Şimdi Ara

Focus TDCI CVT şanzıman sorunu yaşayan var mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
121
Cevap
3
Favori
79.860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: cardinal636

quote:

Orjinalden alıntı: ^Biotech^

gecmis olsun. benim de cok yakin arkadasim ve akrabamda tcdi var focus ve cmax. onlarda da benzer sorunlar olduydu 0 km almis olmalarina ragmen. her aracin ne yazikki iyi ve kotu yanlari oluyor yolda birakmamasi kaydiyla katlanmak gerekiyor bazi durumlarda. onca para verince insan daha iyi bir sorunsuzluk bekliyor dogrusu.

2007 öncesi üretim turbo hortumlu tdci focus veya c-maxlerde problemler olabiliyor ama daha çok CVT şanzımanlı focus ve c-maxlerde problemler meydana gelmiş ne yazıkki..

Selamlar,

2005 temmuz ayına kadar üretilen tüm c-maxların turbo borularında sorun vardı, sadece burasıda değil, bu tarihten sonraki üretimlerde bir çok parçada değişiklik yapıldı,
    Ben garantiden 8000 ytl nin üstünde parça değiştirdim.
    Benim ; tüm turbo boruları, çatlama ve revizyonlusu çıktığı için,komple turbonun kendisi, vakum arızasından, intercooler, montaj hatasından, maf sensörü(2 yad 3 kez) , yağlanmadan, motor üst kapak havalandırma borusu , maf yağlanmasını azaltan revizyonlusu çıktığı için , egr valfi (4 kez egr hatası vermesi motoru devir korumaya alması), ikinci nesil daha fazla kurum boşluklu olanı, enjektör borusu ve oringleri yakıt ve kompresyon kaçağından, ön sol aks rulmanı , uğultu yapmasında, ön diskler eğilmesinden, ön iki far komple su buharını tahliye edememesinden, 5. kapı kiliti komple bozulmasından, yakıt depo şamandırası, yanlış gösterimden, 5. kapı silecek oringleri içeri su sızdırmasından, bunlar aklıma gelen önemli olanlar, daha ufak basit şeyleri hatırlamıyorum.Trim sorunları (tıkırtı ve diğer sesleri) hiç belirtmek istemiyorum. Bu konuda gerçekten toyota, honda, golf, astra, verso, zafira, tuoran, hatta scenic daha başarılılar.
    Daha önce 1999 ghia sıfır almış 5 sene 130000 km kullanmıştım, onda da küçük şeyler oldu ama bu kadarı çok fazla. Gerçi şu an bu sorunların hepsi yapılmış durumdalar ama halen bir arıza ile ilgili problem yaşıyoruz.

Anlayacağınız, sadece cvt şanzımanlı araçlarda problem diye bir şey yok, bakmayın çoğu kullanıcı titiz davranmıyor, yoksa ilk çıkan c-max lerin nerdeyse çoğunda bu sorunlar var ve servis bültenleri ile değişimlerin yapılması muhtemelen bildirilmiştir. Hatta ben bir ikisini bulmuştum, avrupada bir çok c-max servise davet edilirken TR bu yapılmadı neden , zira garantiyi Otosan kendi veriyor ve müşteri uyarmazsa, serviste bariz bir şey mesela turbo hortumunun yırtılması gibi görmezse değişiklik gerçekleşmiyor.
    Sanki tüm kullanıcılar uzman olacaklar gibi bir zorunluluk var.
    Kia da bazı modellerinde tek kullanıcıya ömür boyu garanti uygulaması yapıyor, honda 6 sene , global pazarda ford focus ile başlağı süreçte iyi bir yer edindi, özellikle diesel furyasında TR de 1.6 tdci motorla piyasada bir seneyi aşkın tek oldu ,sonuçta bu satış başarılarınınde etkisiyle bana göre özellikle TR de kısaca şımardılar diye düşünüyorum. Yoksa bu kadar sorun ve otosanın vurdum duymazlığı aslında çokda kabul edilir bir durum değil. Bu cvt olayındaki yaklaşımları tam bir anlaşılmazlık, beyana bak arıza sayısı kabul edilir düzeye ulaşmadı, kaç tane cvt satmışlar ve kaç taneside sorun çıkmış, illaki %10 %15 gibi şikayet mi olması lazım, 10000 araçta 1 tane bile çıksa bu incelenip tamamı için kontrol edilmeli, sonuçta can taşıyor bu arçlar bu kadar ucuzmu anlayamıyorum.
    Valla hiç unutmam abimin 1993 Saab 9000CS vardı , 10 sene kullandı, adamlar tam 6 yada 7 senesinde yazı gönderip gösterge panelinde üretimden kaynaklı olabilecek bir sorun için serviste ücretsiz değişim yapılmasını yazılı olarak göndermişlerdi. Sorunda kaza riski falan yaratacak bir sorun değildi.
    Tabi ki ben burda ford dan ziyade otosana kızıyorum, ford Tr dışında avrupada çok daha hassas.
    Bana göre böyle dünya devi firmalar burda temsilcilikle falan değil direkt kendi gelmeli, kendi yapılanmasını kurmalı.

