Şimdi Ara

Ev Sinema Sistemi PC Bağlantısı hk. yardımlarınızı bekliyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.307
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar anakartım gigabyte z87x-d3h fakat onboard ses kartı çipi arızalı sıvı soğutmayı takarken damlayan bir kaç damla yüzünden şu anda creative in dandik bir ses kartını kullanıyorum daha önce analog 5.1 sistemim vardı ve durumdan memnundum fakat şu anda bir ev sinema sistemi aldım ve kendisi sadece hdmi, optik veya tos kablolarıyla bağlanabiliyor. Hdmi dan ses almayı bir türlü beceremedim. Benim size asıl sorum şudur, ben asus xonar dg gibi basit bir ses kartı alsam bu kart ile optik bağlantıda oyunlarda surround ses alır mıyım yoksa stereo mu alırım. Bazı kaynaklar optik kablonun pc de stereo ses verdiğini sadece dvd filmlerde surround verebildiğini yazmış bu konu hakkında net bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse çok memnun olurum iyi forumlar.

• Sahip olduğunuz yada alacağınız ev sinema sistemine yada modeline göre değişiklik gösteren bir konu bu.

Ev Sinema sisteminizin linkini yada arka bağlantı bölümünün fotosunu eklerseniz cevap verebiliriz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • turuncu55 kullanıcısına yanıt
    http://www.lg.com/tr/ev-sinema-sistemi/lg-BH6730S hocam ev sinema sistemim bu
  • supressor kullanıcısına yanıt
    Hdmi'dan ses alamamanız gayet normal. Çünkü ses sistemindeki hdmi yuvası çıkıştır. Yani ses sistemi üzerinden oynattığınız dosyaların görüntüsünü TV gibi alıcı cihazlara aktarmaya yarar.

http://m.lg.com/tr/ev-sinema-sistemi/lg-BH6730S

Üstteki manuelde optik giriş ile ilgili özel bir kısıtlamadan bahsedilmemiş. O zaman sesi optik ile 5.1 olarak aktarabiliyor olmanız gerekir. Hatta asus'un xonar dsx modelinde dts connect özelliği de var. Bence daha mantıklı olur.

Dts connect nedir derseniz de; ses kartı oyunların sesini dts formatında kodlayıp o şekilde optik çıkıştan 5.1 olarak aktarıyor. Bu şekilde sesin daha iyi olduğu iddia ediliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Hdmi'dan ses alamamanız gayet normal. Çünkü ses sistemindeki hdmi yuvası çıkıştır. Yani ses sistemi üzerinden oynattığınız dosyaların görüntüsünü TV gibi alıcı cihazlara aktarmaya yarar.

http://m.lg.com/tr/ev-sinema-sistemi/lg-BH6730S

Üstteki manuelde optik giriş ile ilgili özel bir kısıtlamadan bahsedilmemiş. O zaman sesi optik ile 5.1 olarak aktarabiliyor olmanız gerekir. Hatta asus'un xonar dsx modelinde dts connect özelliği de var. Bence daha mantıklı olur.

Dts connect nedir derseniz de; ses kartı oyunların sesini dts formatında kodlayıp o şekilde optik çıkıştan 5.1 olarak aktarıyor. Bu şekilde sesin daha iyi olduğu iddia ediliyor.

Hocam simdi ev sinema sistemini televizyonun hdmi arc cikisina baglarsam tv sesini alabiliyorum ev sinema sisteminden. Yani pc yi tv ye hdmi ile baglayip auido return channel i ev sinema sistemine baglarsam ses alabiliyorum. Ama direk pc yi ev sinema sistemine baglarsam hdmi cikisi aktif olmuyor bilgisayarda

• supressor kullanıcısına yanıt
    Dostum bir önceki mesajda anlattığım gibi ses sistemindeki hdmi yuvası çıkış görevine sahip. Yani oraya pc, digitürk, ps4 gibi bir kaynak cihazı bağlayamazsınız. dişi - erkek fiş mantığı gibi düşünün. Bu mantıkla pc, ps4, yada ses sisteminizdeki hdmi yuvası erkek oluyor. 2 erkek fişi birbirine takmazsınız. Bağlarsanız da aktif olmaz.

Tv'deki hdmi yuvaları ise giriş (alıcı) görevindedir yani dişidir. Hali ile çıkış (erkek) şeklindeki hdmi bağlantıları kabul eder. Bu sebeple pc, digitürk yada ses sisteminiz gibi çıkış veren kaynak cihazları bağlayabilirsiniz.

Eğer pc'nin sesini hdmi ile önce tv'ye sonra da ARC yolu ile ses sistemine aktarırsanız filmlerde bitstream yada passthrough ile 5.1 ses alma şansınız var ama oyunlarda 5.1 ses alamazsınız. Bu sebeple oyunlarda da 5.1 ses almak için pc'yi ses sistemine optik kablo ile bağlamanız gerekiyor. Bu sebeple optik ses çıkışı olan bir ses kartı almanızda fayda var.

Yada önce anakarttaki optik çıkışı bir deneyin. Belki de ob ses kartınızın sadece analog ses çıkışları bozulmuştur. Bu sayed ekstra bir masraftan kurtulmuş olursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: supressor

Benim size asıl sorum şudur, ben asus xonar dg gibi basit bir ses kartı alsam bu kart ile optik bağlantıda oyunlarda surround ses alır mıyım yoksa stereo mu alırım.

oyunlarda digital çevresel ses aktarımı için; Alacağınz ses kartının "dolby digital live" yada "dts connect" desteği olması gerek.
    Ancak şunu untmayın bu aktarımlarda bir miktar latency olacaktır.
  • orcung O kullanıcısına yanıt
    O özelliklerin olması zorunluluk değil. Olması sadece ekstra bir özellik.

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

O özelliklerin olması zorunluluk değil. Olması sadece ekstra bir özellik.

İlgili soruya "sourrund digital ses aktarımı hk." cevaptır. lütfen konuyu dikkatli okuyunuz.
    DDL veya DTS Connect desteği olmadan oyunlarda digiatal yöntemle çevresel ses aktaramazsınız. (sadece pcm streo ses aktarımı olur)
  • orcung O kullanıcısına yanıt
    hocam cevabınız için teşekkür ederim creative x-fi titanium kartta dts connect özelliği mevcutmuş fakat bu latency olayı kafama takıldı çok sıkıntı yaratacak bir durum mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: supressor

hocam cevabınız için teşekkür ederim creative x-fi titanium kartta dts connect özelliği mevcutmuş fakat bu latency olayı kafama takıldı çok sıkıntı yaratacak bir durum mu

Bilgisayarda zaman akşının çok önemli olduğu oyunları oynamadım ve merakımda yok. Gecikmenin oyuna etkisi ne kadar olur bu nedenle fikrimde yok.
    Ancak encode hesaplamaları nedeniyle gecikme oluşmakta. bu gecikmenin etkisi konusunu forumun oyun bölümünde deneyimemiş olanlardan sorabilirsiniz.
    Sizin şanssızlığınız ses sisteminizin multi ch analog girişi olmamasında.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.