Şimdi Ara

EN BASİT YAKIT HESAPLAMA NASIL OLUR. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
2
Favori
267.322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: unixslax

en sağlıklı veriyi almak istiyorsan depoyu fulleyeceksin 50 km gideceksin yine fulleyeceksin kaç litre yakıt aldıysan iki ile çarpıcaksın ve 100 km de kaç litre yaktığını öğreneceksin

Hocam peki lpg tankinin kac litre oldugunu nasil bulacaz? Marka modele gore degisiyor mu depo kapasitesi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SilverBlue

en basit hesap
    gaz/benzin alirken kac litre alindigina dikkat et, depoyu fulle en basta
    arabayi benzinciden cikarmadan once kilometre saatini sifirla
    belirli bir sure sonra yine depoyu fulle
    bu sefer kac litre aldigina dikkat, yaptigin yol da belli
    litreyi km'ye bolersen
    senin arabanin km'de yaktigi yakiti bulursun
    o cikan degeri de bir litre yakit fiyati ile carparsan da
    parasal karsiligi ortaya cikar

evet bu yaptığınız hesaplama biçimi doğru fakat şöyle birşey var..depoyu fullerken pompacı kusuratı tamamlamak için depoya fazla basabiliyor.ilk fullerken ile ikinci defa fullerken arasında depoyu doldurma arasında fark oluşursa bunu nasıl anlayabiliriz..aynı şekilde doldurulması gerekiyor ama bunu ayarlaması zor bence..yinede yol bilgisayarına güvenelim en iyisi:)) saygılar
  • aklıma gelmişken şunuda paylaşayım..aslında arabam km de şu kadar krş yakıyor diye hesap etmek yanlıştır..km de kaç lt yaktığını hesaplamalı..neden derseniz,ben burda alıyorum mazotu 4,11 tl den,memlekette 4,08 tl. başka yerde daha fazla veya daha az..her defasında hesapladığınızda farklı rakam çıkar karşınıza..ama kaç lt yaktığı daha belirleyici olur..dolayısıyla depoyu fulleyipte bir süre kullandıktan sonra tekrar fullediğinizde aslında kaç tl lik yakıt aldığımıza değil kaç lt yakıt aldığımıza dikkat etmeliyiz..bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum..saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: uğur bey

aklıma gelmişken şunuda paylaşayım..aslında arabam km de şu kadar krş yakıyor diye hesap etmek yanlıştır..km de kaç lt yaktığını hesaplamalı..neden derseniz,ben burda alıyorum mazotu 4,11 tl den,memlekette 4,08 tl. başka yerde daha fazla veya daha az..her defasında hesapladığınızda farklı rakam çıkar karşınıza..ama kaç lt yaktığı daha belirleyici olur..dolayısıyla depoyu fulleyipte bir süre kullandıktan sonra tekrar fullediğinizde aslında kaç tl lik yakıt aldığımıza değil kaç lt yakıt aldığımıza dikkat etmeliyiz..bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum..saygılar

ben böyle yazdım ama fiyata göre aldığın mazot litresi de değişiyor:)) en iyisi arabanın yol bilgisayarına inanmak:))))
  • işinize yarar mı bilemiyorum ama bu siteden de yakıt benzin hesaplaması yapabilirsiniz.
    www.birdepobenzin.com
  • bunun en sağlıklı yolu aracınızın 100 km de kaç lt yakıt tükettiğini hesaplamaktır. her depo dolduruşunda km. sıfırlanır. mümkünse aynı bayiiden ve aynı pompadan yakıt alınır. aldığınız lt / yaptığınız yol. yani 30,53 lt yakıt aldınız, yaptığınız yol ise 488 km. 30,53 / 488 = 0,0625 lt 1 km de tükettiğiniz yakıt. bunu da 100 ile çarpıp, 100 x 0,0625 = 6,25 lt, 100 km de lt bazında harcadığınız yakıt. bunu da yakıtın lt fiyatı ile çarpıp, 100 e bölerseniz, km kaç tl yaktığını bulursunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cooler

yaw beyler konu acılmısken bende birşey sorayım. benım arabanın deposu 55 litre. gecen kırmızı yanıyordu benzinlige girdim fulle dedim. tam 55 litre benzin aldı. ben biraz kıllandım. içinde hiçmi yakıt yoktu aracın 55 litre aldı. yoksa rezerve gibi bir kısım felanmı var yada havamı bastılar. cünkü sıfır degildi ibre. araç a3

