Şimdi Ara

silinebilir (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
1
Favori
4.045
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam evdeki herşeyin faturasını bulun ne yapıp edip. Hepsinin sizin şahsi malı olduğunu kanıtlayın. Eğer yapmazsanız buzdolabı, çamaşır makinesi gibi günümüzde hayati sayılabilecek şeyler dışında alırlar çoğu şeyi. Ama faturalar sizin üzerinize olursa işin rengi değişir diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kesinlikle hiçbir evrak imzalamayın yada borcu taksitlendirmeyin yada ödeyeceginize dahil kağıt imzalamayın eğer imzalar ve ödemezseniz hapis cezası alırsınız ama şu anki durumda hiçbirsey yapamazlar sadece birden fazla olan şeylerin iyi olanlarını alıp size 1tane kötü olanı bırakırlar ama sizin için en mantıklı olanı bir icra avukatıyla görüşüp tam bilgi almanızdır.Eğer eşyaların hepsini almaya çalışırlarsa polis çagırın eğer avukatla anlasırsanız direk avukatı arayın.Avukat danışmanlık ücreti fazla birşey tutmaz bence ilk olarak avukata danısın.

• Nasıl oluyor ki bu iş anlamadım ben.

Adamın evde hiç bir eşyası yok sırf orada kalıyor diye sizi neden zora sokuyorlar ?

Garanti bankası da 600 TL borcu 10 gün ödemedim diye bana 400 TL soktu.

Dinsiz kitapsız oldu bu bankalar iyice. 400 TL çok para değil çalışınır kazanılır da böyle bir şeye hakları var mı anlamıyorum.
  • abinizin borcu sizi bağlamaz noormalde ama ikametgahı sizin evdeymiş yani abinizin evi olsaydı borcun miktarına göre direk ev haciz edilip ihaleyle satılırdı ama sadece ikametgahı sizin evde (mülkiyeti size ait) olduğu için sadece kanunda belirtilen şekil ve esaslarda mal kaldırabilirler. zaten okumuşsunuz haciz de artık eskisi gibi(affınıza sığınarak) donunuza kadar al(a)mıyorlar malesef :( . kişinin yaşamını devam ettirmesi için gerekli olanlar ve temel ihtiyaçları 1 tane varsa alamıyorlar. yani 2 televizyon varsa pahalı olanı alıyorlar. 2 buzolabı varsa pahalı olanı alıyorlar falan. ne kadar takı mücevher varsa hepsi alınıyor zaten. evden mal falan kaçırmayın tespit edilirse sıkıntılı durum.
    Haczi yapan memur, borçlunun üzerinde para, kıymetli evrak, altın veya gümüş veya diğer kıymetli şeyleri sakladığını anlar ve borçlu bunları vermekten kaçınırsa, borçlunun şahsına karşı kuvvet istimal edilebilir.(538/45) ayrıca aşağıdakileri de okuyun(okumuşsunuzdur belki). devlet memurunun maaşı haczedilebilir. böyle bir şeyi nereden duydunuz? haczedilme sırası var belki ondan dolayı böyle bir şey duymuş olabilirsiniz. maaşın dörtte birine el konuluyor. eğer birden fazla borç varsa sıraya alınıyor. sanırım buradan u kadar yardımım olacak. bir avukatla görüşün derim. son olarak kameraya gizlice kayıt etmeyin. tamam gizlice kayıt ederken daha doğal davranırlar,kamerayı bilmedikleri için başka şeyler yapmaya çalışabilirler(hukuksuz iş yapan icra memuru görmedim, arada hacizlere gidiyorum babam avukat) ama gizlice kayıt ettiğiniz için sorun olacaktır. başta derseniz ve kabul ederlerse sıkıntı olmaz. kesinlikle avukatınıza gidin. bence taahhüt verin. ödeyebileceğiniz şekilde anlaşın(orantılı olarak tabi 200bin lirayı ayda 100 100 ödemek saçmadır. orantılı yapın)
    Kısmen haczi caiz olan şeyler: 

Madde 83 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 11.07.1940 RG NO: 4558 KANUN NO: 3890/1) (YÜR. TAR.: 11.09.1940) (KOD 1)
    Maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hasılatı, ilama müstenit olmayan nafakalar, tekaüt maaşları, sigortalar veya tekaüt sandıkları tarafından tahsis edilen iratlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra memurunca lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabilir.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 18.04.1968 RG NO: 12878 KANUN NO: 1045/1) (GEÇER. TAR.: 28.03.1968) (KOD 2)
    Ancak haczolunacak miktar bunların dörtte birinden az olamaz. Birden fazla haciz var ise sıraya konur. Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez.

