Şimdi Ara

Fan Kontrolcü Önerisi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
1
Favori
10.976
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

Hocam sürücüleri kaldırıp tekrar kurmayı deneyin isterseniz. Sürekli 2000 RPM üzerinde dönmesi tuhaf bir durum çünkü yeni tüm kartlar hızını ayarlıyor. Olmazsa Asus GPU Tweak ya da MSI Afterburner gibi bir programla fan hızını ayarlamayı deneyin. Asus GPU Tweak programında hızı dinamik ayarlama var mı bilmiyorum ama MSI Afterburner yazılımında vardı "şu sıcaklıkta, fan şu hızda dönsün" şeklinde ayarlama. MSI yazdığına bakmayın. Ekran kartı fark etmiyor. Ben bu programla Asus kartımın fan hızında değişim yapmıştım.

gpu tweak yüklü bende, ama zaten ekran kartı fanından kaynaklı değil sanırım. diğer konuya yazmıştım, ekran kartımın fanı %29 da ve 1100 rpm de gözüküyor, bu hız mantıken ses yapmaz herhalde..
    teşekkürler

• cagriyil C kullanıcısına yanıt
    Siz ekran kartı yazınca ekran kartından bahsettiğinizi düşündüm bir an. 1100 RPM pek gürültü yapmaz. Ama 2000 epey gürültülü olabilir. Fanları tek tek durdurarak, deneme yanılma ile bulabilirsiniz gürültücüyü. :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasan07-36 -- 25 Aralık 2013; 23:26:11 >
  • Fan kontrolcünün güç kablosu kopmuş lehim yapmam gerek üşendim, yeni fan kontrolcü de gelecek diye. işlemci fanı 4 pin sadece diğerleri 3 pin. Ana karta bağladım. İşlemci hariç hepsi son sürat çalışıyor bilgisayarın başında 10 dakikadan fazla durulmuyor. Eşim diyo noldu bilgisayara kullananlar için fan kontrolcü olmadan olmuyormuş onu anladım. Elinin altında olacak kontrol öyle yok bios ayarı yok program ayarıymış boşver.
  • Hocam bence pek üşenmeye gerek yok ama siz bilirsiniz. 5 dakikada lehimlersiniz bana kalırsa. Hatta kopma kablo üzerindeyse lehim şart değil. Kablonun uçlarını açıp burlayarak birleştirip bantlasanız da yeter. :)
  • Hasan07-36 kullanıcısına yanıt
    Dayanamadım zaten dün akşam yaptım dünya varmış.
  • S.a dostlar onetreehill arkadaşıma özelden yazdım ama başka fikirlerinde olan arkadaşlarımızı da dinleyeyim ben işin içinden çıkamadım bende zm-mfc3 kontrolcü var ve 2 tane de corsair af140 fan ben bırakın 2 sini tek kanala bağlamayı tek kanala bile bağlayınca fan birden hızlı çalışıp sonra yavaşlıyor ve duruyor sonra tekrar tavan yapıyor ve kontrolcü rpm gösteremiyor daha önce 2tane 14cm arkada viperda da aynısını yaptı tek kanala 2sini bağlamıştım ama sonra 2tane noctua yı bağladığımda sorunsuz çalıştı bu durum nedir anlamış değilim sıkıntı nedir bi el atında Vurduralım şu fanları ...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • butterflv kullanıcısına yanıt
    Hocam düşündüğümde aklıma şunlar geliyor:

1) Fan kontrolcünüz arızalı olabilir. Garantisi varsa servise gönderebilirsiniz. Özellikle Fan RPM'i göstermemesi bu konuda şüphelendiriyor.

2) Fan kontrolcüler ilk başta fanlara maksimum seviyede gerilim vererek en yüksek hızda çalışmasını sağlar. Bir kaç saniye sonra gerilimi ayarlanan hızı sağlayacak duruma indirir. Bunun sebebi fana ilk hızı vermektir. İlk başta ayarlanan gerilimi vermeye başlasa ayarlanan gerilim fanı döndürmeye yetmeyebilir. Çünkü durmakta olan bir fanı döndürmek için gereken enerji, dönen bir fanın dönmeye devam etmesi için gereken enerjiden daha fazladır. Eğer siz fanları çok düşük bir hıza ayarlarsanız ve bu hız için verilen enerji sürtünme kuvvetini yenmeye yetmezse şu durum gerçekleşir: Önce fana başlangıç için maksimum enerji verilir. Fan dönmeye başlar. Daha sonra enerji ayarlanan miktara inince sürtünme baskın gelir ve fan durur. Fanın durduğunu gören fan kontrolcü, fana yine maksimum enerjiyi verip döndürür. Ancak sonra tekrar ayarlanan enerjiyi verince fan durur. Bu böyle gider durur.