şamandıranız bozuk olabilir. güvenlik için deponun %80 dolmalıdır. Ya da senin depo 55 lt den daha büyüktür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hey Dude!

quote:

Orijinalden alıntı: unixslax

en sağlıklı veriyi almak istiyorsan depoyu fulleyeceksin 50 km gideceksin yine fulleyeceksin kaç litre yakıt aldıysan iki ile çarpıcaksın ve 100 km de kaç litre yaktığını öğreneceksin

Hocam peki lpg tankinin kac litre oldugunu nasil bulacaz? Marka modele gore degisiyor mu depo kapasitesi?

lpg tankının üstünde yazıyor.
  • her iki depoyu doldur.
    gez-dolaş, istediğin kadar.
    istediğin anda bir daha depoları doldur.
    iki doldurma arasında kaç km yapmışsın?
    ve 2. doldurmaya ne kadar vermişsin?
    verdiğin parayı, katettiğin yola bölersen.
    kaç liraya kaç km gitiğini öğrenmiş olursun.
  • Yazmışlar ama aldığın yakıt fiyatını gittiğin yola bölmen lazım.

1 Kilometrede Harcadığın Para = Yakıt Parası / Son Gittiğin Yol

Ortalama Tüketim = (Aldığın Yakıt Miktarı / Gittiğin Yol) x 100
  • quote:

Orijinalden alıntı: derememo

her iki depoyu doldur.

merhaba..aslında ideal hesaplama yöntemi bu ama pompacılar normal düzeyde depo dolunca bıraksalar olacak ama kusuratı tamamlamak için hala basmaya devam ediyorlar..bu durumda her iki depo dolumundada aynı şekilde deponun doldurulmuş olması gerekiyor doğru bir ölçüm için..yoksa yanıltıcı olur diye düşünüyorum...ben de 2008 toyota corolla D-4D var..yol bilgisayarına göre hareket ediyorum...saygılar..
  • depoyu fulle gez, sonra tekrar depoyu fulle, lpgye verdiğin parayı kmye böle yada tam tersi böylece kmde ne yaktığını bulursun
  • quote:

Orijinalden alıntı: _u_Ğ_u_R_

quote:

her iki depoyu doldur.

merhaba..aslında ideal hesaplama yöntemi bu ama pompacılar normal düzeyde depo dolunca bıraksalar olacak ama kusuratı tamamlamak için hala basmaya devam ediyorlar..bu durumda her iki depo dolumundada aynı şekilde deponun doldurulmuş olması gerekiyor doğru bir ölçüm için..yoksa yanıltıcı olur diye düşünüyorum...ben de 2008 toyota corolla D-4D var..yol bilgisayarına göre hareket ediyorum...saygılar..

ben pompacıya özellikle belirtirim, tabanca atınca bırak, küsüratı tamamlama derim.
    ben bu yönetmi aracı ilk aldığımda denedim, baktım yol bilgisayarı ile bu yöntem birbirine çok yakın, ondan sonra hep yol bilgisayarına göre hareket ettim.
    bu yöntemi, konuyu açan arkadaşa yardımcı olmak için yazdım.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: _u_Ğ_u_R_

quote:

her iki depoyu doldur.