Haczi caiz olmayan mallar ve haklar: 

Madde 82 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 06.03.1965 RG NO: 11946 KANUN NO: 538/46) (YÜR. TAR.: 06.06.1965) (KOD 2) (KOD 1)
    Aşağıdaki şeyler haczolunamaz:

1. Devlet malları ile mahsus kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar,

(DEĞİŞİK BENT RGT: 05.07.2012 RG NO: 28344 KANUN NO: 6352/16) (KOD 3)
    2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,

3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,

4. Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri; değilse, sanat ve mesleği için lüzumlu olan alet ve edevat ve kitapları ve arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları,

5. Borçlu ve ailesinin idareleri için lüzumlu ise borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç aylık yem ve yataklıkları,

6. Borçlunun ve ailesinin iki aylık yiyecek ve yakacakları ve borçlu çiftçi ise gelecek mahsül için lazım olan tohumluğu,

7. Borçlu bağ, bahçe veya meyva veya sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan bağ bahçe ve bu sanat için lüzumlu bulunan alet ve edevat,

Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisi ve ailesinin maişetleri için zaruri olan miktarı ve bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıkları,

8. Borçlar Kanununun 510 uncu maddesi mucibince haczolunmamak üzere tesis edilmiş olan kaydı hayatla iratlar,

9. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde malul olanlara bağlanan emeklilik maaşları ile bu hizmetlerden birinin ifası sebebiyle ailelerine bağlanan maaşlar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış tazminat ve ikramiyeleri,

Askeri malullerle, şehit yetimlerine verilen terfi zammı ve 1485 numaralı kanun hükmüne göre verilen inhisar beyiye hisseleri,

10. Bir muavenet sandığı veya cemiyeti tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan maaşlar,

11. Vücut veya sıhhat üzerine ika edilen zararlar için tazminat olarak mutazarrırın kendisine veya ailesine toptan veya irat şeklinde verilen veya verilmesi lazım gelen paralar,

12. Borçlunun haline münasip evi,

(EKLENMİŞ BENT RGT: 05.07.2012 RG NO: 28344 KANUN NO: 6352/16)
    13. Öğrenci bursları.

Medeni Kanunun 807 nci maddesi hükmü saklıdır. 2, 3, 4, 5, 7 ve 12 numaralı bendlerdeki istisna, borcun bu eşya bedelinden doğmaması haline münhasırdır.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 05.07.2012 RG NO: 28344 KANUN NO: 6352/16)
    Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.

İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.

buradan avukatlara laf atanlara sesleniyorum. adamlar işlerini yapıyor. olaylara tek taraflı bakmayın. eskiden herkes borcunu öderdi kimse avukata düşmek istemezdi. şimdi(özellikl icra ve iflas kanununun ve çek-senet ödemeyince hapis cezasının kaldırılmasından sonra)" ödemiyorum hadi gel al sıkıyorsa" gibi bir hal oluştu. istisnalar mevcut tabiki de. ancak istisnalar kaideyi bozmaz.

• Öyle evlat olmaz olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Man Of Earth

Merhaba Buzdolabı, Fırın, yatak , oturma grubunuz., masa sandalye, dolap, televizyon 1 tane ise kesinlikle dokunamazlar. Evde altın, nakit para arayacaklar diğer eşyalar boşa icra masrafı olur borcu karşılamaz özetle evdeki eşyaların %90 ina elliyemezler ancak çok lüks ise alır.

Size herturlu yalanı söyleyecekler inanmayın sakın kağıt imzalamayın kefil yapıp taahhüt alırlar ödemezsiniz hapse girersiniz.

Haciz konusunda korkmayın herşeyi alırız diyen haciz memuruna yumruk ikram edin diyecem de boşverin olurda lüzumlu eşyalara haciz koydu ki yemez mahkemeye icra itirazinda bulunun memuru şikayet edin mahkemede ağlasın %100 geri alırsınız.

Ha gelen icra memuru olmayabilir memur sana böyle bilgi verip memuriyetini riske atmaz dikkat et muhtemelen memur değil.