Ancak çoğu fan kontrolcü bildiğim kadarıyla fan durunca ötmeye başlar. Sizinki ötmüyorsa 2. durum olmayabilir. Öncelikle fan hızını biraz daha yüksek ayarlamaya çalışın. Benim 14 cm Akasa Viper fanlar şu an 900 RPM hızla çalışıyor. Durma sorunu yok ve ses de yok. Ama fan kontrolcüler konusunda çok tecrübem yok. Onetreehill hocam o konuda uzman. Kullandığım tek fan kontrolcü Scythe Kaze Master II olduğu için diğer fan kontrolcülerinin karakteristiğini internette okuduklarım haricinde bilmiyorum.

• Anladım dostum ona sordum ama cevap gelmedi bi konu açacaz olmazsa söylediklerinden şunu yanlış yapmış olabilirim fanı düşük rpm de bıraktıysam eğer fan dediğin döngüye girmiş olabilir eve gidince bir bakayım akşam teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi butterflv -- 25 Mayıs 2014; 13:16:17 >
  • Km Pro nasıl bu arada favorilerm arasında oda

• akasa nın 5 li fan kontrolü sağlayan kablosu bu işin bence en ucuz ve performanslı çözümü işlemci fanımla birlikte 5 fanı anakartın programından istediğim gibi yönetiyorum tek eksiği 5 fanla sınırlı olması ki bende 6. fanı psu çıkışıyla bağladın öyle çözdüm sorunu
  • Merhaba arkadaşlar konuyu en baştan alarak okudum epey ayrıntı öğrendim denilebilir aslında fakat yine de desteğe ihtiyacım olacak gibi; Bilgisi olan arkadaşlardan her türlü yardım -bilgi ve fikirlere açığım.

Kullandığım kasa üzerindeki fanlar;
    Yan Kapak 200mm
    Alt ızgara 120mm 2 adet
    Arka egsoz 120mm 2 adet
    Ön panel hdd slotu önü 140mm

Bu fanlar mevcut hem bu fanları kontrol edebilecek hem de kendi modifiye ettiğim(uydurduğum gpu soğutucu fanlarımı 3 adet 80mm)

Kontrol edebilmemi sağlayacak bir kontrolcüye ihtiyacım var(aslında epey de acilinden günümüz yaz sıcakları nedeniyle). Kaç slotlu ve slot başına kaç watt güç vermesi gereken bir ürün almalıyım?
    Mümkünse direkt ürün önerisi çok iyi olur.

Şimdiden çok teşekkürler
  • Yönetebiliyorum derken anakarttan fanlara ayrı ayrı değerler verebiliyormusunuz.Yoksa hepsine tek bir değer mi atıyorsunuz.
  • Hayir toplu halde kontrol edebilirsin

• Phobya Touch 6 Controller - Single Bay 5,25" - black su fan kontrolcüyü önermissiniz bu fan kontrolcüyü nereden nasıl temin edebilirim teşekkürler .
  • Sebastian Insane kullanıcısına yanıt
    Ebay, Amazon gibi sitelerden temin edebilirsiniz. Genellikle İngiltere menşei siteler Türkiye'ye sorunsuz gönderim yapabiliyor. Şu İngiltere menşei sitede var mesela ama gönderiyorlar mı bilmiyorum:

http://www.aquatuning.co.uk/water-cooling/monitoring/controllers/14814/phobya-touch-6-controller-single-bay-5-25-black

Sonu co.uk olan sitelere bakabilirsiniz.
  • quote:

Ebay, Amazon gibi sitelerden temin edebilirsiniz. Genellikle İngiltere menşei siteler Türkiye'ye sorunsuz gönderim yapabiliyor. Şu İngiltere menşei sitede var mesela ama gönderiyorlar mı bilmiyorum:

http://www.aquatuning.co.uk/water-cooling/monitoring/controllers/14814/phobya-touch-6-controller-single-bay-5-25-black

Sonu co.uk olan sitelere bakabilirsiniz.

tamam hasan kardeşim teşekkrüler yok zaten tr de adam gibi fan kontrolcü 2 akasa 14 cm fan yettti gürültüsünden durulmuyor suan :(