ben pompacıya özellikle belirtirim, tabanca atınca bırak, küsüratı tamamlama derim.
    ben bu yönetmi aracı ilk aldığımda denedim, baktım yol bilgisayarı ile bu yöntem birbirine çok yakın, ondan sonra hep yol bilgisayarına göre hareket ettim.
    bu yöntemi, konuyu açan arkadaşa yardımcı olmak için yazdım.

bende hep yol bilgisayarıyla diğer ölçüm arasında fark varmıdır diye merak ederdim..mesajınız içimi rahatlattı:) saygılar
  • Arkadaşlar bende yakıt tüketimi nasıl hesaplanır tam bilmiyorum söyler misiniz, mesela bi tır 1.000 km yolu 500 litre mazot harcayarak gitti.
    Bu tır 100 km'de kaç litre yakmış oluyor ve 1 litre mazotla kaç km gidebiliyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: FFFaust

Arkadaşlar bende yakıt tüketimi nasıl hesaplanır tam bilmiyorum söyler misiniz, mesela bi tır 1.000 km yolu 500 litre mazot harcayarak gitti.
    Bu tır 100 km'de kaç litre yakmış oluyor ve 1 litre mazotla kaç km gidebiliyor?

100km de 50lt mazot tüketmiş
    Düzeltme : 2 Litre mazot ile 1 KM yol yapmıştır. ( Bu verdiğim linkte hesaplamaz Gerekte yok zaten )

Mazot 4.38 liradan hesaplayarak, 1kmde 2.18 lira tüketmiş. (2 Lira 18 kuruş)

Çok pratik bir çözüm için bu linki kullanabilirsiniz.Gayet başarılı

http://www.olcaysurucukursu.com/tuket.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M4RLB0RO -- 17 Ekim 2013; 6:32:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: omer_

Bu şekilde hesap yapamazsınız. Benzinde yakıt sarfiyatı depoyu tam doldurup, bir miktar gittikten sonra yine tam doldurup alınan litreyi gidilen yola bölünerek hesaplanır. LPG de ise depo tam bitirilip, benzine geçtikten sonra, bir miktar gaz alınır, tekrar bitip benzine geçene kadar gidilir. Yine alınan litre gidilen yola bölünür. Depolardaki şamandıra ve göstergeye güvenerek hesap yapmak mümkün değildir.

En doğru hesap budur. LPG şamandıraları güvensiz.

Ayrıca çok daha sağlamı, eğer vakit varsa ve bu tüketim olayına vatan-millet meselesi gibi bir yaklaşım sergiliyorsak uzun vadede tüketim hesabı yapmaktır. Benim gibi 2800 küsür km gidip bu zaman boyunca aldığınız benzin fişlerini ortaya döküp hesabınızı yaparsınız

LPG için de 4-5 defa doldur boşalt yaparak gerçekten kuruşu kuruşuna ne tükettiğinizi milimetrik olarak hesaplayabilirsiniz.
  • mrb lar 242 km 23 litre gaz aldım 23 litre gaz 68.50 tl tuttu şimdi benim yakıt değerlerim nedir şehir içi kullandım 1 litre ile ne kadar gitmişim yada kaç kuruş yakmış nasıl hesaplayabilirim?
  • benzinde depoyu sıfırlayıp 20tl benzin alsam onuda bitene kadar kullansam litre hesabına göre tatmin edici bir veri elde edebilirmiyim. depoyu fullemek işime gelmez... renoult9 deposu kaç litre?
  • quote:

Orijinalden alıntı: akvaristhb

benzinde depoyu sıfırlayıp 20tl benzin alsam onuda bitene kadar kullansam litre hesabına göre tatmin edici bir veri elde edebilirmiyim. depoyu fullemek işime gelmez... renoult9 deposu kaç litre?

aracı benzinle denedim. 2lt benzinle ortalama 18-20km gitti...
    1lt benzin ile 9-10km.(şehiriçi)
    100km de 10-12lt (şehiriçi) yakar herhalde...

1lt gaz ile 6km gidiyor.(şehiriçi)
    100km de 17lt yakıyor.(şehiriçi)
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.