Ayrıca abinin sizle yaşamadığını mahkemeye bildirin ikametgahini aldırmadı diyin.

Edit : Bir daha baktım gelenler icra memuru olamaz sizi kandırmaya çalışmışlar bu borç olaylarında böyle şeyler sıkca yapılıyor. Abinizin ikametgahının sizde olmadığını nufus müdürlüğüne bildirip düşürtün hiç bir şeyi alamasınlar ha çok ısrar ederseler laptobu dik bir şekilde verin.

Dik bir şekilde verin derken?

• quote:

Orijinalden alıntı: hyuga kojiro

Cevaplarıniz için teşekkürler arkadaşlar. Bugün delirecektim cidden . Evde hasta iki yaşlı insan var. Utanmaz adam utanmadan her türlü yetki var benim elimde. Resmen buraya gelir gerekirse polisle gelir. kapıyı cilingirle actirir herseyide götürebilirim ben devletim herşeyi yaparım dedi. adama ısrarla dedim borç abimindir. Telefonuna ulasamiyorsaniz iş yerine devlet memuru çalıştığı yer belli gidin konuşun . Yok ikametgah adresi burasiymis buryaa gelirlermis sadece. Abim sorumsuz biri o kadar borcu yapmış biz maddi manevi elimizden geleni yaptık. Elimizdeki imkanlarda çok kısıtlı zar zor geçiniyoruz şuan klasik olucak ama gerçekten 1400 lira parayla 5 kişi geçiniyoruz şuan. Abimin kendine Hayri yok. Babamın emekli maaşı tamamen çektiği krediye gidiyo. Bi benim aldığım 3 kuruş parayla geçiniyoruz. Evde iki hasta insan var her hafta hastanedeyim herşeye koşuyorum bide bu icra meselesi çıktı yoruldum artık. Allah yardımcımız olsun

Oku hocam bu yazıyı işine yarayacak boşa stres yapma biz yaşadık aynı şeyleri dost kazığı sağolsun aklınız varsa arkadaşınıza kredi çekmeyin.

Hocam sana gelenler icra memuru değil seni yemişler icra memuru öyle laflar edemez hatta sizin borcunuzu ödeyip odememeniz icra memurunun umrunda bile olmaz.

İcra memuru çağırmak için belli bir para yatirmasi lazım avukatın ki masraflı bir durum memur eve gelip hiç bir şey icra etmeden gider borcu karşılayamaz diye zaten 3-4 yıldır felan ev haczi olayı bitti alacak bir şey bulunmuyor. Avukat boşa masraf yapar icra memuru çağırsa o yüzden icraya bile vermiyorlar.

Polis getiririz çilingir ile açarız diye bir şey yok yetkileri yok KORKMAYIN hatta al benim telefonumdan ara polisi diye pişkinlik yapın özetle umursamayın çünkü polis yada çilingir çağıracak yetkisi yok o arkadaşların hatta sizin evinize geldikleri için taciz davası bile açabilirsiniz sürekli gelip rahatsız etme hakları yok.

Olurda gelen İcra memuru olursa evde yoksanız çilingir çağırır ise bunun sağlam bir ücreti oluyor o ücrette avukattan alınıyor buda masraf demek eve girdiklerinde icra edilecek şey borcu karsilayamacagi hatta genellikle icra edilecek mal olmadığı için avukat yada alacaklı %100 zarara giriyor.

Yani öyle kolay değil rahat olun evimde değerli birşey yok istediğiniz icraya verin diyin eve girmek isterse avukat tekmeyi basın kapınızdan adım atmaya yetkisi yok sadece icra memuru girebilir.

Hatta memur gelirse isterseniz avukatı kapıda bırakabilirsiniz içeri sadece memur girer avukatta çıldırır

Memurda aşırı lüx eşya görmez ise 2 li eşyalara bile ellemez borca değmez diye icra edilecek mal yoktur der çıkar avukat pert

Ayrıca icra memuru eve girse bile mal tespiti yapar alıp götürmez o tespite göre borç miktarı 50 bin tl ise evde 1000 TL lik icra edilebilecek mal var ise almaya bile değmez icra memurunun aradığı şey altın vb. değerli taşınabilir eşyalar olur zaten evi didik aramazlar çok nadiren didik arama olabilir ondada saklı nakit veya değerli eşya yok ise sorun çıkmaz.