• Merhaba arkadaşlar, bende de 2006 Focus TDCI CVT var.
    Şu anda 55.000 km geçti

Geçen yıl şehirlerarası yolda 120 km/h ile köpeğe çarptıktan sonra araç epey bir dağıldı.Allah korudu bizi ama araç 3 hafta kadar serviste kaldı.
    O zamana kadar hiç bir problem yaşamamıştım ve memnundum.
    Kazadan sonra bir kere turbo hortumu ile ilgili problem yaşadım, serviste değişti.
    Diğer taraftan da ara sıra ses gelmeye başladı araçtan.

Sanırım biraz şanslıyım kazaya rağmen arabada fazla problem yaşamıyorum. Hem spor moduna geçip 109 PS keyfini sürüyorum, hem de trafikte yorulmuyorum.Tasarruftan bahsetmeyi de isterdim ama böyle giderse dizel=benzin olacak gibi...

Benim önerim yeni Focusun kasasına sport ve de hafif agresif bir tasarımla beraber, Mondeo'da kullanılan 2.0L TDCI / AT koysalar güzel olur. Hem Focus'ta Dizel otomatik devam etmiş olur hem de güçlü sayılabilecek spor bir araç seçeneği gelmiş olur...
    (Benim aklıma gelen buna benzer tek otomobil Alfa Romeo 159 1.9 JTD Qtronic.)

• Selamlar;

Yeni a4 2.0 diesel 220 hp çıkacak, bmv de ki 2.0 diesel 177 hp olmuştu.Alfa halen 150 hp lerde dolaşıyor.Alfanın 1.9 diesel biraz yavaş kalır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Erdm24

quote:

Orjinalden alıntı: cardinal636

öyle hemen üstüne para verip yenisini falan almak zor işler bizim ülkemizde,kolay olmuyor bu ekonomik şartlarda..hem ford satıyorsa arkasında durmalı..

Valla bende olsa sorunlu olduğunu bile bile kullanmam.Çünkü şanzımana 19 bin ytl istemişler.15 bin aracın üstüne versen son çıkan Titanium Tdci C-Max rahatlıkla alırsın...
    Ayrıca araç resmen ewrim geçirmiş.Heryeri deri.Komple cam tavan.Ses sistemi ve Mercekli farları...Dehşet araç yapmışlar.Napar ne eder o aracı almaya bakardım.Göz göre görede sorunlu araca binilmezki

19 bin ytl mi? o ne ya oyle...

• Öyle valla
    Otomatik vites şanzımanı için 19 bin ytl istiyorlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: hax

Merhaba arkadaşlar, bende de 2006 Focus TDCI CVT var.
    Şu anda 55.000 km geçti

Geçen yıl şehirlerarası yolda 120 km/h ile köpeğe çarptıktan sonra araç epey bir dağıldı.Allah korudu bizi ama araç 3 hafta kadar serviste kaldı.
    O zamana kadar hiç bir problem yaşamamıştım ve memnundum.
    Kazadan sonra bir kere turbo hortumu ile ilgili problem yaşadım, serviste değişti.
    Diğer taraftan da ara sıra ses gelmeye başladı araçtan.

Sanırım biraz şanslıyım kazaya rağmen arabada fazla problem yaşamıyorum. Hem spor moduna geçip 109 PS keyfini sürüyorum, hem de trafikte yorulmuyorum.Tasarruftan bahsetmeyi de isterdim ama böyle giderse dizel=benzin olacak gibi...

