Şimdi Ara

Fizikten Çözemediğim Sorular(Fem Beyaz Kapaklıdan)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
1.051
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  Fizikten Çözemediğim Sorular(Fem Beyaz Kapaklıdan)

fotograflardan bir tanesi kasnak sorusunun şıklarıdır.
    Cevaplar:taşırma sorusunun cevabı 2d,ipli kaldırma sorusunun cevabı 3/4,menteşeli kaldırma sorusunun cevabı 1/3,hortumlu sorunun cevabı Pk>Pl ve Vl>Vk,balonlu basınç sorusunun cevabı v artar t değişmez,kasnak sorusunun cevabı k nın tur sayısı 1 p'nin yer değiştirmesi 6pir(yani c şıkkı),araba sorusunun cevabı 10,birim sorusunun cevabı birimsiz,makara sorusunun cevabı T1 azalır T2 azalır.
    biraz fazla oldu ama ortalamanın biraz üzerinde sorular çözerseniz sadece ben değil herkes faydalanır.Şimdiden Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rodeotr -- 15 Şubat 2013; 15:38:59 >

Bu soru için; kaba m kütleli cisim atılınca ssitemin dengeye gelmesi için kaptan m/2 kütleli su taşmış olması gerekiyor. kapta kalan m/2 kütle ise kapta ağırlaşmaya neden olur. Kapta ağırlaşma olduğundan G>Fk olur. Cisim dibe batar.

Cisim dibe battığından cismin hacmi kadar suyun taştığını anlamış oluruz. O halde;

Vtaşan = V cisim

Vc = (m/2/2d olur. Cismin yoğunluğu ise m/[(m/2)/d] = 2d olur.

Bu soru için;

Fk(K cismi) = Gk - T

Fk(L cismi) = Gl - T

Toplam Ağırlaşma Miktarı = Gk + Gl - 2T = Fk(K cismi) + Fk(L cismi)

Fk(K cismi) = Vbatan*dsıvı = 2Vd
    Fk(L cismi) = Vbatan*dsıvı = 3Vd

5Vd = 50
    Vd = 10

Fk(K cismi) = 20N
    Fk(L cismi) = 30N

Gk = Fk(K cismi) + T
    Gk = 20 + 10 = 30

Gl = Fk(L cismi) + T
    Gl = 30 + 10 = 40

Gk/Gl = 3/4 olarak bulunur.
  • @volcanology;teşekkürler hocam ikisininde çözümünü anladım.
  • Makara sorusunda denge durumunda T2 ip gerilmesi M yükünün kütlesi ve Zemine bağlı ipteki gerilmenin toplamına eşittir. İp kopunca sistem saat yönünün tersinde harekete geçer. Bu esnada T2 ipini sadece M yükü gerer. T1 ipi içinse denge durumunda ipi K yükü gererken. İp kopup sistem harekete geçince T1 ipindeki gerilme K - (L+M) sonucunun kütlesi gerer. Sonuç olarak iplerdeki gerilme azalır.
  • Yukarı
  • quote:

Orijinalden alıntı: rodeotr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abc1905 -- 25 Şubat 2013; 12:37:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: abc1905

quote:

Makara Sorusu

Birim Sorusu

Basınç Sorusu

Pistonlu Kap ----> Cevabın tam tersini buldum başka çözüm bulamadım yine de koyayım dedim belki şıkta hata vardır diye...

hocam sagolasın.pistonlu soruda bende senin gibi düşündüm ama cevap v artar t değişmez.basınç sabit oldugundan v nin değişmemesi lazım halbuki.
    bir de hortumlu soruda borunun ucu dar oldugundan basın azdır demişsin.bunun tam tersi olması gerekmiyor mu?yani daralan yerde basınç fazla genişleyen yerde basınç az.

• quote:

hocam sagolasın.pistonlu soruda bende senin gibi düşündüm ama cevap v artar t değişmez.basınç sabit oldugundan v nin değişmemesi lazım halbuki.
    bir de hortumlu soruda borunun ucu dar oldugundan basın azdır demişsin.bunun tam tersi olması gerekmiyor mu?yani daralan yerde basınç fazla genişleyen yerde basınç az.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abc1905 -- 25 Şubat 2013; 12:36:37 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.