın dediğinde tuşa basıyorum ve imleç yanıp sönüyor o ekranda kalıyor bu sefer

Bios ile alakalı.

Mesela eski gigabyte anakartımda formatta normal her şey kendi kendine işliyor.

Ama mesela bu MSI anakartımda. Yeniden başlatma yapınca tekrar hop formata giriyor.

Bios lar arasındaki fark şu.

Gigabyte ta : Sisteme bir başlangıç aygıtı ( Boot Media da diyebiliriz. Bu içinde Win7 olan bir USB bellek te olabilir bir CD ya da DVD de. ) taktığında Sabit disk te kurulu bir işletim sistemi var ise. Ve taktığın başlangıç cihazındaki sürüm aynı ya da daha eski ise diret HDD den başlatıyor.

Ama misalen Win8 CD si taksan hemen kuruluma geçer.

Gigabyte bunu akıllı bir sistem olsun diye yapmış.

MSI da ise : Başlangıç aygıtı taktığında ister kurulu olsun ister olmasın. Direkt kuruluma geçiyor. MSI ın da bundaki amacı kolaylık. Yani düşünsene sisteme virüs girdi. E işletim sistemi kurulu.

CD ya da USB taksan hop sistem gene açılacak. Bios a girip ayar yapman gerekir. E bu da bilinçsiz bir kullanıcı için zor. Bios falan kafayı yedirir kimisine. Oysa arkadaşına katılımsız kurulum diskini verirsin ve şunu dersin; "Bu CD / USB yi tak. Yeniden başlatınca çıkar. Gerisine karışma. "

Yani ikisi de farklı açıdan bakmış.

Tabi bu bios sürümlerine göre değişiyor. Ve tabiki sebepler benim açımdan sunuldu. Yani firma neden yaptı bilemem. Belki de patent vb bir durum vardır.

Ve tabi burada basitçe marka örneği verdim. Her bios aynı olacak diye bir şey yok.

Yeniden başlatınca dediğim gibi CD yi çıkart öyle dene.

• KUSURA BAKMAYIN ŞEHİR DIŞINDAYDIM VE CEVAP YAZAMADM
    DigitalWorld İLGİNE ÇOK TEŞEKÜRLER SORUNUMU HALLETTİM
    KENDİ HDD Sİ BOZUK DİĞER PC NİN HDD Sİ DE CAN ÇEKİŞİYORUMUŞ SAĞLAM OLARAK DÜŞÜNDÜĞÜM SIFIR BİR HDD İLE ŞANSIMI DENEMEK İSTEDİM ve sonuç verdi şimdi çalışıyor sorunsuz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.