Özetle hiç korkmayın bu üçkağıtçılardan. Abinizin ikametgahı içinde nüfus müdürlüğe gidin yok burda diyin.

Edit : Yazdığın eşyalara baktım koşu bandı hariç hiç birine dokunamazlar yetkileri yok içiniz rahat olsun koşu bandını da almaz zaten icra etmeye değmez çünkü memur en kötü olacak şey koşu bandını size emanet eder yani ilerde icraya gelirsek tekrar bu koşu bandı sağlam olacak gibisinden sağlam olmaz ise koşu bandına değer verir atıyorum 1000 TL ye aldıysanız 300 TL belki de daha az değer biçer o kadar para ister sizden. Bu konuda emin değilim ama eşyayı almadan bırakabiliyorlar bir şey olursa muhtemelen yazdığı değerden ücret talep eder o da dediğim gibi 1000 TL lik mala 300 tl felan yazarlar Sıkıntı yok icra memuru gelirse çay felan ikram edin güzelce karşılayın ama memur hariç kimseyi eve almayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man Of Earth -- 18 Şubat 2017; 17:34:0 >

• 15 sene önce bankalar her önüne gelene kredi vermezdi,şimdi bakıyorum millet borç ile yaşıyor alım gücüm yüksek zannediyor.Abin kısaca 9 bankadan para alıyorsa bu abinin suçu değil bankaların suçu,Abine sitem etme 2500 lira alan adama 9 tane bankanın kredi vermesine kız.
    9 bankanın bu adama bu borcu vermesi akılsızlıktır.Abine kızamıyorum milleti köleleştiren bu bankalara kızıyorum,Millet bu bankalar olmasa AVM lerde yemek yiyemez,araba alamaz,giyinemez.15 senelik bir istatistik çıkarsa ülkenin %60'ının bankalara borcu vardır.
    Abinin borcu ne kadarsa ailenin kenarda o kadar parası varsa mecbur ödeyeceksiniz,Abinin borcu bitince de her ay ailene 500-1000 lira verecek borcunu ödeyecek başka çaresi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertua35_35 -- 18 Şubat 2017; 16:46:2 >
  • ikametgah neredeyse oraya gelir icra. yapacak bir şey yok. ev için gerekli malzemeden bir tane var demişsin de. koşu bandı ev için gerekli bir eşya değil bence..
  • quote:

Orijinalden alıntı: lScofieldl

abinizin borcu sizi bağlamaz noormalde ama ikametgahı sizin evdeymiş yani abinizin evi olsaydı borcun miktarına göre direk ev haciz edilip ihaleyle satılırdı ama sadece ikametgahı sizin evde (mülkiyeti size ait) olduğu için sadece kanunda belirtilen şekil ve esaslarda mal kaldırabilirler. zaten okumuşsunuz haciz de artık eskisi gibi(affınıza sığınarak) donunuza kadar al(a)mıyorlar malesef :( . kişinin yaşamını devam ettirmesi için gerekli olanlar ve temel ihtiyaçları 1 tane varsa alamıyorlar. yani 2 televizyon varsa pahalı olanı alıyorlar. 2 buzolabı varsa pahalı olanı alıyorlar falan. ne kadar takı mücevher varsa hepsi alınıyor zaten. evden mal falan kaçırmayın tespit edilirse sıkıntılı durum.
    Haczi yapan memur, borçlunun üzerinde para, kıymetli evrak, altın veya gümüş veya diğer kıymetli şeyleri sakladığını anlar ve borçlu bunları vermekten kaçınırsa, borçlunun şahsına karşı kuvvet istimal edilebilir.(538/45) ayrıca aşağıdakileri de okuyun(okumuşsunuzdur belki). devlet memurunun maaşı haczedilebilir. böyle bir şeyi nereden duydunuz? haczedilme sırası var belki ondan dolayı böyle bir şey duymuş olabilirsiniz. maaşın dörtte birine el konuluyor. eğer birden fazla borç varsa sıraya alınıyor. sanırım buradan u kadar yardımım olacak. bir avukatla görüşün derim. son olarak kameraya gizlice kayıt etmeyin. tamam gizlice kayıt ederken daha doğal davranırlar,kamerayı bilmedikleri için başka şeyler yapmaya çalışabilirler(hukuksuz iş yapan icra memuru görmedim, arada hacizlere gidiyorum babam avukat) ama gizlice kayıt ettiğiniz için sorun olacaktır. başta derseniz ve kabul ederlerse sıkıntı olmaz. kesinlikle avukatınıza gidin. bence taahhüt verin. ödeyebileceğiniz şekilde anlaşın(orantılı olarak tabi 200bin lirayı ayda 100 100 ödemek saçmadır. orantılı yapın)
    Kısmen haczi caiz olan şeyler:

Madde 83 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 11.07.1940 RG NO: 4558 KANUN NO: 3890/1) (YÜR. TAR.: 11.09.1940) (KOD 1)
    Maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hasılatı, ilama müstenit olmayan nafakalar, tekaüt maaşları, sigortalar veya tekaüt sandıkları tarafından tahsis edilen iratlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra memurunca lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabilir.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 18.04.1968 RG NO: 12878 KANUN NO: 1045/1) (GEÇER. TAR.: 28.03.1968) (KOD 2)
    Ancak haczolunacak miktar bunların dörtte birinden az olamaz. Birden fazla haciz var ise sıraya konur. Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez.

Haczi caiz olmayan mallar ve haklar:

Madde 82 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 06.03.1965 RG NO: 11946 KANUN NO: 538/46) (YÜR. TAR.: 06.06.1965) (KOD 2) (KOD 1)
    Aşağıdaki şeyler haczolunamaz:

1. Devlet malları ile mahsus kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar,

2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,

3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,

4. Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri; değilse, sanat ve mesleği için lüzumlu olan alet ve edevat ve kitapları ve arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları,

5. Borçlu ve ailesinin idareleri için lüzumlu ise borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç aylık yem ve yataklıkları,

6. Borçlunun ve ailesinin iki aylık yiyecek ve yakacakları ve borçlu çiftçi ise gelecek mahsül için lazım olan tohumluğu,

7. Borçlu bağ, bahçe veya meyva veya sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan bağ bahçe ve bu sanat için lüzumlu bulunan alet ve edevat,

Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisi ve ailesinin maişetleri için zaruri olan miktarı ve bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıkları,

8. Borçlar Kanununun 510 uncu maddesi mucibince haczolunmamak üzere tesis edilmiş olan kaydı hayatla iratlar,

9. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde malul olanlara bağlanan emeklilik maaşları ile bu hizmetlerden birinin ifası sebebiyle ailelerine bağlanan maaşlar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış tazminat ve ikramiyeleri,

Askeri malullerle, şehit yetimlerine verilen terfi zammı ve 1485 numaralı kanun hükmüne göre verilen inhisar beyiye hisseleri,

10. Bir muavenet sandığı veya cemiyeti tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan maaşlar,

11. Vücut veya sıhhat üzerine ika edilen zararlar için tazminat olarak mutazarrırın kendisine veya ailesine toptan veya irat şeklinde verilen veya verilmesi lazım gelen paralar,

12. Borçlunun haline münasip evi,

(EKLENMİŞ BENT RGT: 05.07.2012 RG NO: 28344 KANUN NO: 6352/16)
    13. Öğrenci bursları.

Medeni Kanunun 807 nci maddesi hükmü saklıdır. 2, 3, 4, 5, 7 ve 12 numaralı bendlerdeki istisna, borcun bu eşya bedelinden doğmaması haline münhasırdır.

Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.

İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.

buradan avukatlara laf atanlara sesleniyorum. adamlar işlerini yapıyor. olaylara tek taraflı bakmayın. eskiden herkes borcunu öderdi kimse avukata düşmek istemezdi. şimdi(özellikl icra ve iflas kanununun ve çek-senet ödemeyince hapis cezasının kaldırılmasından sonra)" ödemiyorum hadi gel al sıkıyorsa" gibi bir hal oluştu. istisnalar mevcut tabiki de. ancak istisnalar kaideyi bozmaz.

