Şimdi Ara

Fahiş PlayStation Store Fiyatlarına Hayır! [Türkiye için indirimli oyunlar KALDIRILDI!] (156. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.464
Cevap
77
Favori
437.029
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1079 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 154155156157158
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Keşke herkes bu şekilde davransa ortada ne mustafa kalır ne onun yancıları

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almanya’da asgari ücret 1.498 Euro.
    RDR2 çıkış fiyatı 70 euro
    Oyunun asgari ücrete oranı 0,05 (yüzde BEŞ)

İngiltere asgari ücret 1.253 sterlin (25 yaş üstü)
    RDR2 çıkış fiyatı 60 sterlin

ABD asgari ücret 1.160 USD
    RDR2 çıkış fiyatı 60 USD

Türkiyede asgari ücret 1.603 TL
    RDR2 çıkış fiyatı 470 TL
    Oyunun asgari ücrete oranı 0,30 (yüzde OTUZ)

Bazı arkadaşlar simdi satın alma gücünden falan bahsedip itiraz edebilirler gerekirse onuda açıklarım adamların satın alma güçleride bizden kat kat fazla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakan_44 -- 6 Kasım 2018; 12:55:5 >
  • özgür kirazcıdan sonra bir adım ilerleyemedi ps türkiye
  • Aynen hocam kardeşlik konusuna daha fazla ilgi gösterilmeli, indirimler bindirim olmuş örneğin gt sport plus ile indirimde 37 den satılmıştı şimdi yine plus ile indirimde 87 ye satılıyor komediye bak
  • hakan_44 H kullanıcısına yanıt
    Bu hesaba göre 200tl bile oyunlara fazla

Oyun yapımcısı, dağıtıcısı ..vb yabancı şirketlerde çalışanlara maaşlarını ürünün satıldığı ülkelere göre ağırlıklı ortalama yaparak ödesinler demek lazım üstüne bir de.

1M oyun sattık
    750k USD bölgesinden maaşının %75'i dolar
    100k TL bölgesinde sattık %10'u TL

Böyle mi yapsınlar? :)

Fiyatların Türkiye'de yüksek olmasınını satın alma gücüne bağlamak çok kabul edilebilir sonuç vermez. Zaten bir sürü oyunun USD/EUR bazında bile çok pahalı satıldığı bir ortam var. Önce onu çözüp sonra altına inmesini beklemek bile bir adımdır.

Ancak kutulu oyun satışı yapan firmalarla olan işbirlikleri buna yol vermeyecek gibi görünüyor.
  • Pablo Vader kullanıcısına yanıt
    benim burda anlatmak istediğim nasıl endonezya ya ayrı bir fiyat uygulaması yapılıyorsa aynısı tr içinde yapılmalı elbetteki maaş düzeyine göre oyun fiyatları belirlenmiyor ama avrupadaki insanların satınalma gücüne göre oluşan fiyatların (çünkü fiyat, arz ve talebe göre oluşur) birebir aynen hatta üzerine bir de ötv eklenerek tr de satışa sunulması ne kadar gerçekçi göstermek istedim.
  • Ben burda sadece Sony firmasına suç bulmak istemiyorum. Bir oyunun dolar olarak bir ederi vardır. Adam farazi söylüyorum 40-50 doların altına satmak istemiyordur. Ki haklı olarak banane ülkenin sosyo-ekonomik durumundan da diyebilir. Türkiye için özel fiyatlandırma yapılması konusunda konuşuyorsunuz ama DH forumda diğer konularda Rusya'dan ucuza PC için COD BO4 almaktan bahsediyorsunuz. Evet 470 TL çok fazla, katılıyorum. Bunu düşürmeliyiz çünkü ülkede oyun alınabilir fiyatlarda değil kesinlikle. Ama kimsede kendini kandırmasın, 250 TL'nin altına inmesini beklemesin. Özel fiyatlandırma o ülkeye özgün çok uygun fiyatlandırma değildir sadece firmanın 5-10 dolar karından fedakarlık etmesidir. Bu konudaki asıl sorunumuzun aslında ülkenin durumu olduğunun farkındasınız değil mi ? Apple daha dün 1 doları 7TL ye sabitledi. istersen alma diyor adam çünkü 3. dünya ülkesiyiz şuanda onlar için. Orta doğuda bir ülkeyiz şuanda sadece.