Benim önerim yeni Focusun kasasına sport ve de hafif agresif bir tasarımla beraber, Mondeo'da kullanılan 2.0L TDCI / AT koysalar güzel olur. Hem Focus'ta Dizel otomatik devam etmiş olur hem de güçlü sayılabilecek spor bir araç seçeneği gelmiş olur...
    (Benim aklıma gelen buna benzer tek otomobil Alfa Romeo 159 1.9 JTD Qtronic.)

focusta çift kavramlaı dizel otomatik var zaten...2,0 hemde..ama türkiyeye gelirmi bilemem :D

• quote:

Öyle valla

Selamlar,

Orj. Sandık fiyatı 14000 ytl diydi, 5000 ytlde işçilik mi yoksa az bulunur olunca değeri mi artmış, bu nasıl bir fyat.
  • quote:

Orjinalden alıntı: maxfocus

quote:

Öyle valla

Selamlar,

Orj. Sandık fiyatı 14000 ytl diydi, 5000 ytlde işçilik mi yoksa az bulunur olunca değeri mi artmış, bu nasıl bir fyat.

valla burdan bir arkdaşın başına gelmişti,bende ordan hatırlıyorum bu 19 bin ytl hikayesini..aracının garantisi de bitmişti,cvt şanzımanın değiştirilmesi için 19 bin ytl istemiş ford yetkili servisi,o arkdaşımızda burada bi topik açarak üzüntülerini dile getirmişti..tabi bu fiyatlarla ford a desem kimse ayıplamaz beni burda heralde..saygılarımla..

• Aynen öyleydi 19 bin ytl...Bunun üzerine servisteyken bir sorayım dedim işçilikle felan 20 bini bulur bu otomatik vites dedi
  • quote:

Aynen öyleydi 19 bin ytl...Bunun üzerine servisteyken bir sorayım dedim işçilikle felan 20 bini bulur bu otomatik vites dedi

Selamlar,

Bu paraya sıfır araba alırsın. Tamir masrafı aracın % kaçını aşınca pert oluyordu. Pert ettirmek daha mantıklı.
  • Auto bildin 100000km jazz cvt test aracınında şanzımanı bozulmuş ve 55000km de garantiden değiştirmişler yani cvt=problem ondaki torksa 118mn.
  • Honca Civic'te kullanıyor ama bir problem yok ???
  • Hayır Honda Civiclerde CVT yok, klasik Tork konvertörlü 5 ileri vitesli otomatik şanzıman var. Ama Jazz ve City modellerinde CVT şanzıman var.
  • Valla Honda Civic Hybrid testini izlerken Cvt şanzımanlı otomatik vitesten bahsediyordu...Elektrikli motor olduğu için vitesleri farklı galiba
  • quote:

Valla Honda Civic Hybrid testini izlerken Cvt şanzımanlı otomatik vitesten bahsediyordu...Elektrikli motor olduğu için vitesleri farklı galiba

vtec'ler CVT değil....5 İleri otomatik var
  • quote:

Valla Honda Civic Hybrid testini izlerken Cvt şanzımanlı otomatik vitesten bahsediyordu...Elektrikli motor olduğu için vitesleri farklı galiba

Sen de haklısın. Civiclerde CVT yok ama Hybrid modellerde var. Baştan Hybrid demediğin için yok demiştim.
    Evet Hybridler CVT viteslidir.
  • Bu Hybrid motor hakkında Gebze - Tübitak'ta baya bir bilgi edindim...Orada bi tane Doblo bir tanede Transit vardı...İksinide Elektirikli Motor takmışlardı...Kalkışlarda , Yokuş İnerken , Sabit ve Uzun Yolda elektrik motor diğer durumlarda ise normal motor kullanıyorlarmış...Ancak Transitin ve Doblonun bagaj hacminin yarısı gitmişti...Ve sorunsuz çalışıyordu...Yakında resimlerini atarım...Türk Milleti olarak böyle çalışmalar bizi gururlandırıyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: vuralkan

Sen de haklısın. Civiclerde CVT yok ama Hybrid modellerde var. Baştan Hybrid demediğin için yok demiştim.
    Evet Hybridler CVT viteslidir.

Uyardığın için teşekkürler
  • Selamlar
    Türkiye de ki belkide en son tdci cvt focus(2007 subat) aracı sahibi olarak,acıkcası herhangi bir sorun bugune kadar yaşamadım.Bu sorun yaşarım manasına gelmiyor tabi ki ama en azından belirtisi olurdu.Demek ki sans birazda.Ancak bende aklımda baska planlarım olmasa bu yazılanlardan dolayı.Focus umu satıp mondeo tdci a/t hemen alırdım:)
    Öte yandan Ford unda yakında çift kvramalı bir otomatik sisteme gececeğini bildiğim için bekleme taraftarıyım.Şimdilik değiştirmeyi planlamıyorum.Ancak bmw yada mercedes alabilecek bir potansiyelim olmadıgı için,kişisel gorusum ford dan baska da araç asla almam:)
  • @zeyden: vuralkan size civic tavsiye etmişti galiba??? hızınızı alamayıp 2009 accorda terfi etmişsiniz.
    kazasız-belasız kullanmak nasip olur inşallah...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.