İnsanları arayıp tehdit ediyorlar yalan yanlış bilgiler veriyorlar. Bir avukat sizi arayıp yasalar hakkında size rahatça yalan söyleyebiliyor ise sizi tehdit edebiliyorsa kusura bakmayın her şeyi hakediyor bu tip insanlar meslek onuru diye bir şey yok. Ha tabi adamların işlerini sahtekarlık, onursuzluk olarak görüyorlar ise orası farklı ama bir avukatın bu iş için eğitim görmüş bu işi onuru ile yapacağına yemin etmiş bir avukatın yasalar üzerinden yalan söyleme insanları tehdit etme gibi bir hakkı yoktur olamaz. Nasıl olsa bir şey olmaz diye kredi çeken bilerek ve isteyerek borcu ödemeyen insanlar ne kadar onursuz ve suçlu ise ise bu avukatlar da en az onlar kadar onursuzdur SUÇLUDUR. Daha da ileri gidip insanlardan nakit para isteyen avukatlar var bu parayı kendi ceplerine atıyorlar bir süre uzak duruyorlar sonra tekrar arayıp nakit para istiyorlar onlar artık hırsızlığa bürünmüşler.

Örnek vereyim kendimizden arkadaş dediğimiz insana 12.000 TL kredi çektik ödemedi 3 yılda tam 15.490 TL para ödendi bankaya kalan borç faizler ile 9 mu 13 küsür mü ney artık hiç bakmıyorum el insaf 15 milyar para ödendi kalan borca bak avukat arayıp 5.000 TL getirin tüm borç kapansın dedi tamam dedik borç harç bulacaktık bir yerden avukat parayı direkt eline nakit olarak saymamızı istedi bizde bankadan belge almasını istedik bize verdiği cevap : Olmaz önce siz bana parayı ödeyeceksiniz ben ertesi gün gidip bankadan borcunuzu sildireceğim. Belge verecekmisin? Hayır. Neden? Bana güvenmek zorundasınız banka prosedürü bu belge vermiyorlar dedi.

Banka müdürü ile konuştuk böyle bir şeyin olmadığını borcumuzun 5.000 TL'ye kapanmıyacağını söyledi. Gülermisin ağlarmısın. Araştırmasak zar zor bulacağımız para şerefsiz bir avukat tarafından toz olacaktı araştırdıkça internette mailleştiğim insanlara yorumlara denk geldikçe bunun başkalarının başına da geldiğini gördüm hatta bir abimiz ne kadar doğru bilemem dediğine 30.000 TL sini avukata kaptırmış gerçi telefonda arayanlara evlerini verenler olduktan sonra bunada şaşırmam belge yok bir şey yok verdiğini de kanıtlayamıyor.

Bir suçlu aranacaksa bu asgari ücretle çalışıp 10 farklı yerden kredi çeken kişiye 11. krediyi verenlerdir. Önüne gelene kredi veriyorlar maaşının 10-20 katını çok rahat aracı denilen insanlar vasıtasıyla çekebiliyorsun bu sisteme düzeltme getirilmeli ki kredi puanı çok önemli bir adımdı bunun için bu sistem oturdulduğunda kredi almak öyle kolay olmayacak alanların çoğu da borçlarını ödeyecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man Of Earth -- 18 Şubat 2017; 17:27:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Altyazar

quote:

Orijinalden alıntı: ne diyorum

Bi halt olmaz 27 bin lira borcum var aradıklarında küfür ediyorum..

Ciddimisiniz hocam? nasıl ya

Ciddiyim zaten aradıklarında küfüru yerler benden. Allah bana ben bankaya bu kadar...

• Borcunuzu ödemeyin iyi olursunuz ciddiyim. Ama ödeyin köyü benim garantiye 27 bin tl borcum var. Ödemiyorum arıyorlar yalvarıyorlar valla birşeye imza atmam para yok.pul küfürude basıyorum ahlaksızlara tam oluyor. Öyle basit değil insan kandirmak.

• Abin maaşıyla borçlarını neden ödemiyor? Size yazık değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: I am Tony Montana

IBAN yolla atım 200 bin kapa konuyu

Ben sana 300 bin vereyim karekterini duzelt.

• Benim anlamadıgim devlet memuru olduguna göre devlet maasının bir kısmı ile taksitlwndirme yapamiyormu?

• @man of earth dediklerinizde haklisiniz. İsini sahtekarlikla hileyle yapan avukat cok. Belgesiz is yapmayin o yuzden. Cok sukur su ana kadar 1 lokma haram yemedik,yemeyecegiz de insallah.
    Ayrica konuya da ekleme yapayim. Babamla olayi tartistik, uzun uzun hukuk programindan arastirdik. Zor durumdayim zar zor geciniyorum demistiniz. Bir de 110 lira avukata danisma ucreti vermeyin diye arastirdim. Bu isin cozumu yok malesef. Ya borcu odeyeceksiniz ya da karsi taraf(ya da avukati)ile gorusup anlasacaksiniz,hacizi kaldirtacaksiniz. İkametgahi sizin evde oldugu icin menkul seyler haczedilebilyor ama eve el koyamazlar. Malesef sonuc sizin acinizdan hic ic acici degil! Abinizde de buyuk ihtimal maas haczi vardir.
  • Selam hocam bilmiyorum ciddi cevap veren yazdı mı ben yardımcı olayım bu konuda.