• Yeni etkinliğimiz saat 18.00'de başlayacaktır. Herkesin katılımını bekliyoruz.
    Hocam zaten bu tablo aynı zamanda bir nevi o aramızdaki "Satınalma Gücü" farkını da ortaya koyuyor. Ben de hep bunu anlatmaya çalışıyorum oyun fiyatlarını kuru kuru ve yüzeysel bir şekilde Euro'dan TL.'ye çevirip normalleştirmeye çalışanlara.

Bir de şu var ayrıca; Yurtduşındaki adam 10 sene önce, 10 sene sonra da hemen hemen aynı fiyatlara alacağını biliyor oyununu. Peki ya biz? Durduğu yerde eriyen gelirimiz ve para birimimiz bir yana, bir de oyun fiyatlarına gelen zam, makası hiç kapanmamak üzere açıyor ne yazık ki.
  • Etkinlik başlayacak uplayalım.

• Bekliyoruz

• Hazırız!
  • Herkes birşeyler yazsın popülerlere çıkması için.

• Hazırız.

• PlayStation Store'u Ticaret Bakanlığına E-Devlet Üzerinden Şikayet Ediyoruz

Şikayet metni:

Konu: Sony PlayStation Store'un Türkiye fiyatlandırması

Sony PlayStation Store isimli çevrim içi dijital mağazanın Türkiye kolu geçtiğimiz aylarda kur artışlarını bahane ederek oyun fiyatlarında devasa zamlar yapmıştı. PlayStation Türkiye Ülke Müdürü Mustafa Yiğit çeşitli röportajlarda, oyun fiyatlarının "Euro" baz alınarak belirlendiğini ve zamların sebebinin Euro kurundaki artış olduğunu belirtmektedir.

Ancak, zamların yapıldığı 23 Eylül 2018 tarihinde Euro/TL paritesi 7,4 iken, ekonomimizdeki olumlu gidişat sayesinde bugün bu parite 6,1'dir. Mamafih, yüksek parite üzerinden belirlenen yüksek oyun fiyatları yeni pariteye göre güncellenmemiştir. Bugün İspanya'ya 69,99 Euro (=428.6 TL), İngiltere'ye ise 59.99 İngiliz Sterlini (=420.6 TL) üzerinden satılan Red Dead Redemption 2 isimli oyun ülkemize 469 TL üzerinden satılmaktadır. Bu durum diğer oyunlar için de aynıdır. Enflasyonla topyekün mücadele ettiğimiz bu dönemde bu fiyatlar kabul edilemez.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Nasıl yapılır?

Öncelikle E-Devlet üzerinde oturum açmanız gerekiyor. Sonrasında şu aşamaları takip edin:

Fahiş PlayStation Store Fiyatlarına Hayır! [Türkiye için indirimli oyunlar KALDIRILDI!]

Fahiş PlayStation Store Fiyatlarına Hayır! [Türkiye için indirimli oyunlar KALDIRILDI!]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kontratak -- 6 Kasım 2018; 18:22:13 >

• Başvuru yaptım hadi hayırlısı.

• Yürüyün arkadaşlar kimse boş geçmesin. Bende şimdi gönderiyorum.
  • Bende başvuru yaptım.
  • Şikayet metnine 60 dolar olan oyunlar (dark souls 3-red dead redemption) arasındaki fiyat farkı eklenebilir.

• 
Sayfa: önceki 154155156157158
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.