• Sebastian Insane kullanıcısına yanıt
    Lamptron direkt sitesinden iritbata geçip Pay-Pal ödemesi ile alabiliyorsun, fatura bedelinü düşük gösteriyorlar ayrıca kargo bedeli çok daha uygun sıkıntı yaşamıyorsun eline ulaşmasında. Müşteriler ile ilgililer 1 sene garantisi var ve garanti süresi içerisinde ki sıkıntılarda ürün değişimi yapıyorlar. Lamptron FC5V3 aldım, 0-10V arasında artış hızlı olduğu için ayar yapmak zor oluyordu, birebir değişim yaptılar.
  • @[darkness13]

Lamptron'un sistemi güzelmiş hocam. Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ürünlerine girip baktım, bayağı sağlam görünüyor. :)

@Sebastian Insane

Maalesef dediğiniz gibi ülkemizde fazla seçenek yok hocam. Mesela ben hem pratik hem de işlevsel bir şey arıyordum. Piyasada 4'lü, 6'lı ayar tekerleğini döndürerek ayarlanan kontrolcüler vardı. Bunlar ayar yapmak için pratikti ama bana fan hızlarını ve bilgisayar sıcaklıklarını gösteren bir ürün lazımdı. Öyle olanları da ayarlamak pratik değildi.

OneTreehill hocamın önerisinden yola çıkarak Scythe Kaze Master II ürününü aldımwww.quietpc.com adresinden. Hem fan hızlarını görebiliyorum hem de kolayca ayar yapabiliyorum. Ayar tekerlerinin ürünün içine girerek görüntüyü bozmayacak duruma getirilebilmesi de ayrı güzel. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: [darkness13]

Lamptron direkt sitesinden iritbata geçip Pay-Pal ödemesi ile alabiliyorsun, fatura bedelinü düşük gösteriyorlar ayrıca kargo bedeli çok daha uygun sıkıntı yaşamıyorsun eline ulaşmasında. Müşteriler ile ilgililer 1 sene garantisi var ve garanti süresi içerisinde ki sıkıntılarda ürün değişimi yapıyorlar. Lamptron FC5V3 aldım, 0-10V arasında artış hızlı olduğu için ayar yapmak zor oluyordu, birebir değişim yaptılar.

6 tane fan kontrol etsem bana yeter gördüğüm kadariyla sizin aldıgınız 6 fan kontrol edebiliyor peki memnunmusunuz , onethreehill hocamızın dediği gibi voltaj düşürünce felan titreme yapıyormu fanlar , ben daha önce fan kontrolcu kullanmadım ve bu cihazı öğrenmek ve durumumu ayarlayınca almak ıstıyorum suan saglık problemleri oldugu icin pc ye önem veremiyorum sadece bilgi sahibi olmak istiyorum , sizin kullandıgınız ürün nekadara geldi ve site size güvenli sekilde gönderim yaptımı önemli olan o benim icin saygılar.

• quote:

@[darkness13]

Lamptron'un sistemi güzelmiş hocam. Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ürünlerine girip baktım, bayağı sağlam görünüyor. :)

@Sebastian Insane

Maalesef dediğiniz gibi ülkemizde fazla seçenek yok hocam. Mesela ben hem pratik hem de işlevsel bir şey arıyordum. Piyasada 4'lü, 6'lı ayar tekerleğini döndürerek ayarlanan kontrolcüler vardı. Bunlar ayar yapmak için pratikti ama bana fan hızlarını ve bilgisayar sıcaklıklarını gösteren bir ürün lazımdı. Öyle olanları da ayarlamak pratik değildi.

OneTreehill hocamın önerisinden yola çıkarak Scythe Kaze Master II ürününü aldımwww.quietpc.com adresinden. Hem fan hızlarını görebiliyorum hem de kolayca ayar yapabiliyorum. Ayar tekerlerinin ürünün içine girerek görüntüyü bozmayacak duruma getirilebilmesi de ayrı güzel. :)

hasan kardeşim merhaba öncelikle verdiğin bilgiler için sağol , hemşerim senin fan kontrolcu sanirim 4 tane fanı kontrol ediyor doğrumudur , ben yurtdısından daha once hic ürün almadım ve bu ilk olacak sanirim . oda fan kontrolcu olacak ilk yurtdışı alışverişi bana önemli olan ödemeyi yaptığımda ürünün sorunsuz ve sağlam gelmesi ve güvenilir bir site olması cünkü evde 1 kredi kartı kullanıyoruz ve oda bizim halada başımı biraz ağrıtıyor alışveriş yapacagımızda acıkcası :)

bana 6 fan kontrol edebileceğim bir fan kontrolcu gerekli aynen paylaştıgınız fan kontrolculer kozmetik olarak güzel görünmekte ama , asil önemli olan işlevsel olarak durumu daha önemlidir benim icin teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sebastian Insane -- 27 Ekim 2014; 15:42:41 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.