Öncelikle imkanınız varsa abinizin ikametgahını sizin evden düşürttürmeye çalışın yolunu bilmiyorum nüfus müdürlüğünde soruşturun.

Gelelim asıl konuya benim eşimin 7 tane icralık borcu var. İcraya verilen dosyalar avukattayken o hukuk bürosunda çalışan işçiler olur. Evet bildiğin düz işçi çağrı merkezi elemanı gibi düşün. Bunların tek işi borçlu kişiye ulaşmak, ulaşamadıklarında akrabalarını ararlar. Sadece boş tehdit ederler ödeyin ödemezseniz yok herşeyinizi alıcaz vs. Bunlara pabuç bırakmayın düzgün dille borçlu ben değilim borçluya ulaşmaya çalışın diyip telefonu kapayın.

Diğer bir tayfa yine çalışan işçiler bunlar da eve gelip korkutmaya çalışırlar bunlar ne icra memurudur ne avukattır. Bunlar da herşeyinizi alıcaz vs der hatta bir kağıt tutuştururlar.

Resmi icra kağıdı posta yolu ile gelir ya da muhtarlıktan alınır.

Şu an 3 milyon kredi batığı olan insan var korkmaya lüzum yok.

İcra memuru gelirse gerçek olanı kimliğini iste ismini soyismini bir yere not et yanında gelen avukatın o icra kağıdındaki alacaklı vekili mi olup olmadığını kontrol et sonra içeri buyur et işini yapsın zaten yüklü miktarlarda olan borçlarda hacize gelmeyebilirler çıkan eşyalar onun depo masrafı vs. alacaklıyı daha zora sokar.

Bir de gerçek haciz olayında siz bir şeye imza atmayın.

• devlet memurunun maaşına el koyma değil ama kesinti yapılıyor ,tabi anormal sayıda kişi varsa sırasını bekleyecek :)
    aksine devlet memurlarının maaşlarından kesinti daha kolay oluyor ,çünkü çalıştığı yer belli ,maaşı belli ,adresi belli

son çıkan kanunla ev eşyasına haciz konulamayacağı söyleniyordu ,bence iyi araştırın
  • Öncelikle geçmiş olsun, pratikte böyle yanlış ve aksilikler daha doğrusu kafasına göre hareket eden icra memurları ile karşılaşabiliyoruz. Konuya gelirsek, eğer eşyalar kendisine ait değil de size aitse bunu kanıtlamanız şartıyla eşyaları alma imkanları olsa bile elden çıkarma-satış işlemine yetkileri olmaz, geri alabilir duruma gelirsiniz. Çok detaylı konu saat şu an 5, yarın gün içinde mesaj atarsanız çok daha ayrıntılı şekilde yardımcı olabilirim, tekrardan geçmiş olsun.

• Abinizin adresi orası gözüktüğü için oraya gelmeleri normal buraya kadar birşey yok tabi icra memurunun yaptığı hukuka aykırı şeyler. Muhtemelen alacaklı avukatı da o anda oradadır. Eğer engelleyemiyorsanız yaka paça eşyalarınızı haczedip giderseler hemen icra dairesine koş ve haciz uygulanan ürünlerin abine ait olmadığını bildir tabi kanıtlamanı isteyecektir. Babanın da gitmesinde fayda var. Eğer ispat ederseniz kısa sürede haciz edilen ürünler size geri getirilecektir. Abinizle görüşmüyorsanız siz de şuanda ki ikamet adresinden abinizi çıkartmanın yöntemini arayın.

Ancak şu soruyu sormadan yapamayacağım : Eğer size icra geliyorsa size tebligatta gelmiş demektir. Neden müdahale etmediniz ? Sonuç olarak bildirme yükümlülükleri var ihbarname ile. Sizde en azından icra memurları gelmeden abinize ulaşırdınız. En iyi ihtimal icra memurları kapıya dayanmadan icra dairesinde çözümünüzü arardınız.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.