Şimdi Ara

Evde elektrik kaçağı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Yeni taşındığım evde bir sorunum var. Evdeki tüm fişlerin toprağı, bu fişlere takılı cihazların iletken dış yüzeyleri hatta elektrikle alakası olmayan kapı kolları, süefü koridor dolabın metal rurma kolu. Bunların hepsinden anlık olarak çarpılıyoruz. Kontrol kalemiyle baktım. Tuttuğum an güzel bir parlıyor ışık 1 1.5 saniyede sönüyor hemen.

Vücutla veya kalemle elektriği aldığımızda ilk 5 10 saniye tutarsam led yanmıyor. Sonrasındaki tutmamda tekrar yakıyor.

Sorun ne olabilir arkadaşlar?

• bir cihazda kaçak var topraklama yok evde var ama baglanmamıs gibi yada notur toprak kısa devre yapmıs

tüm sigortaları indirip yine kalem ile bak sonra tek tek kaldır surekli kelemle bak kacak olan cihazı bulursun yine olmazsa toprak hattını kontrol etmelisin kopuk var yada notur kacagı yeniden sayaca hat cekilir ki tuzlu is

• fsh77 kullanıcısına yanıt
    İlk tek tek denedim sonra kaçak akım rolesi dahil dairedeki şarterlerin hepsini indirdim. Yine devam etti aynı durum. Bina girişindeki sayacın oradan kapatıp deneyeceğim yarın. (pano dolabı kilitli olduğu için deneyemedim)
    Yine yaparsa sizce sorun nedir?
    Yapmazsa sorun nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SARIMSAKLI MAYONEZ -- 25 Eylül 2021; 23:23:45 >
  • Yıllar önce başımıza gelmişti babam bir duvardaki hatta kablo değiştirmiş ve toprağı artıya artıyıda toprağa bağlamıştı. Evin musluklarında kontrol kalemi ile bakınca elektrik olduğunu görüyorduk. Elektrikten anlamam dilim döndüğünce tarif etmeye çalıştım. Olay özetle böyle olmuştu. Belki böyle birşey vardir.
  • SARIMSAKLI MAYONEZ kullanıcısına yanıt

kapatmana ragmen kacak varsa eve gelen fazlardan biri senin topraga kısa devre yapıyor demek,seni aşar düzeltmen sayactan eve hat çekilelecek masraflı bir iş

Yarın yapıcagın, sayacın sigortalarını indirip tek tek kaldırmak her seferinde kalemle ölçüm yap o fazda kacak vardır kalem yanarsa dedigim gibi tek o fazın hattını degistirmezler komple hepsi degisir eve gelen ,baya masrafı var.

Evdeki şarterlerin hepsi açık iken(açık derken anahtar kapalı anlamında), aşağıda 3 şarter varsa mesela hepsini indircem. Sonra tek tek açıp her seferinde evde kaçak var mı siye bakacağım. Sopru anlamış mıyım hocam?

Eğer birinde bile varsa komple değiştiriyorlar. 7. Kat takribi var mı fiyat düşünceniz?

Evdekiler kapalı aşağıdakiler tek tek aç genelde üçlü tek sigorta olur ama şansını dene derim

yeni hat çekmek çok zor hele yukardaysan 6 lık kablolardan 5 adet yaklaşık 100 metre falan baya para gider

sunuda dene evdeki herşey kapalı kacak akım sigortasıda

kacak akıma fazlar geliyormu kalemle bak yukardan giris olur normalde sonra nötürü ve toprak baglantısını kontrol et kalem yanıyormu diye normalde yanmaması gerek yanarsa sayacdan eve gelen kablolar degismeli demektir

Merhabalar hocam.
    Panoda fazı sayaca taşıyan 1 adet şalter vardı benim dairemin yazdığı. Onu kapattım. Dairemin elektriği kesildi. Daire içi panoya faz gelmedi.

Lakin aynı sorun devam etti.

Karşı komşumda ana şarter hem kapalı hem açık denedim onda bu sorun yok.

Bir tesisatçı çağıracağım artık. Maliyet bakalım ne çıkaracak.

Bilgilerinizi paylaştığınız ve yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

toprak hattına yada nötüre bir yerden kısa devre var ilginç olmuş, senin fazlardan olmaması hem iyi (maliyet azalır) hem kötü zira nerde kısa devre...

son durumdan haberdar edersen memnun olurum

Haberder ederim tabikide hocam.

Bu arada bina girişindeki panodan elektriği kestiğimde daire içi elektrik panomda bahse konu durumu hem nötr e hem toprağa hem faza değdirdiğimde yani hepsinde devam ediyor. Üçüne de kısa devre var anlamı mı çıkar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SARIMSAKLI MAYONEZ -- 26 Eylül 2021; 22:51:7 >

belki sayacın ordaki sigorta bozuk , değilse senin hatın fazı,nötürü yada toprağı başka bir faza değiyor sıkıntılı durum...

garip bir durum olmuş açıkcası komple ev-sayaç arası değişebilir gibi duruyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fsh77 -- 26 Eylül 2021; 23:2:52 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.